Lepinguõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui abikaasa ei suuda tähtajaks laenu ära maksta, kas pangal on õigus võtta raha minu või laste kontolt?31.07.2013

Tere,
kui abikaasa võtab minu teadmata laenu, kuid ei suuda seda tähtajaks ära maksta, kas pangal on õigus võtta raha minu või laste kontolt?

Ette tänades,

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Pangal on õigus saada enda nõude katteks raha kolmanda isiku pangakontolt juhul, kui ta on selle kolmanda isikuga sõlminud vastava lepingu või tal on selle kolmanda isiku suhtes täitedokument (näiteks kohtulahend), mida täidab kohtutäitur. Nende asjaolude puudumisel pangal vastavat õigust ei ole.
 

Küsimus: Kuidas tean, mis aja eest kohtusse pöördudes võlgnikult intresse nõuda, kui ma ei tea mis aja pärast ta võla tagasi maksab?30.07.2013

Kui pika aja jooksul pärast laenulepingu lõppemist saab võlgniku vastu kohtusse minna? Ja kui ma ei tea kunas võlgnik kavatseb raha tagasi maksta, siis kui pika aja eest ma saan viivist küsida? Kas kuni selle hetkeni kui ma asja kohtusse annan või saan ma seda küsida ka umbes näiteks 1 aasta eest?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Tehingust tulenev nõue aegub kolme aasta jooksul. Pärast nõude aegumist võib kohustatud isik keelduda oma kohustuse täitmisest. Kohus või muu vaidlust lahendav organ võtab nõude aegumist arvesse ainult kohustatud isiku taotlusel. Kui on kokku lepitud laenu tagastamise kuupäev, siis saab selle kuupäevani nõuda intressi tasumist ja pärast seda kuupäeva viivise maksmist, kui ei ole sõlmitud erikokkuleppeid. Viivist saab nõuda kuni kohustuse täitmiseni, kuid rahalise kohustuse täitmisega viivitamisel tuleb põhivõlast suuremat viivisenõuet põhjendada võlausaldajal, kui võlgnik nõuab viivise vähendamist ja viivist on arvestatud rohkem kui seadusjärgses suuruses. Sel juhul peab võlausaldaja tõendama suurema kahju olemasolu.
 

Küsimus: Kas korteri müüja vastutab ka juhul, kui ei olnud varjatud puudustest ka ise teadlik?29.07.2013

Tere.
Kas varjatud puuduste eest vastutamise kohustus on müüjal ka juhul, kui ta väidab, et ta ei olnud nendest puudustest teadlik? Nimelt sai müüja korteri päranduseks ja tegi selles korteris müügieelse sanitaarremondi. Mina ostjana aga teostan korteris kapitaalremonti ja konstruktsioonide lahtivõtmisel avastasin mitmeid olulisi puudusi. Müüja väidab, et tema ei ole nendest teadlik, kuna ta ei ole selles korteris ise reaalselt elanud ja need puudused olid ka temale varjatud ehk ta ei ole sihilikult puudusi varjanud. Kas müüjal lasub vastutus antud olukorras või mitte?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Seadus ütleb, et müüja vastutab asja lepingutingimustele mittevastavuse eest, kui mittevastavus on olemas juhusliku hävimise ja kahjustumise riisiko ülemineku ajal ostjale, isegi kui mittevastavus ilmneb hiljem. Juhusliku kahjustumise riisiko läheb reeglina ostjale üle asja üleandmisega. Oluline on see, et millal te müüjale nendest puudustest teavitasite - seaduse järgi peaks teavitama puudustest mõistliku aja jooksul. Mõistlik aeg on küll ajaliselt määratlemata, kuid põhimõtteliselt tuleks hinnata puuduse olemust ja seda aega, millal te müüjat esmakordselt informeerisite. Kui alustasite kohe peale ostmist remondiga ja seejärel kohe peale puudustest teada saamist sellest teavitasite, siis võiks arvata, et teatamine on toimunud mõistliku aja jooksul.
 

Küsimus: Kas eraisikult võetud laenu intress võib kahe kuuga olla neli korda suurem kui laenusumma ise?24.07.2013

Tere. Võtsin kaks kuud tagasi eraisikult laenu 250 eurot. Tagasimakse tähtaeg oli 10 päeva hiljem ja kokku sai lepitud kirjalikult, et iga tähtajast üle läinud päev läheb intressi alla. Nüüdseks on möödunud kaks kuud kuni sain tööle ja soovisin laenu tagastada. Olin arvestanud, et mingisuguse intressi pean niikuinii lisaks põhisummale maksma, aga kui küsisin, et kui palju mul nüüdseks summa koos intressiga kokku tuleb, siis vastati mulle, et 1250 eurot. Küsimus siis selline, et kas see on reaalne nii suurt summat nõuda intressiks ja mida oleks kõige kasulikum sellises olukorras teha?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kohustus tuleb täita vastavalt lepingule. Majandus- või kutsetegevuses antud laenult tuleb maksta intressi. Muu laenulepingu korral tuleb intressi maksta üksnes juhul, kui see on kokku lepitud. Juhul, kui olete lepingus kokku leppinud intressimäära, siis tuleb vastavat intressi tasuda. Kui intressimäär ei ole lepingus kokku lepitud, kuid on kohustus intressi maksta, siis eeldatakse, et selleks on harilik määr, mis on tavaline sama liiki laenude puhul ajal ja kohas, millal ja kus laen saadi, hariliku määra puudumisel aga Võlaõigusseaduse §-s 94 sätestatud määr. Nõutav intressimäär on oluliselt kõrgem seaduses sätestatud intressimäärast.
Eeltoodu ei välista ega piira lepingupoolte õigusi viivise osas.
 

Küsimus: Kui ema tegi kinkelepinguga maja minu nimele, kuidas seal muretult elavad sugulased välja saada?22.07.2013

Ema tegi minu nimele maja kinkelepinguga. Kõik oleks nagu korras, aga seal elavad ka minu õetütar koos oma elukaaslasega. Ema on vana inimene ja õetütar ahistab teda ja keeldub minu ütlemise peale ka välja kolima. Üüri ega ka muid makse pole nad kunagi maksnud, seda kõike on teinud ema. Tahan neid sealt välja saada, aga ei tea kuidas. Kas tõesti saab ainult kohtu kaudu. (ps õetütrel on ka sellepärast tegemist olnud mitmeid kordi politseiga).

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Olete selle vara omanik olenemata sellest, kuidas te selle omandasite ja omanikuna on teil õigus soovimatud isikud sealt välja ajada. Paraku muud varianti peale kohtu antud olukorras ei ole jah.
 

Küsimus: Kui me õdedega oma 3/4 maja onule kingime, kas siis 1/3 omanikul ei teki mingit eesõigust?19.07.2013

Tere!
Minul on suur palve, ehk saate Teie aidata. Oleme uurinud asja siit ja sealt aga abi pole saanud. Ise oleme sellistes asjades üsna oskamatud, ei tea ju seadusi. Meie isa suri 2010. aastal. Ta oli meie emast lahutatud ja abielus uue naisega. Isa ema oli kinkelepinguga teinud oma maja meie isa nimele. Kui isa suri, oli meid kokku kolm pärijat: 3 tütart ja isa abikaasa. Maja läks pärimisele võrdsetes osades. Meie, 3 tütart võtsime pärandi vastu aga ainult sellepärast, et anda või kinkida oma osa isa vennale - meie onule, kuna see on tema sünnikoht ja lapsepõlvekodu. Meile öeldi notaris, et me ei saa oma osa onule anda, isegi mitte müüa sümboolse summa eest, et isa abikaasal tekib eelisostuõigus. Mida me peaksime tegema, et oma osa onu nimele saada? Kas me kinkida saaks? Probleem selles, et isa abikaasa nõuab oma osa eest hingehinda, muidu tema ei müü. Samas kui talle pakkuda, et ostku siis meie osa, siis tahab ta saada seda osa praktiliselt tasuta. Oleme sundseisus, maja laguneb, muru ta niitmas ei käi. Onu teeks seal kõik korda aga pole ju mõtet, kui isa abikaasa maksta ei kavatse, prügiveo ja elektri eest maksta ei taha, ei maksa ka. Ta kolis sealt välja ja elab oma majas nüüd. Maja seisab tühjalt. Lasime koha ära hinnata, aga olenemata sellest summast, mis kinnivara hindaja määras, nõuab isa abikaasa ikka mitmekordset hinda oma osa eest. Peamine küsimus ongi, kas me saaks kuidagi oma osa onu nimele, siis oleks tal kolm osa, isa abikaasal üks-ehk saavad nad omavahel kokkuleppele, meie-kolm tütart lihtsalt ei taha neid asju ajada, vältimaks tülisid, kuna see naine ei suuda rahulikult asju ajada - karjub ja ähvardab. Kas seaduse järgi pole ta kohustatud maja korras hoidma, muru niitma ja kui ta sellest keeldub, tegelikult ju teebki seda, kuna praegu ju juba teine suvi, kui ta pole seda teinud, kas pole mingit õigust meil tema käest tema osa välja osta selle hinnaga, mis määras hindaja? Vabandan, kui mu jutt keeruline sai aga loodan, et Te mõistate meie muret.

Ette tänades

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kaasomanikult tekib ostueesõigus kinnisasja müümisel. Kui kingite, siis ostueesõigust ei ole. Seega saaksite oma osad onule ära kinkida. Teiseks saaksite nõuda kaasomandi lõpetamist selliselt, et ostate tema osa välja. Kui te hinnas kokkuleppele ei jõua, siis otsustab hüvitise suuruse kohus vastavalt tegelikule turuhinnale. Paistab, et kaasomandi lõpetamise küsimus tuleb lahendada olenemata sellest, kas majaosa kuulub teile või teie onule, sest isegi, kui 3/4 osa omanik oleks onu, on olukord sama, ainult, et sellisel juhul oleks teie, kolme kaasomaniku asemel, teie onu. Lahkarvamused aga jääks. Teie isa endine naine nõuaks neid samu summasid onult. Olenemata sellest, kui suur on kaasomandi osa, on kaasomanikul alati õigus nõuda kaasomandi lõpetamist.
Kohus lähtub kaasomandi eest hüvitise suuruse määramisel kehtivast väärtusest, mis saadakse eksperdi poolt kinnisvara väärtuse hindamisel.
Kaasomanikul on kohustus oma kaasomandi osa korras hoida. Kui ta seda ei tee, saavad teised kaasomanikud hädavajalikud tööd ise ära teha ja nõuda selleks tehtud kulude hüvitamist. Kuid need kulud peavad olema tehtud asja säilimiseks. Muru niitmine ja asja korrashoidmine ei ole asja säilimiseks hädavajalik, pealegi on teil väga raske näidata, milliseid kulusid te selliste tööde tegemiseks olete teinud (kui te just ei telli neid töid kolmandalt isikult). Pelgas asjaolu, et kaasomanik ei osale asja tavapärases korrashoidmises, ei anna alust tema osa sundvõõrandamist nõuda.
 

Küsimus: Kas sularahas laenu andmise kohta on mingi vorm, üleandmise ja vastuvõtu akt vms?17.07.2013

1. Kas sularahas laenu üleandmise kohta on mingi vorm (üleandmise ja vastuvõtu akt) vms?
2. Kui suur on hetkel viivise protsent?
3. Mitu päeva on mõistlik aeg märkida lepingu ülesütlemise pikkuseks peale laenuandjalt kirjaliku teatise saamist laenuvõtja kohustuste mittetäitmise korral?

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Vastan teie küsimustele alljärgnevalt:
1) Konkreetset kohustuslikku vormi sätestatud ei ole, kuid kindlasti soovitan sularahas laenu üleandmisel vormistada korrektne laenuleping ning raha üleandmisel ka sularaha üleandmise-vastuvõtmise akt, milles on selgelt märgitud üleantud summa, viide lepingule (alus) ja saaja kinnitus summa kättesaamise osas;
2) seadusest tulenev viivis on EURIBOR + 7% aastas ehk hetkel ca 0,022% päevas
3) mõistlik tähtaeg oleks vähemalt 14 päeva.
 

Küsimus: Kas mitme tähtajalise üürilepingu järel võiks see muutuda tähtajatuks?02.07.2013

Kas linnal on õigus minuga leping lõpetada, kui nüüd tähtajaline viimane üürileping lõpeb. Linn on minuga sõlminud ühele ja samale elamispinnale 1998-2013 järjest 4 tähtajalist lepingut, kasutan üht ja sama elamispinda sundüürnikuna juba 14 aasta. Kas leping peaks muutuma tähtajatuks. Omandireformi käigus tagastati maja, kus olin elanud 1957 aastast 1995 a, õigusjärgsele omanikule, 1998 aasta eraldas linn mulle üürikorteri.
ootan vastust
Lugupidamisega

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Nagu aru saan, siis tegelikult linn mitte ei lõpeta teiega lepingut, vaid olemasolev leping lihtsalt lõpeb ja linn ei soovi seda pikendada. Isegi, kui leping oleks muutunud tähtajatuks, ei tähenda see, et lepinguline suhe kestaks siis igavesti. Tähtajatu üürilepingu võib igal ajal üles öelda.
See, et linn ei soovi enam uut lepingut sõlmida, on tema õigus. Lepinguvabaduse põhimõttest tulenevalt võib pool ise valida, kas ta sõlmib lepingu või mitte. Lepingu kehtivuse periood ei oma siin tähtsust.
 

Küsimus: Kas ehitustööde eest raha kättesaamiseks on kvaliteedi üle peetavas vaidluses tõenditeks ka fotod ning kirjavahetus?02.07.2013

Tere,
Tellija on jätnud töövõtjale tasumata suure osa lepingusummast (5000 15000-st eurost), tuues põhjuseks ehituse kvaliteedi puudused. Puudused olid tegelikult suhteliselt väiksed ja ebamäärased. Turuhind puuduste kõrvaldamiseks on 1000 eurot. Kokkuleppel töövõtjaga teostab parandustööd tellija ise töövõtja kulul, kuid maksumus kujunes juba ebaproportsionaalselt suureks. Tellija pidi esitama töövõtjale hinnapakkumise, kuid alustas parandustööd oma tuttava ettevõtja abil, teiste soodsamate teostajate hinnapakkumisi küsimata.
Tellija venitab tööde lõpetamisega ebamõistlikult kaua - üle aasta. Osaliselt tehtud parandustöö on ebakvaliteetne, olles vastuolus tellija enda kvaliteedi määramisega. Lisaks on ilmnenud petuskeemid (plaanitud ja töövõtja poolt makstud töö tegematajätmise püüdis tellija töövõtja eest varjata).
Samas rikkus tellija töövõtja autoriõiguseid ja projekti tingimusi, muutes põhjendamatult arhitektuurset lahendust, soovimata arvestada töövõtja järelevalve raames tehtud märkusi.
Kuidas saab nüüd saamata raha kätte, hinnates esialgsete puuduste olulisust või ebaolulisust ning tellija nõudmiste mõistlikkust? Leping, põhjalik kirjavahetus telljaga ning fotod objektist kogu töö kestel on olemas.
Kas riiklikult tunnustatud ehitusekspertide pidev töö oli hädavajalik igal etapil või kohus võib nüüd aktsepteerida ka kvaliteetseid fotosid (RAW-faile, mis on alles korraga mälukaardil ja arvutis) ning kirjavahetust, tehes ehitise ekspetiisi praegu, osaliselt tagantjärele?
Lugupidamisega,
töövõtja

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Tõendiks tsiviilasjas on igasugune teave, mis on seaduses sätestatud protsessivormis ja mille alusel kohus seaduses sätestatud korras teeb kindlaks poolte nõudeid ja vastuväiteid põhjendavad asjaolud või nende puudumise, samuti muud asja õigeks lahendamiseks tähtsad asjaolud. Tõenditeks on kindlasti ka fotomaterjal ja kirjavahetus, kuid seda, millised puudused töös esinesid ning kuivõrd on tellija poolt tehtud tööd vajalikud ning milline on nende kvaliteet jne peaks hindama siiski ehitusekspert vastava ehitusekspertiisi tegemise kaudu. Ehitusekspertiisi tegemisel saab kasutada tõendusmaterjalina eelnevalt tehtud fotosid. Kahjuks on nii, et kui pooled ei suuda lahkhelisid kohtuväliselt kokkuleppel lõpetada, siis saab rahalise kohustuse täitmist nõuda üksnes kohtu kaudu.
 

Küsimus: Kas maakler saab keelduda isiklikel põhjustel korterit välja rentimast?23.06.2013

Tere.
Selline mure ühe maakleriga. Soovime rentida korterit, mida üks maakler pakub ja oleme nõus ka ettemaksu tegema. Rentida soovisin mina, aga elama asuks mu naine ja 3 last sinna, üks neist on raske puuega. Vastutan kõige eest mina. Naisel müüdi korter maha ja ta peab 13. kuupäevaks välja kolima aga ei ole kuhu, vallal sots. korterit pakkuda ei ole, selleks otsustasin talle ise rentida korteri. Maakler aga keeldub, kuna mitu aastat tagasi oli tal probleem mu naise pojaga, kes on puudega ja naisega, selle põhjal ei ole mulle nõus seda rentima. Mis õigusega tema mulle keeldub seda rentimast? Mida ma saan teha? Enamus sealseid kortereid rendib välja just see sama maakler, sellest vallast mujale kolida pole võimalik kuna laste päris isa ei anna selleks nõusolekut, et saaksime lapsed mujale sissekirjutada, et nad kooli lasteaeda paigutada. Hetkel otsustamisõigus laste asjade üle arutamisel kohtus, mis võib võtta aastaid.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kehtib lepinguvabaduse põhimõte, mis tähendab, et pool võib ise otsustada, kellega ta lepingu sõlmib ja kellega mitte. Kui korteri omanik on volitanud maaklerit lepingut sõlmima, siis tegutseb maakler omaniku esindajana ja maakler otsustab, kellele ta korteri välja üürib. Ainus, mida antud juhul ehk teha saaksite, on rääkida korteri omanikuga otse - kui ta on nõus teile korteri üürima, siis ei saa maakler teda keelata.