Liiklusõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kes kontrollib, et ostukeskuste lapsekärudega autodele mõeldud parkimiskohti ei kasutaks teised nahhaalid?08.09.2014

Kaupluste/ostukeskuste ees on lapsekärudega autodele parkimiskohad. Tegu on uut tüüpi parkimisprobleemiga. Sinna pargitakse, kui on suvalise suurusega laps autos. Illustreeriv juurdelisatud pilt on eile, Järve keskuse ees, kus escaladest ronis välja 30-ndates naine koos 6-8 aasta vanuste poistega.
Huvitab mind, kes seda kontrollib?
Mis seda reguleerib?
Kas kedagi, peale kärudega lastevanemate (ja teiste autojuhtide, kelle külg muidu parklas ära kriibitakse uksega), ka huvitab antud teema?
Kuidas käituda või kellele teatada?
Tõesti, mõistavad vist kõik poodide juures parkijad probleemi kõige paremini. Parkimiskohad on keskmiselt kitsad. Lapse turvahälli välja võtmiseks autost tuleb uks pärani saada... pahatihti vastu teist autot (kogematta või mõni ka meelega). Värvikahjustused, kriimud, mõlgid ... Kellele seda vaja?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liiklusjärelevalvet teostab politsei ning parkimisküsimustes ka kohalik omavalitsus. Kui Teie poolt kirjeldatud olukorra puhul on tegemist parkimiskorda sätestavate liikluskorraldusvahendite nõuete rikkumisega, on võimalik vastavasisulise süüteoteatega pöörduda ülalmärgitud asutuste poole. Teate saanud asutus peab võtma seisukoha siis süüteomenetluse alustamise vajaduse ja põhjendatuse osas.

Samuti selleks, et tagada konkreetsele sihtgrupile ettenähtud parkimiskoha kasutamine sihtgrupi poolt ja välistada muude isikute parkimine neile kohtadele, saab ehk paljugi ära teha ka vastava parkimiskorralduse kehtestanud teeomanik. Iseküsimus on, kas ja kui palju teeomanik soovib sellesse täiendavaid ressursse panustada.
 

Küsimus: Kas saan taotleda juhilubasid, kui kannan kriminaalkaristust (KarS § 424)?27.08.2014

Tere!
Kas mul on võimalik taotleda juhilubasid (eelnevalt mul neid ei ole), kui olen sel kevadel kriminaalkorras karistatud tingimisi KarS par 424 alusel? Või on vajalik oodata 3 aastat, et karistus kustuks?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liiklusseaduse § 106 lg 1 p 4 kohaselt antakse auto ja mootorratta juhtimisõigus isikule, kellel ei ole karistatust KarS 23. peatükis sätestatud liiklussüüteo eest. Sinna peatükki kuulub ka § 424.

Seega kui Teid on kevadel karistatud KarS § 424 kohase kuriteo eest ning arvestades, et kuriteo eest mõistetud karistusandmed kustutatakse karistusregistrist 3 aasta möödumisel karistuse ärakandmisest, siis tõepoolest ei saa Te enne karistusandmete kustutamist taotleda endale juhtimisõiguset ja esmast juhiluba.
 

Küsimus: Kas liiklusregistrisse kantud käsutuskeeldu rikkuv müügitehing on kehtiv?27.08.2014

Liiklusregistrisse on sõiduki suhtes kantud käsutuskeelu märge. Sõiduki suhtes sõlmitakse müügitehing.
a) Kas käsutamise keelumärge on avalikult nähtav liiklusregistrist?
b) Kas liiklusregistrisse kantud käsutuskeeldu rikkuv müügitehing on kehtiv (mis tingimustel)?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

TsÜS § 88 lg 1 kohaselt on kohtu või muu seadusega selleks õigustatud ametiasutuse või ametniku poolt antud käsutuskeeldu rikkuv käsutustehing tühine. TsÜS § 84 lg 1 kohaselt ei ole tühisel tehingul algusest saati õiguslikke tagajärgi ning tühise tehingu alusel saadu tuleb üldjuhul tagastada vastavalt alusetu rikastumise sätetele.
 

Küsimus: Kuidas tõlgendatakse "märga maanteed", kas piisab mõnest piisast või hoopis ujuvast maanteest?27.08.2014

Kas 70 kiirusepiirang kehtib koos lisatahvliga 884 "Märg tee"? Kuidas tõlgendatakse märga teed - kas piisab mõnest piisast või hoopis ujuvast maanteest?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liiklusmärgi 351 ja lisatahvli 884 ühend tähendab, et kiirusepiirang kehtib märja teekatte korral. Märja tee määratlust ei tulene ühestki õigusaktist. See on faktiküsimus ja selgitatakse välja tõendite ning asjaolude hindamise teel.
 

Küsimus: Kas töö- ja puhkeaja tõend tuleb kontrollimisel ise esitada või peab kontrollija seda siiski küsima?27.08.2014

Kas töö- ja puhkeaja tõend tuleb kontrollimisel ise esitada või peab kontrollija seda siiski küsima? Määrus ütleb, et dokumendid tuleb esitada nõudmisel.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

LS § 88 lg 10 kohaselt peab juht esitama sõidumeeriku salvestuslehe või juhi kaardi või muud dokumendid nõukogu määruse (EMÜ) nr 3821/85 artiklis 15 sätestatud ulatuses ja tingimusel. Osundatud artikli 7. punkti kohaselt peab juht volitatud kontrolliametniku nõudmisel esitama jooksva nädala salvestuslehed ning igal juhul eelmise nädala viimase sõidupäeva salvestuslehe.

Määratlust "igal juhul" saab mõista ka nii, et see tuleks esitada ka ilma volitatud kontrollametniku nõudmiseta. Samas lähtutakse Eestis minule teadaolevalt täna siiski põhimõttest, et esitada tuleb need dokumendid, mida liiklusjärelevalve teostaja nõuab, va, kui nõutud dokumentide kaasaskandmise ja esitamise kohustuse välistab seadus.
 

Küsimus: Kas KÜ õuealal kehtivad üldised liiklusreeglid?21.08.2014

Tere!
Meie KÜ õuealale on pargitud C kategooria sõiduk. Kas keelavad liiklusreeglid kehtivad ka mitte-märgistatud õuealale või peab kindlasi olema vastav liiklusmärk?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Õueala ongi liiklusmärgiga 573 tähistatud ala e. kui vastav liikluskorraldusvahend puudub, ei ole tegemist õuealaga liiklusseaduse tähenduses. LM-ga 573 tähistamata alal ei kehti LS §s 64 õuealale kehtestatud liiklemise kord ega piirangud.
 

Küsimus: Mida teha, kui olen väidetavalt saanud parkimistrahvi, kuid enne inkasso nõuet ei ole minuni seda infot jõudnud?21.08.2014

Tere!
Sain Ühisteenustelt väidetavalt trahvi 7. jaanuaril, kus parkisin Sadama territooriumil, millel on lubatud parkimine erilubadega. Kviitungit pole näinud ega saanud. Sain inkassolt kirja koos piltidega ja piltidel pole ka näha kojamehe vahel trahvikviitungit.
Mis teha? Kas mitte politseil ja MUPO-l on ainult õigus trahvida, seda enam, et see väidetav Ühisteenuste trahv on leppetrahv? Lugupidamisega

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Eraparklates toimetavad parkimisjärelevalvet parklaomanikuga vastavasisulise kokkuleppe sõlminud eraõiguslikud isikud (AS Ühisteenused näiteks). Eraparklas parkimistingimusi rikkunud juhile koostatakse leppetrahvi otsus. Kui parklaomanik (või viimase nimel tegutsev inkasso ettevõtja) soovib leppetrahvi nõuet kohtu abil maksma panna, siis peaks eelkõige nemad olema suutelised tõendama, kes oli parkimislepingu sõlminud isikuks. Sõiduk iseenesest ei sõlmi parkimislepingut e. lepingu teiseks pooleks on ikkagi sõiduki juht. Kui nõude esitaja ei suuda lepingu teist poolt tuvastada ega tõendada, siis tõenäoliselt ei õnnestu ka leppetrahvi sisse nõuda.
 

Küsimus: Kas seadusandlus reguleerib parkimiskelladele esitatud nõudmisi - kas võin parkimiskella ise valmistada?21.08.2014

Kas Eesti Vabariigi seadusandlus reguleerib parkimiskelladele esitatud nõudmisi? Kas on lubatud parkimiskellasid ise valmistada?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kasutan ka ise isevalmistatud parkimiskella. Parkimiskella võib asendada ka valgele paberile kirjutatud kellaajaga. Isevalmistatud parkimiskell peaks järgima siis üldiseid põhimõtteid, et sellelt oleks kellaaeg raskusteta aru saadav. Eraldi regulatsiooni parkimiskelladele ei ole.
 

Küsimus: Kas saan vaidlustada Lätis udutuledega sõitmise eest saadud trahvi?18.08.2014

Tere,
Sõitsin Lätis hämaral ajal valgustatud asula teel sisselülitatud udutuledega, lähituled ei põlenud. Politsei pidas mind kinni ja viidates mingile Läti liiklusseaduse 175 punktile, kirjutas mulle välja trahvi 40 eurot. Ei osanud nendega vaielda, sest Läti liiklusseadust ma tõesti enne sinna sõitu ei jõudnud lugeda. Kas trahv oli õigustatud ja kus ma saaksin tutvuda Läti liiklusseadusega?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Juhul, kui soovite saada ülevaadet sellest, kas välisriigis toimepandud tegu on süütegu ja kas Teid on selle eest õigesti karistatud, soovitan konsulteerida kohaliku erialaspetsialistiga (jurist, advokaat), kes omab ülevaadet kohalikest õigusaktidest ja õiguspraktikast. Kohalik erialajurist annab ka kehtiva seaduse osas parimat nõu.

Läti seadusi saab sirvida ka leheküljel: http://www.vvc.gov.lv/advantagecms/LV/tulkojumi/dokumenti.html?folder=%2Fdocs%2FLRTA%2FLikumi%2F
 

Küsimus: Miks on Draamateatri ees oleva ristmiku fooris jalakäijate ootamisaega suurendatud, kes selliseid muutusi teeb?13.08.2014

Miks on Tallinnas Draamateatri ees oleva ristmiku fooris jalakäijate ootamisaega suurendatud peaaegu kahekordseks: nüüd on see juba üle 100 sekundi. Seoses remonttöödega on autosid Pärnu maanteel antud lõigul isegi vähe ning inimesed on tühjal tänaval massiliselt foori punast tuld pika ooteaja tõttu ignoreerima hakanud. Kas oleks võimalik foori ooteaeg taas 60 sekundile üle viia nagu enne ümberseadistamist?
Võimalik väide, et tegemist on autode rohelise lainega, ei pea samuti paika, sest reeglina tuleb suurem autode mass just sel 16-sekundisel hetkel, mil jalakäijad teed ületavad.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liikluskorralduslike küsimustega tegeleb teeomanik e. Tallinna linnale kuuluvate teede- ja tänavate osas Tallinna linn läbi oma vastava ametkonna. Soovitan esitatud päringuga pöörduda Tallinna linna, kui teeomaniku poole, kuna mul puudub info, millistel kaalutlustel on ühel või teisel ristmikul määratud fooritsüklite pikkus.