Loomaarst

Küsimus: Mure pärslase pärast17.05.2011

Mul on mure pärslase pärast. Kui vanalt võib emase kassiga teha seda, et ta enam poegi ei saaks? Ta on 6-kuune. Kui palju see ligikaudu maksab?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Emase kassi steriliseerimise operatsiooni võikski plaani võtta alates 6-7 elukuust. Selleks ajaks on kassile tehtud kõik vajalikud vaktsineerimised ja ka tervisekontrollid ning looma kehakaal on selleks ajaks piisavalt suur, et saab mõistlikult narkoosiks vajalikke aineid doseerida. Sobib ka hilisem vanus, aga siis peab arvestama saabuda võiva jooksuajaga. Maksumust on raske öelda, selle peate kindlasti oma loomaarstiga täpsustama.
Operatsiooni hind sõltub nii kassi kaalust tollel hetkel, kui ka loomakliiniku panusest operatsiooniriskide maandamisse, steriilsusse ja patsiendi heaolu tagamisel. See tähendab seda, millist narkoosivahendite kombinatsiooni kasutatakse, kas operatsioon toimub opitoas, kus on tagatud steriilne keskkond, kas opereeriv arst kasutab opikitlit-mütsi-maski või mitte, milliseid õmblusmaterjale kasutatakse, kas kass "äratatakse" peale lõikust vastava preparaadiga või ärkab ta ise siis kui ärkab, kas lõikusejärgselt patsienti kraaditakse-jälgitakse-soojendatakse, kas kass saab lisaks lõikuspäevale lõikusjärgseteks päevadeks valuvaigistid kaasa jne jne.
Seega tasuks uurida, millest tuleneb hinnaerinevus kliinikutes. Tõenäoliselt ei ole nad ahnemad kui teised ega topi seda raha endale kohe taskusse, vaid lihtsalt panustavad rohkem protseduuride ja lõikuste turvalisusesse.