Tehnoülevaatus

Küsimus: Kas seadus on muutunud, et enam ei saa ülevaatusel läbi 20 tolliste velgedega, lubatud olevat minu autol kuni 18 tolli?31.10.2016

Tere!
Käisin ülevaatusel ja ei saanud läbi, kuna veljed ja rehvid ei vastanud nõuetele. Tegemist B-kategooria linnamaasturiga, 20 tolli veljed ja vastavalt veljele sobilikud rehvid. Mulle öeldi, et lubatud on 18 tolli. Varasemalt pole sellist probleemi olnud ja ennegi ülevaatusel käinud samas mõõdus velgedega.
Kas on toimunud mingid muudatused seadustes ja pean tõesti soetama endale uued veljed ja rehvid, mida ülevaatus aktsepteeriks?

Vastus: Mait Millert, Tehnoülevaataja/II kutsekvalifikatsiooni autotehnik/ülevaatuspunkti juhataja, Maitene OÜ, www.maitene.ee

Seadustes ei ole toimunud mingeid muudatusi. Muutunud on see, et sattusite tehnoülevaataja juurde kes täidab ülevalt tulnud juhiseid. Meile on antud kirjalik juhis Maanteeametist, et auto veljed/rehvid peavad vastama MA saidilt leitavale “sõiduki taustakontroll“ lehel olevale tootja poolt soovitatud velje/rehvi valikutele. Juhul kui autol on velje/rehviinfo kleebis siis peab valikute tegemisel seal olevale informatsioonile toetuma. Nõue võib tunduda üleliigne kui rehvi koormus- ja kiirusnäitajad vastavad tootja soovitusele ja rehvi ümbermõõt ei muutu valetamaks spidomeetri ja odomeetri näitu. Aga nii ta on, et olen näinud masinat millele on lubatud ainult üht mõõtu rehvid kuna teistsugust infot ei ole saadaval ja teisele masinale on lubatud isegi kuni 8 erinevat rehvi nelja erinevat mõõtu velgedega. Kas te laenate ülevaatuse hetkeks nõutud rattad või ostategi teised, jääb Teie teha, mina soovitan 20 tolliseid mitte kasutada. Ülevaataja oleks rikkunud ettekirjutust kui oleks lubanud 20 tolliseid. On väike võimalus, et saate autoesindusest vastava ametliku selgituskirja mis ütleb, et on lubatud ka 20 tollised kuna andmebaasid ei ole täiuslikud mille tõestuseks on masin mida isiklikult nägin ja millel on lubatud ainult üht mõõtu rehvid nii talveks kui suveks kuna teist infot ei jagata...