Lepinguõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas üürnikul on õigus nõuda üürileandjalt sooviavaldusi paberil ja allkirjastatult?01.04.2013

Kui omanik soovib üürilepingu lõpetamist, kas üürnikul on õigus nõuda sellekohast sooviavaldust paberkandjal (mitte e-maili teel), eesti keeles, kus seisab korrektselt allkiri ja kuupäev, millest lähtuda väljakolimiseks ettenähtud aja arvestamisel?
Kas on seaduslik tähtajatu üürilepingu punkt, et üürnikult arvestatakse 32 eurot iga väljakolimisega viivitatud päeva eest, väljakolimiseks ettenähtud 30 päeva möödumisel?
Aitäh!

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Üürileandja ja üürnik võivad elu- või äriruumi üürilepingu üles öelda ülesütlemisavaldusega, mis on kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis. Seega ei pea olema ülesütlemisavaldus paberkandjal, vaid sobib ka näiteks e-posti teel edastatud ülesütlemisavaldus, mis võimaldab avalduse kirjalikku taasesitamist. Ülesütlemisavaldus peab vastama seaduses sätestatud nõuetele (VÕS § 325).

VÕS § 275 sätestab, et eluruumi üürilepingus lepingupoolte õiguste ja kohustuste ning vastutuse osas seadusega sätestatust üürniku kahjuks kõrvalekalduv kokkulepe on tühine. Seega leppetrahvi nõudmine väljakolimisega viivitamise eest ei pruugi olla seadusega kooskõlas. See ei võta aga ära üürileandja õigust nõuda üürnikult kahju hüvitamist asja üleandmisega viivitatud aja eest.
 

Küsimus: Kui üürileandja ei tagasta tagatisraha, kas ma siis võiksin elada kolm kuud ilma maksmata, siis ei jää kumbki võlgu?28.03.2013

Kui üürnikul on alust arvata, et üürileandja, kes otsib pidevalt ettekäändeid küsida rohkem üüriraha või vahetada üürnikku, ei kavatse üürnikule tagastada tema tagatisraha, mis oleks hädavajalik uue korteri üürimiseks. Kuivõrd seaduslik oleks sel juhul omanikule rohkem mitte maksta vaid tasuda üksnes kommunaalmakseid ja elada 3 kuu üüriraha suuruse tagatisraha arvel, siis vastavalt 3 kuud?
Kas omanik saab sellega mittenõustumisel korterisse sisse tungida vms või tulla politseiga välja tõstma? Ma ei ole üldse vastu kui omanik tahab hiljem kasvõi kohtusse kaevata, kui leiab, et selleks on põhjust. Mulle on tähtis, et saan oma tagatisraha tagasi, muidu ei saa uut korterit, või elada edasi ja panna 3 kuud raha kõrvale! Palun andke nõu.
Tänud!

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Küsite, et kas saate keelduda üüritasu maksmisest, kui on alus arvata, et üürileandja ei tagasta Teile üürilepingu lõppemisel tagatisraha. Teiseks küsite, et kas üürileandja saab tulla ise Teid üüripinnalt välja tõstma, kui Te ei ole üüriraha tasunud.

Esitatud küsimuse püstitusest mõistan, et tegu on eluruumiga. Võlaõigusseaduse (VÕS) § 308 lg-s 2 on märgitud, et üürileandja peab tagatisraha hoiustama krediidiasutuses oma varast eraldi. Üürileandjalt võib küsida ja paluda tõendada, et mida ta on eelnimetatud nõude täitmiseks teinud. Juhin Teie tähelepanu ka osundatud sätte teisele lausele, mille kohaselt tagatisrahalt arvestatav intress kuulub üürnikule ja suurendab tagatisraha.

VÕS § 271 kohaselt kohustub üürnik tasuma üürileandjale üüritud pinna eest üüri. Nimetatud üürniku kohustust üüri tasuda ei välista üürniku poolne kahtlus, et üürileandja ei suuda ega taha ükspäev (võib-olla) tagastada tagatisraha. Üürnikul on õigus üüri tasumisest keelduda üksnes seaduses märgitud juhtudel (nt olukord, kui üürnik ei saa üürilepingu kehtivuse jooksul üüripinda kasutada puuduse tõttu, mille eest üürnik ei vastuta).

Tõsi on see, et tagatisraha tagasisaamisega võib pahauskse üürileandja puhul tekkida probleeme. Kuna tagatisraha on üürileandja valduses, siis võib ta alati (kas tõendatult või tõendamata) asuda väitma, et üüripinnal on üürniku tegevusest tulenevaid puudusi, mille kõrvaldamiseks tagatisraha kulub. Samas peab üürileandja sellist nõuet tõendama ja adekvaatselt põhistama, vastupidisel juhul saate nõuda üürileandjalt lisaks tagatisraha tagastamisele ka veel kahju hüvitamist ja seaduses sätestatud viivist.

Teisele küsimusele vastuseks teatan, et üürileandjal pole õigust tungida Teie eluruumi (olgugi, et see on üürileandja oma) mistahes oma oletatava õiguse kaitseks. Ka üürileandja pandiõigus piirdub vaid õigusega üürnikult nõuda, et ta oma asju üüripinnalt ära ei vii. Juhul, kui üürileandja siiski omavoliliselt üüriruumi siseneb, saab esitada üürileandja vastu politseisse avalduse Karistusseadustiku § 266 järgi, mis näeb ette vastutuse omavolilise sissetungi eest.
 

Küsimus: Kas saab sundida majaosa kinkijat kolima korterisse, kui suhted kinkijaga on halvenenud?28.03.2013

Kinkja kinkis oma osa (1/3) elumajast oma pojale (ülejäänud osa juba kuulub pojale). Kuna suhted on halvenenud poja elukaaslase ja kinkja vahel, siis on soov, et kinkija saaks asuda omaette elama (ostaksime korteri, kus ta saaks elada). Kinkija aga keeldub elumajast välja kolima, kuna lepingus on sees, et ta võib elu lõpuni seal elada. Kas saab läbi kohtu nõuda, et kinkija asuks elama pakutavasse korterisse? Hetkel kinkija ähvardab pidevalt, et võtab kingitud osa tagasi (tean, et see tagasi võtmine ei ole nii lihtne, aga tema arvab, et ta saab sellega poega kogu aeg ähvardad). Kinkija halvustab ja solvab minu elukaaslast, kuid meil on vastsündinud lapsed kodus. Mure on suur. Palun informatsiooni, mis sisuline peaks olema kohtusse avaldus, mis kohustaks teda asuma elama meie pakutavale eluasemele.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui kinnistule on seatud isiklik kasutusõigus, siis te sellest nii kergesti lahti ei saagi, sest selle mõtteks ongi tagada, antud juhul kinkijale, kindlus, et ta saab kingieset ka peale kinkimist kasutada.
Asenduspinna leidmine võiks olla lahendus, kuid ilmselgelt te ilma kohtuta ei pääse. Kahjuks ei saa seda küsimust siin paari lausega lahendada. Peaksite oma murega advokaadi poole pöörduma, kes asja läbi analüüsiks ja siis ütleks, mis õigem teha oleks.
 

Küsimus: Kui vanemad kingivad lastele suvila, kas siis pärast lahutust saab üks kinkijast vanem lepingust taganeda?28.03.2013

Soovime abikaasaga kinkida kinnistu koos sinna ehitatud suvekoduga oma täiskasvanud lastele. Kinnistu tagatisel on ka pangalaen, mida jääme mõlemad tasuma. Abikaasa soovib lepingusse panna lause, mis keelaks selle kinnistu müügi meie elu ajal ja lubaks seal viibida kinkijatel. Meil on ees abielulahutus ja kinkeleping lastele tagaks neile suvekodu säilimise. Siit minu küsimused, kas abikaasa saab taganeda mingi aja möödudes lepingust, kas tulevikus saavad lapsed teha tehinguid selle kinnistuga, kui, siis milliseid? Kas kinkijad võivad kutsuda sinna külalisi enda äranägemise järgi ja ette võtta muudatusi, mis neile meeldib. Mis on see, mida loetakse kinkija suhtes inetuks?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Küsimusest ei selgu, kuid eeldan, et tegemist on teie ühisvaraga, mille te enne abielu lahutamist ühiselt ära kingite. Kui te mõlemad olete abikaasaga lepingupooleks, siis on abikaasal lepingust taganemiseks ja tagasitäitmise nõudmiseks ka teie nõusolekut vaja ehk peaksite samuti siis kinkelepingust taganema. Kui kingite oma vara ära, siis ei saa te panna sellele võõrandamise keeldu. Kingisaaja on asja täieõiguslik omanik ja võib kinnistu vabalt edasi võõrandada. Saate panna kinnistule kitsenduse, näiteks isikliku kasutusõiguse enda ja abikaasa kasuks, mis tagaks teile selle kasutamise võimaluse ka juhul, kui see maha müüakse. Kui teil ei ole enda kasuks mingit kasutusõigust seatud, siis ei või te ka ise seda kinnistut peale võõrandamist ilma uue omaniku loata kasutada, rääkimata teie külalistest, samuti kinnistul mingite muudatuste tegemisest - peale kinkimist on kinnistu kingisaaja oma ja tal on kõik omaniku õigused.
Inetustest on siin raske mingisugust loetelu koostada, seadus näeb kinkelepingust taganemise ühe võimalusena kingisaaja jämeda tänamatuse - see peaks väljenduma teie suhtes väga halvas käitumises, abita jätmises jne kuid iga konkreetset juhtu tuleb vaadata eraldi ning tavaliselt ütleb sellistel puhkudel lõpliku seisukoha kohus.
 

Küsimus: Kas aitaksite lahti mõtestada seadust, mis võib olla see "muu tegu" nõude tunnustamiseks?25.03.2013

Tere,
Kas aitaksite mul natuke lahti mõtestada seadust.
Täpsemalt siis Tsiviilseadustiku üldosa § 158, mis ütleb - Nõude tunnustamine võib seisneda õigustatud isikule võlgnetava osalises tasumises, intresside maksmises, tagatise andmises või muus teos.
Mind huvitab, mis võib olla see muu tegu? Kas sellisel tunnistamisel peaks olema ka oma kindel väljenduslaad/formaat (a-la mina see ja see tunnistan antud võlga) või... kust maalt algab nõude tunnistamine ja millal jääb see läbirääkimise piiridesse (meilivahetuse puhul näiteks)?
Ette tänades ja Teie vastukaja ootama jäädes

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Sellele küsimusele annab vastuse kohus, arvestades konkreetseid asjaolusid, et kas mingit tegu saa lugeda nõude tunnustamiseks või mitte. Näitena võiks tuua, et kui pooled peavad e-kirja vahetust, kus arutavad selle üle, millal võlg ära makstakse, või näiteks öeldakse, et hetkel ei olegi võimalik maksta, kuna raha ei ole vms, siis on see kahtlematult hinnatav nõude tunnustamisena. Kirjavahetusest peaks aga olema üheselt väljaloetav, et räägitakse sellest konkreetsest võlast, mitte muust kohustusest. Kui peetakse läbirääkimisi selle üle, kas üks pool on teisele võlgu või mitte, siis ei ole tegemist nõude tunnustamisega.
 

Küsimus: Kas korteri üürnik võib majutada oma pereliiget ilma omanikule juurde maksmata?25.03.2013

Kas üürnik võib majutada üüripinnal, tekkinud olude sunnil, oma lähedast pereliiget näiteks ema ja ignoreerida korteriomaniku nõuet saada selle eest iga kuu 50 eurot üürirahale lisaks?
Kas omanikul on õigus hakata ilma üürniku nõusolekuta arvestama seda kui võlgnevust ning hiljem tagatisrahast maha arvutada?
Kui omanik soovib lepingu lõpetamist, kas üürnikul on õigus nõuda sellekohast sooviavaldust paberkandjal (mitte e-maili teel), eesti keeles, kus seisab korrektselt allkiri ja kuupäev, millest lähtuda väljakolimiseks ettenähtud aja arvestamisel?
Tänan!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Üürnikul on õigus majutada korteris oma pereliikmeid, kui üürilepingus ei ole teisiti kokku lepitud. Kui lepingus sellist piirangut ei ole, siis ei saa te ühe inimese lisandumise eest üüri tõsta. Üüri tõstmise tingimused peaksid olema samuti lepingus kirjas. Kui üürileandjal puudub lepingus õigus pereliikme majutamise eest täiendavat üüri küsida, siis ei ole tal ka õigust seda summat deposiidist maha arvata. Kindlasti ei ole see ka üürilepingu ülesütlemise aluseks, kui lepingus just selgesõnaliselt nii kokku ei ole lepitud.
 

Küsimus: Kas laenuandja võib tõepoolest anda kontrollimatult laenu raske intellektipuudega isikule?25.03.2013

Tere!
Minu isal on tuvastatud raske puue (intellekti- ja käitumishäired) ja praeguseks on ta vähi ning insuldiga hooldushaiglas. Insuldi tagajärjel on ta nüüdseks ka liikumisvõimetu. Ise ei ole ta võimeline enam oma asjade ning paberitega tegelema.
Nüüdseks olen teada saanud, et tal on kaks laenu võetud, mida ta pole tagasi maksnud. Üks on kohtuotsusega ja teise laenu asjus võeti minuga täna ühendust ja põhimõtteliselt öeldi, et kuna mina olen poeg ja nagunii saan päranduseks selle laenu omale, siis võiksin ma seda juba kohe tasuma hakata.
Kas mul on kohustus seda võlgnevust praegu tasuda?
Ja kui ma ei soovi isalt pärandust, siis kas ma üldse pean seda kunagi tasuma? Või on nii, et kui ma pärandust ei taha, siis ei saa ma ka võlgnevusi päranduseks? Või kui ma pärandit ei võta, siis pean isa laenud ja võlgnevused siiski tasuma peale isa surma?
Ja kuna isa ei võtnud neid laenusid üldse ise (kahjuks seda tõestada vist võimatu), sest ta ei oska isegi arvutit kasutada jne, siis kas on mingi võimalus kuidagi neid laenusid üldse vaidlustada? Sest sellisele raske puudega inimesele ei tohiks ükski asutus laenu üldse vist anda. Tegemist on mõlemal juhul n-ö sms laenu firmadega.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Üldine mõiste "vara" tähendab nii õiguste kui kohustuste kogumit. Paraku aetakse see segamine varanduse tähendusega ja kujutatakse ette, et eelkõige on vara midagi väärtuslikku. Sama lugu on ka pärandvaraga - see koosneb nii õigustest (asjadest ja nõuetest teiste isikute vastu) kui ka kohustustest (midagi teha või kellelegi midagi maksta). Tihti ei moodustugi vara mitte õigustest, vaid enamuses kohustustest. See tähendab, et vara vastuvõtmisel ei saa te mitte ettekujutatud varandust, vaid üksnes võlad.
Praegu kehtib meil pärandvara suhtes loobumise põhimõte ehk peale isiku surma pärib õigustatud isik automaatselt kogu surnud isiku vara (st nii õigused kui kohustused). Kui ta ei soovi pärida, siis peab ta kogu pärandist loobuma. Sellega loobub ta nii pärandvarasse kuuluvatest õigustest kui kohustustest - osaliselt ei ole võimalik loobuda, s.t et võtate õigused vastu ja kohustustest loobute. Seega peaks enne loobumist otsustama ja kalkuleerima, kas pärandavara toob pigem kasu või kahju. Kui te otsustate loobuda peale isa surma tema pärandist, siis ei päri te ei tema asju ega ka kohustusi ning siit omakorda tuleneb, et teil ei ole mingisugust kohustust tema võlgu maksta.
Mis puutub laenulepingute vaidlustamisse, siis eelkõige saaks vaidlustada intresside suurust, kuid täpsemalt oleks tarvis lepingut lugeda ja asjaoludega tutvuda.
 

Küsimus: Kuidas lahendada ostu-müügi tehingu vaidlus ja tagasi saada ettemaks?25.03.2013

Sõlmitud suuline kokkulepe seadme ostuks detsembris 2012. Tasutud ettemaks arve alusel detsembris 2012.
Ostu-müügi leping puudub. Selleks, et seade saabuks, tuleb tasuda ülejäänud summa seadme eest, esitatud arve märts 2013 (ei ole arvet tasunud, sest soovime lepingut või edasimüüja vahetamist). Müüja ei ole nõus sõlmima ostu-müügi lepingut ega tagastama ettemaksu. Põhjuseks erimeelsused seadme maksumuse ja konfiguratsiooni osas ning erinev arusaam hinnapakkumise lõplikust maksumusest. Kas müüjal on õigus mitte tagastada ettemaksu? Kompromissettepanekud müüjale ei sobi ja on need tagasi lükanud. Kas saan pöörduda kohtusse ettemaksu tagastamiseks kui pole esitada ostu-müügilepingut? Kas peaksin kohe alustama hagiavalduse esitamisega kohtusse ettemaksu tagastamiseks?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Teie poolt väljatoodud asjaolud on kahjuks ebaselged, et anda täpsemat seisukohta. Märgin, et ka suuline leping on leping, mida peab täitma vastavalt kokkulepitule. Juhul, kui poolte vahel on peetud kirjavahetust lepingu tingimuste üle ning tingimuste osas on kokkulepe eelnevalt saavutatud, siis ka seda saab kasutada tõendina lepingu sõlmimise kohta. Küsimus on selles, et kuivõrd on pooled jõudnud kokkuleppele lepingu olulistes tingimustes ning kas ettemaksu tasumine tõendab samuti lepingu sõlmimist. Faktilised asjaolud vajavad täpsustamist ja pikemalt analüüsimist. Tähtsust omab ka see, et millal erimeelsused poolte vahel algasid jne. Juhul, kui lepingut sõlmitud ei ole, siis saate nõuda ettemaksu tagastamist.
 

Küsimus: Kas võin vaidlustada, kui intressid ületavad juba laenusumma, kuigi laenu võtmisel nõustusin kõrge intressiga?25.03.2013

Situatsioon järgmine: võtsin aastal 2008 pangast laenu 74 000 EEK (4729 EUR), 10-le aastale. Korrektselt tagasi makstes oleks lõpptulemus ca 300 000 EEK (19 173 EUR), 4 kordne!
3,5 aastat olen ma neile korralikult maksnud 2437 EEK (155 EUR) kuus. Viimase poole aasta jooksul on tekkinud tõsised makseraskused, kuna elu on muutunud palju kallimaks (maksete eelisjärjekorras on jooksvad maksud ning pangale jääb vajaka).
Siiani on kokku tasutud ca 114 000 EEK (7285 EUR). Saan tõestada panga väljavõttega.
Nüüd tahab pank lepingu üles öelda ja nõuab 92 408 EEK (5906 EUR). Seda on kõvasti rohkem, kui ma üldse laenasin ja arvestades veel seda, et olen neile juba 4 aastat maksnud (viimasel ajal küll ebastabiilselt, aga siiski).
Ausalt öeldes selliseid summasi nähes ei tahakski neile mitte pennigi enam maksta, ning pöördun Teie poole ja küsin, mis võimalused mul on, kui asi peaks kohtusse jõudma.
Kuna hea tava kohaselt võib intresse küsida laenusumma ulatuses, siis, kas mul on võimalik selle peale kohtus välja minna?
laen+ intressid = 74 000+74 000=148 000 EEK,
siiani makstud summa = 114 000 EEK
maksaksin veel 34 000 EEK (2172EUR)

Või loetakse siiani makstud summa enamuses nö. unustatuks (intressideks) ja olen sunnitud ikkagi nõutud summa neile tasuma.

Ette tänades,

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kohustus tuleb täita vastavalt lepingule ning selleks, et saaks avaldada seisukohta sisuliselt, siis oleks vajalik eelnevalt tutvuda lepingutega, mida olete sõlminud. Tagasimakstav summa võibki olla suurem kui põhisumma ja see sõltub sellest, millistel tingimustel olete laenu võtnud, sest arvesse läheb nii laenu tagasimakse tähtaeg, kokkulepitud intressid, viivised jms. Viivist saab üle põhinõude summa nõuda juhul, kui võlausaldaja tõendab põhisummat ületavas ulatuses kahju tekkimist. Eristage kindlasti erinevaid termineid intress ja viivis, sest intressi tasute raha kasutamise eest ja viivist maksate sanktsioonina maksetähtaja ületamise eest.
 

Küsimus: Kuidas vargalt kohtu poolt määratud kahjunõue kätte saada?20.03.2013

Sattusin röövi ohvriks, varas lõhkus auto akna ja haaras kaasa sülearvuti. Varas saadi kätte ja ta istus 4 kuud vangis. Kuna läpakas oli juba uue omaniku leidnud (100 euro eest), ei saanud ta asja tagastada ja talle määrati kohtu poolt välja 800+ eurone summa (läpaka tegelik väärtus), mille ta pidi mulle siis tagasi maksma. Suvel möödub juhtunust 2 aastat.

Kuidas on kõige mõtekam raha kätte saada, kui on teada, et ilmselt on inimesel kõik varad ja rahad salajas ja neid kätte ei saa? Kui palju ma pean kohtutäiturile või kellelegi maksma, et oma 800 eurot kätte saada? Kui kaua on mul üldse aega oma raha nõuda, enne kui nõue aegub? Kui tõenäoline on, et ma seda raha mitte kunagi ei näe, st, et isegi kui kohus nõuab, siis inimene ei suvatse maksma hakata, siis temaga ka midagi ei juhtu? Kui inimesel on ka teisi kahjunõudeid, siis kas ta peab neid hüvitama kahju toimepanemise ajalises järjekorras, ehk eelmise röövi ohvrile enne mind?

Aitäh!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui teil on olemas kohtuotsus, siis peaksitegi sellega otsejoones kohtutäituri juurde minema ja täitemenetluse algatama. Kohtutäitur kasutab ise kõiki võimalusi, et raha talt kätte saada. Täitemenetluse kulud kannab üldjuhul kohustatud isik, mitte teie. Kuid kui kohtutäitur näeb, et sealt midagi tulemas ei ole, siis võib ta teilt täitekulude ettemaksu küsida. Kohtuotsuse täitmise nõue aegub 10 aastaga alates kohtuotsuse jõustumisest. Seda, kui tõenäoliselt te oma raha kätte saate, ei oska öelda.