Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas ma saan mehele panna peale elatusraha, kuigi oleme abielus, kuid ta läks kodust ära ega anna näole?02.02.2015

Mul on selline delikaatne küsimus, et kuidas ma peaksin käituma sellises olukorras, kui abikaasa läks meie juurest ära juba 1 kuu tagasi, pole helistanud ega lapse vastu huvi üles näidanud. Ja lahutada ta ka ei taha, ei anna endast märku ega midagi.
Ning abikaasa käib tihti mu töö juures ja kui ma püüan talle ligineda, et rääkida, läheb ta minema kohe. Ning töökaaslasel palusin edasi öelda, et tulgu rääkigu minuga ja lähme anname lahutuse sisse aga ei tee väljagi.
Lapsest ei tee välja, ei ole ühendust võtnud ega midagi, et kuidas lapsel on ega midagi. Ja kas ma saaksin talle panna elatusraha peale ka nii, et kui me abielus veel?
Ei oska enam midagi teha ja kuhugi pöörduda. See juba meil kolmas lahkuminek nii ja 2 lahkumineku süü on olnud mehe ema, kes manipuleerib temaga. Mida ma tegema pean? Ning ma ei tea kas üksinda lahutust sisse anda saab?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Asjaolu, et olete lapse isaga endiselt abielus, ei vähenda kuidagi Teie õigust nõuda lapsele elatisraha. Kui lapse isa kuidagi lapse ülalpidamises ei osale, on elatise nõudmine igal juhul põhjendatud.

Kui lapse isaga abielu lahutamise osas kokkuleppele saada ei õnnestu, tuleb abielu lahutamiseks pöörduda kohtu poole. Selleks tuleb Teil esitada kohtule vastav hagiavaldus ja tasuda riigilõivu 100 eurot.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas ka liikumispuudega inimene peab maksma täissumma elatisraha?02.02.2015

Uuest aastast tõstsin miinimum elatisraha 1 lapse kohta 195.- euroni. Varemalt maksin kokkulepitud summa 160.- iga kuu õigeaegselt ära. Nüüd nõuab eksabikaasa summat 195.- kuus, viidates uuest aastast muutunud alampalgale. Olen 80% liikumipuudega ning küsin, kas ka minu kohta kehtib selline seadus, kus elatisraha pean maksma täies ulatuses? Maksan korteriliisingut, üüri, sõidukiliisingut. Õnneks on töökoht veel olemas.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Vastus Teie küsimusele sõltub sellest, kas Teie liikumispuue takistab Teid sissetuleku teenimisel – kui olete vaatamata oma puudele võimeline piisavalt sissetulekut teenima, tuleb lapsele elatisraha maksta (vähemalt) kehtivas miinimummääras, kui aga Teie puue takistab Teil piisavas ulatuses sissetuleku teenimisel, võib see anda aluse elatisraha vähendamiseks alla kehtiva miinimummäära.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas võin meest elatisraha maksmise osas ikkagi tülitada, kuigi kohtutäitur nõuab seda temalt isegi?02.02.2015

Mul on vabaabielust 2 last, kuid mehega elame lahus, ta töötab ja elab soomes, seal on uus elukaaslane, kes samuti kasvatab kahte last, mis ei ole muidugi tema lapsed. Olen nõudnud talt elatist lastele ja kohtutäitur on talle ka kirjalikult toimetanud maksekäsu, kuid ei midagi. Väidab, et tal ei ole hetkel võimalik toetada kuna tal endal soomepoolselt kes arvestab rahasi palgast maha. Kuid jah need pole alimendid, mida talt arvestatakse maha palgast. Ise ma küll olen nüüd abielus uue mehega, kuid ei peaks see takistamast maksmast tal alimente, mis kuulub ikka laste bioloogilisele isale. Olen korduvalt küsinud talt raha, kuid vastus - mul pole kuskilt hetkel võtta, kui asjad paranevad, siis kindlasti lubab saata. Muidugi ei meeldi ei talle ega ka tema uue naisele, et tüütan korduvalt oma kirjakestega millal saab raha. Et siis kas mul on õigus niiviisi käituda, kuigi olen asjad andnud ka ametlikult käiku, kas tal on õigus mulle esitada süüdistust, et korduvalt tekitan probleeme tema uue perele korduva lunimisega. Kas mul on õigus nõuda tema isalt abi, et kui tema ei maksa? Mida ma pean tegema? Kas kannatlikult ootama? Teid ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isa vabatahtlikult oma lastele elatist ei maksa, on Teil igal juhul õigus elatisnõudega tema poole pöörduda. Eelnimetatut ei mõjuta ka asjaolu, et olete algatanud elatise kättesaamiseks kohtumenetluse.

Kui Teie pöördumised tulemust ei anna, tulebki jääda ootama kohtumenetluse tulemust ehk kohtulahendit, millega laste isalt elatis välja mõistetakse. Kui laste isa ka siis ei ole nõus lastele elatist maksma, on Teil võimalik algatada tema suhtes täitemenetlus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas elatis ja alimendid on üks ja see sama asi?02.02.2015

Elan lapse isast lahus. Isal on uus elukaaslane ning lapsendas ka selle naise poja. Meie ühisele lapsele maksab ta 110 eurot. Kuna ta tööl ei käi ja ütleb, et ei ole võimeline rohkem maksma kuna tema haige isa on hooldekodus ja sinna kulub enamus rahast mis tal on ning ka lapsendatud pojale. Mina nõudsin kohtu kaudu temalt välja elatise. Kas elatis ja alimendid on üks ja see sama ning kas mul on ka võimalus nõuda temalt suuremat summat lapsele.

Suured tänud vastuse eest.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!
Elatise ja alimentide all võime tõepoolest mõista sama asja, „alimentidena“ tunti elatist lihtsalt varasemas seaduses.

Elatise suurus oleneb nii lapse vajadustest kui ka vanemate majanduslikust olukorrast. Reeglina ei tohiks elatis ühele lapsele olla väiksem kui pool alampalka ehk 2015. aastal vähem kui 195 eurot ühe lapse kohta kuus. Sellest lähtuvalt peaks Teie lapsele makstav elatis olema siiski mõnevõrra suurem kui hetkel makstav ja alus kohtusse pöördumiseks on iseenesest olemas. Kui lapse isa väidab, et ta ei ole suuteline lapsele kehtivas miinimummääras elatist maksma, tuleb tal seda asjaolu kohtus ka tõendada.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas ma saan elatise nõude vaidlustada, kui tegelikult on laps ju pool aega minuga?02.02.2015

Tere. Seadus ütleb, et kui sa ei ela alaealise lapsega koos, või kui sa ei võta osa lapse kasvatamisest, tuleb maksta elatist. Minu puhul kehtib see, et laps on pool ajast minu juures ja pool ajast on laps oma ema juures. Kui mulle elatis peale pannakse, siis see oleks just kui diskrimineerimine, kuna tegelikult ju on kulud pooleks, isegi suuremad minul (lapse isal) kuna ma igapäevaselt sõidutan last lasteaeda ja tagasi. Kas seda annaks vaidlustada, sest ma võtan ju osa lapse kasvatamisest?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laps elab pool ajast Teie juures ja Te teete tema ülalpidamiseks vahetult kulutusi, võib asuda seisukohale, et täidate lapse suhtes oma ülalpidamiskohustust vahetult ja Teilt elatise väljamõistmine põhjendatud ei ole.

Kui lapse ema otsustab sellest hoolimata elatise nõudega kohtu poole pöörduda, on Teil võimalik esitada ülaltoodud põhjendustega vastuväide – sellisel juhul tuleb Teil ka tõendada, et laps elab võrdse osa ajast Teiega ja ajal, mil laps viibib Teie juures, teete tema ülalpidamiseks kulutusi.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas pean elatisraha edasi maksma, kui 18-aastaseks saav poeg õpib täiskasvanute keskkoolis?02.02.2015

Poeg saab veebruaris 18-aastaseks. Peale põhikooli lõpetamist läks ta õppima nn. kutsekooli. Nüüd ilmnes, et ta on selle pooleli jätnud ja asunud õppima täiskasvanute keskkoolis. Kas olen kohustatud talle elatisraha edasi maksma? Ta pole olnud kuigi õpihimuline, võib ju niimoodi taas järgmise kooli valida.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui hetkel veel 17-aastane laps õpib gümnaasiumis ja saab õpingute ajal täisealiseks, tuleb elatist maksta kuni õpingute lõpetamiseni, kuid mitte kauem kui lapse 21-aastaseks saamiseni.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui palju peab maksma elatisraha, kui on kolm last ja elatusmiinimum on 390 eurot?30.01.2015

Kui palju peab maksma elatisraha, kui on kolm last ja elatusmiinimum on 390 eurot?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatisraha ühele lapsele ei tohiks olla väiksem, kui pool Vabariigi Valitsuse kehtestatud kuupalga alammäära – 2015. aastal on alampalk 390 eurot, seega ei tohiks elatis ühele lapsele olla väiksem kui 195 eurot kuus, kolmele lapsele seega vähem kui 585 eurot kuus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas 20-aastasel noormehel on veel võimalik nõuda tegelikult isalt DNA testi tegemist ja siis ka mingit raha?30.01.2015

Tere,
Olen 20-aastane noormees ja sünnitunnistusel on märgitud vale isa nimi. Sain teada päris isa nime ja andmed. Kas mul on veel võimalik temalt midagi nõuda peale dna testi, kui ta pole kunagi sentigi toetanud ja pole koos elanud meiega ja ema ei ole temalt siiani sentigi samuti küsinud oma uhkusega. Kas minul ehk tema esimesel lapsel on võimalus midagi temalt nõuda enam või õigus tema varale?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kahjuks jääb Teie jutust selgusetuks, kas sünnitunnistusele on isana märgitud teine mees või on sünnitunnistusele isa märgitud ema ütluste kohaselt – esimesel juhul tuleb kõigepealt isadus vaidlustada ja alles seejärel on võimalik taotleda isaduse tuvastamist, teisel juhul piisab isaduse tuvastamise nõudmisest. Mõlemal juhul tuleb vastava hagiavaldusega kohtu poole pöörduda.

Kui tuvastatakse isadus, ulatub see asjaolu tagasi Teie sünnini, kuid see ei anna alust nõuda elatist tagasiulatuvalt alates Teie sünnist. Isaduse tuvastamise tulemusel saab Teist isa pärija, samuti on Teil õigus nõuda isalt ülalpidamist siis, kui olete abivajavaks perekonnaliikmeks ja samuti vastupidi, tekib isaduse tuvastamise tulemusel Teil kohustus ülal pidada oma isa, kui tema on abivajavaks perekonnaliikmeks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas võin lapse sünnitunnistusele isa nimeks panna isiku, keda arvan lapse isaks, kuigi ta ei tunnista oma isadust?30.01.2015

Kui isa ei tunnista oma isadust, kas võin lapse sünnitunnistusele ikkagi isa nimeks panna isiku, keda arvan lapse isaks? Ja kas mul on õigus nõuda lapsele elatusrahasid.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse eostanud mees peab lapse isaduse ise omaks võtma, Teie ütluste alusel ühtegi meest lapse sünnitunnistusele isana ei märgita.

Kui mees ei ole nõus isadust vabatahtlikult omaks võtma, tuleb isaduse tuvastamise nõudega pöörduda kohtu poole. Kui isadus on tuvastatud, on võimalik nõuda lapse isalt kohtu kaudu elatisraha.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas vanemad saavad vormistada kokkuleppe, et ema loobub elatisrahast?29.01.2015

Tere, kas annab teha lapsevanemate vahel sellist kokkulepet kus ema märgib ära, et ei soovi isalt elatisraha? Nimelt plaanib ema kolida välismaale lapsega ning soovis lapse hooldusõigust. Kuid kas annab ka teha mingisuguse lepingu meie vahel elatisraha osas? Mainin ka ära, et saame emaga hästi läbi ja et olin nõus aitama kaasa hooldusõiguse suhtes, kui mina saan kindluse elatisraha osas, ning tema sõnul ei soovi ka tema minul mingisugust raha kuigi olen seda siiani ise maksnud.
aitäh

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

PkS § 109 sätestab, et kokkulepe, millega välistatakse ülalpidamiskohustuse täitmine tulevikus või piiratakse ülalpidamiskohustust ebamõistlikult, on tühine. Eeltoodust lähtuvalt tuleb Teil arvestada sellega, ei vastava kokkuleppe sõlmimine ei võta lapse emalt õigust pöörduda lapse elatisnõudega kohtusse, kui ta seda mingil hetkel vaatamata kokkulepitule teha soovib.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand