Tehnoülevaatus

Küsimus: Kuidas teha vahet, kas autol on ees nö "känguru rauad" või on tulede hoidik (kandur)?11.02.2013

Kuidas teha vahet, kas autol on ees nö "känguru rauad" või on tulede hoidik (kandur)? Mul ei ole G grupi auto, kuid on ees torud, kuhu on kinnitatud lisakaugtuled. Politseiga on olnud sellega probleeme. Ülevaatusel olen ära võtnud.

Vastus: Mait Millert, Tehnoülevaataja/II kutsekvalifikatsiooni autotehnik/ülevaatuspunkti juhataja, Maitene OÜ, www.maitene.ee

Vahet on lihtne teha, sest üks seadeldis on känguru eest kaitsmiseks mõeldud ja teine nn. lisakaugtulede hoidikuna. Kui nali kõrvale jätta siis nimetatakse sellist torudest tehtud moodustist esikaitsesüsteemiks. Vaatamata sellel, et meie riigis Austraalia pudulojuseid ei ole, kaitseb ta auto esiosa teiste metsloomade eest samuti. https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1240/7201/2016/MKM42_lisa1_parand.pdf Kood 625
Kui Teie auto on registrisse võetud enne 01.01.2002.a. siis võib erandina kasutada seda esikaitsesüsteemi vaatamata sellele, et temal puudub tüübikinnitus 2005/66EÜ ka kasutuse otstarbest sõltumata. Määrus ei selgita, millistel juhtudel on tegemist erandiga ja selline olukord aitab kaasa erinevatele arvamustele ja tõlgendamistele. Eriti raske on tõmmata piiri kus kohalt algab esikaitsesüsteem millel kaugtuled ja kus kohas lõpeb tulede kronštein, millel kaugtulede kinnitusülesanne. Kui Teie auto esitulede "kinnitusraam" tundub visuaalsel vaatlusel, et peaks pidama vastu kitsele otsasõidu korral ja tänu mõõtmetele kaitseb radiaatorit, osaliselt mootoriruumi katetki, siis on tegemist esikaitsesüsteemiga. Nii mina seda asja näen ja mõistan.