Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas toimida koeralt ära korjatud puukidega?13.03.2014

Puugihooaeg läheneb. Kindlasti toob koer neid jälle endaga jalutuskäigult kaasa. Aga mida ette võtta eemaldatud puugiga? Varemalt räägiti, et väljatõmmatud puuk tuleb põletada, aga tegelikult kuidas toimida? Aitäh vastuse eest.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Väljatõmmatud puuk (korrektselt ja koos pea ning suistega) tuleks kindlasti kahjutustada nii, et ta ei saaks ennast uuesti kellelegi sisse imeda. Kõlbab nii põletamine kui ka kanalisatsioonist alla laskmine.
 

Küsimus: Mida teha, kui loomaarsti soovitatud ravi järel olukord ei parane ja kärnad koeral lähevad aina hullemaks?06.03.2014

Tere! Mul on neljakuune kutsikas ja tal tekkisid näkku ja kõrva sisse kärnad, mis tal väga sügelevad. Käisin arsti juures ja seal nad tegid proovid ja ei teadnud ise ka täpselt, mis viga on ja arvasid, et on mingid seened. Tegid vaktsiini ja andsid šampooni, millega pean kärnasid puhastama. Kärnad aga lähevad aina hullemaks ja uurisin internetist, et võib olla ka rebaste kärntõbi ja sellele üldse teised rohud. Mida soovitate? Kas peaksin arsti vahetama ja asja veel uurima, või on tal tõesti mingid seened?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere
Niiöelda kärnade tekkimine ja sügelus võivad olla mitmete haiguslike seisundite tagajärg - bakterid, seened, kärntõbi, ülitundlikkusreaktsioon (kontakt- või toiduallergia) ja ühtegi nendest võimalustest ei saa kontrollimata jätta. Analüüsid ei annagi alati kohest vastust, sageli teatud proov lihtsalt välistab ühe võimaliku versiooni ja tuleb edasi uurida.
Kärntõbi on väga tõsine ja nakkav haigus ja kindlasti tuleks uurida kutsika kasvatajate käest kas ja kuidas kutsikal oli võimalus nakatuda.
Samuti võiksite mõelda järele, mis eelnes sellele, kui kutsikal tekkisid kärnad (vahetasite toitu, puutus teise loomaga kokku, kodus algas remont jpm).
Kas Te arsti peate vahetama, jätan Teie sisetunde otsustada aga kindlasti peate ütlema, et määratud ravi pole toiminud ja tuleks raviskeemi muuta. Alati võite ju kasutada ka nö teist arvamust, mis sageli aitab kiiremini positiivsete tulemusteni jõuda.
 

Küsimus: Kui koeral on kõht lahti, mida teha?27.02.2014

Koer on 2-aastane. Kahel päeval söömine on väga niru, sööb hästi vähe. Täna jalutades nägime, et koer on kõhust lahti. Kas on mingit nõu, mida peaks tegema või koerale andma? Ja koera gaasid on halva lõhnaga. Koer kaalub umbes 20 kg ja on väga aktiivne.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui tegemist on seedehäiretest tingitud kõhulahtisusega siis piisab päevasest näljadieedist (puhas joogivesi peab olema vabalt saadaval) ning seejärel väikeste portsudega oma kuivtoit või kergestiseeditav kodutoit (riis ja kanaliha). Igaks juhuks peaks laskma arstil ikkagi koer üle vaadata, sest kui on tegemist näiteks võõrkehaga või mao-soolte põletikuga, on raviskeem hoopis teistsugune. Samuti saate oma arstilt kõhulahtisust leevendavaid suukaudseid preparaate ning vajadusel ka dieetkrõbinaid.
 

Küsimus: Millest võivad olla tekkinud koerale keelele kärnad?27.02.2014

Minu vanemate umbes 10-aastasel suurt kasvu krantsil on juba pikemat aega (umbes paar aastat) keelel kärnad. Kärnad on sellised umbes 0,5 cm kõrgused ja laiused, on suuremaid ja ka väiksemaid. Tunduvad natukene sarnased soolatüügastele, ehk siis sellised pragudega ja ebaühtlase pinnaga. Verd ei ole neil märganud. Kõik on keelega sama tooni. Mulle tundub, et need ei tekita talle vaevusi ja otseselt pole probleemi. Teisel nooremal koeral, kes elanud kõrvuti temaga mitu aastat, ei ole midagi tekkinud siiani. Aga kuna plaanin minna neile külla ka oma noore koeraga, siis ei tahaks riskida, et tegu võiks olla millegi hullemaga kui vanadusest tingitud veidrusega.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kärnade jaoks on keel suhteliselt ebatavaline koht ja ega ma ilma nägemata-katsumata-proovi võtmata täpset vastust anda oska.
Võimalik, et need on mingit tüüpi papillomatoossed vohandid. Igaks juhuks ärge oma koeraga otsest kontakti võimaldage.
 

Küsimus: Millest võib olla tekkinud kassil hooti värinad?19.02.2014

Tere,
sooviks teada millest võib olla tekkinud kassil hooti värinad?
Seda olen tähele pannud nüüd viimase 2 nädala jooksul. Kass on 11 aastat vana (pikakarvaline toa kass). Toas külm ei ole. Värinaid on tunda, kui kass on kaisus või siis näha peale vaadates. Igaks juhuks mainin, et see pole kindlasti nurrumine.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

See võib olla valureaktsioon või mingi neuroloogiline probleem. Kindlasti pöörduge kliinikusse põhjalikuks ülevaatuseks.
 

Küsimus: Kas üks koer saab olla kärntõve kandja, nii et temal midagi ei avaldu, kuid naabri koer on nakkusest korduvalt kärntõves?19.02.2014

3 a tagasi naabri kaukaaslasel seljal väike karvutu laik punaste täppidega. Peale seda minu saksa lambakoeral iga 6 kuu järel, peale kaukaaslase külastust, räige kärntõvi juba 7.korda. Paarikuune advocate ravikuur, peale mida 2 kuu jooksul karvastik taastub. Kusjuures sakslane magab kõrvuti tolle kaukaaslase autorlusega kutsaga, kellel ei mingeid haigusnähte. Ainult metsik karvastiku lutsiv-nohisev töötlemine ja kui paar tundi korralikult otsida, leiab ka mõne lestakärna mügariku. Ravikuur on läbi viidud mõlemal. Peale viimast kokkupuudet antud kaukaaslasega tegin ennetava advocate manustamise koerte seljale. Loomaarstid kinnitavad ühest suust, et see ei ole võimalik, et kaukaaslane on ainult lestalevitaja, ilma haigestumiseta. Minu jutu peale, et tõestus on mul köögis laua all, ei kosta nad midagi. Nagu oleks suu vett täis võtnud.
Teoreetiliselt võib see ju uskumatuna tunduda, tegelik reaalsus näitab aga muud...

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere
Teoreetiliselt on ju kõik asjad võimalikud, aga kuna sügelislestad uuristavad ennast loomaga kokku saades suhteliselt kiiresti naha sisse ja hakkavad ka kohe paljunema. See peaks panema peremeesorganismi intensiivselt neid kohti kraapima ja tekivadki nö kärnad. Variant, et see kaukaaslane miskipärast ei kratsi ennast ja ei tekita nähtavaid nahavigastusi, tundub loogiline.
Kelle käest aga tema selle kärntõve sai ja kes seda teil tegelikult levitab?
 

Küsimus: Millest on tingitud kassi veider pidev neelatamine, iseäranis peale söömist (nagu tuleks toit kurku)?19.02.2014

Taustainfoks: 8 a tubane kastreeritud kass, terve elu on aeg-ajalt esinenud hammaste ning igemete ja seedekulgla probleeme, hetkel hinnatud arstide poolt üldiselt terveks. Kerges ülekaalus, kuid aktiivne ning maailmast huvituv isend.
Probleemiks on siis see, et süües ja vahel ka niisama neelatab niimoodi nagu tuleks toit kurku, nagu enne oksendamist (oksendab muidu harva). Lisaks limpsab liialdatud püüdlikkusega pidevalt koonuga keelt. Nagu miski häiriks. Tema suud uurida on mul endal raske. Viimatine tohter tunnistas, et ta pole küll selle piirkonna erialaga ülemäära kursis, kuid talle väga hullud need hambad ei tundunud. Väheke hambakivi olla.
Sööb Royal Canini tundliku seedimisega krõbinaid ja mõnda aega olen seganud seda ka sama brändi "oral care" krõbinatega. Kaks korda päevas saab ka nö pehmet toitu - vastavalt enda eelistusele, Purina ja Royal Canin kiisueineid (jälgin pakenditel soovitusi, ei toida teda üle).
Ehk peaks kuidagi üritama tema hambaid puhastada? Mingi pasta hankisin, seda limpsib omal initsiatiivil, kuid harja lõugade vahele ei luba. Mida annaks veel teha? Millele taolised sümptomid viidata võivad?
Ette tänades,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti tuleks suuõõs lasta korralikult läbi uurida ja mitte ainult hambad, vaid ka igemed, suulagi, neel, tonsillid, keel, süljenäärmed. Tõenäoliselt tuleb kasutada sedatsiooni, sest muidu korralikult lõikehammastest kaugemale ei näe.
Kuna tal on olnud ka seedekulgla probleeme, on samal ajal mõtet teha ka röntgenülesvõte ja vaadata mis toimub neelust edasi.
 

Küsimus: Kas Jack Russelli silmade hõõrumine ja kollane eritis võib olla silmapõletik?18.02.2014

Tere,
Kas Jack Russellil on silmad põletikus?
Koeral tuleb silmadest kollast eritist. Hõõrub ise käpaga silmi pidevalt. Helistasin arstile ja rääkisin, et selline probleem, öeldi, et vahetaks toitu. Nüüd annan talle applawsi aga probleem ei ole kuhugi kadunud. Kui silmade hõõrumine välja arvata, siis muidu on koer rõõmsameelne, sööb ja joob korralikult. Mida tegema peaks?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kollast eritist ei tohiks tervetest silmadest küll erituda. Minge ikkagi kliinikusse, laske silmade erinevad kestad üle vaadata (kas on näiteks punetust, turset, võõrkehi, vigastusi) ning vajadusel teha ka pisara- ja kornea haavandi test ja küll siis juba selgub, kas silmad vajavad mingit ravi või on tegemist allergilise reaktsiooniga.
 

Küsimus: Kas peaks muretsema, kui kassipojal tekib süües mingi hammaste hõõrdumist meenutav heli?14.02.2014

Tervist,
viimastel nädalatel olen täheldanud, et umbes 5-kuusel emasel kassipojal tekib süües mingi häiriv heli. Tunduks justkui hammaste hõõrdumisena. Kas see söömist segab, ei oska öelda, kuna hääle tekkimisel jätkab kass söömist. Olen kontrollinud ka suud, kuid midagi murettekitavat ei ole. Olen ka hambad läbi kombanud või lasknud näppu närida, et teada, kas ehk tekitab miskit valu. Kas võib olla tegu vale hambumusega või hambavahetusega? Või peaks pöörduma kindluse mõttes arsti vastuvõtule?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Suure tõenäosusega ongi tegemist hammaste vahetusega. Kui probleem ei möödu paari nädalaga, siis pöörduge arsti vastuvõtule.
 

Küsimus: Kas pärast piimanäärme kasvaja eemaldamist tekkinud uued munad vajavad uuesti ravi?11.02.2014

Tere!
Mure selline, et 11-aastasel kassil opereeriti aasta tagasi piimanäärme kasvaja. Nüüdseks on ühe muna asemele kasvanud neid viis tükki. Mida edasi teha, kas viia kass järgmisele operatsioonile ja lasta need munad eemaldada ja kui mitte viia, mis siis juhtub?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kõik oleneb sellest, kas tegemist on kasvajaliste moodustistega (ja kui on siis millistega) või mitte. Selle järgi saab prognoosida selle protsessi kulgu. Selle teada saamiseks saab teha tsütoloogilise uuringu kasutades peennõelaspiratsiooni teel võetud proove.
Mina, lähtudes oma praktikast, soovitan kasvajalised moodustised eemaldada võimalikult väiksena, kui looma tervislik seisund lõikust lubab.