Koristamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas laminaati võib puhastada aurupuhastajaga?15.12.2016

Tere!
Olen laminaatparketti puhastanud niiske mopiga ja kasutanud ka õrna äädikalahust. Köögis jäävad ikka nagu mingid rasvatriibud parketile. Sooviks endale osta Kärcheri aurupuhastaja. Kas laminaati võib sellega puhastada ja kas tohin kasutada ka värvitud põrandal põrandapragudest mustuse eemaldamiseks.
Ette tänades

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Laminaatpartketti on väga hea puhastada lihtsalt veega niisutatud mikrokiust lapi või mopiga. Põrandakuivataja-pühkija ja mikrokiust lapiga on tõhusam, sest mehhaanika kummiosal parem. Kui mustus rohkem, siis tasub esmalt märjemalt ja siis teise lapiga kuivaks.

Aurupuhastusmasinad on head abimehed paljudes oludes:
- pehme mööbli, autoistmete puhastus
- rasvane mustus
- vuugivahed
- erinevad kihistumised pindadel.
Meeles tasub pidada, et aurupuhastusmasinast on siis kasu, kui eemaldame mustust, mille temperatuur muudab vedelamaks, ehk kergemini eemaldatavamaks ning pinnakattele see sobib. Enamus katetele see sobib, kuna kuumust on vaid hetkeks (nii nagu küünlaleegist kiiruga näppu läbi tõmmates see ei saa kõrvetada).

Laminaadile aurupuhastusüldjuhul sobib, samuti värvitule. kas pragudest mustuse ära võtab, sõltub juba paljudest asjaoludest (milline pragu, milline mustus, kas on imur jne)

Aurupuhastusmaina soetamisel tasuks vaadata alljärgnevat:
- milline on masina surve (bar)
- kas tal on imemismehhanism- imur, mis imeb lahti tulnud mustuse ära
- milline on masina töövalmis saamise aeg- kaua peab ootama, enne, kui masin on valmis auru tegema

hea mõte oleks enne soetamist, analoogne masin rentida ja teha katseid konkreetses olukorras.

Meie kodulehel www.puhastusekspert.ee on ajakirjanduses varem ilmunud lugusid aurupuhastusest ja ka laminaadi puhastusest.
 

Küsimus: Kuidas küünla tahma köögimööblilt maha saada?13.12.2016

Tere!
Lasksime teha köögis täieliku remondi. Ka kapid said kõik uued ostetud. Kuid nüüd mure suur. Köögis põles tavaline küünal. Kustutades jäi see ilmselt tahma ajama. Kohe seda tähele ei pannud, alles hommikul kööki astudes märkasin, et kõik kapid on tahmaga koos. Kapid ise heledad ja hetkel ei hakka mitte ükski vahend sellele tahmale peale. Vaid näpuga hõõrudes läheb puhtamaks. Tunne on hetkel lootusetu. Mida teha? Kas on mõni vahend ka mõeldud spetsiaalselt tahma puhastamiseks?!
Ette tänades!

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Kirjast ei selgu millisest materjalist on kapid. Mustuse eemaldamisel tuleb alati mõelda MILLINE mustus, MILLISEL pinnal. Need asjaolud panevad paika millega võib mustuse eemaldamist proovida. Sageli on ikka nii, et mustus tahab kangemat, tugevamat ainet, tarvikut jne, pind aga mitte, või saada kahjustatud.

Mida soovitada:
- kasutada veega niisutatud plekieemaldusnuustikut (melamiin). Nuustik on valget värvi, müüakse nii tavapoodides, kui professionaalseid tarvikuid müüvas firmas. Selline nuustik kulub kasutades. Nuustikut niisutatakse vaid veega, aineid ei kasutata. Nuustikuga puhastamise järel pind pühkida paberiga või lapiga.
- osta professionaalseid koristusaineid müüvast ettevõttest ahjupuhastusaine, seda juhul kui pind seda talub. sellise ainega pestes, tuleb pind kindlasti loputada. Järgida aine tootja nõuandeid.

Helge Alt
Puhastusekspert
 

Küsimus: Mida kasutada vaiba puhastamiseks plekkidest, kas keemilist puhastust või aurutolmuimejat?31.05.2016

Mis on nende erinevused? kumba on mõistlikum kasutada vaiba puhastamiseks plekidest?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Väga raske on üheselt öelda kumb on parem. Vaadata tuleks milline plekk, millisel pinnal. Vahest on vaja ka mõlemat. Aurupuhastusmasinaid on erinevate funktsioonide ja võimsustega, hea kui aurupuhastusmasinal on:
- võimsus vähemalt 5 baari
- väljuv aur u 150C
- imur, mis imeb lahti tulnud mustuse ära.

On veel palju muidki aspekte, aga neid tasuks jälgida.

Aurupuhastusega saab väga hästi puhtaks poorsed pinnad ja eriti tõhus on see rasvase mustuse korral. Samuti on aurupuhastusest kasu erinevate tekstiilide puhastamisel, kus suhteliselt väikese vee hulgaga saab suure hulga mustust lahti, seega tekstiil on puhastamise järel kuiv väga lühikese ajaga.

Plekkide puhul on oluline ka plekieemalduse tehnoloogia. Oluline, et plekki sisse ja ka laiali ei ajata. Mida kiiremini plekki eemaldada, seda paremini saab ära. Sageli saab vees lahustuvad plekid ära kiire tegutsemise korral ka palja veega lahustades. Kasuks tuleb kui teada, kas aitab kaasa soe või külm vesi.

Plekieemaldusainete kasutamisel on oluline jälgida, et aineid ei kasutataks samaaegselt ja neid omavahel sassi ei aetaks. Kindlasti tasub järgida juhendit.
 

Küsimus: Millega on kõige parem pesta köögipõranda tumenenud plaadivuugid heledamaks?03.05.2016

Mul on looduskivist köögipõrand, millega on kõige parem pesta ja kas on olemas vahendit, mis teeks ka tumenenud vuugivahed heledamaks?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Siin tuleb vaadata järgmisi asjaolusid:
- milline aine
- milline tarvik
- olulised faktorid on veel ka lahuse mõjuajal, temperatuuril.

Ütlete, et Teil on looduskivi, ka neid on erinevaid. Looduskivi on sageli poorne ja tundlik happeliste ainete kasutamise suhtes, eriti kui seda teha valesti. On ka materjale, mida on võimalik rikkuda ka aluselise ainega.
Teisalt tuleb vaadata millise mustusega on tegemist, erinevad mustuse vajavad erinevaid aineid. Kuna tegemist on köögiga, siis võib eeldada, et teil on tegemist rasvase mustusega. Seega võiks sobida aluseline aine, soovitavalt toiduainete tööstusele, köökidele mõeldud ja kasuks tuleb valgendava efektiga, näiteks kloori sisaldav. Kindlasti häid variante on võimalik leida professionaalseid koristusaineid müüvatest firmadest.
Häid tulemusi võib saavutada ka aurupuhastusmasinaga, soovitavalt masinaga millel on ka imur, spetsiaalne vuugiotsik ja surve vähemalt 4-5 baari.
Vuukide puhul on heaks abimeheks spetsiaalne koonuseliste harjadega vuugivahehari, ka selliseid müüvad professionaalseid tarvikuid müüvad ettevõtted.
 

Küsimus: Kuidas pikki aastaid siseukse klaasil olevat värvilist kleebist ja liimijääke maha saada?31.03.2016

Tere!

Klaasuksed, mis on kaetud ühelt poolt punast värvi kilega, kiletaoline materjal on liimitud klaasuksele. Nüüd oleks tarvis maha võtta. See on olnud uksel vast üle kümne aasta või rohkem. Proovisin kraapides, tuleb äärtest väga visalt maha, keskkohast ei taha üldse tulla, liim jääb ka klaasile. Kardan väga kraapida, sest võin klaasi ära rikkuda.
Kas on veel mingi moodus selle kile eemaldamiseks, mingi lahus või midagi veel, mis teeks mahavõtmise kergemaks?
Lugupidamisega

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Asjale võib läheneda 3 viisil:
- keemiliselt
- füüsikaliselt
- mehhaaniliselt

See tähendab:
1) külastage professionaalseid koristusaineid müüvat firmat ja küsige sealt spetsiaalset teipide jms eemaldamise ainet
2) kuuma auruga on ka võimalik selliseid olukord lahendada, see aga eeldab professionaalse aurupuhastusmasina kasutamist (millel surev vähemalt 5 baari)
3) akende puhastamisel kasutatakse spetsiaalseid kaabitsaid (žiletimoodi terad), kui klaas on sile siis saab ka kaabitsat kasutada

eelnimetatud variante saab ka kombineerida, näiteks eemaldate ainega ja se emis ei tule ettevaatlikult kaabitsaga (kui on juba pisut sulanud)

Edu!

Helge Alt
www.puhastusekspert.ee
 

Küsimus: Kas punast värvi põrandapesukettaga võib treeningruumides laminaatparketti puhastada?27.11.2015

Esiteks, jõusaalis on valget värvi laminaat. Aja jooksul on laminaat muutunud arvatavasti mustuse ja ainete kasutamise tagajärjel tumedamaks, et paljalt väheniiske lapiga ei anna enam soovitud puhast tulemust. Kuidas edasi puhastada, kui märjalt võib pesta? Kas põrandapesumasinaga võib pesta millel on näiteks punane ketas?
Teiseks, treeningsaalis, kus on lipp-parkett, millel tugevad jäljed, mis jäävad peale igapäevakoristust väheniiske lapiga, millele on lisatud põrandapesuainet, ikka näha. Kuidas võib puhastada, et saada lahti nendest justkui rasvastest kohtadest? Kas kasutada põrandapesumasinat, millel on punast värvi ketas?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Põrandaid nägemata on väga raske täpselt öelda, mis aitaks need puhtaks saada ja kas see üldse ongi võimalik. Kui on tegemist mehaaniliste kahjustuste ja ka füüsikaliste või keemiliste reaktsioonidega, ei pruugi see olla enam võimalik.
Laminaadist
Laminaadile jäävad väga kergelt liigse koristusaine ja liialt märja meetodi kasutamisest jäljed. Laminaati võib iseenesest masinaga pesta ja üldjuhul ei tee halba ka punane ketas, aga valge on leebem. Kõik aga oleneb laminaadi olukorrast, kui on juba tugevad kulumised nii, et vesi pääseb kergelt laminaati imbuma, siis on olukord teine. Üldjuhul on oluline vähese vee kasutamine ja kohene kuivatamine, kas veeimuriga või siis kasutataksegi kombineeritud põrandapesumasinat. Kahjustused tekivad kui vesi imbub laminaadi laudade vahele, siis servad punduvad.
Parketist
Selgusetuks jääb kas parkett on lakitud või õlitatud. Puhastamine ja hooldus neil juhtudel on erinev. Põrandahooldusmasinaga võib pesta mõlemal juhul, aga oluline on taas kiire kuivatamine. Õlitatud puidu puhastamiseks on olemas ka kuivpuhastuskettad, mis annavad häid tulemusi. Puidu puhul on oluline pinna kaitsmine, et mustus ja vesi ei pääseks puidu sisemusse. Õlitatu puhul on oluline teada millise ainega on pind varem kaitstud, et oskaks valida sobivat puhastusainet puhastamiseks enne uuesti kaitsmist ning sobivat kaitseainet. Lakitu puhul on sageli vaja uuesti lihvida ja lakkida. Müügil on ka lakitud parketi kaitseaineid, need sobivad kahjustamata laki puhul.
 

Küsimus: Kuidas puhastada laminaatparketti ja kas aurumoppi võib kasutada?04.08.2015

Tere!
Kuidas puhastada laminaatparketti ja kas aurumoppi võib kasutada?
Ette tänades

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Laminaati on väga hea puhastada vaid veega niisutatud mikrokiust lapiga, mis on kinnitatud põrandakuivataja-pühkija külge. Oluline on koristades tarvikut lapil u 1 cm kaupa edasi tõsta, nii saab ühe lapiga suure ala tehtud ning kasutada on ka lapi teine pool. Sama töö teevad ära ka mikrokiust mopid. Oluline on, et tekstiil liiga märg ei oleks. Kui mustust on rohkem või sattus liialt märg meetod, siis võiks pinna kuivatada näiteks põrandakuivataja pühkijaga. Kui põrandakuivataja-pühkijaga töö segaseks jäi, võite lugeda Kodukirja artiklit http://www.puhastusekspert.ee/public/files/Kodune%20koristusarsenal-%20Kodukiri.pdf .
Aurumoppi võib küll laminaadil kasutada. Auruga puhastamise kohta saab rohkem lugeda http://www.puhastusekspert.ee/public/files/Aurupuhastus%20-%20Kodukiri%20%20jaanuar%202011.pdf .
 

Küsimus: Kuidas pesta vaipa keemiavabalt?17.02.2015

Tere
Oleks väga vaja puhastada suurt vaipa, aga ei tea kuidas seda teha kodus, ilma, et peaks seda välja viima. Ning kindlasti sooviks ilma keemiata vaipa puhastada.
Ette tänades!

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Millisest materjalist vaip on?
Ise olen sellistes olukordades kasutanud aurupuhastust. Tulemus on olnud väga hea. Aurupuhastuse all pean silmas nö "kuiva auruga töötavat masinat", millel on kindlasti ka imur. Aurupuhastusest kirjutasin pikemalt Kodukirjas 2013 aastal.
 

Küsimus: Kuidas puhastada ohutult ja efektiivselt basseini veepiiril plaatidele tekkivat mustust, õlijas ehk ilmselt meigi, kreemi jäägid?15.01.2015

Kuidas puhastada ohutult ja efektiivselt basseini veepiiril plaatidele tekkivat mustust, mustuse liik õlijas ehk meigi, kreemi jäägid?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Nõu tasub küsida basseini tarvikuid müüvatest ettevõtetest.

Võiks proovida hõõrukiplaati (svammi) ja neutraalset lahusteid sisaldavat või siis nõrgalt aluselist ainet.
 

Küsimus: Kuidas saada akrüülitud vannilt maha juuksevärvi/palsamit?22.12.2014

Tere!
Kuidas saada akrüülitud vannilt maha juuksevärvi-tooniv palsam?

Ette tänades

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Värvide eesmärk on värvida, seega võib see olla väga komplitseeritud. Võite proovida melamiinist puhastusnuustikut. Seda müüakse nii professionaalseid koristustarvikuid müüvates firmades, kui ka tavapoes. Nuustik puhastab ilma aineteta ja tuleb teha pisut niiskeks ning kulub üsna kiiresti nagu kustutuskumm.