Kassid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Miks kass pissib riiete ja jalanõude peale?24.07.2013

Meil on umbes 3-4 a toakass, kes on mitmeid kordi omanikke vahetanud. Meiega on ta nüüd olnud juba 2,5 aastat. Viimasel nädalal oleme avastanud, et kass on käinud pissil riiete ja jalanõude peale, ja mitte lihtsalt sirtsutanud, vaid kohe suure loigu teinud. Pole kordagi sellist probleemi varem temaga olnud. Liivakast on koguaeg puhas ja kaane ja uksega ning privaatne. Pole toimunud ka elukohamuutust, inimesed ja elurütm on kõik sama. Käitub ka samamoodi, välja arvatud see asjade täis siristamine. Ta ei saa aru ka, et midagi valesti teeb. Kuseb saapad täis ja tuleb uhke näoga tuppa, kraabib veel peale ka. Meil on varsti perelisa tulemas ja ei julge lapse asju koju ostagi, sest ta ronib kohe riidekappi kusele, mitte ainult nende asjade peale, mis toas vedelevad. Millest selline asi võib olla tulnud?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Enamasti on sellised halvad kombed seotud terviseprobleemidega. Ma ei oska muud soovitada, kui esmalt välistada tervisemured. Kontrollida üle kuseteed (soovitavalt ultraheliga) ja vajadusel teha vereanalüüsid. Eelnevad kolimised vaevalt asjasse puutuvad.

Loodan parimat!
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kui vana peaks kassipoeg olema, et teda emast lahutada ja perre võtta?20.06.2013

Tere,
Soovin võtta endale kassipoega ja tekkis küsimus, et kui vana peaks olema kassipoeg, kes antakse uude perre? Ma olen kassipoja juba välja valinud ning tema omanik tahab teda juba nädala pärast ära anda (kassipoeg sündis 19.05) ehk on peaaegu kuu vanune. Kas liiga vara ei ole? Tean, et ta küll sööb iseseisvalt ning liivakastis käib ka tasapisi, aga kas kassiema peaks talle ikkagi teatud ajani õpetusi jagama, et iseseisvas elus toime tulla?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Minimaalne aeg emaga on kaks kuud. Isegi kui ta sööb ise ja tundub iseseisev, siis tegelikult tekib kassil suur puudujääk ja võib tugevalt mõjutada tema edaspidist elu. Normaalse närvikava ja hea tervisega kass on olnud piisavalt kaua koos oma emaga. Väga julm on nii vara kass ära võtta. Ilmselt kassipoja praegune omanik soovib lihtsalt kiirelt poegadest vabaneda.

Head!
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kas on põhjust muretsemiseks, kui kassipoeg ei joo eriti vett?11.06.2013

Tere!

Ei tea kas see on päris mure, aga panin tähele, et mu kiisu ei joo eriti vett. Ma sain ta endale eile ja ta on umbes 2 kuud vana. Kõik muu on korras, ta sööb ilusti (püreestan leotatud krõbinad ära, konservi ka) ja liivakastis käib ilusti. Ainuke asi ongi see, et ta ei joo söögi kõrvale, kuigi söök ise on suhteliselt veerikas.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Õnnitlen uue pereliikme puhul!
Pisikesed kassid ja kassid üldse ei ole suuremad veejoojad ja tihti on omanikel mulje, et kass ei joo. Kui loom on rõõmus ja käib liivakastis, siis pole muretsemiseks põhjust! Kui kassipoeg sööb ka konservi, siis saab ta sellest päris suure hulga vedelikku. Veel võite pakkuda näiteks hapukoort või maitsestamata jogurtit:)

Palju edu!
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kuidas kassi kastile hädale harjutada, vahel käib aga teeb veel ka nurka?04.06.2013

Me saime kassi. Juunis saab ta juba 3-kuuseks. Vahel käib ta ilusti kastis hädal, aga samas teeb kuskile nurka. Mida peaks tegema? Kas asi võib olla solgutamises? Loobuda ka temast ei taha, sest ta nii armas kiisu, mida peaks tegema??

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Lahenduseks pakun seda, et pange lisa liivakast nurka või nurkadesse. Ajapikku saate neid vähemaks võtma hakata.
Mis puutub kassi "solgutamisse" siis jah, sel puhul võib kass tõesti murest ja halvast enesetundest valesti käituda. Kui soovite, et kass austaks teid ja ei laseks nurka, siis austage ka kassi heaolu ning arvestage sellega, kui talle miski ei meeldi. Kellegagi ei peaks tegema asju, mis on talle vastumeelsed või ebameeldivad!

Head,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Millest võib olla tingituid, et kass on hakanud oma liivakasti asemel kraanikaussi häda tegema?27.05.2013

Tere!
Meil kiisupoiss täpselt aastane ja ta kastreeritud (ca 7-kuuselt). Kasutas nooremana väga eeskujulikult liivakasti. Katsetasime erineva liivaga (mis haiseb vähem ja mis tekitab sodi vähem jne). Ta ei ole üldse pirts, käib ilusti igat sorti liiva sees. Mõni kuu tagasi hakkas ta kummaliselt käituma. Algul arvasin, et see tuleb vanusest... noh puberteet jne. Nimelt hakkas ta pissil ja kakal käima kraanikausis. Kassi enda wc on meil vannitoas, see on kinnine ja ma puhastan seda iga päev korralikult. Korjan kaka välja ja korjan ka pissise märja liiva/graanulid välja. Regulaarselt vahetan liiva ja jälgin, et wc oleks puhas ja korras kassil. Isegi siis kui kastis on täiesti puhas liiv kipub ta aeg-ajalt kraanikaussi pissima ja kakama. Ma ei saa temast aru... olen püüdnud erinevaid meetodeid katsetada, aga miski ei mõju. Oleme liiva vahetanud ja jälginud, kas võib olla asi mõnes liivas... seni ei ole me liivas probleemi leidnud. Oleme proovinud erinevaid paakuvaid liivasid, mitte paakuvaid, graanuleid, kristalle, ikka samamoodi läheb ta aeg-ajalt kraanikaussi hädale. Pesen ja puhastan iga kord korralikult kõik tema järelt ära, lootuses, et ta ei lähe enam valesse kohta hädale. Õnneks ta mujale ei ole teinud kui kraanikaussi, sealt suhteliselt lihtne koristada, aga tüütu sellegi poolest ja ebameeldiv ka! Katsetasime isegi sellega, et panime kraanikaussi mingid esemed ette (käterätik ja üks geeli topsik), alguses mõjus, siis aga leidis ta pissimiseks vanni... Lasime vanni natuke vett ja sinna ta ei läinud rohkem, õigemini täpselt nii kaua ei läinud kui ununes vesi vanni lasta või kraanikaussi asjad panna. Kohe kui need vabad olid, tegi häda sinna. Nüüd täna hommikul tegi ta juba häda kraanikaussi rätiku ja geelitopsiku peale... :(
Millest võib tema selline käitumine tingitud olla? Kas ta tahab meile sellega midagi öelda? Kas tal võib olla mingi tervisehäda või on tema wc talle äkki kitsas? Ta on küllaltki suurt kasvu kass. Paks ei ole, lihtsalt kõrge ja pikk ja kaalub ca 5kg. Suur poiss on!
Oleme kaalunud suurema wc ostmist, seda mis nurgas käib, need on natuke suuremad ja avaramad, aga samas ka väga kallid ja ei tahaks niisama huupi ostma hakata ja mõtlesin enne küsida spetsialistidelt mis võib valesti olla? Kui vaja siis loomulikult ostan talle suurema wc, aga tahaks enne teiste arvamust ka kuulda.
Söögi poolest märgin ära, et saab süüa meil kaks korda päevas, hommikul ja õhtul, siis kui isegi sööme. Annan talle kvaliteetkrõbinaid ja kiisukonservi vastavalt juhistele. Krõbinad sai ta kassipoegade omi, nüüd saab ta ka sekka steriliseeritud kassidele mõeldud krõbinaid (segasin need omavahel). Ees on tal kogu aeg värske vesi, mida vahetan 2 korda päevas, alati pesen enne toitmist kausid vanast söögi jäägist puhtaks, samuti vee kausi pesen iga päev ära.
Kas oskate pakkuda või arvata millest tema käitumine võib tingitud olla?

Ette tänades

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist!
Üritan läheneda loominguliselt teie murele. Saan täitsa aru, et olukord on ebameeldiv.
Kui tervisemured pole välistatud, siis on muidugi raske midagi öelda, aga jätame selle võimaluse hetkeks kõrvale.
Kas võiks olla tegu käitumishäirega? Kes teab... äkki kiisule ei meeldi liiv. Äkki talle meeldib kindel jalgealune. Mis kassi peas toimub, jääb tihti selgusetuks.
Minul tuli kaks mõtet. Mõte nr 1 - Õpetage kass kasutama inimeste WC potti (ilma naljata). Kassid saavad selgeks küll ja tundub, et teie kiisul on annet. Kassidele on ka prillaua alla asetatavaid kassiisteid saada (pigem ilmselt välismaalt tellides).
Mõte nr 2 - muretsege selline liivakast, millesse ei käigi liiv, vaid hoopis on sees põhjast kõrgem sõrestik, millest kass läbi pissib. Sõrestik käib välja ja saab ilusti puhastada ka. Kassi kaka jääb sõrestiku peale :P
Kõik äravoolud loputage korralikult üle näiteks wc poti puhastusvahendiga, torusiiliga... millegi sellisega.

NB! Kasutades kodus keemiat, vaadake, et kass ei pääseks seda ei pudelist ega äravoolust lakkuma!
 

Küsimus: Kuidas kassi ümber harjutada, et ta enam õue ei kipuks, sest elukoha muutus ei võimalda teda üksi õue lasta?27.05.2013

Tere
Me kavatseme perega kolida Soome ning meil on isane 2-aastane kass. Kass on harjunud iga päev üksi õues ringi jooksma ning ei püsi eriti toas. Kas oleks kuidagi võimalik, et ta ei tahaks enam eriti õue ja et ta lepiks Soomes toas olema. Kassil ei ole kiipi ega mingeid süste ja asju tehtud. Kass sööb mitu korda päevas. Toas näugub ta kogu aeg hommikuti, et saada õue.
Aitäh!
mures kassiomanik

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Alustuseks peab loomaga reisimisel olema lemmiklooma EU pass, kehtiv ja teie puhul kuu enne sõitu tehtud marutaudi vaktsineerimine ja enne marutaudi vaktsiini või vaktsiiniga samal ajal peaks olema ka tehtud kiipimine. Sellised on reeglid. Täpsemalt saab lugeda Veterinaar- ja toiduameti kodulehelt.

Mis puutub kassi kohanemisse tubase eluga, siis usun, et see on võimalik. Eriti ladusalt kulgeb siis, kui kolida vastu sügist, kui ilmad kehvaks lähevad ja kass ei taha eriti õue minna. Muidu soovitan kasutada rahustavat toitu (küsige loomakliinikust), feromone (googeldage) ja loomulikult palju mõistmist ja hellust kassi suhtes.

Parimate soovidega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kuidas kodutut kassi oma perekiisuga koos elama harjutada?15.05.2013

Tere
Kolm päeva tagasi püüdsin kinni varjupaigast saadud lõksupuuriga umbes 5-7 kuuse isase kassi, keda olin juba toitnud kuu aega umbes. Kordagi ei lasknud kiisukene endale ligi ja üldiselt pani kohe plehku kui mõnda hingelist nägi. Selleks oligi tarvis puurilõksu.
Kinnipüüdmine oli kohutavalt keeruline, sest ta väga kakles seal sees ja pissis ka hirmust sinna. Kuna mul on endal umbes sama vana kass ja üks tubadest täitsa tühjana seisab, siis panime kinnipüütud kiisukese sinna ja seal ta ka oli ööpäeva. Ta oli väga hirmunud ja tegi ka veidi haiget endale, aga kõik pisikesed ruumid kuhu oli võimalik pugeda, likvideerisin ja tegin talle oma onni väikesest lauast ja vana telgi panin laua ümber kuhu jätsin kaks ava, üks akna poole, teine mulle, kust panna süüa ja juua. Vahepeal käisime poisiga kordamööda ja koos temaga juttu ajamas. Näitasime pilte, rääkisime hästi leebe häälega ja ta oli üsna rahulik. Päeva möödudes tegime ukse lahti ja ukse asemele panime maast laeni võre, mille mu pois nikerdas, kuna kassikaitsest öeldi, et kass võiks kuulda ja näha, mis me teeme ja harjuks meie hääle ja televiisori ja muude asjadega. Ja kassid ise saavad ka üksteist nuuskida ja näha. Eile tuli kiisukene järjest lähemale ja lõpuks ostustasime, et teeme võre lahti ja vaatame, mis kiisukene teeb. Tuligi toast välja, alguses oli arglik ja ettevaatlik. Ligi pole ta siiani lasknud ja ega me ka peale ei käi. Nähes siis meie kassi, hakkas kiisukene hääli tegema ja lausa mjäuguma ja kiirustas meie kassi juurde ja kui aus olla, siis hoiakust võis öelda, et kodutu kiisu oli uudishimulik ja mitte üldse kuri ja polnud kavatsustki kakelda. Järsku avastas kiisu elutoa akna, mis ühtlasi on meie kiisu pühapaik. Ja siis läks asi jamaks. Meie kiisu läks ka sinna ja muutus väga kurjaks. Tahtis lausa kallale minna, aga seda me ei lase. Üldse ongi probleem meie enda kassis. Ta on hästi kuri kui too uus kass ringi liigub. Ta kangestub täiesti ja ei tee muust välja kui ainult uuest kiisust. Mul on natukene raske seda kõike vaadata ja lausa nutma ajas eile, sest tundsin, et sellega traumeerin oma kassi ja teine kiisu ka lonkab, et kui ta haiget saab, siis on see minu süü ja tahes-tahmata mõtle, et äkki oli tal seal ões parem olla aga ikka tunnen kohustust püüda. Arstile saan viia ta alles siis, kui ta ise end kätte annab. Mitte enne! Tahaksingi küsida natukene näpunäiteid, kuidas käituda sellises olukorras. Olen otsustanud selle kiisukese endale jätta kuna tunnen, et kuna mina ta kinni püüdsin, siis pean selle ka lõpuni viima ja tagada talle hea kodu :) Kassikaitsest ka öeldi, et hiljem on ka see kass hea kiisu mulle, kuid see võtab aega ja olen sellega ka arvestanud. Ning olen alati tahtnud musta kassi kuid enda oma hetkel on beež. Lisan siia ka veel, et nii mina kui ka mu poiss oleme päeval kodust ära. Poiss lahkub 8 paiku ja tuleb 16 läbi ja mina lahkun 11 paiku ja tulen 19 läbi, et kas nii kaua üksi olemist teeb talle paha või head?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Esmalt tuleb teid kindlasti kiita sellise kauni teo eest ja õnnitleda uue pereliikme puhul! Minu vastus on lühike, kuna hetkel on veel kaugeltki liiga vara oodata mingeid tulemusi. Seda nii kasside omavahelisse läbisaamis, kui ka uue kassi ja teie läbisaamisse koha pealt.
Kolm päeva pole selles olukorras mingi aeg. Laske mõlemal rahus teineteisega tutvuda, lõhnadega harjuda ja samuti harjuda teineteise olemasolu ja nägemisega. Stress on antud olukorras normaalne ja vältimatu. Kasse saab pisut rahustada selleks mõeldud toodetega, mida saab loomakliinikust (uurige Feliway ja Royal Canin Calm).
Olukorda parandab kõige paremini aeg :)

Soovin edu ja vastan hea meelega ka edaspidi tekkivatele küsimustele.

Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Mida teha, kui toakassi aeg-ajalt välja viimise tulemusena nurub nüüd kogu aeg õue?14.05.2013

Tere!
Kevade saabudes olen tahtnud ikka teha oma tubasele kiisule head ning käin temaga aeg-ajalt traksidega õues jalutamas. Varasemalt on see hästi toiminud. Nüüd on olukord aga selline, et kiisu istubki kogu aeg ainult ukse juures ja mjäugub väga häälekalt - ilmselgelt küsib õue. Iga kodus veedetud hetkel ma kahjuks aga kassiga õues olla ei saa. Kas pigem peaks sellisel juhul õues käimise üldse lõpetama, et kassile mitte stressi tekitada? Või on sellele mingisugune parem lahendus? Mina arvasin, et on siiski hea, kui ta saab vahepeal ka värsket õhku nuuskida ja muru närida... Kas olen nüüd kasu asemel hoopis kahju tekitanud?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Hei!

Näen olukorras vähe lahendusi. Kass on iseseisev loom ja loomulikult tahab ta õue, kui on maitse suhu saanud.
Variante ongi kaks. Kas käite väljas jalutamas või ei käi. Mõlemat pidi on kassil stress, sest toas tahab ta õue ja õues tahab ta olla iseseisvalt ja kindlasti kauem, kui teie.
Kui ei ole võimalik kassi üksi õue lasta või pikki tunde temaga koos õues veeta, siis on ilmselt kõigi närvisüsteemile lihtsam see komme välja harjutada/ära unustada. Kahjuks ma ei näe siin palju lahendusi või mingeid leevendavaid lahendusi.

Head soovides,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Mida teha kui lasta kass õue või akna peale ja ta siis agressiivseks läheb?30.04.2013

Võtsin endale isase kassipoja oktoobris. Hakkasin temaga vaikselt enne lume tulekut rihmaga aias jalutamas käima. Teisi kasse nähes ta muutus väga vaenulikuks. Kuni jaanuarini käisin temaga ülepäeva rihmaga õues jalutamas. Siis hakkas tal jooksuaeg ja lasime ta ära kastreerida. Nüüd kui tahan teda tuppa viia, siis muutub ta agressiivseks, küünistab, sisiseb ja hammustab. Toas ta küünistab ja hammustab natukene ainult mänguhoos, aga sisisemist ta ei tee toas mitte kunagi. Paar nädalat tagasi proovisime uuesti, siis ta pärast õues käiku lasi tuppa ilmatu suure pissiloigu, nagu ta jooksuajal tegi. Nüüd ei julge teda enam õue lasta. Kõige suurem probleem seisnebki selles, et kui nüüd kevadel aknaid avada, jookseb tema kohe sinna ning esimesel või teisel korrusel olles tahab ta kohe aknast välja hüpata. Kui ma teda õrnalt kinni hoian ja lasen aknast välja vaadata, siis ta muutub ka agressiivseks. Kas tõesti värske õhk muudab teda nii agressiivseks? Samuti ei tea, kas julgen teda üldse enam kunagi aeda lasta, kartuses, et ta lihtsalt jookseb ära ja ei tule enam kunagi tagasi.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Pean tunnistama, et teie küsimus tundub mulle liiga keeruline vastata. Selleks, et vastata, tuleks ilmselt pikemalt maha istuda ja rääkida.
Minu arvamus on see, et alla aastane kass on ikka paras kassipoeg alles ja enamasti agressiivne ei ole. Juhul kui on, peab tegema järjekindlalt tööd selle nimel, et kass igasuguse agressiivsuse unustaks.
Mulle jääb hetkel pisut arusaamatuks, et miks ta stressab olukorras, kus ta tegelikult tahab olla. Ma usun, et oleks mõistlik pöörduda mõne koolitatud spetsialisti poole, kes võtaks aega pikemalt selle probleemiga tegeleda.
Tean, et teatud selliste küsimustega võib pöörduda Vilde tee loomakliiniku Dr. Anu Poopuu poole.

Parimat!
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kuidas oleks parim võimalik viis kahte kassipoega omavahel tutvustada?24.04.2013

Praegu kasvab meie peres 1,5-aastane isane kastreeritud toakass. Patrickust nii palju, et ta on hästi energiline väike kassipoiss, õues ta jalutab meil paela otsas :). Nii palju kui teda järginud oleme, siis ta läheks kohe igat teist kassi ja koera ligemalt uudistama...
Kuna ruumi on aga oma majas palju, siis oleme mõelnud kodu pakkuda veel ühele kassipojale (ca 3-kuune). Kuidas oleks parim võimalik viis nende omavaheliseks tutvustamiseks? Kardame just seda, et Patrick võib alguses kassipoega agrassiivselt suhtuda.

Parimatega

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Tavaliselt ongi kassipoja kojutoomine suht lollikindel plaan. Kuigi ka suure kassi juurde võtmine ei tekita enamasti verist võitlust. Igal juhul ollakse alguses väga ehmatanud. Piilutakse kuskilt kapi otsast suurte silmadega ja vaadatakse igal juhul pigem kaugelt.
Mina pole kunagi näinud, et mõni kass ründaks kassipoega. See on igale kassile selge, et tegu on mingi imeliku tegelasega, kes ei lõhna üldse kassi moodi ja on ilmselgelt täiest põlastamisväärselt mõttetu vastane. Vahest antakse ülbusest ja koha kindla kättenäitamise mõttes siiski sops uuele kõrvade vahele ja minnakse solvunult minema.
Kuna kass on uudishimulik, siis nii see kindlasti ei jää ja järgmised nädal paar käib kodus salakaval piiramine, piilumine, nuusutamine ja ikka see väga põlastava näo tegemine. Kuna kassipojad on tihti kompleksivabad ja otsivad agaralt suure kassi lähedust, siis tekitab see kindlasti palju lõbusaid olukordi, kus vanem kass pisema eest kabuhirmus pageb, sest pisem on talle une pealt kaela karanud näiteks.
Parim viis tutvustamiseks ongi ilmselt selline, kus vanem kass saab kaugemalt piiluda. Sobib ka ukse alt tutvustamine ja osad väga kartlikud inimesed hoiavad kasse kodus eraldi paar nädalat, segavad lõhnasid - silitavad kordamööda jne.

Soovin edukat kassipoja leidmist. Praegu on selleks just õige aeg ja valik aina kasvab:)

Parimat soovides,
Marion Maksimov
MTÜ Kasside Turvakodu