Kodu ja aed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas teha suurpuhastust uues korteris?19.10.2011

Tere!
Kolisime just uude korterisse ja nüüd oleks vaja üks suurpuhastus teha. Paluks natuke abi.
Millise vahendiga oleks kõige õigem pesta värvitud seinu (pidi olema pestav värv)? Kas ma peaksin kasutama lappi või käsna? Kas auruga saaks värvitud seina puhtaks?
Mis vahendeid võiks kasutada metall-pindadele.
Tänan abi eest!

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Soovitused värvitud seinte puhastamiseks:
- esmalt tasuks veenduda kas ja mida värv siiski kannatab. Seda tasub teha kuskil peidus koha peal. Vee talumise prooviks võite võtta märja lapi ja kergelt hõõruda vastu seina. Vaadake, kas vesi imbus seina ja samuti vaadake, kas lapile jäi värvi. Kui lapile jäi siiski värvi, võib märjalt pesu ka värvi kahjustada ja sellega peab arvestama seina pesul. Samuti tasub katsetada kasutatavate ainete taluvust.
- millega seina pesta, sõltub peale materjali ka seal olevast mustusest. Kui on tegemist kerge igapäevase määrdumisega, siis võib olla piisav veega niisutatud mikrokiust mopiga või lapiga seina puhastamine. Kui on tegemist suurema määrdumisega, siis on abiks puhastusaine ja ka pisut karedam töövahend, näiteks pesuhõõruk (mida heledam plaat, seda pehmem. Värvitud pinnale võib olla sobiv valge või äärmisel juhul punane). Puhastusainetest neutraalsed või nõrgalt aluselised.
- seintelt erinevate plekkide eemaldamiseks on mugav kasutada melamiinist plekieemaldusnuustikuid (kuluvad nagu kustutuskumm. Kasutamisel tuleb teha niiskeks. Müüakse nii tavapoes, kui professionaalseid koristustarvikuid müüvates firmades). Kindlasti katsetada antud nuustiku sobivust enne, kui asuda nähtava koha pealt hõõruma. Vältida ka ühel väiksel kohal väga tugevat hõõrumist. Kohe peale nuustikuga hõõrumist pühkida lapiga valkjas vedelik ära.
- seina pesemist alustatakse alt üles ja korraga käte ulatuses ala, et pesuvesi ei kuivaks seinale, mida on hiljem väga raske eemaldada. Loputatakse ja kuivatatakse ülevalt alla.

Aurupuhastusest:
- aurupuhastus on paljudes kohtades tõhusaks abimeheks. Kuid tulemus sõltub paljudest aspektidest. 2011. aasta jaanuari Kodukirjas kirjutasin pikemalt aurupuhastusest, soovitan lugeda seda artiklit
- kas aurupuhastus Teie seina puhul aitab, sõltub sellest, milline on värv ja milline on seal olev mustus.

Metall-pindadest:
- mida kasutada, sõltub jälle sellest, millise mustusega on tegemist. Kui on näiteks köögis rasvane mustus, siis sellises kohas võib aurupuhastusmasin olla väga tõhus. Kui on näiteks tegemist kraanidega, kus on sete, siis vajatakse kindlasti happelisi aineid. Nende kasutamisel tasub olla ettevaatlik, et hape ei jääks kauaks pinnale, mille tulemusel võib pind sööbida. Happeliste ainete kasutamise meelespea lühidalt:
1. niisuta pind veega,
2. kanna pinnale happelise aine lahus ja lase mõjuda etteantud aeg (mitte üle 10-15 min),
3. loputa,
4. kui oli oht, et hape jääb siiski pooridesse, pragudesse, siis neutraliseerida aluselise ainega, ehk pesta pinda aluselise aine lahusega, näiteks soodalahusega,
5. loputada,
6. kuivatada.
- metallpindadele müüakse professionaalseid koristusaineid müüvates firmades hooldusaineid, mida võib näiteks kord kuus panna puhtale pinnale ja hästi poleerida. Ettevaatust selliste ainete puhul liiga sagedase ja rohke kasutuse osas! Vastupidiselt oodatule, võib pind jääda kleepuv ja inetu ning hakata senisest veelgi rohkem mustust enda külge kleepima.

Kui on veel küsimusi, küsige aga julgelt!

Tervitades,
Helge Alt
 

Küsimus: Milliste ravimtaimedega on võimalik alandada vererõhku ning kolesteroolitaset?06.10.2011

Tere! Milliste ravimtaimede kasutamisega on võimalik alandada vererõhku ning kolesteroolitaset?
Tänud vastuse eest!

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Kolesterooli korral on kõige parem harilik mailane. Seda tuleks pidevalt juua. Vahel vahet pidada 1 nädal, siis jätkata. Toitumine on ka tähtis, aga see on eraldi teema. Mitte vorste ja valmistoitu, toite, mis sisaldavad transsrasvu, sh. ka keiud, ramad, kõik margariinid jne ladestuvad organismi ja ummistavad veresooni. Kasutage köögivilja - eriti hea on toores kõrvits, jõhvikad ja jõhvikamahl. Veel on kaeratõmmis teradest (keeta 10 min ja lasta tõmmata), kreeka pähkli lehed, on kasutatud ka tavalise pähkli lehti, tatraõied, ka toidud tatrast, linaseemned ja linaseemneõli, pihlakamarjad jahuna või toitudesse lisatuna. Linaseemneid ja pihlakamarju võiks toidus kasutada ka koos - näiteks pudrus. Pihlakamarju võib kasutada ka lihatoitude juures ja mahlajooke teha - näiteks õuntega.

Kõrge vererõhu korral peaks teadma põhjust. Kolesterool on tihti üks põhjustest. Vahel on närvidest ja pingetest vererõhk kõrge - siis on head rahustavad teed - melissid, veisesüdamerohi, nurmenukk, pune, kurgirohi, mündid, monarda. Taimi võiks vaheldumisi juua ja segusid teha.
Samuti eluviisi ja töökoormust muuta. Neerude puudulik töö võib olla põhjuseks - kui vedeliku hulk on organismis suur, siis sobivad kase- ja mustsõstralehed, kortsleht, põldosi, rukkilill, petersell ja seller, kase- ja jõhvikamahl,arbuusid, kurgid, kõrvits. Neerupõletiku korral ka pohla- ja leesikalehed, raudrohi, soopihl, kaselehed. Ja segud nendest taimedest.

Kui julgete, siis rohkem nõu ja koolitusi saab tellida Karepa Ravimtaimeaiast www.ravimtaimeaed.ee.
 

Küsimus: Tundmatud putukad, väikesed on mustad aga suured on pruunid ja kiired04.10.2011

Tere
Mul selline küsimus, et elan hästi vanas kortermajas ja nüüd tekkisid hästi imelikud putukad, kes ronivad igale poole. Väiksemad on mustad ja siis kui suureks kasvavad on pruuni värvi ja hästi kiired. Valges nad muidugi ei liigu, ainult pimedas. Mul on täitsa suur mure kohe kuidas neist lahti saada ja millega on tegu?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks antud kirjelduse järgi ei saa putukat tuvastada ega konkreetset nõu Teile anda. Vaadates meie kodulehte http://www.rentokileesti.ee/kahjuriteatmike-koduleht/putukad-ja-amblikud/putukad-pragudes/kodusoomuka-lehekulg/index.html võite ise proovida neid määratleda, siis ka konkreetsemad soovitused või tooge mõned isendid meie kontorisse, asume Türi tn. 3, Tallinn.
Täpsema info saamiseks helistage 6501860
 

Küsimus: "Murtudsüda" põõsad30.09.2011

Tere,
Istutasin sel kevadel endale "murtudsüda" põõsad. Olen aga paljudelt tuttavatelt kuulnud, et eelmistel talvedel on külm nende "murtudsüda" põõsad ära võtnud. Kuidas ja millal neid külma eest kaitsta? Kas peab ka tagasi lõikama? Kas nüüd sügisel võib neid ka jurde istutada? Kuidas nende uute istikutega käituda?
Aitäh!

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Kahel viimasel talvel ei saanud külm neid põõsaid kuidagi ära võtta, sest lund oli kaitseks tohutult.

Taimedele teeb talvel liiga ka liigniiskus ning "murtudsüda" on üks neid taimi, kes ei kannata liigniisket kasvukohta. Talitage vastavalt.

Kui jääte hätta, broneerige konsultatsiooni aeg telefoni 504 9835 või piret@virkus.com ja ma pühendan Teile lahkesti tunnikese või paar, mille jooksul teen taimede istutamise ja hooldamise põhiasjad ning nipid selgeks.
 

Küsimus: Maasikate lupjamine valmis istanduses30.09.2011

Tean, et lubjaga neutraliseeritakse happelisi muldi. Ka tean, et lubjatakse enne istanduse rajamist. On aga rajatud istandus, kust nüüd mullaproovi võttes selgus, et istanduse muld on liiga happeline. Sellest see küsimuski, et kuidas anda sellisele kilemultsiga rajatud istandusele lupja?

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Sel juhul maasikataimede ümber. Taime peale on kõige kergem raputada, aga kui on suur puhmas, siis uhub vihmavesi reavahele. Uurige Pollist, nemad on mitmeid katseid teinud, sh kuidas on vähem töömahukas.

Huvitav, kas pinnas oli enne ka happeline või on nüüd kilemultšiga muutunud?
 

Küsimus: Puit ja kahjurid28.09.2011

Tere
Selline mure. Mul tehti maal uus katus ja sellest jäi üle saematerjali, mida kasutati roovina. Tõin selle koju ja ehitasin korterisse riiulid, mis värvisin üle. Alles hiljem märkasin laudade sees pisikesi auke, mis eeldatavasti puidukahurite töö. Kas need on ohtlikud ka korteris, mis põhiliselt küprokplaatidest? Kas peaksin nüüd riiulid hävitama või hävinevad välja lennanud kahjurid ise, kuna keskkond ei ole neile sobilik?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kui ma saan õigesti aru, siis on puidu sisse tekkinud värsked lennuavad (augud) ja olete märganud välja lennanud mardikaid.
Sellisel juhul tuleks riiul üle töödelda puidukahjurite tõrjevahendiga Woodworm, ei ole mõtet seda hävitada.
Nimetatud vahend annab pikaajalise kaitse puidule.
Täpsemat infot toote kohta küsige telefonil 650 1860.
 

Küsimus: Taimed veenilaiendite raviks?27.09.2011

Tere!
Milliseid toiduaineid ja taimi soovitate tarvitada veenilaiendite raviks? Mind huvitavad just need taimed, mida on kasulik veenilaiendite puhul süüa/juua, mitte niivõrd need, millest saab määrdeid või kompresse teha. See tähendab, olen huvitatud pigem ravist seestpoolt kui väljastpoolt.
Aitäh vastuse eest!

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Tere,
Sobivad peet, tatar, tatraõie tee, punased viinamarjad, punased tikrid. Tatrajahuga saab ka küpsetada ning vokiroogadesse sobib peet.
Lisaks veel viirpuu marjad - siirupina talvel ja toorelt septembris.

Tervitades,
Katrin
 

Küsimus: Maasikate lupjamine20.09.2011

Kuidas lubjata kilemultsiga maasikaistandust? Kas piisab reavahedesse puistatud lubjast või tuleb seda panna ka maasikataime ümber?
Aitäh

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Kui te ei tea, kuhu panna, siis tekib küsimus, miks te üldse soovite lubjata.

Lubiväetis antakse reeglina enne istanduse rajamist. Lubjaga neutraliseeritakse happelisi muldi.

Või soovite te mingit haigust lubjaga tõrjuda, millist?
 

Küsimus: Lutikate hävitamine sügavkülmaga13.09.2011

Tere!

Kahtlus on, et mõned mu raamatud võivad olla kokku puutunud lutikatega. Lugesin internetist palju sellel teemal ja sain aru, et 14 päevaga surevad roomavad lutikad ja 30 päevaga nende munad - kas see vastab tõele? Kas ma saan nendest lutikatest lahti, kui hoian raamatuid 30 päeva tavalise külmkapi sügavkülma osas? Kui ei, siis mida te soovitate teha? Milline peab miinustemperatuur olema, et nad kuu aja jooksul kindlasti häviksid? Või hävivad nad ka lühema ajaga? Sooviksin täiesti kindlalt teada, millise aja ja temperatuuri juures on nad absoluutse kindlusega kõik surnud ja võin rahulikult oma raamatud riiulisse panna! Kas talvel rõdul pikaajaliselt raamatute hoidmisega oleks võimalik neist ka niimoodi lahti saada?
Ostan ka aegajalt antikvariaadist raamatuid ja nüüd enam neid niisama lihtsalt ilma ettevaatusabinõudeta elamisse tuua ei julge. Kas raamatukogust raamatuid võttes on ka võimalik endale koju lutikad saada?

Aitäh,
V.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Lutikatest lahtisaamine külmkapi kaasabil võib nii õnnestuda kui ka ebaõnnestuda. Pigem soovitaks külma asemel kuumtöötlust.
Kuumusega on võimalik hävitada lutikaid ja nende mune, kuid selleks peab temperatuur olema vähemalt pluss 56 kraadi ja seda minimaalselt üks tund.
 

Küsimus: Lutikad sülearvutis, lauaarvutis ning televiisoris jne13.09.2011

Tere!

Kuidas on võimalik lutikad välja saada arvutist, televiisorist (LCD), printerist, sülearvutist jne. Tehnika sisse ju vedelikku pritsida ei saa ega ka vist pulbreid. Kas teil on olemas mingit gaasikambri-tüüpi ruumid kuhu saab tehnika sisse panna ja siis neid elukaid seal gaasitada või kuidas see käib, kuidas te tavaliselt inimeste tehnikaga käitute? Lugesin inglisekeelsetelt lehekülgedelt, et tänapäeval lähevad lutikad üsna meelsasti ka printerite ja sülearvutite jne sisse.

Kas ise tehes saaks neist lahti ka näiteks rõdul talvel külma käes hoides (ma muidugi ei tea, millisele külmale tehnika vastu peab, seda pean ilsmelt mujalt uurima)- aga nii teoreetiliselt?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Tavaliselt pesitsevad voodilutikad magamistubades, päeval peituvad pragudes ja lõhedes. Lutikate levinuimad peidukohad on madratsiõmblused, voodiraami praod, voodi ümber olev mööbli tagune (eriti voodi peats) või põrandaliistud.
Kui nad on pugenud tehnika sisse, siis kahjuks gaasikambrit nende hävitamiseks meil ei ole. Gaasitamist ehk fumigeerimist ei tehta kodutehnikale, kuna see võib rikkuda toote ära.
Teie küsimuse kohta külma suhtes saaks vastata nii, et lutikas on võimeline elama kuu aega miinuskraadide juures.