Loomaarst

Küsimus: Mis põhjustel võib kassi väljaheide mustaks värvuda?28.01.2013

Tere,
10-kuusel steriliseeritud toakassil on aeg-ajalt (kuni paar üksikjuhtumit kuus) esinenud tume (tumepruun või süsimust) väljaheide (pabulatena). Nüüd on juba kolm korda järjest väljaheide must olnud. Muutusi kassi käitumises pole. Igemed oleks nagu natuke kahvatud. Veretooteid kass ei söö, ei usu, et oleks midagi teravat alla neelanud.

Kas võib olla, et kass, ilmutamata märke valust, võib kannatada sooleverejooksu käes? Mis põhjustel võib veel kassi väljaheide mustaks värvuda? Milliseid uuringuid oleks vaja teha?

Tänan ette vastuse eest!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Mustaks värvunud väljaheite puhul tuleb esimese asjana pähe paratamatult peitveri. Ja see on väga tõsine asi viidates verejooksule maos või peensooles. Kui kass just ei söö aegajalt midagi ebatavalist, siis tuleks kindlasti temast teha röntgenülesvõte (kuna on siiski võõrkehakahtlus) ja ka kliiniline veri, mis viitaks verekaotusele ja annaks pildi vererakkude hetkeseisust. Edasine tegutsemine juba vastavalt nende tulemustele.