Loomaarst

Küsimus: Koera suu haiseb ja ila on mädane19.04.2011

Tere,
Ketikoer, elab kuudis, toitub hommikul ja õhtul, liigub iga päev jalutusrihmaga 2-3 kilomeetrit, 9-aastane, ca 25 kilone.

Häda on olnud juba üle aasta - tugev ila vool, mädane, halvalõhnaline. Käisime kohapeal väikeloomaarsti juures ning alguses püüdsime ravida põletikuvastaste tablettidega - mingi metro, mille mõju lühiajaline, seniks vaid kuni ravimit manustati.
Eelmisel aastal käisime ka loomakliinikus, kus soovitati röntgen teha, eeldades mõne hamba põletikku - tookord külastasime kliinikut õhtupoolikul ja siis ei olnud selle protseduuri jaoks enma piisavat ajavaru. Järgmisel käigul tehti koerale narkoos ja arst uuris suu põhjalikult läbi, kuid peale hambakatu ei leidnud midagi. Hambad kinnitusid korralikult lõualuusse ning tookord kraabiti see katt ka ära.
Leevenduseks oleme üsna pikalt tarvitanud neid põletikuvastaseid tablette, aga ega neist enam abi ei ole - suu mädaneb ja haiseb ning koer on vaevas.
Tänan

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kui koeral suu haiseb ja ila on mädane, aga samas suuõõs on leiuta ja hambad korralikult kinni, võib probleem olla süljenäärmes. Võiks ikkagi selle röntgenuuringu ära teha ning proovida võtta süljenäärmetest FNA (peennõelaspiratsiooni proov) ning saata see laborisse, uurida koos kliinilise verega, et saada targemaks, mis protsessid organismis toimuvad. Välistada ei saa ka kasvajalisi muutusi. Kuna põletikuvastased tabletid on mõjunud (metro on vististi metronidasool), siis lootust on. Ravikuur võiks olla üsna pikk ja kombineeritud aeroobsete ja anaeroobsete bakterite vastu.
Kui see ei ole süljenäärmete probleem, on ka võimalus, et kuskil neelupiirkonnas on mingi võõrkeha (sageli puutükk), mis tekitab mädast põletikku. Minu praktikas on selliseid juhuseid olnud.