Loomaarst

Küsimus: Kas see on normaalne, et 1,5-aastase koera nahk muutub roosast lillakaks?07.08.2012

Tere! 1,5-aastasel koeral on nahk viimaste kuude jooksul läinud heleroosast küllaltki tumedaks sinakaks-lillakaks (nähtav kõhu all) - esikäppade juures nahk veel küllaltki hele, kuid tagajalgade juures ja kubeme ümbruses päris tumelilla. Samuti on nahk tumedamaks läinud kõrvade seest. Kas see on normaalne nähtus (koer 1,5-aastane, äkki vanuse lisandumisega seoses) või on tegu mõne haigusega? Koer on suve jooksul vahetanud keskkonda (linnast maale lähisugulaste juurde) ja sellega on kindlasti vahetunud ka tema tavaline toitumisrutiin.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Arvan, et peaksite koera kindlasti oma loomaarstile näitama, sest hüperpigmentatsiooni tekkel on väga palju põhjuseid - pärmseene (malassezia) ülekasv, toidu- või kontaktallergia, atoopia, mõni krooniline parasitoos, hüperadrenokortitsism, hüpotüroidism etc, ning elukeskkonna ja toiduratsiooni vahetus mängivad siin kindlasti suurt rolli. Teie kirjast ei selgu kahjuks, kas koer on emane või isane, mis tõugu (eeskätt millise karvkattega) ta on, kas need muutunud nahavärviga kohad ka sügelevad, mida ta nüüd sööb, kas ta saab regulaarselt parasiiditõrjet, kus ta liigub (kõrges rohus, läheb näiteks kõhuni tiiki, et juua) jne jne. Muutuste põhjuse ja õige diagnoosi saamiseks tuleks teil koos oma loomaarstiga palju versioone läbi kaaluda/kontrollida.