Kodu ja aed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Korralikud koristustarbed04.05.2011

Tere,
Kas oskate öelda, millised firmad müüvad korralikke koristustarbeid (selliseid reeglina marketites ei müüda)?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Professionaalseid koristustarbeid kahjuks marketites tõesti ei müüda. Eestis on mitmeid firmasid, kes toovad maale ning müüvad professionaalseid tarvikuid ja aineid (seda ka tavatarbijale). Pakun välja mõned suuremad: OÜ Puhastusimport, OÜ SanMal, Farmos OÜ, Avera-Tarding AS, Pireka Eesti OÜ. Neid on veel, loodan et leiate nende hulgast sobiva või otsite internetist lisa.
 

Küsimus: Milline põrand sobib vannituppa?04.05.2011

Tere,
Seisan valiku ees, kas panna vannituppa (kus on ka saun) klassikaline plaatpõrand või sobib selleks ka linoleum, marmoleum või pvc-kate? Põrandasoendus on küll olemas, aga ei usu, et seda päris aastaringi kasutada tahaks. Kuna peres kaks väikest last, siis hetkel kaldun pvc poole.
Mida teie arvate?
Milline lahendus oleks kiirem, odavam ja loodussõbralikum?
Ette tänades

Vastus: Kristiina Eljand-Roosimaa, Stilist,Sise-disainer, KEi Kristiina Eljand Interiors, www.roselandinteriors.ca

Tere,
Mina soovitaksin puhtalt praktilisuse mõttes plaatpõrandat. See on ilmselgelt atraktiivsema välimusega, vastupidavam ja lõppkokkuvõttes on võimalik selle alla panna põrandaküte, mis seda soendaks. Samuti on võimalik panna tiigipuu/laevatekk põrand (puit siis). See on loodusõbralik, vetthülgav ja vastupidav samuti.
 

Küsimus: Värvide valik04.05.2011

Tere,
Plaanin teha päiksekollase koridori. Mis värvi võiksid olla vannitoa ja WC uksed (valget ei taha)?

Vastus: Kristiina Eljand-Roosimaa, Stilist,Sise-disainer, KEi Kristiina Eljand Interiors, www.roselandinteriors.ca

Mis värvi on teie põrand esikus? Kui on näiteks tammeparkett, siis miks mitte ka uksed, mis ühtiksid.
 

Küsimus: Mida teha Bensoe viigipuuga?01.05.2011

Tere,
Olen 15 aastat kasvatanud kodus Bensoe viigipuud. Paar viimast aastat on ta kiratsenud, uued lehed, mis tulevad, kuivavad paari nädala pärast. Hetkel näeb ta välja kui lehtedeta roots. Olen mulda vahetanud, väetanud ja vähem kastnud. Nüüd on mõistus otsas - kas hoida teda edasi või visata ära? Kui pealt maha
lõigata, kas ta hakkab siis uusi võrseid ajama?

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Peale seda, kui hakkasin püsikute ja viljapuudega tegelema, solvusid kõik mu toalilled, va kaktused :)
Seega ma ei võtaks sõna toalillede kasvatamise ja hooldamise teemadel.
 

Küsimus: Kuidas lõigata marjapõõsaid?01.05.2011

Kuidas lõigata mustsõstra ja punase sõstra põõsaid? Põõsad on suhteliselt vanad (umbes 20 aastat). Mustal sõstral jäid alumised oksad lume alla ja lamandusid.

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Välja tuleb lõigata esmalt katkised, seejärel lamanduvad ning siis jämedad oksad. Iga-aastane hooldus - välja vanemad ja lamanduvad oksad. Nii uueneb põõsas ja toestada ei ole vaja.

Kõige parem lõikamise aeg on sügis, aga sellise talve järel paratamatult kevad ja võimalikult vara. Praegu on jõud juba okstes. Katkised on soovitav siiski välja lõigata.
 

Küsimus: Kuidas tigudest lahti saada?27.04.2011

Tere,
Terve ümbruskond ja meie õu on täis kiritigusid. Olen proovinud kõiki vahendeid ja istutanud lilli, mida nad ei söö, aga miski ei aita. Ka need lilled on ära söödud. Ei oska enam midagi teha, kuid tahaks väga neist ebameeldivatest külalistest lahti saada.
Meile on soovitatud neid tigusid korjata ning teha nende purustatud kodadest leotis, millega seejärel kasta peenraääred üle. See aitab, kuid väheseks ajaks.
Meie kandis on teod paljunenud juba katastroofilise kiirusega ning neid on tohutult. Kuidas nendest küll vabaneda?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kiritigu (Arianta arbustorum) elab niisketes, lopsaka taimestikuga aladel: leht- ja segametsades, parkides, aedades, surnuaedades.
Ta levib enamasti inimeste kaasabil koos mulla ja taimedega ning kohaneb uue elupaigaga tavaliselt kiiresti ning väga edukalt.
Teod söövad paljusid põllu- ja aiataimi ning vilju, ei põlga ka surnud taimset materjali, seeni ja surnud loomi. Nad moodustavad ühe lüli looduse aineringes – töötavad ümber suure osa taimsest massist ja on ise toiduks paljudele loomaliikidele. Kuid meie aedades on nad tuntud aiakahjurid.

Tigude ja nälkjate tõrjeks sobivad graanulid Detia, nad on mõeldud dekoratiivtaimede, marjapõõsaste, viljapuuaedade, maasika, rapsi, salati ja köögiviljade reavahedes kasutamiseks.
Graanulid on peibutusainet sisaldav sööt. Metaldehüüdi toimel teod ja nälkjad kaotavad kehavedelikku, kuivavad ja surevad. Vahend on vihmakindel (2 nädalat) ja toimib kindlalt ka madalatel temperatuuridel.
Neid graanuleid on võimalik osta jaemüügist, müüvad suuremad kaupluste ketid.
 

Küsimus: Kuidas vihmaussid lillepotist eemal hoida?25.04.2011

Tere!
Mul on 4 aastat vana kalanhoe. Iga suvi viin ta välja marjapõõsa alla ja tundub, et talle meeldib seal, sest iga suvega läheb järjest võimsamaks ja ilusamaks. Mureks on aga sügis, kui lille tuppa toon - nimelt on potti roninud palju-palju vihmausse. Kas on mingit nippi või vahendit, mis ei laseks vihmaussidel potti roomata?

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Vahendit ei tea ja nippi samuti mitte, aga võime ju mõelda. Näiteks potile tihe riie ümber? Või siis vahetage sügisel muld ära, taim on rõõmus värske mulla üle või kuumutage muld ahjus läbi, jahutage maha ja pange potti tagasi. Peab tähelepanelikult jälgima, et juurte vahele väikesi vihmaussikesi ei jääks.
 

Küsimus: Mis puu või põõsas on võimeline kasvama saarepuu võra all?25.04.2011

Talumajale väga lähedal kasvab suur vana saar, mille alla tekib tuulekoridor. Kas on mingi okaspuu või põõsas, mis kasvaks saare võra all ja võtaks tuule kinni? Pidev mulla vahetus taime ümber ei anna eriti tulemust, kuna saare juured hävitavad mulla rammu.

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Väga lähedal kasvav puu on ohtlik katusele ja majale. Võtsin ise kõik sellised maha ning pakun teenust kui iseseisvalt hakkama ei saa. Kui riskite ja soovite tuule kinni võtta, siis sellist kõrget taime ei ole, mis saare all rõõmsalt kasvaks. Variant on veel võresein, hõre plankaed või muu takistus eemal (põõsarinne näiteks).
 

Küsimus: Millised lilled varakevadel õue istutada?25.04.2011

Tere!
Ma ei ole kunagi aiandusega kokku puutunud, kuna olen põline linnalaps. Nüüd on aga esivanemate maja meie õlul ning suur õu minu hooldada.
Milliseid lilli praegusel varakevadisel ajal istutada, et majaesine kaunim välja näeks?

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Kevadise õieilu peale võiks mõelda sügisel, kui on sibullillede istutamise aeg. Facebook'is "Sinu aednik" seinal, www.facebook.com/SinuAednik, on album kevadiste õitsejatega, mis on pildistatud möödunud nädalal Tartu Botaanikaaias.

Praegu saab rõõmsa efekti kaubandusvõrgus olevate üheaastaste lilledega (näiteks võõrasemad).
 

Küsimus: Kuidas üraskitest lahti saada?25.04.2011

Meil on probleem üraskitega. Kuna kuur asub maja küljes, siis on nad auklikus teinud kogu sahvri seina ning jooksevad mööda tuba, eriti köögis. Päeval on neid vähem näha, kuid öösel pimedas jookseb neid päris hulganisti ringi (otsivad niisket kohta).
Kuidas nendest lahti saada? Millist tõrjet peaks tegema?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Eestist on siiani leitud 68 liiki ürasklasi. Meie suurim on hiidürask (Dendroctonus micans), pikkusega 6–9 mm, väikseimad aga kääbusüraskid (Crypturgus), vaevalt 1–1,5 mm pikad.
Kõik Eestis elavad ürasklased on seotud puittaimedega. Nad uuristavad puude tüvede ja okste koore alla käike, nii tekib liigiomane käigumuster.
Koore- ja säsiüraskitele on langetatud puu elupaigaks ainult ühe põlvkonna vältel, järgmine generatsioon peab leidma endale uue sigimispaiga, kuivanud puudel nad ei sigi.

Seega, kui Teil on tegemist üraskitega, siis piisab, kui pritsida nende pesitsuskohad insektitsiidide lahusega.
Täpsema liigi määramise võib teha meie bioloog, kui toote mõned mardikad meie kontorisse.