Kassid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kassi hingamine on raske (selgesti kuuldav), kas tuleks konsulteerida loomaarstiga?11.04.2012

Tere!
Ma ei oskagi täpselt seletada, aga meie pea 10a kiisuproua hingab kuuldavalt ja raskelt. Probleem on tekkinud viimase paari aastaga, enne seda ei olnud. Nüüdseks olen sunnitud kiisu oma magamistoast välja ajama, sest ülejäänud pereliikmed ei suuda sellise kuuldava nohisemise ja hingeldamise saatel uinuda. Kui soovin teada, kus kass parasjagu on, piisab vaid körvade teritamisest/televiisori hääletuks panemisest, sest ta raske hingamine "paljastab" ta asukoha kohe, olgu ta siis kasvöi alumisel korrusel.
Kass on eluaeg olnud selline väga rahulik ja laisk. Öösiti muutub erksamaks. 100% toakass, öues käib enamasti vaid suviti, talvel soovib haruharva välja ja sedagi max 5 minutiks.
Tundub, et see hingeldamine teda ennast ei häiri. Kiisu on terve, sööb kenasti, armastab koduste seltskonda, kogu aeg sätib end terve perega diivani peale.
Kas konsulteerida loomaarstiga?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Kui kass end muidu hästi tunneb, siis on hea! Siiski teie asemel räägiksin sellest murest veterinaarile ja laseksin igaks juhuks teha röntgenpildi kassi hingamisteedest. Võite seda ühildada mõne rutiinse visiidiga - näiteks minnes vaktsineerima. Valige kindlasti kliinik, kus oleks ikka röntgenpildi tegemine võimalik!
 

Küsimus: Miks kass peale häda tegemist söögikaussi ja selle ümbrust meeleheitlikult kraabib?11.04.2012

Tere,
Mul on kodus 4-aastane kiisupreili. Meil on selline probleem, et iga kord kui kass käib oma majakeses häda tegemas, tuleb koheselt oma söögikausi juurde ja hakkab seda kraapima. Kuna söögikauss asub ühe aluse peal ja põrand on linoleumist, siis põrandaga midagi juhtunud ei ole, aga kraapimine on väga intensiivne ja viimasel ajal väga tihedaks muutunud ja see on hakanud häirima muud elu. Mõnikord kestab kraapimine kuni 10 minutit. Millest võib tekkida see, et peab just söögikausi ümbert kraapima? Üldiselt kass muul ajal kaussi ei kraabi, just peale häda tegemist.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Pean tunnistama, et ma päris täpselt ei oskagi teie küsimusele vastata. Kraapimine on kassidel seoses lõhnade peitmisega. Lõhnad tuleb peita, et vaenlane kassi üles ei leiaks selle järgi. Nii on see looduses ja see instinkt on ka meie kodukassidel.

Soovitan söögid liivakastist võimalikult kaugele panna. Ehk on võimalik nad isegi teise ruumi tõsta. Võib-olla aitaks see kraapimist lõpetada.
 

Küsimus: Miks steriliseeritud kassil on jooksuaeg?09.04.2012

Lasksime oma kaheaastase kassipreili jaanuaris steriliseerida (varem oli tablettide peal). Umbes 10 päeva hiljem algas suur kurrumine-nurrumine ja tagakehaga vastu maad nühkimine. Nii umbes nädal aega. Kaks kuud hiljem täpselt sama lugu, kass nädal aega täitsa hull.

Kas steriliseerimine ebaõnnestus, mis peaks tegema? Loomast kahju ja pererahvas magamata. Või aja jooksul asi paraneb? Loomaarst rääkis mingitest süstidest, vanainimese jaoks asi natuke segane, olen lugenud, et steriliseeritud/kastreeritud loomadel ei ole jooksuaega.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist!
Kassi oleks õige steriliseerida nii, et eemaldatakse mõlemad emakasarved koos munasarjadega. Kui kasvõi väike osa munasarjast jääb kogemata kassi sisse, siis võivad jooksuajad jätkuda. Seda tööd üle teha ja probleemne koht leida, on arstile tagantjärgi küllaltki keeruline. Ilmselt tuleb operatsioon ebaõnnestunuks kuulutada.

Arvatavasti on teile hetkel lahenduseks tõesti tablettide võtmise jätkamine või mis iganes muu hormonaalne vahend, mida teie loomaarst teile soovitab. Küsige kindlasti veterinaarilt ka riske, mis kaasnevad nende rohtude tarvitamisega! Arvestades, et üks väga tõenäolisi tagajärgi hormoonide kasutamisel on emakapõletik, siis vähemalt seda muret enam pole! Küll aga näiteks rinnanäärmekasvajad. Näidake kindlasti oma kiisut regulaarselt veterinaarile ja katsuge tema kõhualust selle mõttega, et ega pole sinna tekkinud mõnda uudismoodustist. Nii tasub käituda kuni tema elu lõpuni!
 

Küsimus: Kuidas leida kassile turvakodu, kuna puhkuse ajaks ei saa teda üksi jätta?16.03.2012

Tere,
Mul on selline mure, et kass jääb suvel kaheks nädalaks ilma peremeheta, kuna ma sõidan puhkusele. Palun andke teada, mismoodi saab kassile turvakodu leida?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Kindlasti pole hea plaan viia kass varjupaika. Varjupaigast võib kaasa saada viirusi ja loom võib stressist väga haigeks jääda. Parim lahendus oleks uurida oma sõprade, tuttavate, naabrite seast, kas keegi saaks käia kord päevas kassi söötmas ja paitamas. Uurida võib ka loomade hotelle!
 

Küsimus: Kuidas arglikku kiisut uues kodus kodustada?06.03.2012

Lugesin läbi Teie vastuse küsimusele "Kuidas kodustada arga kassi?", kuid sooviksin natuke lisa.

Ka meie kodus on juba 18 päeva olnud uus kiisu. Tegemist on üle aastase emase kassiga (peaks olema umbes 1 aasta ja 3 kuud vana). Enne meile saabumist tehti talle steriliseerimisoperatsioon ja hoiukodu perenaine aitas kiisul opist üle saada. Meile saabudes oli kiisu aga uuest kohast ja ilmselt ka pikast reisist tõeliselt stressis. Redutas kapi all ja katsudes oli tunda, kuidas kassi kõik lihased olid pingul ning rindkere all lihased võbelesid. Nii siis silitasin teda, sh ka kõhu alt, sest kui käsi läks kõhu alla, siis kiisu hoidis end vapralt piisavalt üleval, et mina kõhualust silitada saaksin. Esimestel päevadel saime mängida isegi tere-mängu: mina võtsin ta käpa ümbert sõrmedega õrnalt kinni, kiisu ootas ja hoidis käppa minu käes ja siis tõmbas käpa käest välja; võtsin uuesti käpa ümbert kinni jne. Lootsin, et kiisu lepib minuga ja laseb ka edaspidi ennast silitada, aga eksisin paraku. Peale esimeste päevade stressi möödumist hakkas kiisu meie peale ühel hetkel susisema, kui teda puudutada tahtsime. Susisemise tegelik põhjus on tänini mulle mõistatus. Olen üritanud seda susinat oma julgust mööda ignoreerida, kuid päriselt pai enam teha ei julge. Kardan. Eriti peale seda korda, kui kiisu peale susina mu sõrme hammaste vahele võttis ja andis märku, et tal on hambad täiesti olemas ja ta võib neid kasutada.
Täna esimest korda lõi kiisu mind käpaga, kui käe välja sirutasin, et pai teha. Küüned olid siiski peidus. Eks ehmusime mõlemad ja ma ütlesin ilmselt üsna solvunult "noooo" ja patsasin enda kõrvale peoga põrandale. Pärast sain sõrmedega tasakesi ta jalga silitada.
Kõigele vaatamata on tegemist siiski sõbraliku kiisuga, kes millegi pärast inimest kardab. Põhjust ma ei tea.

Üldiselt on seis täna selline, et peidust tullakse mõnikord korraks ka päeval hiilides välja, sörgitakse koridori teise otsa nurga taha ja kui sinna lähen, siis lipatakse kiiresti oma peidukohta tagasi. Sama siis, kui juhtumisi on ta väljas ajal, kui mina toimetan näiteks vannitoas ja tulen sealt välja.
Mängud jätab kass öötundideks. Kui ise üritan temaga mängida, siis mänguasja küll vaadatakse, kuid mängima ei hakata. Ehk paar väga arglikku liigutust mängu suunas välja arvatud. Ka nurru ei ole suutnud temalt välja meelitada.

Süüa võtab ta küll käe pealt, kuid kapi alt välja söögiga ei ole saanud kassi meelitada isegi mitte poolest saadik. Oli paar päeva sellistki aega, kus vaat et toidust sootuks taheti keelduda. Sellest sain jagu nii, et vähendasin toiduratsiooni. Nüüd olengi teda enne tööle minekut ja peale töölt tulekut käe pealt söötnud. Päeval ja öösel on tal vesi ees, et toit kassi ikka huvitaks.
Kogu meie suhtlemine ongi siis nii, et kass on kapi all ja mina kapi ees pikali maas. Igal õhtul kulub nii tund või isegi paar.
Liivakasti kasutab kiisu algusest peale ilusti, kuid valib sellekski aja, kui meid kodus ei ole või me magame.

Mõned korrad olen jätnud ööseks magamistoa ukse paokile, et kass võiks meiega tutvust teha, aga on tunne, et minu voodi alt ta kaugemale tulla ei ole julgenud ka mitte siis, kui magan.
Tean hoiukodu perenaiselt, et kiisu on eelistanud neljajalgseid sõpru kahejalgsetele, kuid hoiukodu perenaine avaldas ka arvamust, et kass on piisavalt uudishimulik ja ilmselt siiski pikalt peidus ei reduta. Mulle aga tundub tänaseks, et see redutamine võib veel kesta kuid.

Ja nüüd siis küsimused:
1. Kas esimestel päevadel võis olla stress selleks põhjuseks, et kiisu end silitada lubas, sh ka kõhu alt ehk siis kas stressis kass võib enda kaitsmisest loobuda?

2. Mida võiksin teha, et kiisu jälle paidega nõus oleks ja oma hirmust inimese ees üle saaks? Ei taha, et ta meie peale susisema jääkski ja samas tunnistan, et vägisi ma teda küll enda ligi ei oska võtta: kassil on siiski liiga teravad hambad ja küüned ja pärast võivad olla suhted päriselt rikutud.

3. Kuidas olla, et kass suudaks koduneda kuu-kolmega, mitte ei jääks redutama aasta(te)ks?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
18 päeva on väga lühike aeg. Öeldakse, et üldiselt harjub kass uue olukorraga paari nädalaga, kuid kaldun arvama, et seda saab siiski öelda vaid inimeste, mitte kartvate ja täitsa taltsaste kiisude kohta.
Selline kass nagu teil, areneb kuude ja võib-olla isegi aastate vältel. Sellised kassid mulle väga meelivad. Iga väikese edusammu üle on siiras rõõm ja tekib hasart ja lootusetuse tunne muutub väiksemaks. Sellise loomaga võib tekkida väga usaldav ja eriline suhe, sest tõenäoliselt hakkab ta ühel päeval (kui te olete valmis selle nimel vaeva nägema) usaldama vaid teid (ja ehk ka teisi pereliikmeid). Fakt on see, et tee selleni on pikk! Asja tuleb võtta rahulikult ja äärmise kannatlikkusega!!!

Vastan küsimustele:
Algul lasi ta jah end tõenäoliselt silitada, kuna oli hirmust nii kange. Praeguseks on ta ilmselt enesekindlust pisut kogunud ja julgeb ka oma arvamust avaldada. Saan aru, et ta on ka saavutanud selle, et te teda kardate. Ilmselt annab see enesekindlust juurde ja kass saab aru, et süsteem toimib :)
Soovitan siiski temale ka vastu tahtmist läheneda. Pange kindad kätte! Kass peab kõigepealt harjuma puudutustega ja siis õppima neid nautima. Ega muul moel te talle ligi ei pääse. Silitamise ajal võiks ehk mitte vaadata silma ja rääkida kassiga hellal ja rahulikul lohutaval toonil nagu väikse lapsega. Isegi kui teil väga rumal tunne tekib kassiga nii jutustades, siis uskuge, sellest on palju kasu!
Mingisugust aega, nagu ka eelpool mainisin, ei saa paika panna. Kõik sõltub konkreetsest loomast ja teist. Võite kasutada kõiki neid nippe, mida olen ka enamustes teemades soovitanud - rahustav toit, ferimonsprayd jne.

Üks nipp on tegelikult veel, mis aitab paljudel argadel kassidel julgeks saada. Kui võtate talle kõrvale ühe väga julge ja inimsõbraliku kassi. Kuna kassid alguses ei pruugi klappida, on kindlaim variant mõnekuune kassipoeg. Selline pisike julge kera võiks teie kassile elu sisse puhuda küll. Julgustaks mängima ja ringi liikuma ning näitaks head eeskuju inimesega suhtlemisel.

Loodan, et saite mõne vastuse! Kui siiski veel midagi küsida on, on võimalik minuga saada ka otsesemat kontakti. Seda võib küsida Kasside Turvakodu infotelefonilt. Parimat!
 

Küsimus: Mis võis muuta kassi vägivaldseks?28.02.2012

Tere,
Kodus on suvilarajoonist leitud kaheaastaseks saav kassipoiss. Kass on kastreeritud kaks kuud tagasi, vaktsineeritud ja siiamaani oli rahulik ja sõbralik. Eile õhtul aga juhtus selline lugu, et mees tuli töölt, vahetas toas riideid ja kass vaatas ta paljast jalga ja järsku ründas nii, et veri jooksis ja jalg oli korralikult lõhki! Kummaline on see, et kass on siiani olnud mehe vaieldamatu lemmik, neil pole olnud varasemalt mingeid konflikte, aga nüüd istub kass diivani taga, kui mees kodus on ja mees on köögis kassi peale kuri!
Mis võis olla selle rünnaku põhjus?
Oleme igasuguseid variante välja mõelnud, aga mõistus otsas!
Täname juba ette!

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Ka mind võttis pisut nõutuks ja pidasin lisaks nõu Kasside Turvakodu inimestega. Meie juures muutuvad kassid ka vahel selliseks. Kipuvad isegi jälitama ja selja tagant ründama (mäletan vähemalt kahte sellist kassi). Sel puhul on see selge stress ja enamasti need kassid saavad täitsa headeks kassideks, kui saavad omale päris kodu. Veel oli kellelgi kogemus, kus kass kippus perepoega säärest hammustama just siis, kui sel jalad märjad.

Teie puhul võiks ehk mõelda, kas oli mehe küljes mingi uus lõhn. Äkki tõlgendas kass mingit tema liigutust valesti?
Hetkel oleks kindlasti parim kassiga ära leppida. Tundub, et ta on ise ka ehmunud juhtunust. Nad saavad tihti tagantjärgi aru küll, kui on midagi valesti teinud. Kass, kes pole kodus soosingus, saab sellest aru ja tihti võib see viia järgmiste ebameeldivate käitumishäireteni.
 

Küsimus: Kuidas saab kass hakkama liikuva loomuga peres?13.02.2012

Tere,
Olen juba aastaid endale kodulooma igatsenud ja tunnen nüüd, et aeg on küps. Ainuke, mis mind kahtlema ja kõhklema paneb on liikuv eluviis - olen vähemalt korra kuus 4 päeva järjest teises linnas koolis, külastan mõnel nädalavahetustel vanemaid ning suved veedan võimalikult suures osas maal. See paneb aga mõtlema, et kuidas selline reisimine kassile mõjuda võib? Kas pigem võtta ta kaasa või lasta kellelgi päevas korra vaatamas käia? Kui nädalavahetustel saaks nii hakkama, siis suvel nädalaks ajaks teda küll üksi jätta ei tahaks. Kuidas takistada kiisut jooksu panemast?

Tervitades,
Mari

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Kass pole kahjuks parim kaaslane liikuva eluviisiga inimesele. Kass armastab kodu ja sellega kaasnevat turvatunned. Kassi, keda palju ringi väntsutatake, võivad tabada igasugused käitumishäired. Mitmeks päevaks üksi koju jätmist kujutan ette vaid siis, kui kasse on rohkem kui üks ja igapäevaselt käib keegi kontrollimas, kas on süüa, kas on juua ja kas pole juhtunud õnnetusi või tabanud ootamatu tervisemure. Looma võttes tuleb eelkõige lähtuda looma huvidest. Kahjuks arvan, et hetke elustiil kassipidamist teile ei võimalda.

Pigem soovitaksin võtta väike sülekoer. Koer on hea meelega valmis reisima. Koer armastab inimest ja harjub liikuva eluviisiga. Väikest vaikset koera saab isegi vastava kotiga kooli kaasa võtta. Ise kiidaksin heaks selliseid tõuge nagu chihuahua või jaapani chin. Olen märganud, et nad on rahulikud kotisistujad. Samas kui samuti pisikesed ja tihi kotti pistetavad vene toy terjerid ja yorkshire terjerid eelistaksid pigem omal jalal liikuda ja linde taga ajada.
 

Küsimus: Pikakarvalise kassi kasukas on elektrit täis, mida teha?12.02.2012

Pakase ja põrandakütte koosmõjul on väga pika karvaga kassi kasukas elektrit täis - karvad on turris ja silitamisel särisevad. Kass ise on sellest üsna häiritud ja närviline ning käitub ebaharilikult - püherdab põrandal ja sellest läheb asi ainult hullemaks. Kas on sellise mure korral võimalik midagi ette võtta?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist!
Mõtlesin pikalt, kuid ühtegi väga head ideed ei tulnud. Ehk tasub uurida mõnelt inimeselt, kes tegeleb näiteks pärsia kasside kasvatamisega ja käib ka näitustel. Sellistel inimestel võib olla varuks huvitavaid (äraproovitud) nippe ja häid vahendeid.
 

Küsimus: Kas kassipoegadel hambad vahetuvad?12.02.2012

Tere,
Kassipoeg on 6-kuune ja tal tuli hammas ära. Kas kassidel hambad vahetuvad?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Ka kassidel vahetuvad hambad ja teie kassi vanus tundub olema sobiv. Südamerahuks võite kontrollida, kas suus tundub kõik korras olevat ja ega pole murdunud hambaid.
 

Küsimus: Miks kass ründab oma pere lapsi?30.01.2012

Tere,
Mul on selline mure, et kui ma vahel riidlen last kõvema häälega, siis läheb kass talle kallale. Peres on 4 last, kuid kallale läheb ainult 10-aastasele ja 8-aastasele - teised lapsed on vanemad.
Mis võib sellist käitumist tingida?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!
Osadel kassidel on tugevad karjajuhi omadused. Kui peres on mitu kassi, siis on nad tavaliselt liidrid ja vajadusel sekkuvad teiste tülidesse. Eelkõige teiste loomade tülidesse.

Teie puhul on ilmselt nii, et kass tunneb, et on kahest pisemast üle ja seetõttu julgeb ka neid rünnata. Tõenäoliselt peab ta neid karjas endast madalamal asuvateks tegelasteks. Osadele loomadele ei meeldi tülid ja nad püüavad neid kiirelt lahendada. Nii teeb ka teie kass.

Et sellest kombest vabaneda, peate ilmselt kas laste peale häält mitte tõstma või siis hoidma pidevalt lähedal veepritsi, et kass vajadusel eemale tõrjuda. On võimalik, et ta mitu korda midagi nii ebameeldivat katsetada ei taha.