Loomaarst

Küsimus: Mis on meie pere kassidel viga, üksteise järgi on isutud, loiud, juua ei soovi?15.12.2012

Mõne päeva jooksul on haigestunud mitu täiskasvanud kassi, kõrvast tuleb veidi eritist, raputavad pead, suu ümbrus on märg poole cm ulatuses, tahavad juua aga ei joo, kuid proovis käpalt lakkuda vett. Ei taha süüa, on loiuvõitu. Igalühel on sümptomid veidi erinevad. Kellel kõrvad, aga muidu okei, üks loid, suu ümbrus märg, ei saa juua, kes lihtsalt magab enam ja ei taha süüa. On esinenud oksendamist ja kerget kõhulahtisust. Samade sümptomitega suri 7-kuune kiisuke 2 päeva tagasi. Muutus kuu aja jooksul isutumaks, aga oli rõõmus ja reibas, va 2 viimast päeva. Olen mures, kassid on vaktsineerimata, elame maal. Väike polnud küll kuu aega õues käinud ja teisedki eelistavad enamiku ajast köögis viibida. Ootan loomaarsti antibiootikumidega, lubas viia väiksekese laborisse. Mis võiks olla kasse tabanud? Ka eelmisel nädalal oli kahel kassil kaks päeva isutus ja suur ükskõiksus, aga läks üle ja nüüd rõõmsalt söövad. Kõige murettekitavam probleem on joomisega. Väiksekest jootsin süstlaga, aga ei aidanud.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kuna kassid on vaktsineerimata, võib olla tegemist teatava viirushaigusega, mille puhul tekivad keelele ja suu limaskestale erosioonid ja haavandid (loom tahab juua aga ei saa, sest on valus). Viirushaigusega kaasneb tavaliselt ka kõrge palavik ning sel juhul loom lihtsalt norutab ja ei taha süüa-juua. Kõrvaeritis ja pea raputamine võib viidata kõrva sügelislestale.
Kui loomaarst tuleb ja kassid üle vaatab, saab rohkem selgust.