Loomaarst

Küsimus: Kassil on lõualuu kasvaja, kus ja kuidas on seda võimalik eemaldada?12.10.2012

Tere! Meil on isane 7-8 aastane kastreeritud toakass. Seoses kolimisega jätsime ta endisesse elukohta, kus ta elas juba kassipojana enne meid. Suve algul saime teada, et tema eest ei hoolitsetud enam, kass nälgis, jäeti omapead õue mitmeks päevaks, kus teda haavati rinda kas haavlitega või vibuga. Sellest haavast ta paranes. Tõime ta nüüd endi juurde elama ning märkasin, et vasakpoolne alumine suupool on nagu paistes, veidi suurem, arvasin, et keegi lõi teda. Viimastel kuudel lisandus suust halb lõhn, karv tuli kammides kahe peo jagu lahti ning eelmisel nädalal, kui kass haigutas, nägin suurt puna-valget paiset mõlemal pool hambarida. Loomaarsti juurde läksin hambamädaniku kahtlusega. Arst ütles, et see on kasvaja ning umbes 3 cm läbimõõduga kõva muna on ka lõualuu all. Röntgenis tehti 2 pilti, õnnestus vaid külgvõte. Seal näha, et kasvaja on ka lõualuus ja selle all suur muna. Öeldi, et sel juhul tuleb eemaldada kasvaja koos lõualuuga ning kassi peab hakkama toitma kanüüliga. Kes ja kus teeb Eestis sellist operatsiooni ning kui suures ulatuses eemaldatakse lõualuu ja kas selle asemele on võimalik panna mingit tuge, mis aitaks kassil endal süüa? Kui kiiresti sellised kasvajad arenevad, kuidas kiisut aidata? Mida soovitate?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kindlasti oskab loomaarst suunata Teid koos röntgenipiltidega vastava spetsialisti juurde. Enne, kui hinnata operatsiooni vajadust ja õnnestumisprotsenti, võiks veel proovida punkteerida lõualuu all olevat moodustist ja saada proov ka muutunud lõualuust. Kui on täpselt teada millega tegemist (milline kasvaja või ikkagi põletik) on lihtsam ka edasi käituda.