Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis juhtub tööandjaga, kes ei täida tervisekontrolli ettepanekut töötajale ergonoomilise töövahendi muretsemiseks?01.04.2015

Tervisekontrolli otsustes on näiteks kirjas, teatud ettepanekud töökeskkonna või töökorralduse muutmiseks. Näiteks ühel töötajal on nii kirjas: Püsiva töövõime säilitamiseks vajalik töökoha ergonoomiline kujundamine, reguleeritava kõrgusega töölaud vastavalt töötaja pikkusele, vältimaks sundasendit, mis koormab töötaja luu- ja lihaskonda pikemaajalisel istumisel arvuti taga. Vajalik manuaalteraapia alaseljale 3-4x ravikuurina aastas.
Mida tööanda sellise otsusega peale hakkab? Kas ta peab töötajale uue laua muretsema või näiteks kohendama olemasolevat? Kuidas on mõeldud manuaalteraapia tasustamist? Küsimuse mõte selles, et mis juhtub kui tööandja neid ettepanekuid ei täida, mis võib tööandjale seoses sellega kaasneda?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!

Vastavalt määrusele Tervisekontrolli kord § 5 (7) Töötervishoiuarst väljastab tööandjale lisas 4 toodud vormi kohase tervisekontrolli otsuse, milles esitab vajadusel ettepanekud töötaja töökeskkonna või töökorralduse muutmiseks.
Tööandja peab analüüsima töötervishoiu arsti muudatusettepanekuid. Soovituslik on täita esitatud ettepanekuid, et säilitada/parendada töötaja töövõimet aga need ei ole kohustuslikud.
Ainus, mis võib tööandjaga otseselt juhtuda on see, et soovituste eiramisel võibki töötaja tõsiselt haigestuda kutsehaigusesse ning tööandja võidakse kaevata kohtusse kutsehaiguse põhjustamises. Kohtutee hakkab omalt poolt kaasa tooma palju kulutusi.

Võimalusel on siiski mõistlik täita töötervishoiu arsti soovitusi võimaluse piires sh teraapiad. Laud - võib leida töökeskkonnast juba olemasoleva laua, mis on töötajale sobivama kõrgusega. Lähtuda ergonoomika põhimõtetest ning püüda parendada töökohta. Juhiseid ergonoomiliselt töökohast on internetis väga palju. Alati ei pea tegema ergonoomilise töökoha saavutamiseks suuri kulutusi, et kujundada ohutu ja sobiv töökoht.

Edu soovides,
Kristi Jõeorg
 

Küsimus: Kas hostelid ja hotellid, kes annavad prostituudile toa, ei peaks prostitutsioonile kaasaaitamise eest karistada saama?01.04.2015

Tere! Olen kuulnud, et prostitutsiooniga tegelev isik ei või teenuse osutamiseks üürida korterit või hotellituba. Tegevus peab toimuma isiklikul pinnal. Väliste tunnuste järgi on selgelt arusaadav, kes antud teenust osutab ja väikeses hostelis on ühe inimese pidev külastus kahtlust äratav. Seega, hostelid ja hotellid, kes annavad prostituudile toa, aitavad prostitutsioonile kaasa ja kas nad ei peaks selle eest karistada saama?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Prostitutsioon iseenesest ei ole Eestis karistatav. Nagu ei ole karistatav ka täisealiselt prostituudilt seksuaalteenuste ostmine. Küll aga sisaldab KarS eriosa mitmeid kuriteokoosseise, millised seonduvad vahetult prostitutsiooni ja sellele kaasa-aitamisega ning on käsitletavad prostitutsioonikuritegudena. Pean silmas ennekõike KarS §133 prim 2 (Kupeldamine) ning §133 prim 3 (Prostitutsioonile kaasaaitamine) nimetatud kuritegusid.

Hotell, juhul kui selles võimaldatakse kahe või enama isiku prostitutsiooniga tegelemist, on käsitletav bordellina ning selle tegevuse korraldamine bordelli pidamisena. Kui hotell võimaldab ühel prostituudil enda ruumides teenust osutada, on tegemist KarS § 133 prim 3 koosseisuga. Vabandatav ei ole ka see, et hotelli töötajad ei tea, mis hotellis toimub. Politsei hiljem hindab kindlasti seda, kas hotelli personal pidi aru saama, et neid ruume selliselt kasutatakse, seega kahtluse korral tuleks taolistest klientidest juba ennetavalt loobuda.

Kui on ka hotelli tegevusega kursis olevatel isikutel selline kahtlus tekkinud, et üüritud pinda kasutatakse bordellina, tuleb sellest politsei vastavat üksust teavitada.
 

Küsimus: Millal aegub väärtegu (pisivargus kaupluses) ja milliseid piiranguid see mulle veel 5 aastat hiljem seab?01.04.2015

Tere,
1.millal aegub Eestis väärtegu: pisivargus kauplusest, mille tulemusel määrati rahatrahv;
2.kas see keelab täna 5 aastat hiljem relvaloa taotlemist;
3.kas see seab piirangu kandideerida tööle avalikku sektorisse;
3.kas see liigitub "tahtliku riigivastase kuriteo alla".

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

1. Karistusregistri seadus § 24. Registrisse kantud karistusandmete kustutamise tähtajad
(1) Karistusandmed kustutatakse registrist ja kantakse üle arhiivi, kui:
1) väärteo eest mõistetud või määratud rahatrahvi tasumisest, aresti kandmisest, üldkasuliku töö sooritamisest või põhikaristusena juhtimisõiguse äravõtmisest on möödunud üks aasta;

2. Relvaseaduse § 36 sellist keeldu ette ei näe.

3. Avaliku teenistuse seadus sellist keeldu ette ei näe

3.2 Riigivastased süüteod on sätestatud karistusseadustiku 15. peatükis. Pisivargus on varavastane süütegu, millised asuvad 13. peatükis, seega pisivargus EI OLE riigivastane kuritegu.
 

Küsimus: Mis karistus kaasneb juhul, kui autokooli lõputunnistus on juba käes ja peaksin sõitmisega politseile vahele jääma?01.04.2015

Tere!
Mul on autokooli lõputunnistus käes. On jäänud vaid Arki sõidueksam sooritada. Juhul, kui ma sõidan nt äärelinnas ja mind peatab politseiametnik, kas siis saan karistuseks trahvi ilma lubadeta sõidu eest või kaasneb sellele ka muu karistus. Nt, et ma ei pääse enam sõidueksamile?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Seni kuni Te ei ole läbinud eksamit puudub Teil juhtimisõigus ja Teid karistataksegi mootorsõiduki juhtimise eest, omamata vastavaka kategooria juhtimisõigust, ehk LS § 201 lg 1 järgi.

§ 201. Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimine juhtimisõiguseta isiku poolt
(1) Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest vastava kategooria mootorsõiduki või trammi juhtimisõiguseta isiku poolt –
karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut või arestiga.

Ning vastavalt LS § 106 lg 1 p 3 ei ole Teile võimalik anda juhtimisõigust
(1) Auto ja mootorratta juhtimisõigus antakse ning esmane juhiluba väljastatakse isikule, kellel:
3) ei ole karistatust käesoleva seaduse §-s 201, 223, 224, 226, § 227 lõigetes 2–4, §-s 234, 236 või 237 sätestatud väärteo eest või

Seega oleks Teil mõistlik kannatada seni, kuni eksamid on tehtud.
 

Küsimus: Kas bussis ilma piletita sõidu eest saadud trahv mõjutab juhilubade tegemist?01.04.2015

Kuna load on peaaegu olemas, tekkis küsimus: Kas igasugune (sh ka ilma piletita sõidu eest saadud) trahv võib mõjutada lubade tegemist? Kas see vastab ka tõele või tõesti lükkub lubade tegemine ark-is edasi?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Iga trahv seda ei mõjuta. Nn mõjutavad §-d on toodud liiklusseaduse § 106:
https://www.riigiteataja.ee/akt/130122011010?leiaKehtiv

§ 106. Auto ja mootorratta juhtimisõiguse andmine
(1) Auto ja mootorratta juhtimisõigus antakse ning esmane juhiluba väljastatakse isikule, kellel:
3) ei ole karistatust käesoleva seaduse §-s 201, 223, 224, 226, § 227 lõigetes 2–4, §-s 234, 236 või 237 sätestatud väärteo eest või
4) ei ole karistatust karistusseadustiku 23. peatükis sätestatud liiklussüüteo eest või
5) ei ole korduvalt karistatud käesoleva seaduse 15. peatükis sätestatud väärtegude eest, välja arvatud käesoleva lõike punktis 3 nimetatud rikkumised.
 

Küsimus: Kas alaealine võib minna vanglasse vangi külastama kui ta ei ole vangile dokumentide järgi "mitte keegi"?01.04.2015

Tere
Kas alaealised võivad minna vangi külastama kui sa ei ole vangile dokumentide järgi mitte keegi?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Alaealised lubatakse vangi külastama reeglina üksnes koos täiskasvanud saatjaga.
 

Küsimus: Kuhu teatada, kui inimene sõidab süüdimatult autoga, mille puudub tehnoülevaatus?01.04.2015

Inimene sõidab pidevalt ringi autoga, millel puudub ülevaatus. Kas politseil on võimalik hoiatus teha, sõidu pealt tabamine on juhuse asi. Teada on ka auto nr. Kuhu teatada see nr. ja kas sellest on kasu? Noored kimavad ringi maakonnas. Ka juhilubade olemasolus kahtlused.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Sellest võib teatada politsei liiklusliinile numbril 612 3000.
 

Küsimus: Millal pärast töötamise registrisse kandmist hakkab kehtima ravikindlustus?27.03.2015

Tere!
Olen töötaja registrisse kantud alates 23.03.2015. Millal mul hakkab kehtima ravikindlustus, tööandja väidab, et kuna olen olnud 10 aastat kodune, siis võtab asjaajamine umbes 2 nädalat aega. Kas see ikka on nii või hakkab kindlustus kehtima kohe kui olen registreeritud töötajate registrisse?
Aitäh juba ette ära :)

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Ravikindlustuse seadus annab kindlustuskaitse:
• üle ühekuulise tähtajaga või tähtajatu töölepingu alusel töötavatele töötajatele;
• üle ühekuulise tähtajaga või tähtajatu võlaõigusliku lepingu alusel töö- või teenustasusid saavatele inimestele, kes pole füüsilisest isikust ettevõtjad ning kelle eest on kohustatud maksma iga kuu sotsiaalmaksu lepingu teine pool sotsiaalmaksuseaduse § 9 lõike 1 punkti 2 alusel vähemalt eelarveaastaks riigieelarvega kehtestatud kuumääralt arvutatuna;
• juriidilise isiku juhtimis- ja kontrollorgani liikmetele.

Töötaja ravikindlustus tekib töötamise registrisse kantud töötamise alustamise kuupäevast arvestatava neljateistkümnepäevase ooteaja möödumisel.

Kui töötamise registrisse kantud töötamise alustamise kuupäev jääb kehtiva ravikindlustuse ajavahemikku, jätkub ravikindlustus uuel alusel ilma katkemiseta.

Oma ravikindlustuse olemasolu saate kontrollida riigiportaalist www.eesti.ee lingilt https://www.eesti.ee/est/teenused/kodanik/tervis_ja_tervisekaitse/kindlustatus_1.

Parimate soovidega

Kaire Jürisson
Eesti Haigekassa
 

Küsimus: Mida teha, kui 4 kuud pärast intsidenti on hakanud "kannatanu" süüdistama nagu oleks talle vigastusi tekitatud?27.03.2015

Tere. Juhtus 4 kuud tagasi intsident, kus üks noormees driftis autoga parklas ja oleks sõbral peaaegu üle jala sõitnud. Driftija lahkus kiiruga aga tuli 5 min pärast tagasi. Peatasime ta auto kolmekesi kinni, avasime ukse ja pärisime aru miks ta kihutab. Üks noormees haaras juhil jopest kinni ja raputas teda. Juhtum lahenes jutuajamisega. Nüüd hiljem väidab see autojuht, et tal kõik neli kaasreisijat on tunnistajaks. Meie olevat lõhkunud auto ukse lingi ja temal kaks hammast nn löönud loksuma. Ta olevat käinud senini hambaarsti juures ja maksund juba üle 500.- euro ravikuludeks. Kas see võib olla väljapressimine või mis sellisel juhul peaks edasi tegema?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kui teie ise olete veendunud, et mingit näkku löömist ei toimunud ja ukselink oli teie lahkudes samuti terve, siis ei ole teil kohustust tema hambaravi ja ukselinki kinni maksta. Kui isik küsib raha ja sealjuures on ähvardatud piirata teie vabadust, avaldada häbistavaid andmeid või hävitada või rikkuda vara, samuti kui on kasutatud vägivalda, siis jah, sel juhul on tegemist väljapressimisega.

Kui ta lihtsalt küsib, on tegemist alusetu nõudega, mille peale soovitage isikul pöörduda politseisse, et teie süü saaks tuvastatud. Tunnistajate arv ei ole määrav, oluline on ütluste endi sisu, seega ei tohiks muretseda, et neil on tunnistajaid rohkem. Kui keegi neist jääb uurijale valetamisega vahele, on tegemist siiski kuriteoga. Vaevalt, et kõik sellega riskida soovivad.
 

Küsimus: Kas tagantjärgi on võimalik trahvida, kui videolt on näha, et alaealine suitsetab kooli territooriumil?27.03.2015

Tere! Kui alaealine suitsetab kooli territooriumil, koolifilmi jaoks, kas siis on võimalik politseil trahvida seda inimest, kui videot näeb politsei või keegi annab teada sellest? Tean, et alaealisel on keelatud suitsetada ja seda veel vähem kooli territooriumil, aga kas tagantjärgi (video põhjal) on siis võimalik trahvida?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Seadus ei näe antud paragrahvis ette erandeid. Alaealise suitsetamise keeld on absoluutne. Pigem soovitaksin siinkohal filmiklipi tegemiseks kasutada sigaretile sarnanevat eset, kui see tõepoolest on seal oluline.

Väärtegu võib menetleda kuni 2 aastat pärast rikkumise toimepanemist. Video on üks tõenditest, mille alusel on võimalik koguda juurde ka teised tõendid (tunnistajate ütlused), seega jah, antud juhtumit on võimalik menetleda.