Loomaarst

Küsimus: Koer ei saa süüa konti, kuna oksendab välja26.04.2011

Meil on 3-aastane isane nisuterjer. Söögiisu on tal hea - sööks ära kõik, mis ette juhtub ja piiramatus koguses. Konti me talle aga anda ei saa, kuna peale söömist oksendab ta selle alati välja (eriti, kui on tegemist keedetud kondiga).
Mis võib olla selle põhjuseks? Koerad ju ikka söövad konti.

Samas tahaksin teada, kui palju peaksin koerale süüa andma, et ta väheke kaalus juurde võtaks? Kaalub ta umbes 12-15 kg. Praegu saab ta hommikul hakklihaga putru umbes 0,4 l ja õhtul kuivtoitu 200-250 g.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Kui Teie koer konti süüa ei saa, siis pole sinna suure tõenäosusega midagi parata ja võib-olla ongi parem. Kondisöömisest tingitud kõhukinnisust/-lahtisust ja lausa ummistusi näen oma töös liigagi tihti. Ja ega nad seda konti sööma ei pea kui tal palju suurema toiteväärtusega puder ja krõbinad toiduks on. Närimiseks-ajaviiteks-hammaste puhastamiseks võiks ta saada pigem spetsiaalseid närimiskonte.

Kui ta sööb väga aplalt, aga juurde ei võta, siis võiks mõtelda, kas ussikuurid on korralikult tehtud (kui ta on selline koer, kes maast kogu aeg midagi otsib ja ka leiab ning sisse sööb, siis peaks ussikuure tegema regulaarselt korra kvartalis; välistada ei saa ka ainurakseid parasiite nagu giardia ja isospora) - ja kui on, siis vaadata üle ninaesine. Äkki on ratsioonis liiga palju teraviljavalku. Teie kirjast ei selgu, millest puder on tehtud ja milline on kuivtoit. Kas Teie koer roojab ka palju? Kui ruttu peale söömist? Kas kõht on valdavalt korras? Kas rooja hulk on võrdluses söödava toiduga samaväärne või oluliselt väiksem? Kui koer roojab samapalju kui sööb, siis ei suuda ta tõenäoliselt pakutavaid toitaineid korralikult omastada.