Lepinguõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas võin vaidlustada, kui intressid ületavad juba laenusumma, kuigi laenu võtmisel nõustusin kõrge intressiga?25.03.2013

Situatsioon järgmine: võtsin aastal 2008 pangast laenu 74 000 EEK (4729 EUR), 10-le aastale. Korrektselt tagasi makstes oleks lõpptulemus ca 300 000 EEK (19 173 EUR), 4 kordne!
3,5 aastat olen ma neile korralikult maksnud 2437 EEK (155 EUR) kuus. Viimase poole aasta jooksul on tekkinud tõsised makseraskused, kuna elu on muutunud palju kallimaks (maksete eelisjärjekorras on jooksvad maksud ning pangale jääb vajaka).
Siiani on kokku tasutud ca 114 000 EEK (7285 EUR). Saan tõestada panga väljavõttega.
Nüüd tahab pank lepingu üles öelda ja nõuab 92 408 EEK (5906 EUR). Seda on kõvasti rohkem, kui ma üldse laenasin ja arvestades veel seda, et olen neile juba 4 aastat maksnud (viimasel ajal küll ebastabiilselt, aga siiski).
Ausalt öeldes selliseid summasi nähes ei tahakski neile mitte pennigi enam maksta, ning pöördun Teie poole ja küsin, mis võimalused mul on, kui asi peaks kohtusse jõudma.
Kuna hea tava kohaselt võib intresse küsida laenusumma ulatuses, siis, kas mul on võimalik selle peale kohtus välja minna?
laen+ intressid = 74 000+74 000=148 000 EEK,
siiani makstud summa = 114 000 EEK
maksaksin veel 34 000 EEK (2172EUR)

Või loetakse siiani makstud summa enamuses nö. unustatuks (intressideks) ja olen sunnitud ikkagi nõutud summa neile tasuma.

Ette tänades,

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kohustus tuleb täita vastavalt lepingule ning selleks, et saaks avaldada seisukohta sisuliselt, siis oleks vajalik eelnevalt tutvuda lepingutega, mida olete sõlminud. Tagasimakstav summa võibki olla suurem kui põhisumma ja see sõltub sellest, millistel tingimustel olete laenu võtnud, sest arvesse läheb nii laenu tagasimakse tähtaeg, kokkulepitud intressid, viivised jms. Viivist saab üle põhinõude summa nõuda juhul, kui võlausaldaja tõendab põhisummat ületavas ulatuses kahju tekkimist. Eristage kindlasti erinevaid termineid intress ja viivis, sest intressi tasute raha kasutamise eest ja viivist maksate sanktsioonina maksetähtaja ületamise eest.
 

Küsimus: Kuidas vargalt kohtu poolt määratud kahjunõue kätte saada?20.03.2013

Sattusin röövi ohvriks, varas lõhkus auto akna ja haaras kaasa sülearvuti. Varas saadi kätte ja ta istus 4 kuud vangis. Kuna läpakas oli juba uue omaniku leidnud (100 euro eest), ei saanud ta asja tagastada ja talle määrati kohtu poolt välja 800+ eurone summa (läpaka tegelik väärtus), mille ta pidi mulle siis tagasi maksma. Suvel möödub juhtunust 2 aastat.

Kuidas on kõige mõtekam raha kätte saada, kui on teada, et ilmselt on inimesel kõik varad ja rahad salajas ja neid kätte ei saa? Kui palju ma pean kohtutäiturile või kellelegi maksma, et oma 800 eurot kätte saada? Kui kaua on mul üldse aega oma raha nõuda, enne kui nõue aegub? Kui tõenäoline on, et ma seda raha mitte kunagi ei näe, st, et isegi kui kohus nõuab, siis inimene ei suvatse maksma hakata, siis temaga ka midagi ei juhtu? Kui inimesel on ka teisi kahjunõudeid, siis kas ta peab neid hüvitama kahju toimepanemise ajalises järjekorras, ehk eelmise röövi ohvrile enne mind?

Aitäh!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui teil on olemas kohtuotsus, siis peaksitegi sellega otsejoones kohtutäituri juurde minema ja täitemenetluse algatama. Kohtutäitur kasutab ise kõiki võimalusi, et raha talt kätte saada. Täitemenetluse kulud kannab üldjuhul kohustatud isik, mitte teie. Kuid kui kohtutäitur näeb, et sealt midagi tulemas ei ole, siis võib ta teilt täitekulude ettemaksu küsida. Kohtuotsuse täitmise nõue aegub 10 aastaga alates kohtuotsuse jõustumisest. Seda, kui tõenäoliselt te oma raha kätte saate, ei oska öelda.
 

Küsimus: Kas võin üürilepingu ennetähtaegselt lõpetada ja lukud vahetada, kui üürnik ei ole kaks kuud mulle maksnud?19.03.2013

Sõlmisin üürilepingu tähtajaga kuni 10.06.2013. Üürnik pole täitnud kaks kuud kohustust ja tasunud üüri ja kommunaaltasusid. Kas mul on õigus leping ennetähtaegselt lõpetada ühepoolselt (vahetada lukk välja ja ise sisse kolida) või on vaja pöörduda kohtu poole?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

VÕS § 316 lg 1 sätestab, et üürileandja võib üürilepingu erakorraliselt üles öelda, kui:
1) üürnik on viivituses kolmel üksteisele järgneval maksetähtpäeval tasumisele kuuluva üüri, kõrvalkulude või nende olulise osa maksmisega;
2) võlgnetava üüri summa ületab kolme kuu eest maksmisele kuuluva üüri summa;
3) võlgnetavate kõrvalkulude summa ületab kolme kuu eest maksmisele kuuluvate kõrvalkulude summa.
Üürileandjal ei ole ülesütlemise õigust, kui üürnik täidab oma kohustused enne ülesütlemist. Ülesütlemine on tühine, kui üürnikul oli õigus üürinõue tasaarvestada ja ta teeb tasaarvestuse avalduse viivitamata pärast ülesütlemisavalduse saamist.
Üürilepingu võib õigusliku aluse olemasolu korral üles öelda ülesütlemisavaldusega, mis on kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ning mis sisaldab VÕS § 325 sätestatud andmeid.
Üürnikku ei või ilma õigusliku aluseta üüripinnalt välja tõsta ja selleks tuleb pöörduda nõudega kohtu poole, et saada vastav täitedokument. KarS § 314 sätestab, et ebaseadusliku eluruumist väljatõstmise eest karistatakse rahalise karistusega.
 

Küsimus: Kas korteri omanikul on õigus teha üürniku tagatisrahast lepingu lõppemisel suvalisi mahaarvestusi?18.03.2013

Kas vastab tõele, et korteri omanik ei tohi käsutada üürniku poolt talle tagatiseks jäetud rahasummat? Et omanik peab tagatisraha üürnikule lepingu lõppedes tagastama, kui üürnikul on kommunaal teenuste eest arveldatud, ega tohi teha tagatisrahast mahaarvestusi, millega üürnik nõus ei ole vaid pöörduma siis näiteks kohtusse, kui omavahelist lepet ei saavutata? Et ei tekiks olukorda, kus lepingu lõppedes selgub, et omanik on tagatiseks jäetud suuremast summast osa ära kulutanud ja hakkab otsima põhjuseid, kuidas üürnikule vähem raha anda ja vaene üürnik, kes on oma rahaga arvestanud, ei tea lõpuks kuhu pöörduda.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Eluruumi üürilepinguga võib ette näha, et üürnik maksab lepingust tulenevate nõuete tagamiseks üürileandjale tagatisraha kuni kolme kuu üüri ulatuses. Juhul, kui üürileandjal on tekkinud üürniku vastu nõue, siis ta saab selle kattuvas ulatuses tasaarvestada tagatisrahaga. Selleks ei pea üürileandja kohtusse minema. Juhul, kui üürnik leiab, et üürileandjal ei olnud nõuet üürniku vastu ning üürileandja kohustub tagatisraha tagastama täies ulatuses, siis on üürnikul õigus pöörduda hagiga üürileandja vastu kohtusse tagatisraha tagastamise nõudes. Sellisel juhul kohus hindab, kuivõrd oli üürileandjal olemas nõue, mida tagatisraha arvel rahuldada. Juhul, kui üürileandjal nõuet üürniku vastu ei olnud, siis polnud tal ka õigust tagatisrahast mahaarvamist teha, millisel juhul kuulub üürniku hagi üürileandja vastu rahuldamisele. Üürileandja ei saa teha üürniku tagatisrahast suvalisi mahaarvestusi, vaid üürileandja nõue peab olema põhjendatud ning tõendatav. Seadusest tulenevalt võib üürnik nõuda tagatisraha tagastamist, kui üürileandja ei ole kahe kuu jooksul pärast üürilepingu lõppemist teatanud oma nõudest üürniku vastu.
 

Küsimus: Kas vend saab osta õe nimele korterit nii, et laenumakseid maksab vend ise?18.03.2013

Kas vend saab osta õe nimele korterit makstes ise pangale laenumakseid?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Korteri ostjaks on ikka siis õde, kuid vennal ei ole keelatud võtta laenu, mille arvel tasutakse õe poolne müügihinna tasumise kohustus korteri müüjale. Õe ja venna vahelised võlasuhted tuleks ka sellisel juhul ära reguleerida, et hilisemaid vaidlusi vältida.
 

Küsimus: Kuidas saan abielulahustuse tagajärjel auto liisingu käendusest vabaks, kuna abikaasa ei taha lihtsalt maksta?12.03.2013

Abielu kestel meil oli ostetud uus auto, võtsime liisingusse. Mina olen käendaja, aga nüüd juhtus nii, et me lahutame. Ja laenuvõtja nüüd otsustas, et enam ei taha maksta, et mulle kui käendajale lihtsalt jama kokku keerata, kuigi ta käib ametlikult tööl ja saab ametlikult palka. Kui laenuvõtja on maksevõimeline ja lihtsalt ei taha maksta, kas ta on siis puutumatu või pank esmalt hakkab temalt raha nõudma või kohe pöördub käendaja poole? Ja kui tema ikka ei hakka maksma, mida siis mina, kui käendaja pean tegema, et tõestada, et ta on suuteline maksma?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Käendaja vastutab põhivõlgnikuga solidaarselt. Kui põhivõlgnik ei maksa, siis tuleb pank ja küsib raha teie käest. Hiljem tekib teil oma ekskaasa vastu tagasinõude õigus ehk saate tasutud summad temalt välja nõuda. Kipun arvama, et abielulahutus teid siinkohal ei aita.
 

Küsimus: Kas on seadusega kooskõlas üürilepingu säte, et igal ajal võib kuu aega ette teatades lepingu lõpetada?12.03.2013

Kui tähtajalises üürilepingus on kokku lepitud, et seda saab kuuajalise etteteatamisega igal ajal lõpetada, kas selline kokkulepe on seadusega kooskõlas või on see tühine? Kui üks lepingupool soovib lepingu üles öelda sisuliselt ilma põhjuseta, siis kas on võimalus teda siiski sundida lepingu tähtaja lõpuni oma kohustusi täitma?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Küsimusest ei selgu, kas tegemist on eluruumi üürilepinguga ning kas küsija on üürnik või üürileandja või kumb pool lepingut lõpetada soovib. Antud vastuses eeldan, et tegemist on eluruumi üürimisega. Sellisel juhul ei saa üürniku kahjuks seaduses sätestatud regulatsioonist kõrvale kalduda, s.t seadusega vastuolev lepingupunkt ei kehti ning lähtuda tuleb seadusest. Seadus ütleb, et tähtajaline üürileping lõpeb tähtaja möödumisega, kui lepingut ei ole varem erakorraliselt üles öeldud. Seega saab üürileandja öelda tähtajalise üürilepingu enne tähtaega üles ainult erakorraliselt, s.t peavad esinema teatud asjaolud, mis õigustaksid lepingut lõpetama. Vastasel juhul on ülesütlemine tühine. Kui lepingut soovib lõpetada eluruumi üürnik ning tähtajalises lepingus on selline võimalus ette nähtud, siis võib ta lepingu küsimuses viidatud lepingupunktile tuginedes üles öelda, sest selline punkt ei ole üürniku huve kahjustav ning on seega kehtiv.
 

Küsimus: Kust alustada, kui soovime, et meie korter ei oleks enam poja korterile tagatiseks?11.03.2013

Andsime korteri tagatiseks poja perele, et nad saaksid osta endale soovitud korteri. Nüüd on meil soov, et meie korter vabastataks tagatiseks olemise seisust. Millest peame alustama, kuhu pöörduma, kui poja pere ei ole sellega nõus, kuid me soovime siiski tagatiseks olemisest loobuda.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kõigepealt peate pöörduma võlausaldaja poole, kelle nõude tagatiseks on hüpoteek seatud ning arutama Teie soovitud võimalusi. Hüpoteeki on võimalik kustutada võlausaldaja nõusolekul ning selle eelduseks on see, et tagatav kohustus on täidetud või kui teised tagatised on piisavad nõude tagamiseks ja võlausaldajal puudub põhjendatud vajadus täiendava tagatise järele. Muud lahendused võivad samuti kõne alla tulla, kuid sõltuvad läbirääkimistest võlausaldajaga.
 

Küsimus: Kas liisinglepingu käendajat peab teavitama lepingu lõppemisest, muutmisest?08.03.2013

Olen liisingu käendaja (sõiduauto kasutusrent). Liisingleping lõppes veebruaris. Kas liisinguvõtja edasistest otsustest peab pank teavitama ka käendajat. Hetkel ma ei tea, kas liisinguvõtja annab auto tagasi, liisib edasi või ostab välja.
Liisinguvõtjaga kontakti ja suhtlemist mul pole. Teatud juhtudel ju lõpeks ka käendusleping. Kas ma peaksin teadma, mis edasi saab - liisinglepingu lisadele laieneb ju ka minu käendusleping.
Kas mulle teatamine on kohustus ja kui on, siis millised on tagajärjed, kui mind ei teavitata?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Käendaja nõudel peab võlausaldaja andma talle teavet põhivõlgniku kohustuse täitmise kohta, mistõttu võiksite teha liisinguandjale vastava päringu. Kui võlausaldaja ei täida nimetatud kohustust anda teavet, siis väheneb tema nõue käendaja vastu kohustuse rikkumisest käendajale tekkinud kahju ulatuses. Käendaja peaks olema informeeritud tema poolt käendusega tagatud kohustusega seonduvatest asjaoludest. Seda muuhulgas selleks, et teada kas käendus on lõppenud või mitte. Käendus lõpeb muu hulgas käendusega tagatud kohustuse lõppemisega, samuti kohustuse ülevõtmisega, kui käendaja ei andnud nõusolekut vastutada uue võlgniku eest.
 

Küsimus: Mida saan teha kui endine elukaaslane keeldub ühise liisinglepingu lõpetamisest, ümbervormistamisest?07.03.2013

Otustasime endise elukaaslasega 2 aastat tagasi soetada perre sõiduauto, mille liisingu võttis tema enda nimele. Leppisime kokku, et mina tasun auto sissemaksu, lepingutasu ja esimese liisingmakse. Raha sõiduki sissemaksuks (20% auto maksumusest) ja lepingutasu kandsin mina endise elukaaslase arveldusarvele, märkides maksekorraldusele "auto eest" (lisatud oli ka mark) ja tema selle edasi liisingettevõttele. Esimese liisingumakse kandsin otse liisingettevõtte arveldusarvele. Edasi maksis liisingut järgmised 10 kuud minu endine elukaaslane, mina tasusin samal ajal auto hoolduskulud ja liikluskindlustuse eest. Kui lahku läksime, leppisime kokku, et auto jääb minu käsutusse, maksan kõik hoolduskulud ja liisingumaksed, aga liisinglepingut me ei hakka lisakulude tõttu minu nimele ümber vormistama. Nüüd on sellest möödunud aasta, mina olen selle aja jooksul auto eest tasunud korrektselt kõik liisingumaksed (otse liisingettevõttele), kindlustused ja hoolduskulud. Kuna sain liisingettevõttest soodsa pakkumise, siis soovisin sõiduki liisingu enda nimele ümber vormistada. Kahjuks minu endine elukaaslane keeldub saatmast liisingettevõttele avaldust millega soovib lepingu lõpetamist ja mulle üle andmist. Mingit otsest keeldumise põhjust ega ka nõudmist ta mulle ei ole esitanud. Väidab, et praegune olukord talle sobib ja midagi muuta ta ei taha. Olen talle saatnud selgitava meili, kus kirjutasin lahti kõik nii minu kui tema poolt auto eest tasutud summad ja palusin tal kindlaks tähtajaks esitada enda poolne soov, ettepanek või nõudmine olukorra lahendamiseks. Vastust ei tulnud, olen saatnud veel ühe meeldetuletuse, kuid vastus siiani puudub. Ta lihtsalt ignoreerib mind. Minu soov oleks kas sõiduki liising ümber vormistada enda nimele või saada tagasi minu poolt tasutud summa, mille olen auto eest maksnud. Mida ma saaksin antud olukorras ette võtta?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Arusaamatu on tegelikult endise elukaaslase käitumine, sest kui liisingulepingust tulenevalt on liisingu ees üksnes tema kohustatud isikuks (teie ei ole liisingulepingu pooleks), siis juhul, kui Te vabatahtlikult liisingumakseid tema eest ei tasu, siis on tema võlgnikuks ja vara läheb liisingule tagasi ja võõrandamisele. Seega peaks olema ka tema huvi kokkulepe saavutada ja võimalikest kohustustest vabaneda. Hetkel ongi kaks varianti, et kas sõlmida tema ja liisinguga eraldi kokkulepe, kus võtate liisingukohustuse üle või siis ta tasub teile hüvitist. Samas tuleb hüvitise suuruse puhul ka arvesse võtta, et kes kasutas sõiduvahendit ehk kes sai asja kasutuseelise, mistõttu kogu raha, mida liisingule tasusite, tagasinõudmine ei pruugi põhjendatud olla jne. Kõik sõltub faktilistest asjaoludest ja pooltevahelistest kokkulepetest ning nende tõendamise võimalustest vaidluse korral kohtus.