Tehnoülevaatus

Küsimus: Millise koormusindeksiga peaks olema rehvid, kui lubatud teljekoormus sõiduautol on 1.-1090 ja 2. 1010?01.04.2014

Millise koormusindeksiga peaks olema rehvid, kui lubatud teljekoormus sõiduautol on 1.-1090 ja 2. 1010?

Vastus: Mait Millert, Tehnoülevaataja/II kutsekvalifikatsiooni autotehnik/ülevaatuspunkti juhataja, Maitene OÜ, www.maitene.ee

Koormusindeksi kohta on selgitus olemas https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1240/7201/2016/MKM42_lisa1_parand.pdf
Kood 506 kus leiab järgmise selgituse: „Koormusindeks (vaata tabel 5) peab rehvide üksikasetuse korral olema vähemalt võrdne 0,5 kordse suurima lubatud teljekoormusega“.
Seega Teie küsitud masinal peaks esitelje rehvide koormusindeks olema vähemalt pool teljekoormusest mis esiteljele tuleb 545 kg ja kui vaadata vastavat tabelit 5 siis sealt leiab indeksi numbriga 87. Tagateljel peaksid olema rehvid mille koormusindeks oleks vähemalt 85. Kuna tavaliselt ei hakata teemat väga peeneks ajama siis paigaldatakse reeglina kõik rehvid alates suurimast koormusindeksist. Ostetakse ju masinale „üks jooks“ korraga. Kui Teie auto ülevaatusel nõutakse suurema koormusindeksiga rehve siis tasuks vaadata milliseid rehve soovitab auto tootja. Vastava info leiate juhiukse postilt või kütusepaagi luugilt. Määrusest leiab järgmise sõnastuse: „Kui sõiduki valmistaja on ette näinud suuremad koormusindeksid, peab kasutama vähemalt valmistaja poolt ettenähtud suurusi.“ Teie jaoks tähendab see seda, et autol peavad olema rehvid mille koormusindeks vastab andmesildile või on suurema koormusindeksiga. Kui Teie autolt on eemaldatud tootja soovitusega andmesilt siis peavad rehvid esiteljel vastama koormusindeksitele 87 ja tagateljel koormusindeksile 85 või suuremale indeksile.