Tehnoülevaatus

Küsimus: Kas tohin sõita autoga, millele on paigaldatud lisatuled, kus 4 väikest LED pirni, mis põlevad pidevalt?11.05.2015

Tere,
Mul on maastur ja 10 a tagasi paigaldati lisa kaugtuled, kus on 4 väikest LED pirni, mis põlevad pidevalt, kas selliste tuledega tohib sõita või mitte?

Vastus: Mait Millert, Tehnoülevaataja/II kutsekvalifikatsiooni autotehnik/ülevaatuspunkti juhataja, Maitene OÜ, www.maitene.ee

Kõige adekvaatsema vastuse saab siis kui tuled ette näidatakse. Vastan toetudes oletustele. Teie autol on suured ümmargused kaugtuled mis tegelikkuses on mõeldud N3 kategooria sõidukite kabiini katusele paigaldamiseks ja valgusdioodid täidavad ülemise ääretule funktsiooni. Sekelduste vältimiseks ei soovitata selliseid tulesid paigaldada sõiduautodele kui laternalt leiab tähise A2. Olen kuulnud, et „agarad“ politseinikud on nõudnud teekontrollil ääretulede väljalülitamist (sest sõiduautol võib ees olla ainult kaks eesmist ääretuld) ja siis lubanud edasi kulgeda. Kui laternalt ei leia A tähist siis saab öelda, et valgusdioodid täidavad parktulede ülesannet siis võivad need tulukesed põleda. Samuti on oluline vadata, et laternatel olevate kontrollarvude (kõigi kaugtulede põlemisel) summa ei ületaks 100. Kui Teid teema tõsiselt huvitab siis ehk saate oma küsimustele vastused kui vaatate kehtivat regulatsiooni https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1170/9201/4012/MKM42_lisa1(2014).pdf#