Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas tööandjal on õigus nõuda, et töötaja peab viibima 8 tundi päevas ruumis, kus puuduvad aknad ja ventilatsioon?15.07.2014

Kas tööandjal on õigus nõuda, et töötaja peab istuma/viibima 8 tundi päevas ruumis, kus puuduvad aknad ja igasugune ventilatsioon, ruum on lisaks veel esimesel korrusel ja sinna "tungivad" keldrist tulevad aroomid - kanalisatsioonitorude leke, kassid, rotid jne. Puuduvad ka elementaarsed sanitaartingimused. Vett ei ole, värsket õhku ei ole. Töö iseloom on pidev arvutiga töötamine. Ruum umbes 10 ruutmeetrit, lisaks arvutile veel printer. Valgustuseks traadi otsas rippuv pirn. Talvel külmaga on ruum väga külm, suviste kuumade ilmadega, aga on väga lämbe. Mida saaks töötaja ette võtta oma töötingimuste parandamiseks, kui tööandja seda ei tee?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!
Tööandja on kohustatud looma töötajale tervist hoidva töökeskkonna ning ennetma töötaja haigestumist (Töötervishoiu ja tööohutuse seadus § 12 ja § 13 (https://www.riigiteataja.ee/akt/129062014079)). Tööandja peab tegema töötajaga koostööd parema töökeskkonna loomisel.

Vastavalt Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 14 on töötajal õigus:
1) nõuda tööandjalt töötervishoiu ja tööohutuse nõuetele vastavaid töötingimusi;
2) pöörduda töökeskkonnavoliniku, töökeskkonnanõukogu liikmete, töötajate usaldusisiku ja tegevuskohajärgse tööinspektori poole, kui tema arvates tööandja poolt rakendatavad abinõud ja antud vahendid ei taga töökeskkonna ohutust;
3) keelduda tööst või peatada töö, mille täitmine seab ohtu tema või teiste isikute tervise või ei võimalda täita keskkonnaohutuse nõudeid, teatades sellest viivitamata tööandjale või tema esindajale ja töökeskkonnavolinikule;
4) õigus saada tööst põhjustatud tervisekahjustuse eest hüvitist võlaõigusseaduses sätestatud ulatuses.

Lisaks on töökeskkonnale (valgustus, ventilatsioon jms) esitatud nõuded toodud määruses „Töökohale esitatavad töötervishoiu ja tööohutuse nõuded“ (https://www.riigiteataja.ee/akt/12843344).

Kokkuvõtvalt soovitan Teil pidada veel läbirääkimisi tööandjaga. Juhul kui tööandja ei taga Teile ohutuid ning tervisthoidvaid töötingimusi on Teil õigus kindlasti pöörduda kohaliku tööinspektsiooni poole.
 

Küsimus: Mida teha ahistava treeneriga, kes helistab ja saadab lapsele SMS-e?15.07.2014

Mu tuttaval on mure treeneriga. Nimelt helistab ta pidevalt mu tuttava lapsele, kes õpib 6. klassis, sügisest 7. klassis. Varem käis ta laps tema juures trennis, aga tuttav otsis seejärel uue treeneri, kuna laps ei soovinud sellise juures enam käia. Treener pidevalt saadab sms-e ja helistab. Tema laps pole ainuke - selle treeneri kohta on ka varem kaebusi tulnud, tuttava jutu järgi, et on teisigi lapsi telefonikõnedega ja sms-dega tülitanud palju. Kas on on võimalik see inimene vastutusele võtta kui avaldus esitada? Mis karistused on sellisel juhul võimalikud treenerile, kes igapäevases töös töötab lastega?
Suur tänu!

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kõik oleneb tülitamise sisust. Siin on 2 võimalust:

1. Halvem variant. Isik saadab alla 14-aastastele sõnumeid sisuga, millest nähtub, et tema huvi on seksuaalne (näiteks kutsub kohtama), siis on tegemist politsei asjaga. Selle kohta tuleks teha avaldus, taoline ettepanek alla 14-aastasele on kuritegu. Isik saab karistada (rahaline karistus või vangistus), suure tõenäosusega kaotab töö ja uuesti lastega seotud erialadele tööle saamine sõltub juba sellest, mis kohtuotsuses on kirjas ja mida tööandaja otsustab. Igal juhul tuttava last ta enam ei tüüta.
2. Parem variant. Treener on lihtsalt sõbralik ja soovib oma endiste õpilastega sidet hoida (või neid trenni tagasi meelitada). Kui isik lapsest aru ei saa, et ta ei taha suhelda, võiks seda öelda lapsevanem. Kui ka sellest ei ole abi, blokeerige isiku telefoni number ja meil-facebook ära. Kui ta ikka üritab, on õigus pöörduda kohtusse. Kuigi, sel juhul ma kahtlustan, et oleks juba aeg esimest varianti kasutada, sest see huvi laste vastu oleks sel juhul juba ebamõistlik.
 

Küsimus: Miks tunnistaja jääb "pika ninaga", saamata teada, kas ja mil määral keegi karistada sai?15.07.2014

Tere!
Kui olen kuriteo (või väärteo vms) avastamiseks ja päevavalgele tulekuks teinud rohkem, kui mõnd lille liigutanud, ja asi jõudis menetlussegi, siis olen täitnud kodanikukohust. Olen selle üle uhke.
Õigust või võimalust saada tagasisidet, mis asjast edasi sai, seaduse silmis mul ei ole.
Sisuliselt räägime päti õigusest salajas saada/või mitte saada vitsad kätte. Kinnine ametiasutus võib seda teada.
Sisulise tunnistaja roll mis-iganes juhtumi puhul on minu arvates sama suur, kui sigaduse toimepanijal. Poleks tunnistajat, poleks ka midagi menetleda.
Miks tunnistaja jääb pika ninaga, teadmata, kas ja mil määral keegi karistada sai?
Kas see ongi tähtis? Jah on, sest äkki on pättide püüdmine tühi töö ja vaimunärimine ning ajaraisk? Kui teaks seda ette, tegutseks teisiti.
Vastus stiilis "seadusest lähtuvalt" ja "panustav kodanik" on demagoogia. Anname endast kõik parima!

Ette tänades

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Võiks öelda, et küsimus kuulub pigem õigusfilosoofiasse. Ma arvan, et siin on sama teema, nagu näiteks karistusregistrigagi. Kas isikute karistused peaksid olema kõikidele teada või mille alusel siis sorteerida, kes peaks, kes ei peaks teadma?

Tunnistaja on kõrvaline isik, kes ei saa oma tunnistusega ei kasu ega kahju. Järelikult on tema ütlused emotsioonivabamad ja tõesemad. Tunnistaja räägib asjaoludest, mille kohta politsei esitab küsimusi. Keegi ei küsi tunnistajalt, mis tema arvates võiks olla isiku karistus, kuna karistusotsuste tegemise õigus ja pädevus on ju vaid konkreetsetel ametitel ning tunnistaja teab ju vaid seda osa, mida ise nägi või kuulis (kuid see pole alati kõik). Karistusotsuste määramiseks on oma reeglistik, millises ulatuses saab määrata, millised on kergendavad/raskendavad asjaolud jne. Enamasti see kõik puudutab isikut, tema eraelu, mida põhiseadus kiivalt kaitseb.

Kui tunnistajad saaksid teada isikute karistusi, siis ka see mõjutaks neid? Juba juhtunud asjadega seoses ei saa muuta nagunii enam midagi. Nüüd uute juhtumitega seoses - kas isik hakkab asjaolude kohta rääkima teist juttu, et isiku karistust ehk suurendada/vähendada? Sellisest tunnistajast pole ju abi, kuna politseid huvitavad vaid tõesed ütlused.

Mina pigem usaldaks menetlusprotsessi. Kui ma olen oma ütlused andnud, siis politsei kasutab neid nii hästi kui võimalik, et tõde selles sündmuses selguks. Kui asjaolud on selged, saab politsei juba tegeleda karistuse määramisega. Mina kodanikuna olen enda panuse andnud.
 

Küsimus: Millal 2005 aastal saadud tingimisi kriminaalkaristus aegub, et see tööle kandideerimist ei segaks?15.07.2014

Sain karistada kriminaalkorras 2005.a tingimisi 1,5 aastat 3 aastase katseajaga, 2013 kandideerisin tööle, siis selgus, et olen kriminaalselt karistatud ja tööle mind ei võetud. Kas see aegub ka kunagi või mitte, või on mul parem järgmisel tööintervjuul öelda, et olen kriminaalkorras karistatud. Sellisel juhul ei saagi ju tööd, millal muutub mul register selliseks, et ma saaksin normaalselt tööd teha ja elada?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Soovitan tutvuda karistusregistri seadusega: https://www.riigiteataja.ee/akt/114032014042?leiaKehtiv

Siin on § 24, mis reguleerib kustutamist. Kui 2005 määrati karistus, siis kantuks sai see tingimisi aja lõppemisel st 2008 aastal. Sellest alates 5 aasta pärast on karistus kustunud st 2013. Ju te küsisite registrist andmeid napilt enne karistuse kustutamist. Tänaseks peaks see olema kustunud, kuid enda südamerahuks saate teha alati selle kohta päringu: http://www.rik.ee/et/karistusregister
 

Küsimus: Kas politsei saab midagi ette võtta, kui minu nime on koos roppustega soditud igale poole?15.07.2014

Tere!
Kas mul on mõtet teatada politseile, kui minu ees- ja perekonnanimi on soditud maja seinale koos roppustega? Kas politsei teeb sellise asja peale midagi? Teada on ka inimesed, kes sellega hakkama said.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Mina soovitan selle maja ühistuga ühendust võtta ja paluda neil teha politseisse avaldus maja seina rikkumise kohta. Sinna lisage ka enda andmed juurde, et politsei saaks teiega ühendust võtta. Sel juhul saavad pätid karistada kuni 1200 euro ulatuses.

Teie ise saaksite teha avalduse vaid solvamise kohta ning sel juhul peaksite pöörduma hoopis kohtusse. See võtaks rohkem aega, oleks teile esialgu kulukas ja tulemus ei erineks suuresti esimesest variandist.
 

Küsimus: Milline on karistus mootorattaga sõitmisel ilma A kategooria lubadeta, kui B ja C kategooria on olemas?15.07.2014

Tere.
Olen 24-aastane noormees ja jäin hiljuti vahele mootoratta juhtimisega ilma vastava kategooria juhtimisõiguseta. Milline võiks olla umbkaudselt esmane karistus selle eest? Olemas on B ja C kategooria juhtimisõigus. Tean, et maksimaalne karistus on 100 trahviühikut või 15 päeva aresti. Äkki mingi võimalus seda karistust leevendada. Poleks muidu vajadust sõita olnud, aga oli vaja toimetada masin remonti ja kuna ta kaalub üle kahesaja kilo lihtsalt ei jaksanud muudmoodi masinat transportida ja võtsin riski sõita. Tean, et see pole õigustus teoks. Varasemad karistused liikluses puuduvad. Mainin ka ära, et peres kasvab 3-kuune laps.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Selline vastamine on puhas ennustamine, kuna tegelikult on menetlejal, kes teile trahvi määrab, palju rohkem teada (isiku käitumine kinnipidamisel, esmased ütlused jne). Statistiliselt võttes on liiklusrikkumiste eest määratavad karistused üsna suured. Võiks arvestada umbes 1/3 maksimumist, seega nii 100-120 eurot. Esimese rikkumise korral arestipäeva kohtusse küsima ei minda. Vabandamine ja kahetsemine võivad trahvi vähendada, st kui politseinik näeb, et teil on piinlik ja tõenäoliselt te seda rohkem ei tee. Kindlasti ei maksa ühte lausesse tuua sõnad laps ja riski võtmine. Kui lapse majanduslik kindlustatus oleks teile olulisem olnud, siis te seda riski vahele jääda poleks võtnud, rääkimata sellest, et kuna vastav juhtimisõigus puudub, ei pruugi teie sõiduoskused olla ka kõige paremad. Vahel saadetakse menetlejatele ka taolise sisuga avaldusi kirjalikul kujul pärast väärteoprotokolli saamist. Teie puhul ma ei näe väga mõtet, kuna tegemist on teie esmase rikkumisega.
 

Küsimus: Kas tööandjal on õigus nõuda kutseliselt autojuhilt digitaalset arstitõendit?14.07.2014

Olen huvitatud, kas tööandjal on õigus nõuda kutseliselt autojuhilt digitaalset arstitõendit?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Vastavalt liiklusseadusele läbib mootorsõidukijuht üldjuhul tervisekontrolli iga 10 aasta järel, teatud juhtudel lähtuvalt terviseseisundist peab terviskontrolle läbima iga 5 aasta järel.
Eeldame, et Teie peate tervisekontrolli läbima liiklusmeditsiini komisjonis.
Tervisekontrolli D- ja DE-kategooria ning nende alamkategooriate mootorsõidukite, B-kategooria takso ning A-, B- ja C-kategooria alarmsõidukite juhtidele ja juhtimisõiguse taotlejatele ning mootorsõidukijuhtide õpetajatele teostab tegevusloa alusel tegutseva tervishoiuteenuse osutaja juurde moodustatud liiklusmeditsiini komisjon (edaspidi liiklusmeditsiini komisjon).
Mootorsõidukijuhi ja juhtimisõiguse taotleja tervisetõendi andmed tuleb perearstil või liiklusmeditsiini komisjonil edastada Maanteeametile reaalajas tervise infosüsteemi kaudu.
Sõidukijuhil on võimalus Maanteeameti infosüsteemist teha väljavõtteid ja vajadusel need edastada tööandjale. Ka tööandjal on võimalus kontrollida tema juures tööl olevate sõidukijuhtide tervisetõendite kehtivust Maanteeameti infosüsteemi kaudu.

Vastuse koostas Priit Siitan
 

Küsimus: Kas politsei alkomeeter näitab tulemust promillides või mg/l?09.07.2014

Tere,
Kas politsei alkomeeter näitab tulemust promillides või mg/l?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

 

Küsimus: Kas alaealine võib omada kinnist alkoholi pudelit?30.06.2014

Tere, kas alaealine võib omada kinnist alkoholi pudelit ja kui ei tohi, sii mis karistus sellele järgneb?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Alkoholiseadus § 47 lõige üks ütleb selgelt, et alaealine ei või alkohoolset jooki omada ega vallata. Ei ole täpsustatud, kas avatud või avamata pudelit, kehtib mõlema korral. Keeld on seaduses olemas, kuid puudub karistussäte. Seega karistada ei saa, küll aga on politseil tulenevalt sellest keelust õigus alaealiselt see alkohoolne jook ära võtta, vastavad dokumendid vormistada ning vanemaid teavitada, kes sellele pudelile siis järele tulema peavad.
 

Küsimus: Kas saab trahvi vaidlustada, kui kodakondsus on protokollis valesti määratud?30.06.2014

Tere,
Kas saab trahvi vaidlustada kui kodakondsus on protokollis valesti määratud?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Selle alusel võite esitatada vastulause esiteks politseijaoskonda protokolli koostanud ametniku juhile ja kui Te sealt saadud vastusega rahul ei ole, siis seejärel ka kaebuse kohtusse. Kuna tegemist on süüteoga mitte seotud protokollilise veaga, siis selle alusel suure tõenäosusega kohus Teile määratud trahvi ei tühista.