Loomaarst

Küsimus: Kokkerspanjeli silmad ja kõrv on kogu aeg mädased, mida teha?26.03.2012

Tere!
Minu 10-aastase spanjeli silmad on kogu aeg mädased, kõrvast otse jookseb mäda välja. Muidugi puhastan päevas mitu korda neid, kuid kõrv haiseb ja see on ka valus tal. Silmad ja kõrvad (kanalid lahti lõigatud) on opereeritud. Kas on mingi tarkus, kuidas sellest lahti saada, kliinikust abi olen saanud ainult lühiajaliselt antibiootikumidega.
Ette tänades, kui saan mingi nõuande.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Saan aru, et Teie koeral on kõrvadega probleeme juba pikemat aega, kuna neid on ka opereeritud. Mädasest põletikust tuleks kindlasti jagu saada, sest mäda ise ärritab kõigepealt kõrvalesta ja kuulmekäigu nahka aga kandub sageli üle ka silmadesse. Mädatekitavad bakterid (kõige sagedamini staphylococcus spp, pseudomonas spp) muutuvad sageli resistentseteks ja alluvad raskesti ravile. Sellisel puhul muutubki hästi tähtsaks ravimi valik ja ravikuuri pikkus. Soovitan lasta mädasest eritisest määrata täpne haigustekitaja ning lasta teha ka antibiogramm. Kui põletik on mõlemas kõrvas, siis kindlasti teha kumbki kõrv eraldi. On juhtunud, et ühes kõrvas on üks tekitaja ja teises teine ning sel juhul tuleb ravi kombineerida.
Võiks kasutada ka valu ning vajadusel turset alandavat ravi.
Võib-olla on senine antibiootikumikuur olnud liiga lühike, et leevendust on olnud vaid lühiajaliselt.