Loomaarst

Küsimus: Kassil tulevad hambad ära ja söömisel eritub palju ila, mida saaksin ette võtta?06.09.2012

Tere!
Kass on ligi 13 aastat vana (isane kastreeritud toakass). Eelmisel aastal tuli tal ära alumine kihv ja nüüd teine alumine loksub. Muidu see teda ilmselt väga ei sega, kuid arvan, et selle tõttu ilastab ta üsna palju. Kui sööb krõbinaid, siis peale söömist on kõik ülejäänud krõbinad täiesti läbi vettinud. Lisaks on tal lõua all nagu mingi mädapunn. Mõni aeg tagasi oli see hullem, kuid ajaga on paremaks läinud. Muidugi ta ise kratsib seda ja sellepärast võtab paranemine aega. Kas saaksin ise kuidagi aidata? Vahepeal jookseb sealt mingit heledat vedelikku, kui ta jälle seda kratsinud on. Kuna loomakliinikud on siit kaugel, siis mõtlesin, et äkki oskate Teie midagi selle ilastamise ja hammaste väljakukkumise kohta öelda.
Ette tänades!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Ma kardan, et selliste probleemidega ei ole Teil kodus võimalik midagi ette võtta. Kassil tuleks tingimata suu üle vaadata ja püüda määrata hammaste väljalangemise põhjus. Kuna kass on juba 13-aastane, on tal tõenäoliselt hambakatt - hambakivi ja ilmselt ka gingiviit? parodontiit? vm igemehaigus. Lõua all olev nö "mädapunn" vajab samuti lähemat uurimist - on see siis seotud mõne hambajuurega, on kass ennast ise kraapinud, sest hambakivi ärritab suu limaskesta seestpoolt, on see hoopis süljenäärme ummistus. Kui need teooriad peavad paika, siis vajab kass kompleksset abi - igemeravi - hambakivi eemaldamine - eridieet - suuõõne edasine hooldus.