Loomaarst

Küsimus: Koeral on jooksuaeg lõikusest hoolimata23.03.2011

Tere,
Oman 7-aastast emast krantsi. Käisin temaga 2008. aasta kevadel loomaarsti juures, kes lõikas koeral ära vastavad organid, et tal enam jooksuaega ei oleks. Eelnevalt oli jooksuaeg iga aasta märtsis ja oktoobris ning 2006. aastal sündisid ka 11 kutsikat. Loomaarsti sõnul peale operatsiooni ei tule enam selliseid probleeme. Kahjuks on koeral jooksuaeg siiamaani, kaks korda aastas ja jätkuvalt kari isaseid penisid aia taga, kes sisse saab, see asub kohe asja kallale (õnneks küll kutsikaid enam ei tule).
Kuid küsimus selline, et kas peaksin uue lõikuse tegema või aitaksid mingid tabletid või süst?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kuna Teie koeral on peale steriliseerimislõikust säilinud innatsükkel, on alust arvata, et osaliselt või ka täielikult on jäänud eemaldamata munasarjad, kus toimub emassuguhormoonide produktsioon. Kui östrogeenide tase tõuseb looma veres juba teatavale tasemele, algab munasarjades folliikulite areng, mis viibki östruse ehk innani, mis omakorda tipneb ovulatsiooniga. Sellel perioodil ongi emane koer nö. kõigeks valmis ja otsib kontakti isaste koertega.

Kõik kolm varianti, mis te ise lahendusena välja pakkusite, võivad kõne alla tulla. Peaksite koos oma loomaarstiga neid riske kaaluma ning kõigist nüanssidest rääkima (neid on palju). Uus lõikus oleks pikas perspektiivis kõige tõhusam. Süst on selline hea võimalus operatsiooni edasi lükata 4-5 kuu jagu, olgu see siis mõttega harjumiseks või raha kogumiseks. Paraku on koera tervise seisukohalt mõttekas süsti teha anöstruses ehk soikefaasis ja see eeldab vaginaaltsütoloogilist uuringut. Tabletid on koera puhul liiga tülikad.