Toitumine ja ülekaalulisus

Küsimus: Kaalutõus peale menopausi, kuidas on võimalik seda pidurdada?05.12.2011

Tere,
Olen 54-aastane naine, 1.70 cm ja hetkel 79 kg. Olin pikalt haige - mao-, selja- ja peavalud vaevasid pidevalt. Sõin valuvaigisteid ja tundsin lausa füüsiliselt, kui raske on olla. Selgus, et samal ajal ka kehakaal tõusis, enne kaalusin pidevalt 67 kg.
Kuna nüüd on selge, et algas menopaus, siis hädad arvatavasti sellest tingitud ja arst peab ka kaalutõusu sellega seonduvaks. Vaatamata sellele, et käin trennis 2x nädalas ja suure söömaga ei ole, segab mind see kaalutõus. Kas üldse on võimalik seda pidurdada või peangi sellega leppima? Ette tänades, U

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Kõik teie poolt kirjeldatu muudab organismi ainevahetuslikku tasakaalu. Lisaks kaasneb menopausilähedase ajaga rasvarakkude eriline aktiivsus, kus nad tahavad võtta üle östrogeeni tootmise, et hoida alles naise keha järglaste saamise funktsiooni. See aga toob kehakaalu juurde. Kaalu tõus seiskub kindlasti, kuid täpset aega on raske ennustada. Praegu on teie kehamassi indeks 27-28 piirimail. Seda võib eakatel lugeda normilähedaseks. Teete õigesti, et olete aktiivne liikuja. See aitab kaalu hoida. Treeningutevabadel päevadel püüdke ka rohkem kõndida. Liikumise järel on söömine alles teisel kohal. Toiduvalikus on oluline mõõdukus ning maiustamisest hoidumine. Soovitan juua vähemalt 1,5 l vett või teed päevas. See on hea abimees toidukoguste vähendamisel (täidab ju kõhtu!) ja elavdab ka ainevahetust. Soovitan mõnedki korrad käia figuurisõprade rühmas, kus saate julgustust ja häid nõuandeid. Figuurisõpradele on kõik toiduained lubatud ja soovitused põhinevad Eesti ametlikel toidusoovitustel, kogused on vaid väiksemad. Nendest soovitustest saate hea abi!

Lugupidamisega,
Mai maser