Kodu ja aed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Keemiavaba puhastamine27.01.2011

Tere,
Kes meist ei tahaks, et vannituba säraks. Kas oskate soovitada mõnda "naturaalset" vahendit või viisi kuidas valamult, vannist, vannitoe seinaplaatidelt veeplekke ja mustust puhastada. Televiisoris reklaamitavad imevahendid võtavad kasutamisel hinge kinni.

Ette tänades,
Marje

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere Marje!
Esmalt soovitan keskenduda probleemi ennetamisele. Kui vannitoa kasutamise järel jäävad pinnad märjaks, siis vee auramisel jäävad pinnale vees olnud ained (kaltsium, magneesium, pesuvahendid, mustus jne). Seda näemegi vannitoas mustusena. Püüdke kasutamise järel pinnad KUIVATADA. Kuivatamiseks võib kasutada spetsiaalseid tasapindade kuivatajaid (väga mugav on vannitoas ka autode kuivatamiseks mõeldud kaarjas kuivataja) ja ka mikrokiust lappe.
Ebameeldivad setted tekivad aja jooksul, värskem mustus näiteks kraanidelt eemaldub väga kergelt - pind märjaks ja mikrokiust lapiga üle pühkida ja läigibki, täiesti ilma keemiata.
Kui pinnale on siiski tekkinud setted, siis tuleks kasutada happelisi aineid. Nende kasutamine peaks olema läbi mõeldud, et mitte kahjustada tervist ega pinda (olen näinud väga palju rikutud kraane...). Ainetest võite lugeda lisa kunagi Kodukirjas ilmunud artiklist: http://www.puhastusekspert.ee/index.php?picfile=49. Konkreetse aine nime ei hakkaks ma välja tooma, soovitan vaadata ainete koostist. Tugeva kinnitunud sette eemaldamiseks tuleks kasutada siiski ainet, mille pH on umbes 3-0. Lugege kindlasti etikette ja kui seal info puudub ärge seda ainet ostke, reklaamidele ei tasu tugineda.
Kui kraani ümber on tekkinud ebameeldiv settekiht, siis lisaks ainele on vaja mehhaanikat, kitsaid kohti on mugav puhastada vana hambaharjaga või veelgi parem on spetsiaalne kraanihari.
Kodu koristamiseks tarvikute ja ainete soetamiseks tasub sisse astuda ka professionaalseid tarvikuid müüvatesse firmadesse, kus valik parem ja teadlikum, kui tavapoodides.

Kui veel küsimusi, olen igati valmis vastama. Kodu jaoks tasub lihtsad asjad selgeks teha, nii on koristamine märksa lihtsam ja palju meeldivam. Mida paljud on peale muudatusi täheldanud – koristuse järel on pinnad palju kauem puhtad, kui seda oli varasemalt ehk koristada tuleb harvem.

Tervitades,
Helge Alt
 

Küsimus: Toataimed26.01.2011

Tere,
Mure on selles, et kõik taimed, mis ma korterisse muretsen, surevad ära, välja arvatud orhideed (need küll ei õitse, aga lehed on elujõulised ja tugevad). Kastan osasid taimi kord nädalas, osasid kahe nädala tagant korra. Olen ka väetisega proovinud turgutada. Mis võiksid olla taimede väljalangemise põhjuseks? Kas Teil on soovitusi nt orhideega sarnaseid taimi vaadata? Mis oleksid vastupidavad taimed?

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Tere!
Kaval on järele uurida, milline kliima on taime kodumaal. Ja siis kriitiliselt arutleda, kas saate talle ligilähedased tingimused oma kodus luua. Taimed kohanevad, aga nad ei saa kõigega leppida.

Talvine kastmine meie kliimas on ~1 kord kuus. Enamasti seetõttu, et taimel on pimedal ajal puhkeperiood ja ta ei tarbi vett ära. Kastmisvesi tuleb alati alustassilt või ümbrispotist ära valada. Mõni taim tahab vaid piserdamist saada. See on esimene asi, mille vastu eksitakse ja taim mädaneb ära. Ka valguse puudus, ere päike, temperatuuri kõikumine akna peal ei meeldi neile.

Kõige kiiremini leiate info internetist, kui sisestate taime nime. Veel rohkem infot saate, kui sisestate ladina keelse nime.
PS! Kõiki taimi ei saa ühe õpetuse järgi kasvatada.

Taim on elusolend sõna otseses mõttes. Võib ka olla, et te ei meeldi üksteisele. Taim, mis mõnel on vastupidav, ei pruugi teil üldse kasvada. Taim elab üle kastmata jätmise, aga kui ta unarusse jätta, solvub hingepõhjani nagu inimene :)