Loomaarst

Küsimus: Mida teha kui kassil on silmapõletik, kas saan ise ravida?26.08.2012

Mul on kaks 10-kuust kassi (õue kassid mõlemad), aga mida ma pean tegema, et kassil silmapõletik hullemaks ei läheks ja ära paraneks.
Ühel kassil on silma all verine mäda juba pea 6 päeva ja teisel on lihtsalt mädane silmaalus.
Kas peaksin kummeliteega silma puhastama?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Mädane eritis loomal, on see siis silmast/silma piirkonnast või kuskilt mujalt, viitab ikkagi tõsisele haiguslikule protsessile kus organismi immuunsüsteemi rakud peavad tõsist võitlust mädatekitavate bakteritega (stafülokokk, pseudomonas).
Ideaalis tuleks kassid tubaseks muuta ning puhastada ja loputada mädast eritist, vaadata, et loom ei kraabiks ega nühiks põletikulisi kohti (krae) ning manustada silma 3-4 korda päevas arsti poolt määratud ravimit. Kuna protsess on kestnud juba kaua, oleks mõistlik teha kassidele ka üldantibiootikumiravi.
Kummeli tee sobib puhastamiseks, loputamiseks ja kompressideks, silmale võivad tees sisalduvad parkained mõjuda ärritavalt. Silmade loputamiseks sobib spetsiaalne vahend, mida saab loomakliinikust. Kindlasti tuleb puhastada ka silmaümbruse saastunud karvkate.