Loomaarst

Küsimus: Koeral on ninas mügarik, kas see võib olla kasvaja?13.02.2012

Hiljuti avastasin oma 9-aastasel väikesel koeral parempoolse tagumise nisa sees 1,5-2cm läbimõõduga mügara. Mis see võiks olla? Loomulikult lähen lähemal ajal veterinaari juurde (kui vahendeid leian), lihtsalt tahaks rahustuseks kõrvalist infot kuulda. Koerake on omast vabast tahtest "süütu", seega nisadega toitmist pole esinenud. Koera tõug on passis "Väike koer", kuna veterinaararst ei suutnud teda kuhugi lahterdada.
Aitäh info eest!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Sellistesse "mügaratesse" ja "kõvadesse tükkidesse" piimanäärmetes tuleb suhtuda täie tõsidusega. Eriti veel siis, kui moodustis mõõtmetelt suureneb. Niikaua, kuni ei ole mügarat täpsemalt uuritud, kutsutakse seda uudismoodustiseks. Kahjuks võivad need sageli olla ka pahaloomulised (sarkoom).
Lähtuvalt ka oma praktilistest kogemustest soovitan selle moodustise kindlasti kirurgiliselt eemaldada ja kõige parem oleks ka koer samal ajal steriliseerida. Igasuguste uudismoodustiste puhul võib ebamäärane ootamine hiljem kurjasti kätte tasuda.
Kui koeral on esinenud ebatiinust, on võimalus, et piimanäärmetes esineb mastopaatiat ning põletikuravist on abi.