Kassid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis võib olla põhjus, et kassipoeg pissib minu arvates liiga palju?28.06.2012

Tere!
Mul on neljakuuse emase kassipoja tervise kohta mitu küsimust.
Millest võib olla põhjustatud see, et kassipoeg pissib väga ohtralt (sama firma liiv, mis tuttava kassil pidas vastu terve kuu, kulus minu kassipojal ära kahe nädalaga, pott suisa lainetab teinekord)? Kassike ei joo ebanormaalselt palju, sööb konservtoitu. Väga dehüdreeritud ei paista olema (kuklanaha järgi vaadates), uriin on suhteliselt lõhnatu.
Kas on normaalne, et muidu rahulikul kassil tekivad ca paar korda päevas ülima aktiivsuse hood (jookseb pööraselt mööda tuba, ajab asju ümber ja ronib mööda kardinaid)?
Ja veel - kuidas käituda hammustava kassiga (tuleb nurrudes juurde ning asub valusasti purema)?

Tänan Teid vastuse eest ette ja kõike head!

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist!
Terviseprobleemiga soovitan kindluse mõttes pöörduda loomaarsti poole. Ka siin portaalis võib ta leida.
Mina ütlen ainult, et konserv on 75% vesi ja kui kass sööb palju konservi, siis pole ime, kui ta ka palju pissib. Samuti on võimalik, et teie kass kasvab hetkel kiiremini, sööb rohkem ja seega ka pissib rohkem kui sõbranna kass. Harjutage kass korralikku kuivtoitu sööma. Näiteks kodust lahkudes jätke ette vaid krõbinad. Nii ei saa kass teid näljase näoga ahistada ja peab mingi hetk olude sunnil krõbinaid sööma. Krõbinate toiteväärtus on hulka kõrgem! Pissimist peaks siis kindlasti vähemaks jääma. NB! Keegi pole veel täis toidukausi ette nälga surnud, hoolimata, et toit ei maitse või pole harjumuspärane;)

See, et kassipojal käivad nn "hullutuurid", on täiesti normaalne. Kihutatakse ringi, riputakse kardinates, ronitakse mööda nurki üles ja tehakse kõike, mis teile ei meeldi ja rikub teie kodu. See on asi, millega peab juba kassi võttes arvestama. Normaalsed kassitembud! Need tuurid üldiselt vanusega raugevad. Umbes kolme-nelja aastaselt kassilt võib vahest isegi loota seda, et ta magab koos teiega hommikuni, mitte ei alusta kell 2 öösel ja 7 hommikul voodi all hoki mängimist:)
Kassipojad kipuvad närima, rappima, küünistama, purema...jne praktiliselt kõik. See aga pole kindlasti lubatud! Jupist peale tuleb kassi hoolega kasvatada ja pidada kinni mõnedest reeglitest. Peab olema äärmiselt järjekindel ja päris mitu kuud tõenäoliselt enne, kui suudate juurutada kassis arusaama, et inimest ei kasutata mänguasjana.

Väga oluline on, et kassiga mängimisel ei kasuta te kätt! Ei õrrita käega, ei kutsu kallale! Hoidke lähedal näiteks mõni ritv sulega, millega tähelepanu käelt eemale tõmmata. Kui kass tahab maadelda, siis võite kasvõi muretseda mõne pehme mänguasja, mida kass saab rappida ja millega saate koos mängida, hoides seda enda käes, aga samas jättes kassile mulje, et rünnatav pole teie käsi, vaid ikka mängukaru. Seda siiski vaid juhul, kui kassi maadlushimu on taltsutamatult suur ja hiirte tagaajamisest ja suletuttidest pole abi.

Kui kassipoeg läheneb teile sõbralikult ja siis kargab kallale, võib teda turjast kergitada ja öelda hoiatavalt EI! Kui kass saab kurjaks, tuleb olla järjekindel ja tegevust korrata. Kui paari kolme korraga ei saa aru, siis viige ta teise tuppa rahunema. Ignoreerige ta olemasolu isoleerides ta kasvõi vannituppa mõneks ajaks. Nii peaks ta maha rahunema ja viie minuti pärast on kuri tuju tõenäoliselt läinud. Kui kassil puudub võimalus teid pureda ja rünnata, siis tõenäoliselt ei hakka ta seda tegema kui ta suureks kasvab. Kui ta kasvab üles nii, et saab kedagi närida, teeb ta seda suure tõenäosusega ka suurena, kui miski ei meeldi ja mitte üldse enam mänguna. Kass kuulab tihti ka seda, kui talle kurjalt ja hoiatavalt kassi kombel KŠŠŠššš...teha. Nii teevad ju ka kassid, kui on kurjad või väga häiritud.
Kassiema kasvatab oma poegi tihti nii, et sakutab turjast või lajatab käpaga kõrvade vahele. Just viimane on eriti alandav kassile ja peaks selgelt panema looma aru saama, milline on tema positsioon kodus ja mis on lubatud, mis mitte. Seega koputus nimetissõrmega hoiatavalt kõrvade vahele. Juba õrn koputus peaks teie arvamust talle selgitama! Kindlasi ei tohi kassi otseselt lüües karistada.
 

Küsimus: Mida teha kui kass muutub väga kurjaks ja ründab mölluhoos isegi öösel voodisse?27.06.2012

Võtsin endale kasside hoiukodust alla-aastase isase kassi, ta on nüüdseks kastreeritud ja elame juba üle poole aasta koos. Ta ei taha silitust, kohe hammustab ja küünistab, mingit süllevõtmist või hellust ta ei taha, muutub väga kurjaks. Vahel ründab lihtsalt lambist ja kõige hullem, et kui öösel tuleb talle möllutuur peale, siis hüppab ta voodisse ja hammustab ja kraabib vihaselt. Ja ta on tõeliselt vihane! Ta ei oska lõpetada, nii et lõpuks pritsin ta üsna märjaks enne kui ta ära läheb. Olen pidevalt nii kraabitud, mida teha?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Nagu aru saan, võtsite kassi, kui ta oli veel üsna kassipoeg?!
Kassipoja puhul on raske tulevast iseloomu ennustada. Olen samas siiski arvamusel, et kassi käitumist on võimalik suunata ja kasvatada. Harvadel juhtudel ongi loom agressiivne. Ilmselt pole välistatud, et ka kassidel on psüühilisi haigusi või sündroome nagu inimestel ja nad pole 100% adekvaatsed oma tegudes ja käitumistes.

Alustuseks tuleks siiski läbi mõelda, et kas olete midagi valesti teinud tema kasvatamisl, kas kassil võiks olla stress, kas miski võiks teda häirida, kas on peres inimesi, kes teda ei salli jne.
Tihti on kassid ülbed ja agressiivsed, kui peremehel (või kõigil peres) on olnud kombeks kassiga käega mängida ja kui on lastud pisikesest peale mänguna inimest närida ja käpaga sudida. Samuti teeb agressiivseks looma see, kui inimene ei austa looma privaatsust ja soove. Näiteks segatakse, kui kass ei soovi (magades, süües...). Tehakse midagi vägisi või vastu tahtmist ja seda stabiilselt (näiteks väntsutatakse, sunnitakse jõuga sülle, käsitletakse arvestamata kassi arvamust ja tahet).
Kui midagi sellist pole juhtunud ja kass on põhjendamatult agressivne, siis on soovitav proovida kasutada erinevaid rahustavaid tooteid, mida ma enamusele soovitan. Parim neist ehk Royal Canini söök Calm, mis Kasside Turvakodus kõik kurjamid ja pahurdajad vagaseks teeb või siis äärmusliku lahendusena konsulteerida oma veterinaariga ja uurida päris antidepressantide kohta.

Loodan, et leiate lahenduse ja suudate end oma kassi silmis autoriteetseks muuta. Ka kerge turjast sakutus on lubatud ja peaks kassile selgitama, kes on juht ja milline on tema positsioon majas.
 

Küsimus: Kas välisriiki kolimisel on vaja kassile vormistada mingid paberid ja mis nõudeid veel tuleb selleks täita?02.06.2012

Tere!
Tahame perega Eestist Soome kolida ning sooviksin teada, kas kassile on vaja ka mingeid pabereid - ja mida üldse selleks vaja on - või on see asi lihtsalt nii, et võtan kassi ja lähen?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Kassil peab olema kindlasti mikrokiip, europass ja kehtiv marutaudi vastane vaktsineerimine, mis on tehtud umbes kuu enne reis. Täpsemaid ajanorme ja reegleid saab vaadata Veterinaar- ja Toiduameti kodulehelt.
 

Küsimus: Kuidas kassil koduste vahenditega haava ravida?31.05.2012

Tere!
Kui kassil on haav, siis kas on võimalik koduste vahenditega abi saada? Täna panin talle haava peale aaloe geeli, kas aitab ainult see või vaja midagi enamat?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Kõik sõltub haavast, selle asukohast, suurusest, põhjustajast.
Soovitan helistada oma loomaarstile või selle puudumisel mõnda loomakliinikusse ja kirjeldada täpsemalt oma probleemi. Nii osatakse teile soovitada õigeid vahendeid!
 

Küsimus: Kuidas toimida, kui kass on armukade?17.05.2012

Tere,
Meil on 1,5 aastane pärsia emane steriliseeritud tubane kass. Hiljuti sündis meie perre laps ja meie kassi käitumine hakkas muutuma. Esiteks ei teinud ta lapsest üldse välja, korra käis kaugemalt nuusutamas ja siis lahkus. Asi võttis teise pöörde siis, kui ta hakkas igale poole sirtsutama, Ja need kohad olid täitsa erinevad, küll rõdu ette vaiba peale, koridori, meie voodisse jne. Ei suutnud seda olukorda rohkem taluda ja saaatsime kassi nö. asumisele vanemate juurde, sest paraku lapsega tegelemine ei jäta aega nii palju kassi jaoks kui enne. Kusjuures vanemate juures on kass elav ja mängib koguaeg, ei ole kordagi pahandust teinud.
Aga plaan kass tagasi võtta on meil endiselt, sest laps kasvab suuremaks ja ehk on siis kiisu jaoks ka rohkem aega. Tahaks nüüd teada, milline võiks olla kassi reageering? Kas tema käitumine on sama, tunneb ta oma kodu ära?
Tänan

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist!
Loomapidamist tuleb alati vaadata mitte enda, vaid loooma seisukohast. Kass on väga kodus kinni olev loom ja mõistlik oleks teda mitte ühest kohast teise ja ühest perest teise vintsutada. Pärslased on minu hinnangul üldse väga tundlikud igasugusele keskkonnamuutusele. Uus elu võib looma viia sügavasse stressi, eriti kui peres on ka laps, kes paratamatult laseb aeg-ajalt kuuldavale kõrgemaid noote. Asi võib kulmineeruda lapse voodisse pissimise ja üleüldse igale poole pissimisega. Samuti võib stress kutsuda esile terviseprobleeme.

Minu soovitus oleks jätta teie rõõmus kass vanematele head elu nautima ja võtta endale uus kass. Kass ja laps kasvaksid koos üles ja enamasti on lastega kasvanud kassid üsna kannatlikud, pika närviga ja muidu eluterved. Harjunud pisikesest peale kuulma vahest kisa ja tundma pisikesi kohmakaid käsi, mis vahest liiga kõvasti sikutavad. Lastega kasvavad kassid tavaliselt hea iseloomuga loomadeks. Isiklikult soovitaksin pigem isast kassi, sest isane kass on enamasti vastuvõtlikum ja suurem suhtleja. Emased on tihti tujukamad.
 

Küsimus: Kuidas leevendada steriliseeritud kassi valusid ja kuidas puhastada haava?14.05.2012

Tere,
Mind huvitab, kuidas leevendada steriliseeritud kassi valusid ning kuidas peaksin kassi hoidma, et ma tema kõhule haava puhastamisel haiget ei teeks?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Mingit erilist hoidmisviisi ei ole ja enamasti ei tee see haav ka eriti haiget. Steriliseerimise päeval tehti talle kindlasti loomakliinikus valuvaigistav süst ja anti ehk koju kaasagi paariks päevaks?
Kõige parem oleks need küsimused esitada operatsiooni teinud loomaarstile. Mina pakun, et seda haava polegi väga tarvis puhastada ja torkida. Oluliseim kõigist on see, et kass ei kipuks haava ise lakkuma!
 

Küsimus: Kass hakkab öösiti korteris jahti pidama ja ringi tuuseldama, kuidas saame olukorda muuta?14.05.2012

Tere,
Võtsime hiljuti varjupaigast täiskasvanud kassi. Kõik elu on meil koos muidu super, aga öösiti on meil lahkarvamusi. Nimelt natuke aega pärast magamaminekut hakkab kass jahti pidama ja korteris niimoodi ringi tuuseldama, et olen pidanud voodist tõusma ja kontrollima, et televiisor oleks veel oma alusel. Olen proovinud õhtul intensiivselt kassiga mängida tunni jagu, kui ka mänguasjad ööseks ära võtnud, kuid vahet ei ole. Kui oleme üleval, siis on kass vana rahu ise, müdistamine algab just siis, kui me magama läheme. See on hakanud elukvaliteeti juba häirima ning ma kardan, et alt naabrid tulevad kaebama. Kuna kass on tubane, siis oleme proovinud ka erinevaid toite ja kogust kergelt piirata, kuna ta energiakulu on päeval väiksem kui õuekassidel. Loomaarst vastas meie mure peale, et sellised need kassid ongi. Äkki on teil mõned soovitused või kogemused sarnase juhtumiga?
Aitäh

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Paraku pean ütlema sama, et jah, sellised need kassid just ongi. Vahest on neil ka ebameeldiv komme diivanit või tapeeti kratsida, vahest mööda kardinaid turnida, aga enamik neist on üsna öise elustiiliga. Need on kassilikud omadused, millega peab kassi võttev inimene arvestama juba enne looma võtmist. Kass pole vaid diivanikaunistus, vaid paras paharett!

Oman ise viite kassi, kellest vaid üks oskab end öösiti piisavalt hästi üleval pidada, et omab privileegi voodis magada. Ülejäänud on öösel köögis. See on ka ainus soovitus mida oskan anda, et tehke talle kuskile ruumi pesa. Pange samasse ruumi ka muu vajalik ja harjutage ta öösiti seal magama. Alguses tõenäoliselt kass protesteerib, aga järjekindlus viib sihile!
 

Küsimus: Kas varjupaigast võetud kass, kes ei ole enam päris noor, võib kodus ära harjuda ja kohaneda?25.04.2012

Tere!
Kui võtta varjupaigast mitte enam kassipoja nooruses kass, vaid pisut vanem, siis kuidas ta uue koduga kohaneb? Hiljuti leidsin kassi ning hoidsin teda omanikuni toimetamiseni enda juures. Kass oli väga närviline ja kurb. Kas kassid harjuvad varjupaigast tulles uue kodu ja inimestega üldiselt ära või võib juhtuda, et ta ei võta meid kunagi omaks ja jääbki kurvaks? Ette tänades!

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Tavaliselt on nii, et kui varjupaiga kass satub uude koju, siis on ta väga õnnelik. Varjupaika sattunud kass, kes on sõbralik ja harjunud elama inimesega, oskab hinnata privaatsust, mida varjupaik kindlasti ei paku. Sattudes järsku kohta, kus kassipopulatsioon on tunduvalt madalam või olematu, tekitab kassis ilmselt rahulolu. Öeldakse, et esmane kohanemine võtab umbes 2 nädalat ja täpselt nii pikk pidavat umbes olema ka kassi mälu...

Keerulisem võib olla argliku tänavakassiga, kes pole kunagi kodus elanud ja harjunud elama karjas. Selline kass vajab tihti enda kõrvale teist kassi karjaliikmeks ja julgustajaks. Sellise kassi kohanemine võib võtta kuid ja terve hulga pere kannatlikkust. On inimesi, kes oskavad kõrgelt hinnata sellist pika aja vältel tekkinud suhet, kuhu on paigutatud tohutult kannatlikkust ja vaikset kohanemist. Tasast teineteisle lähenemist ja pisikesi edusamme pika ajaperioodi vältel.

Mina olen seisukohal, et hoolimata vanusest, harjub iga kass uue keskkonnaga. Peab vaid sobitama kokku õige kassi õige inimesega. Kass peab sobima perre eelkõige oma iseloomujoontelt ja omadustelt ja siis alles värvilt ja kasukapikkuselt.
 

Küsimus: Pean olema 1,5 kuud kodust eemal, kuidas kassi jaoks stressirohket aega leevendada?12.04.2012

Tere,
Umbes kuu aja pärast on mul töö asjus vaja Soome minna ja olen ära ca 1,5 kuud. Kardan aga seda, mis see aeg minu kassiga võib teha, tema ju ei mõista miks mind järsku enam ei ole.
Elukorraldus selle 1,5 kuu jooksul kassi jaoks saab olema selline, et kõigepealt oleks ca 4h autosõitu ning seejärel oleks tal see aeg, kui mind ei ole, uus ajutine kodu, kus on väikesed lapsed.
Seni on kass enamjaolt minuga koos olnud ning on küllalt kiindunud minusse. Seega on see tema jaoks täiesti uus situatsioon.

Kuidas teha kassi jaoks kogu see olukord ja aeg võimalikult mugavaks ja rahulikuks?

Varasemalt on olnud ka natukene probleeme agressiivsusega ja seega natukene pelgan ka seda, et kuidas ta lastega hakkama saab.
Olukord ei ole olnud hull aga just seda kardangi, et kuna tema jaoks on see täiesti uus situatsioon jne, siis võimalik, et lööb ka see agressiivsus natukene välja.

Ühesõnaga kuidas see aeg võimalikult valutult üle elada? Uurisin Royal Canin Calm toidu kohta. Kas see toimib? Kas on veel lisaks mingid muud lahendused/võimalused?
Kass on isane ja kastreeritud.

Tõenäoliselt ma ise natukene paanitsen ka üle, kuid parem karta kui kahetseda :)

Aitäh abi eest!

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist!
Kindlasti on kassile uus elukorraldus stressirohke. Kass armastab rutiini ja tavapärast keskkonda. Eriti oma kodu!

Laste osas ma väga ei pabistaks. Tõenäoliselt hoiavad lapsed peale esimest hammustust või käpalööki ise kassist eemale ja õpivad talle lähenema rahulikult ning käsitlema vastavalt, kuidas kiisu ette näeb :)

Et loomal oleks kergem olla, soovitan juba enne hakata talle andma Royal Canini toitu Calm (olen seda ennegi palju soovitanud), mida saab osta loomakliinikutest. See toit on tugeva rahustava mõjuga ja maitseb enamus kassidele. Turvakodus kasutatakse seda palju just stressis kasside puhul ja toimib suurepäraselt.
Arvestades, et stressis kass võib põhjustada hoiuperele palju ebameeldivusi (näiteks pissida valesse kohta, käituda agressiivselt jne), siis teeksin kõik selleks, et seda vältida.
 

Küsimus: Kass on jäänud kõhnaks, ei nurru ja tundub kuidagi stressis olevat, kas see võib olla sagedasest paaritumisest?11.04.2012

Meil on kodus šoti tõugu kassid, isane (1,4 aastat, kikk-kõrvaline) ja emane (3,5 aastat, lontkõrvaline), emasele andsime kuni isase täiskasvanuks saamiseni hormoontablette, mis vaigistavad jooksuaega. Nüüd on isane juba kuskil 3 kuud paaritusvõimeline ja ka meie ei ole juba üle 7 kuu tablette andnud. Kassid paarituvad kuskil 24 tunni jooksul oma 7-10 korda ja nii jumala iga päev ca 3 kuud, kuid tulemusi ei ole ja emane ei ole siiani tiineks jäänud. Emane kass on jäänud väga kõhnaks (sööb küll regulaarselt, aga vähe), ei nurru (vanasti oli kõva nurruja, nii, et maja värises), ei lase ennast enam eriti paitada ja üldse tundub, et kiisuke on nagu närviline ja stressis ja ta jooksuaeg on nüüd 24 tundi. Kuigi isase kassiga saavad väga hästi läbi, isegi mängivad ja magavad koos, isane kass on väga leplik, paksuke ja selline hellik, kes armastab väga inimeste lähedust. Mis võib emasel kassil viga olla?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist!
Ilmselgelt on ühel teie kassidest probleem viljakusega. See, et emasel kassil jooksuaeg kestab lõputult, pole kuigi imekspandav, küll aga see, et ta ei tiinestu. Ma kaldun arvama, et teie vaene emane on sellest pidevast trallist täitsa läbi ja kurnatud. Pole välistatud ka terviseprobleemid.

Soovitaksin teile tungivalt pöörduda arsti vastuvõtule, kus oleks võimalik teha ultraheli, et uurida emase kassi emakat ja munasarju! Seda juba seetõttu, et olete talle mingil eluperioodil pille andnud. Hormoonidel võib kassi organismile olla üsna halb mõju ja nendest tulenevate probleemide nimekiri pikk. Loodetavasti rääkis neist teile ka loomaarst, kes pillid välja kirjutas (tagajärjed võivad olla kasvajad, emakapõletik, diabeet jne).

Kindlasti pöörduge pikalt mõtlemata loomaarsti poole! Tallinnas leiate ultrahelispetsialiste Valdeku Loomakliinikus, www.loomakliinik.ee ja Tiina Toometi Loomakliinikus, www.toometikliinik.ee. Tartus kindlasti Maaülikooli loomakliinikust, http://loomakliinik.emu.ee. Arvatavasti on neid kohti veelgi.