Lepinguõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas äriruumi üürilepingus on võimalik tõsta kõrvalkulude suurust?14.05.2013

Äriruumi üürileping on sõlmitud üheks aastaks automaatse pikendamisega veel üheks aastaks. Öelge palun, kas sellises olukorras on võimalik tõsta kõrvalkulude suurust?

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Võlaõigusseaduse (VÕS) § 292 kohaselt peab üürnik kandma üüritud asjaga seotud kulusid (kõrvalkulusid) üksnes juhul, kui selles on kokku lepitud. Eeltoodust saab järeldada, et kõrvalkulude suurenemise võimalus tuleb lepingus selle sõlmimisel eraldi kokku leppida. Osundatud üüriepingut nägemata on raske Teile täpsemat vastust antud küsimuses anda. Ka VÕS § 299 lg 4 peab võimalikuks ühepoolselt muuta üürilepingu tingimusi (nt kõrvalkulude kohta), juhul kui see on lepingus kokku lepitud.
 

Küsimus: Kas üürileandja saab nõuda üüri terve kuu eest, kuigi leping lõpeb 18. kuupäeval?13.05.2013

Sooviks teada, kas üürileandjal on õigus nõuda üüri terve kuu summa ulatuses, kui leping lõpeb 18. kuupäeval? Lepingus ei ole selle kohta ühtegi märget. Leping algas 1. kuupäeval, aga vahepeal on see muutunud tähtajatuks ja kuna omanik ütles lepingu üles 18. kuupäeval, seega jääb viimane kuu poolikuks.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Seadus ütleb, et kui üür on arvestatud teatud ajavahemike järgi, tuleb üüri ja kõrvalkulusid maksta pärast iga vastava ajavahemiku möödumist, kui pooled ei ole kokku leppinud teisiti. Kui üürilepingu järgi võetakse üüri suuruse arvestamisel aluseks kalendrikuu, siis võiks asuda seisukohale, et selle perioodi osalise kasutamise korral lahutatakse tasu kasutamata aja eest kogusummast maha.
 

Küsimus: Kui üürileandja ei tagasta tagatisraha, kas üürnik peaks pöörduma kohe kohtusse või on veel mingeid võimalusi?09.05.2013

Kui korteri omanik ei soovi üürilepingu lõppedes tagastada üürnikule tema tagatisraha, kas üürnik peaks pöörduma kohe kohtusse või on veel mingeid võimalusi? Kirjalik üürileping on olemas, kus on kirjas, et omanik peab tagastama tagatisraha hiljemalt 1 kuu peale seda, kui üürnik on korteri vabastanud.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui võlgnik ei ole mistahes põhjusel nõus võlga kustutama, siis on oma raha kättesaamiseks kõige efektiivsem moodus siiski kohtusse pöördumine. Erinevate võlanõudjate panus võla sissenõudmisel seisneb ainult nõudekirjade kirjutamises ja võlgnikule tüütavate meeldetuletuste saatmises või helistamises. Teinekord võib kohtuga ähvardamine ka tulemuseni viia, kuid vähegi õigusteadlikele inimestele need ähvardused korda ei lähe. Kui võlgnevus on kohtuotsusega väljamõistetud, saate minna kohtutäituri juurde, kellel on juba õigus võla kättesaamiseks võlgniku vara arestimiseks jms.
 

Küsimus: Kas pärast üürilepingu ülesütlemist võib suvaliselt üüri tõsta?06.05.2013

Üürime maja alates 2009. aastast. Kirjalik leping sõlmiti 1 aastaks ja seejärel leppisime kokku, et elame siin edasi. Alates 2011. aastast pole sellel teemal kirjavahetusi ega jutuajamisi olnud. Meie arusaama järgi muutus leping tähtajatuks. 18. aprillil saime teate, et maja on müüdud ja peame välja kolima 30. maiks. Teatasime omanikule, et nii kiiresti ei leia uut pinda ja etteteatamistähtaeg peaks olema 3 kuud. Sellele saime vastuse 2. mail, et alates 1. maist on üür tõusnud 250-lt 350-le. Põhjenduseks, et oleme siiani maksnud alla turuhinna. Sooviks teada, kas meiega on käitutud seaduslikult ja mis võimalused meil on asja õigesti lahendada?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Tähtajaline üürileping muutub peale tähtaja lõppu asja edasi kasutamisel tähtajatuks. Kui maja müüakse maha, siis läheb üürileping üle uuele omanikule ning selleks, et teid välja tõsta, peaks ta esmalt lepingu üles ütlema. Korralisel ülesütlemisel on lepingu lõpetamise tähtajaks kolm kuud, erakorralisel ei pruugi olenevalt põhjusest tähtaeg olla. Viimasel juhul tuleks üürileandjal oma seisukohta põhjendada.
Üüri tõstmiseks tuleb esitada üürileandjal 30 päeva enne uue üüri kehtima hakkamist üürihinna tõstmise avaldus, mis peab sisaldama muuhulgas uut üüri arvestust, üüri tõstmise põhjendusi jms. Kui neid nõudeid ei ole järgitud, siis on üürihinna tõstmine tühine ja võite jätkata üüri tasumist senise kokkuleppe järgi.
 

Küsimus: Kas müüja võib oma korteri müügil määrata hinnaks nö sümboolse summa?06.05.2013

Vanem üksik inimene (pole lapsi, ei ole olnud abielus lähisugulastest on vaid 3 õde ja nende lapsed) soovib asjaajamiste lihtsustamiseks loobuda oma korteriomandist õetütre kasuks. Küsimus on, kas kasulikum on teha kinkeleping või korteriomandi müük?
Kas kinkelepingu puhul saab seda hiljem vaidlustada praeguse omaniku teised õelapsed? Kui pika aja jooksul saab kinkelepinguid vaidlustada? Kui korteriomand müüakse, kas seda saab keegi hiljem vaidlustada? Kui pika aja jooksul? Kuna korteriomandit ei soovita müüa kasusaamise eesmärgil, siis kuidas määratakse ostu-müügi lepingu puhul hind? Kas see võib olla sümboolne? Mõte on selles, et kui kinkelepingu asemel soovitakse valida ostu-müügitehing, kuid sisu poolest oleks see kinkimine ehk siis müüakse oluliselt madalama hinnaga võrreldes turuväärtusega - kas omanik võib müügihinna määrata ükskõik millise?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Müügilepingu hinnas lepivad pooled ise kokku. Mitte keegi ei keela teil mistahes hinnaga asja müümast. Kinkelepingu sõlmimisel jääb jah, sellest taganemise võimalus, kuid selle tähtaeg sõltub teatud sündmustest ja nendest teada saamisest (kinkija suhtes tänamatu käitumine vms).
 

Küsimus: Kas maa rentnikul on selle maa müügi korral ostueesõigus?06.05.2013

Põllumaa on antud rendile 5 aastaks, lepingus on kirjas, et võib ennetähtaegselt lõpetada kui teatan 12 kuud ette. Kas rentnikul on eelisostuõigus, kui ma tahan selle maha müüa kellelegi teisele. Lepingus seda kirjas pole, nüüd väidab, et tal on eelisostuõigus.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Rentnikul ei ole kinnisasja müügi korral kinnisasja ostueesõigust.
 

Küsimus: Kas inkassol on õigus keelduta väljastamast andmeid selle kohta kui suur summa on neile makstud?26.04.2013

Kas inkassol on õigus keelduda väljastamast tõendit selle kohta kui palju on konkreetne inimene nende kontole raha kandnud? Maksed said tehtud välismaal olles ja enam ei saa sellest pangast väljavõtet.

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Teie enda poolt teostatud maksete kohta peaks inkasso teile infot andma, kolmandate isikute poolt tehtud maksete kohta ei saa inkasso teile infot anda.
 

Küsimus: Mida teha kohtu poolt saadetud kirjaga, millega minul enda teada seost pole?25.04.2013

Tere, sain täna võrdlemisi huvitava kirja kohtult. Kiri oli saadetud ühele mulle tundmatule isikule ja minule. Kirja sisu oli lühidalt öeldes selline, et kellegi kohta on avalikus e-toimikus tehtud kättesaadavaks uus dokument maksekäsu kiirmenetluses ja et dokumentidega tutvumiseks palutakse kasutada avalikku e-toimikut.
Ja et kui pole võimalik dokumendiga elektrooniliselt infosüsteemi kaudu tutvuda, palutakse sellest samuti teada anda ning edastada kohtule selle sidevahendi andmed, millele on võimalik dokument edastada.
Minu küsimus või mure on selline, et kas ja kuidas ma peaksin sellele kirjale reageerima. Tegemist oli ja on mulle täiesti tundmatu isikuga, rääkimata siis juba tema e-mailist. Ja mind huvitaks konkreetselt põhjus (või õigemini kuidas seda nõuda), et miks minu e-mailile saadeti selline kiri. Loogiliselt võetuna järeldab kohus mingil põhjusel, et minu e-mail oleks vist justkui selle tagaotsitavaga mingit pidi seotud. Või järeldatakse kuidagi teisiti minu või minu e-maili seotust antud isikuga.

Et kas ja kuidas mul oleks võimalik antud toimikuga tutvuda või kuidas taotleda luba selleks. Või aitab sellest, kui ma kirjutan kohtule, et minul ja ühel kahest e-mailist pole mingitki seost sellega, kelle kohta maksekäsu kiirmenetlus ja e-toimik avatud on.

Oletan, et kuna kiri algas sõnadega Lugupeetud XX (isikukood) ja minu nime ega isikukoodi seal ei sisaldunud, siis ilmselt minul nagu ka asja juriidilises mõttes sellega pole. Ainult, et küsimus minu jaoks on, kuidas sai minu e-mail kellegile teisele saadetud e-kirja päisesse. Kuna minu e-mailis sisaldub nii ees- kui perekonnanimi, siis asi justkui seda hullem.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Teil ei ole õigust aga ka vajadust võõra inimese toimikuga tutvuda. Paistab, et kohus on lihtsalt kirja adressaadiga eksinud. See, et e-posti aadress sisaldab nii ees- kui perekonnanime, ei tähenda, et selle kirjutamisel ei saa eksida - näiteks tehti täheviga, mille tulemusel kirjutati tahtmatult hoopis teine nimi ja ka teie aadress. Viisakas oleks lihtsalt kohut sellest teavitada. Põhimõtteliselt piisab kohtule ka oluliselt lühemast selgitusest, mis te siia küsimuste rubriiki kirjutasite ja probleem ongi lahendatud.
 

Küsimus: Mida taotleda kohtult, kui inkasso on andnud kohtusse inimese, kelle nimele on aastaid tagasi sms laenu võetud?25.04.2013

Inkasso on andnud kohtusse inimese, kelle andmetega on võetud sms laenu mitmest erinevast kiirlaenu pakkuvast ettevõttest. Samal ajal on tehtud avaldus politseisse ja politsei on algatanud kriminaalmenetluse, kuid inkasso nõuab sellele vaatamata võla tagasimaksmist koos intressi ja viivisega.

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Küsimuse püstitusest teen järelduse, et isiku andmeid on kuritarvitatud ja tema andmeid kasutades on kolmandad isikud võtnud kiirlaenu. Samas aga nõuab inkasso kannatanult (isik kelle andmeid kuritarvitati) võlgnevuste tasumist.

Antud juhul soovitaksin kohtumenetluses menetluse peatamise taotlemist (TsMS § 356), seniks kuni kriminaalmenetluses selgub võimalik kelmuse koosseis ja tegelik kohustatud isik. Kui kohus menetlust ei peata, siis tuleb kindlasti esitada kriminaalmenetluse raames tsiviilhagi teile kuriteoga põhjustatud kahju hüvitamise nõudes (inkasso nõuded + kohtukulud).
 

Küsimus: Kas tervist kahjustava hallituse tekkimine üürikorteris on piisav põhjus makstava üüri vähendamiseks?25.04.2013

Üürikorteris on vannitoa seina tekkinud hallitus, millega omanik midagi ette võtta ei soovi. Ütles, et võime selle üle pesta. Korterisse sissekolimisel ei olnud seal märgatavat hallitust, kuid ilmsel on see probleem seal ka eelnevalt esinenud. Sellest omanik ka vaikis. Tema jaoks ei ole see tegelikult üldse probleem. Kuna aga hallitusseene eosed on tervisele ohtlikud, siis meid selline vastus ei rahulda. Kas see oleks põhjuseks, et vähendada üüri omaniku nõusolekuta. Tegelikult nõuab omanik ja me ka maksame veel remondifondi, kuigi ei pea seda ise õigeks.

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

VÕS 296 lg 2 kohaselt kui asja sihtotstarbele vastava kasutamise võimalus on puuduse tõttu vähenenud, võib üürnik alandada üüri puudusele vastaval määral puudusest teada saamisest kuni puuduse kõrvaldamiseni kestnud ajavahemiku eest.

Eeltoodust tulenevalt saaks üüri vähendada vaid siis, kui asja puuduse või takistuse (antud juhul hallitus) tõttu on asja sihtotstarbelise kasutamise võimalus vähenenud. Takistuse ja puuduse osas on seega tegu hinnangulise kategooriaga, mis tuleb tuvastada iga juhtumi puhul eraldi (st kas asja puudus või takistus oli selline, mille tõttu asja kasutamise võimalus vähenes ja kui palju). Seega on raske puuduste ulatuse ja iseloomu kohta täielikku infot omamata ammendavat nõu anda. Tavaliselt küsitakse sel puhul eriteadmistega isiku kui kolmanda isiku objektiivset arvamust, kes ütleb nt kas asjal oli puudus, mille tõttu oli asja kasutamise võimalus vähenenud ning kui palju see oli vähenenud ning kas nt olemasolev hallitus on tervisele sedavõrd ohtlik, et korteris või vannitoas viibimine pole võimalik. Juhul, kui hallitus on asja kasutusotstarbe seisukohalt ebaoluline puudus võib tekkida küsimus sellest, kas tegu nt võib-olla VÕS §-is 280 märgitud pisipuudusega, mida üürnik peab omal kulul kõrvaldama.

Üürnik võib alandada üüri niivõrd, kuivõrd asja kasutamine takistatud oli. Üüri alandamiseks tuleb määratleda, kui suures osas asja kasutamine takistatud oli (näiteks protsentuaalselt, et asja kasutamine oli 20 % või 50 % osas takistatud). Üüri alandamisel võetakse aluseks kokkulepitud üüri summa ning üüri võib alandada kokkulepitud üürisummast takistuse võrra, st keelduda vastavas osas üüri tasumisest. Eelnimetatu kohta tuleb üürileandjale teha vastavasisuline kirjalik avaldus.

Küsite veel remondikulu kohta, millega te ei nõustu aga mis nagu aru saan on üürilepingus kokku lepitud (kokkulepet eeldan, kuna märgite, et tasute remondikulu).

VÕS §292 lg 1 kohaselt üürnik peab kandma muid üüritud asjaga seotud kulusid (kõrvalkulud) üksnes juhul, kui selles on kokku lepitud. Nimetatud paragrahvi lg 2 kohaselt peab üürileandja üürniku nõudmisel võimaldama tal tutvuda kõrvalkulusid tõendavate dokumentidega. Seega saaksite põhimõtteliselt üürileandjalt nõuda tutvumiseks kõrvalkulude (sh remondikulu) kandmist tõendavaid dokumente, et seeläbi kindlaks teha remondikulu põhjendamatus või põhjendatus.