Loomaarst

Küsimus: Kass on hakanud liivakastis häält tegema, kas tal võib mingi valu olla?10.11.2011

On selline mure: üle 2 aasta vanune siiami kass hakkas oktoobris liivakasti käimise ajal kräunuma. Kuna on aeg-ajalt seedimisega raskused olnud, siis viisin loomakliinikusse. Seal anti mulle vaseliiniõli ja soovitati manustada iga 2 tunni tagant, kuni häda saab tehtud. Nii ma ka tegin ja tundus, et see probleem sai lahendatud. Kuid kass kräunus liivakastis endiselt. Siis arvasin, et äkki hoopis pissimisega probleem ja uuesti viisin loomakliinikusse, seal võeti uriiniproov ja see on normis. Samuti arst küsis jooksuaega kohta. Asi on selles, et tal vist on jooksuaeg algamas, kuid see pole regulaarne jooksuaeg (tähendab, et 2-3 korda päevas teeb vaikselt häält ja hõõrub enda vastu, aga seda ei olnud, et 2 nädalat järjest karjub). Loomaarst ütles selle kohta nii, et see pole normaalne, et sellises vanuses kassil pole veel regulaarset jooksuaega olnud ning põhjuseks võib olla kasvaja, mida võib näha ainult siis, kui tehakse operatsioon. Nimelt, soovitas ta mulle kassi ära steriliseerida ja siis saab teada, kas on kasvaja või mitte. Kas kellegil on olnud taolist juhust või on midagi kuulnud selle kohta? Kas on see võimalik, et kassil on kasvaja ja see tekitab valu? Täpsustamiseks: kindlasti on plaanis kassi steriliseerida, kuid need kaks nädalat on olnud kassile väga stressirohked. Käisime mitu korda kliinikus ja viimane kord, kui võeti uriiniproov pidin ta kliinikusse jätma selleks, et põis saaks täis. Ta oli peaaegu 4 tundi seal puuris ja all puuris oli teine kass, kes karjus väga kurja häälega ja ta oli väga hirmunud, kui tema järele tulin. Tahaks natuke aega talle anda, et ta saaks rahulikult olla. Kuid järgmisel nädalal sõidan tööle kolmeks nädalaks ja siis saaksin teda opile viia alles detsembris ja kui tal valus on (mina ju seda ei tea), siis ei taha, et ta nii kaua piinleks. Jutt läks natuke pikaks, kuid olen väga mures ja ei tea,mida teha.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kasvajad võivad kindlasti valu teha. 2 aasta vanuselt on see võimalus küllaltki väike. See, et loomaarst soovitas kassi steriliseerida, on iseenesest õige, sest kui me innaajal emast kassi isase kassiga kokku ei luba, ei vabane ka munarakk ning jooksuaeg jääb nagu "lõputa lugu" lühikeste vahedega tulema-minema. Niikauaks, kuni te opiks valmistute, võiks talle anda lühiajaliselt medroxyprogesterooni tablette, et loom rahuneks. Kas kassil on valus või mitte, saate teada, kui annate talle suukaudselt valuvaigistit paar-kolm päeva järjest, mida saate vastavalt kassi kehakaalule oma loomaarsti käest.