Loomaarst

Küsimus: Koer matsutab ja tõmbab pidevalt keelega üle nina05.04.2011

Tere,
Mul on 6-aastane rotveiler. Probleem on selles, et ta paaniliselt tõmbab keelega üle nina ja vuntside mõlemalt poolt. On näha, et midagi on valesti. See sümptom süveneb siis, kui ta saab kuiva toitu (krõbinaid). Hetkel on ta koduse toidu peal ning olukord on parem.
Probleem sai alguse peale seda, kui tal üks varvas amputeeriti ning järgnes pikk antibiootikumide ravi (ligikaudu pool aastat). Arstid ei leidnud kohe lonkamise põhjust, kuid põhjus oli iseenesest lihtne - küün oli juurest alates katki ning tekkis tugev põletik, mida ei õnnestunud ravida. Peale haigust ostsin nagu tavaliselt, bossi toitu, kuid ta oksendas selle välja ja hakkas suuga nätsutama. Karva lõi nii lahti, et kahe peoga sai seda seljast võtta. Terve talv oli karv lahti, müüd on õnneks korras. Väljaheide on korras ja põiega probleeme ei ole. Olen arstil käinud ja vereproovi teinud. Vereproov näitas väikest põletikku ning seda, et immuunsüsteem on nõrk. Arstid kehitavad õlgu ja ei ütle midagi. Jalga ta vahetevahel kergelt lonkab (operatsioon oli sügisel). Kõige rohkem teeb muret suuga nätsutamine, mistõttu ma ei julge enam kuivtoitu anda.
Mis võib selle nätsutamise põhjus olla ja mida ma peaksin tegema?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Teie rotveileri probleemi lahendamine oleks kindlasti tunduvalt hõlpsam, kui saaks uurida tema nahka ja karvkatet ja kindlasti vaadata ka suhu - rotveilerile! ;)

Peaks kontrollima igemete olukorda - kas on punetust, haavandeid, turseid, uudismoodustisi, samuti ka hambaid - katu ja/või kivi olemasolu. Kas koeral eritub piisavalt sülge (süljenäärme ummistus). Võib-olla peitub põhjus pikas antibiootikumikuuris, pool aastat nagu ma välja loen. Hetkel ma ei tea millise antibiootikumiga ja millises doosis ning ravimvormis teda raviti. Kas antibiootikumikuur kestis pool aastat jutti (mis ei ole just tavaline) või tehti erineva pikkusega ravikuure, erinevate preparaatidega, poole aasta jooksul. Igal juhul võis selline pikk antibiootikumikuur mõjuda kuidagi naha ja ka seedesüsteemi normaalsele mikrofloorale. Seega võiks proovida probiootikume suu kaudu ja pesta looma 2-3 korda kord nädalas ravišampooniga (näiteks Sebomild või selle analoogid). Kuna ka immuunsüsteem on teie sõnul nõrk, ei teeks paha ka asendamatute rasvhapete kuur 2-4 nädalat õli või ka kapslite kujul. Kindlasti nii omega 3 kui omega 6 ja hea kui oleks koos tsingiga.

Teine mõte, mis pähe tuleb, on toidutalumatus. Võiks proovida ka teisi kuivtoite ja kui võimalik, siis miks mitte ka spetsiaalseid toiduallergiatoite. Kui ta mõne teise toidu peale lakub oma koonu vähem või üldse mitte, on süüdlane käes.

Praegu rohkem versioone välja ei pakukski. Proovige midagi väljapakututest, nii saab hakata võimalikke põhjuseid välistama.