Loomaarst

Küsimus: Millal võime võtta koju uue lemmiku, kui meie surnud kassil oli FIP?27.11.2012

Tere! Minu kassil oli FIP ning kahjuks polnud seda võimalik enam ravida ja otsustasime tema piinade vältimiseks ta magama panna. Isegi kui oleme kodu ära desinfitseerinud, kaua peaks ootama enne kui uue lemmiku võtame, kas pool aastat?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kahju muidugi, et te pidite sellise otsuse langetama, aga selle haiguse puhul on see sageli ainus heategu, mida te oma looma heaks saate teha.
Kuna tegemist on koronaviirusega, pole see väliskeskkonnas nii kaua nakkusohtlik kui näiteks katkuviirus aga paar-kolm nädalat kindlasti. Levib haigus suuresti roojaga, süljega ja seda nii hingamisteede kui suu kaudu. Seega on rohkem ohustatud õueskäivad loomad, kellel tekib kontakt nakatunud loomaga või tolle kehaeritistega. Kassipoeg võib nakatuda ka ema kaudu.
Toas peaks kindlasti ära hävitama haige looma toidunõud, pesad, liivakasti ning uue looma võtmisega ootama vähemalt kuu aega. Pool aastat on selle haiguse puhul natuke liiga pikk aeg.