Loomaarst

Küsimus: Kas kassi kõhukelmepõletiku tekitajad võivad kodus mingi aja ellu jääda?28.09.2012

Tere!
Minu vennanaise kass suri pärast õnnetut aknast alla kukkumist. Peale seda otsustas ta pakkuda hoiukodu kahele 3-4 nädalasele pisikesele kiisupojale, kes sai toodud loomade varjupaigast. Nädal hiljem väga ootamatult ja kiiresti kiisupojad surid päevase vahega - arst ei osanud öelda milles asi. Arvas, et ehk said mingi haiguse kaasa emalt või siis varjupaigast. Hilisemal uurimisel olid surnud ka teised 4, kes olid samast pesakonnast. Mõned nädalad peale seda otsustas vennanaine võtta tuttavate kaudu päriselt endale ühe kiisupoja, kes oli umbes 1,5 kuud vana. Kõik terve ja korras! Nüüd, kui kassipoeg umbes nädal oma uues kodus mõnusasti sisse elanud - jäi kiisu haigeks ja oksendas. Sai viidud kliinikusse, jäi tilguti alla ja arst ütles et kassipojal on kõhukelmepõletik. Netist lugesin, et tegu viirusega, mis levib nakkuse teel. Kas see tähendab siis, et tema õed-vennad (keda oli kokku 5) on samuti selle nakkusega? Või on see võimalik, et eelmised kaks kassipoega, kellele ta hoiukodu pakkus, olid selle viiruse kandjad - surid sellesse - ja see viirus jäi majapidamisse ja nüüd nakatus uus kiisu selle tõttu? Hetkel on kassipoeg koduse hoole all - saab süstlaga eritoitu ja loodame parimat.
Tänan ette vastuse eest!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Mõlemad versioonid on tõenäolised. Kasside infektsioosne peritoniit (FIP) on tõesti väga tõsine ja kahjuks sageli surmaga lõppev nakkushaigus, mida põhjustab kasside koronaviirus. Levib nagu viirused tavaliselt - nakatunud loomade kehaeritistega saastunud esemete ja keskkonna kaudu. Kui kiirtest on tõesti seda diagnoosi kinnitanud, tuleks desinfitseerida eeskätt tualetid ja toidunõud, mida haiged kassid on kasutanud, aga kasside puhul on raskendav asjaolu see, et nad liiguvad erinevatel tasanditel üle terve korteri ja kõike desotada ei saa. Kindlam oleks kuni pool aastat eeskätt kassipoegi, kelle immuunsüsteem on veel välja arenemata, elamisse mitte tuua.