Kassid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas harjutada kassipoega ise õue ja siis uuesti tuppa käima?16.12.2013

Planeerin võtta varjupaigast kassipoega aga mulle teeb muret, kuidas harjutada teda iseseisvalt õues käima. Peres oli ka varem kass (üle 12 aasta), kes käis ise vabalt õues ja küsis nii tuppa:) kui ka õue vastavalt oma tujule. Kuna tema tuli meie juurde ise ja jäi, siis harjutamise probleemi ei olnud. Elame linna lähedal, eemal suuremast liiklusest, hulkuvaid kasse meie kandis eriti ei ole, mõni kass siiski külas elab. Kas peaks alguses hoidma kassikest toas mingi perioodi ja siis laskma õue. Kardan väga, et kass jookseb ära. Vaid toas kassi hoida ei tahaks, see ei ole tore elu kassile. Ehk on õige võtta kassike soojal aastajal, mitte talvel, arvestades soovi teda õuega harjutada.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist!

Esmalt pean ütlema, et kasse, kes on õues omapead, käsitletakse kui hulkuvaid kasse ja Loomade Hoiupaik kipub neid aegajalt kinni püüdma. Seega ettevaatust!

Kindlasti pole õige jätta kassipoega üksi õue. Esimesed pool aastat on kassipoeg ullike ja tal pole turvaline üksinda õues liikuda. Nii väike kass ei oska end kaitsta ja võib kergelt eksida.

Arvan talv on hea aeg kassi võtmiseks, nii on ta kevadeks piisavalt suur, et hakata harjutama õues käimist. Kassiga koos tuleb kindlasti käia ümber maja ja mitmeid kordi tuppa ja õue, et kassile saaks selgeks koduaed ja kodutee.

Ohuks on kindlasti noorus ja kevadised emaste kasside lõhnad, mis noored uljad isased kassid tihti ära eksitab. Selle pärast soovitan enne õueskäimise alustamist kass kindlasti kastreerida ja ka kiibistada.
 

Küsimus: Mida ette võtta, kui kass kiuslikult minu riideid põrandale sikutab ja siis täis pissib?06.12.2013

Tere,
Minul on kodus kaks turvakodust võetud kassi. Emane ja isane. Mõlemad on lõigatud. Mõlemad on ca 3-aastased ja minu juures olnud 1,2 aastat. Võtsin nad ühel ja samal päeval. Läbi saavad normaalselt, kuigi emane üritab domineerida, aga nüüd juba palju vähem, kui alguses. Viimased pool aastat on mul probleem tekkinud isase kassiga. Nimelt tirib ta esikus riidepuult riideid alla, kraabib need hunnikusse ja pissib täis. Ja seda ainult minu, ehk siis perenaise, riietega. Muidu meil temaga probleemi ei ole. Pigem võiksin öelda, et ta on täiesti minu kass, selline miilustaja just minuga. Käib minuga igal pool kaasas. Tähelepanu jagan ma neile võrdselt, pai teen iga päev ja rihmadega käin temaga õues ka.
Pott on tal puhas ja olen teda jälginud, põiega probleeme ei tundu olevat. Kõht on korras.
Mulle endale tundub, et ta kontrollib mind haiglaselt. Kui koju tulen, siis nuusutatakse mu riided, jalanõud ja kott üle ja seda iga kord!
Olen pritsinud esikusse sidrunist ja greibist tehtud vett. Samuti pritsisin poest ostetud kasside peletajat. Ja ta teeb seda pahandust nii siis, kui nad on kahekesi kodus, kui ka öösel, kui kõik on kodus. Äkki talle ei meeldi minu parfüüm?
Mida teha. Kust saaks abi?
Jään Teie vastust väga ootama,

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Teie mure teeb mind nõutuks. Suunaksin teid hoopis edasi Vilde tee loomakliinikusse, kus töötab veterinaar Anu Poopuu, kes on päris palju keskendunud käitumishäiretele. Kliinik on igati taskukohane, esmase nõuande saate ehk isegi telefonitsi.
Vabandan, aga ise hakkaks praegu improviseerima.

Parimate soovidega,
Marion
 

Küsimus: Kuidas kassi kappide otsa ronimisest ja mööbli kraapimisest võõrutada?03.12.2013

Meil on 1a isane kass, kastreeritud, igati tore tubane loom. Probleem on selles, et viimasel ajal kipub ronima kappide otsa, mida kõrgemale saab, seda rahulolevam on. Kuidas saaks teda sellest harjumusest ära harjutada? Olen ka karistada püüdnud, ei mõju, nii kui selja pöörad, jälle platsis. Ja veel küsimus, kuidas saaks kassi õpetada kraapima kraapimispuud, mitte mööblit? Olen meelitanud palderjaniga, selle ta lakub ära ja mõnuleb pärast, võtnud ta kätte ja tema käppadega näidanud mida ja kus tegema peab - ei mõju.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist,

Kassidel on ilmselt loomuses turnida ja ilmselt looma võttes peab arvestama looma võimalike iseärasustega. Kass on üsna raskestikasvatatav tegelane ja sellepärast on vahest lihtsam ennast tema järgi sättida. Ehk on võimalik talle võimaldada mingi kapipealne, kus ta tohib käia. Enda kassidele tegin ukse peale riiuli, kuhu külmkapilt hüpata saab. Väga populaarne koht meil.
Kui aga ikka üldse pole võimalik ja kass ajab riiulitelt asju maha, korraldades nõnda palju segadust, siis peab lihtsalt järjekindlalt keelama. Abiks ehk veeprits ja ähvardav kõššš.
Kui isegi palderjaniga kratsipuud ei taha kratsida, siis oleks variant pidev küünte lõikus. On olemas ka selliseid kratsiplaate, mida saab kinnitada mööblile. Kohta, kus loom kratsima on harjunud. Osad on isegi sellised, mis painduvad ja saab 90 kraadi alla panna. Soovitan lapata välismaiseid lemmikloomatarbeid pakkuvaid internetilehti. Leiate ehk mingi lahenduse.
 

Küsimus: Kas toakass võib leida kodutee, kui ta pärast 3. korruselt kukkumist on juba 2 päeva kadunud?12.11.2013

Kass on toakass ja käinud rihma otsas jalutamas oma kortermaja ees. Kas ta võib ise kodutee üles leida?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Kui olete kassiga koos rihma otsas õue tulnud nii, et kass ise kõnnib ja pole süles ning sama moodi ka tagasi tuppa läinud, siis on üsna tõenäoline, et ta teab, kuidas koju saab.
Tegelikult peakski iga kassiomanik nii tegema, et kui käiakse traksidega õues, siis tutvustatakse kassile alati koduteed ja lastakse omal käpal läbi käia.
 

Küsimus: Kuidas kassile selgeks teha, et hammustamine ja jalgade ründamine ei ole OK?04.11.2013

Võtsime uue kassipoja. Omasime ka eelnevalt 10 aastat kassi, kes kippus kuri olema. Uue kassikesega ei sooviks, et asjad kontrolli alt väljuksid. Täpset sugu ei tea, kuid tundub siiski olevat isane. Tubane kass. Sündinud on kassike 23/07/2013. Sööb krõbinaid, joob piima, vett ja sööb ka konservtoitu, armastab ka tavalist toitu. Tegemist talukassiga, ema juurest sai ära toodud siis kui oli 1,5 kuune enam vähem võibolla nõks vähem, pesakonnas kasvas ka teine poeg, kes nüüdseks on inimeste suhtes kartlik ja oli juba väiksena selline rahuli ja eemalehoidvat tüüpi. Meie kassike oli oluliselt elavam ja mänguhimulisem. Peres ka 2 last (5a ja 7a). Kassikesel käivad peal need õhtused ja hommikused jooksutuurid, mil kipub ka jooksmise käigus lastele ja aega ajalt ka endale jalgadesse hüppama ja ründama. Päevasel ajal ka tihti läheb laste juurde ja ei ole harvad juhud, kus lapsed ta tõstavad mängutoast välja , kuna kipub hammustama. Lõikame küüsi, kasutame veepritsi, käsklused "ei tohi" on igapäevased. Suuremate tuuride maha võtmiseks ja peale ründamist oleme 5-10 min ka pannud vannituppa rahunema. Mängime mänguasjadega, närib ja puksib kahe tagakäpaga pehmeid kaisukarusid isukalt, veab hambus mööda tuba ringi. Pigem kipub just ründama ühte last rohkem kui teist. Samuti kui mänguhoog peale tuleb siis pai tegemisel kipub hammustama (esialgu mitte veel väga tugevalt kuid siiski). Kastreerimise peale saame mõelda 3-4 kuu pärast. Mis võimlaused on veel just kassile selgeks teha, et hammustamine ja jalgade ründamine ei ole OK ja kuidas sellest lahti saada? Olen palunud ka lastel temast mitte välja teha kui selline tuuritame peale hakkab, mitte torkida, keerata selg, kasutada veepritsi jne. Olen kuulnud ka sellisest söögist nagu royal canin calm, mis peaks rahustama, kuid mis elueast alates seda võiks proovima hakata kui asi ei parane.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tervist!

Omast kogemusest võin öelda, et pea iga kassi saab oma käe järgi voolida. Minu viiest kassist ei tule ükski selle peale, et võiks mind käpaga lüüa, hammustada või kallale karata. Samas tean, et selle taga on pikk ja järjekindel töö.
Kassipoeg on selline taltsutamatu ja mänguhimuline umbes kuni 4-5 kuud. Siis hakkab rahunema ja piirid saavad selgemaks... kui muidugi on piire seatud.
Teie hetke kirjeldusest tundub, et tegu on täiesti tavalise ja normaalse kassiga. Ei midagi tavapäratut või ebaharilikult agressiivset.
Kassipoega peab korrale kutsuma kohe, kui ta mida valesti teeb. Ehk siis kui ta kargab jalga ja jookseb kohe minema, siis on hilja reageerida. Kui kass hammustab, närib, põtkib jne. siis peaks kohe koputama näpuga hoiatavalt kõrvade vahele. Kui see ei anna reaktsiooni, siis võib kergelt turjast sakutada ja eemale lükata. Võib ka turjast korra tõsta, et rahuneks... kui aga ei rahune ja teiepoolne tegevus ajab teda rohkem pöördesse, siis ongi vetsu rahunema panemine hea lahendus. Tihti on kassil endal ka kohe kergem olla, kui saab hetke omaette mõelda. Välja tuleb vetsust tavaliselt juba palju rahulikum ja endaga rahulolevam kass. Lapsi ründab kass pigem, sest saab aru, et lapsed on omasugused ja erilist respekti nende vastu ei teki. Soovitan lastel lihtsalt eemale hoida, kui hullutuurid peale tulevad. Kasutage tuuri ajal ka ridva otsas mänguasju ja suletutte. Nii ei saa kass hammustada.
Calm toit pole teie kassile kindlasti õige toit. Teie kass on terve ja elujõuline kassilaps. Pealegi täiesti normaalne. Calm sobib stressi korral ja käitumishäirete puhul. Teie kassil vaevalt neid on.
Seega varuge kannatust, mängige kassiga palju ja keelake selge sõnaga ei. Hästi sobib ka kassi peale sisisemine. Ähvardavast kõššššššš-ist saab ka kassilaps hästi aru. Arvan, et paremini kui teist.
Seega järjekindlust ja veel kord järjekindlust!
NB! Olen täheldanud, et lastega kasvavad kassid on sõbralikumad ja elutervemad, sest on harjunud kõvade häältega ja väikeste kätega, mis alati just õiget pidi sülle ei tõsta:)
 

Küsimus: Kas kassi käpa luumurru tagajärjel toimunud totaalne muutumine on jääv või muutub rahulikuks tagasi?12.09.2013

Tere. Võtsime umbes nädal tagasi isase kassipoja. Kiisuhärra sündis 24 juuni ja on täielikult toakass. Sööb KitKati konservi ja natuke krõbinaid. Kõik oli korras, kiisu sõbralik ja uue koduga leppinud. Kuid, asi selline - kassipojal on käpal luumurd. Saime arstilt 2 süsti - valuvaigistava ja antibiootikumi (kuna oli ka 40 palavik). Peale koju minekut on kass kui äravahetatud. Käisime arstil küll alles eile, kuid kardan, et tema halb käitumine jääbki. Nimelt on kass täiesti pöörane - arst keelas igasuguse hüppamise tegelikult ära. Kass on nagu täiesti omas maailmas. Täna oli - ajas taga oma saba (mida ta varem eriti ei teinud, kuid nüüd teeb kogu aeg), mina hüüan teda või koputan vastu maad või kõristan ta mänguasja, kuid ta ei tee üldse väljagi. Kui ta vahepeal maha rahuneb siis sööb ilusti. Kui tal see "hoog" on peal, ei lase ta mind endale absoluutselt ligi ja kui laseb, siis hammustab ja küünistab või vaatab tigeda näoga ja ajab end turri. Jookseb lihtsalt ringi nagu pöörane. Arst arvas, et kassil lihtsalt valus ja ebameeldiv. Samuti soovitas ta kassist mitte välja teha ja lasta tal omaette olla - on see ikka heamõte? Kuid kui selline käitumine jääbki? Ja mida saaksin teha, et oma armast kiisut tagasi saada? Kuidas karistada ja kas üldse peaks? (Ei tea kas see on oluline aga nüüd närib asju eriti valimatult ja palju - koguaeg ainult närib).

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Pean tunnistama, et ma ei pea end pädevaks sellele küsimusele vastama. Arsti soovitused kõlavad normaalselt - ignoreerige ja vältige konflikte kassi ja enda vahel.

Tegelikult soovitan pidada nõu loomaarst Anu Poopuuga, kes töötab Vilde tee loomakliinikus ja on palju uurinud loomade käitumisprobleeme. Juhul kui te pole Tallinlane, siis võite ikka uurida, mis ta asjast arvad ja mida soovitab.

Marion
 

Küsimus: Mis vanuses oleks sobilik kassile hakata andma närimiseks kassimuru?04.09.2013

Tere,

Mis vanuses oleks sobilik kassile hakata andma närimiseks kassimuru?

Parimat,

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Kiisul võib igas vanuses olla muru. Asja praktiline külg on ka see, et nii jätab loom ehk potililled terveks.
Päris kassipojal ilmselt veel karvapalle ei ole, aga kui loom juba suure kassi mõõdud võtab ja end korralikult peseb, siis tekivad ka karvapallid makku. Rohi on üks võimalus nendest vabanemiseks. Palju parem ja tervislikum viis siiski karvapalli pasta kasutamine. Muru võib sellegi poolest kodus olla. Usun, et kassile meeldib.

Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Mida teha, kui kass kräunub ööd läbi?14.08.2013

Tere, mul on Briti pikakarvaline emane kass, kes on 2 a ja kolme kuune. Kõik oli nii kaua okei, kuni kass hakkas aasta tagasi väljas käima ja siis kui kassil tuli jooksuaeg peale, steriliseerisime kiisu ära ja peale seda käib ta endiselt väljas. Isased kassid on endiselt huviorbiidis:). Käivad akende taga kräunumas jne, aga meie kiisu väga ei salli enam kasse, vähemalt tundub nii, sest iga kord kui mõni kass siia ilmub, siis meie kiisu uriseb ja tahab rünnata teist kassi. Mure tegelikult on selline, et meil on pisiperet oodata ja kiisu ei lase öösiti magada, kuna tahab kogu aeg välja saada ja siis kohe jälle tuppa tagasi ja nii öösel mitmeid kordi, et häirib meie und. Mida teha ja kas annab midagi üldse teha? Oleme mõelnud ka kiisu ära andmist, kuna kardan, et ta karistab mind selle eest, et ta ei saa võib-olla enam piisavalt tähelepanu enda arvates. Võib-olla olen ta ka liialt ära hellitanud, kuna siiski esimene loom minu elus, kes mul olla võis. Ja siis olen teda armastanud ja hoidnud kogu hingest.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Seda, miks kassid ikka teie maja piiravad, ma öelda ei oska. Kui oma kassil jooksuaegu ei käi peale operatsiooni, võib steriliseerimise nimetada igati õnnestunuks.

Öise edasi-tagasi käimisega saab kindlasti midagi ette võtta. Eelkõige tuleb koguda kõvasti järjekindlust ja tahet ning olla täiesti järjepidev.
Otsustage ära, kas te soovite, et kass oleks toas või õues. Kui jätate tuppa, siis lihtsalt iga kord, kui kass nõuab õue, keelake ja pritsige kassi spray pudelist veega. Vajadusel 10X öö jooksul. Mingi hetk kujuneb kassil arusaam, et öösel õue ei saa või siis et öösel tuppa ei saa. Kassil peaks siis kindlasti olema ka toas liivakast! Variant on muidugi mõnelt välismaiselt lehelt uurida erinevaid lahendusi. Ehk on võimalik paigaldada mingi kassiuks, mis ei lase külma sisse ja võimaldab kassile edasi-tagasi käimise võimaluse.

Heade soovidega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Mida teha, kui kass võeti ema juurest liiga vara ära ja nüüd tahab ta tissi lutsida?14.08.2013

Tere!
Selle aasta juuni alguses sain ma endale väikese emase kiisupreili. Sain ta endale sõbra kaudu, kelle kass pojad sai. Alguses oli kõik hästi, ta kohanes kiiresti ja võttis mind hästi omaks. Varsti aga avastasin, et ta millegi pärast ronib mulle rinna peale ja nagu otsib tissi (sõtkub käppadega ja teeb sellist lutsumishäält). See pani mind mõtlema, et äkki ta võeti liiga vara ema juurest ära. Kui ma ta alles sain, ütles sõber, et ta on 10 nädala vanune vähemalt. Mina tol ajal olin temast nii vaimustunud, et mulle ei tundunud kahtlane, et ta nii pisike oli (mahtus peopessa ära).
Kui ma hiljem uuesti küsisin, et millal Miisu sündis öeldi mulle, et mai alguses. Ma olin väga pettunud ja kuri sõbra peale, et ta nii vara kassipoja ära võttis ema juurest. Ma ei ole temaga veel arsti juures käinud, kuid plaanin kindlasti selle kuu lõpus minna, seega ma ei ole isegi päris kindel kui vana ta on, aga arvan, et nüüdseks juba 2 ja pool kuud.
Küsimus oleks siis selline, et kas ma peaksin tal laskama tissi edasi otsida ja lubama tal lutsuda või peaksin ta eemale lükkama iga kord kui ta nii teeb?
Ma tean, et see on kassile väga traumeeriv ja et see mõjutab tema käitumist.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Sellist lutsutamis-sõtkumis kommet esineb jah tihti just neil poegadel, kel on jäänud emaga olemise aega väheks. Keelata pole mõtet, las sõtkub pealegi. Ilmselt pakub see talle rahuldust ja turvalisust.
Vihjeks võin anda, et kahekuune kassipoeg kaalub umbes 1 kilo.
Enne arsti juurede minekut oleks mõistlik anda kassipojale ussirohtu. Seda siis vastavalt kehakaalule.

Heade soovidega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Mida teha, et noorem kass hakkaks krõbinaid närima, seni ainult kugistab tervelt alla?07.08.2013

Tere,
Oman kahte ilusat kassi (üks sai just aastaseks ja teine on 10 kuune), mõlemad on isased ja kastreeritud. Küsimus seisneb selles, et väiksem kass ei näri enamjaolt puruks krõbinaid, vaid kugistab need tervenisti alla, et kuidas saada kass krõbinaid närima? Kuna varsti peaks hakkama suuremaid/täiskasvanu krõbinaid juba andma. Vahest, kui olen sellele samale kassile kraanist jooksvat vett andnud juua, siis pärast joomist ta oksendab pm selle sama vee välja paari terve krõbinaga (aga seda ei juhtu tihti).
Ja ta ei taha muud toitu ka peale krõbinate, st et ta ei söö konserve, pasteete, kodust toitu ega ka kassile mõeldud maiuseid (teine kass sööb hea meelega kõike). Loomaarst selle kohapealt ütles, et ei pea vitamiinide puudujäämise pärast muretsema, kuna kassid tema sõnul näevad tõesti kenad välja.
Siis üks küsimus veel, ükskord andsin suuremale kassile mingeid anti hairball/karvapalli maiuseid/krõbinaid ja siis järgmine päev ta oksendas karvapalli välja, kas see on normaalne? Muidu rohkem ei ole seda juhtunud ja kas selliseid krõbinaid peaks rohkem andma ja ka väiksemale, kuigi ta ei ole huvitatud?

Ette tänades,

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Ka mul on kass, kes neelab krõbinaid ja muud ei söö. Kass on seitsmene ja terve elu selline olnud. Probleeme pole. Krõbin peaks kõhus üsna ilusti paisuma ja pehmeks minema. Kui aga kass kugistab korraga liiga palju, siis võib ta tõesti vahest kõik välja oksendada. Probleem on siis, kui kass oksendab liiga tihti ja isegi mitu korda päevas, isu on halb ja tuju halb.
Üks nipp võib olla see, et pakute kassile mingeid dental kõbinaid. Need on tavaliselt väga suured ja ei jää muud üle lihtsalt kui närida.
Karvapalli toidud ja pastad ei ole mõeldud toimima nii, et kass hakkaks karvapalle oksendama. Pigem peaksid nad tegema toidu maos libedaks ja nii ei saa karvapallid tekkida ning karvad väljuvad kassi seest liivakastis käies. Kui teie kass oksendas peale selle toidu andmist, siis oli ilmselt tegu kokkusattumusega.

Kena suve jätku ja pai kassidele!
Marion
Kasside Turvakodu