Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Miks pean eestis esitama tuludeklaratsiooni, kui töötan soomes, tööandjaks soome firma, maksud maksan soomes?04.11.2013

Tervist! Kui olen soomes tööl, tööandjaks soome firma, maksud maksan kõik soome ja eestis puudub igasugune sissetulek, siis miks pean esitama tuludeklaratsiooni eestis? Samuti viibin aastas rohkem kui 183 päeva soomes.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tuludeklaratsiooni peavad esitama kõik residendid. Residentsuse määrab maksuhaldur (alalise või peamise) elukoha või Eestis viibimise aja järgi. Antud juhul siis ilmselt elukoha või eluliste huvide keskuse asukoha järgi. Arvestatakse Eesti rahvastikuregistri kannet, perekonna elukohta jm faktilisi asjaolusid. Eestis tulu (mitte)saamine või tööandja päritolu ei ole oluline.
 

Küsimus: Kas korteri välja üürimisel peame maksma tulumaksu üürisummalt või ka kommunaalkulude summalt?31.10.2013

Ema viibib hooldekodus ja tema kahetoalises korteris elab inimene, kes maksab oma jooksvaid kulusid, et ei tekiks võlgasid. Kuna emal ei jää vaba raha praktiliselt üldse kätte, plaanime korteris elavalt inimeselt hakata võtma ka 30 eurot kuus üüritulu (rohkem ei taha võtta, sest et tahame, et sama elanik seal püsiks). Pole viitsimist tegeleda uute inimeste otsimisega sinna korterisse.
Küsimus siis selline. Kui me hakkame võtma 30 eurot kuus üüritulu, siis kas tulumaksu peab maksma kogu summalt, mis elanik tasub (ka kommunaalid, elekter), või ainult sellelt 30 eurolt? Kas on vahet, kui elanik maksab ise oma kommunaalide eest otse ühistule? Kas olen õigesti aru saanud, et hoolduskulude ja ühistu laenu osa kommunaalidel kulub üürileandja poolt maksmisele? Veel küsimus: kas praegu toimetame ikka õigesti, kui sellelt summalt, mis katab vaid kulutatud kommunaale, me tulumaksu ei maksa?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Õigesti toimetate. Tulumaksu tasutakse üksnes saadud tulult, antud juhul siis üüritulult. Kuni korteri kasutamise eest raha ei võeta, pole ka maksukohustust. Korteriga seotud kõrvalkulud (kommunaal-, laenu-, remondi- jm kulud) ei ole tulud. Kõrvalkulusid kannab üürileandja või vastava kokkuleppe korral üürnik (nagu antud juhul ongi). Pole vahet, kelle kaudu kõrvalkulusid tasutakse.
 

Küsimus: Mis intressiga võib emaettevõte oma tütarettevõttele laenu anda?30.10.2013

Tere! Emaettevõte annab enda osalusega 50% ettevõttele pikaajalist laenu. Kuna on tegemist seotud pooltega, siis kas on võimalik anda laenu intressiga alla turuväärtuse, ilma, et riskiks. Kas oleks võimalik rakendada intressimäära 2%, mille on kehtestanud RM, kuigi selle sisu on teine.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Mina ei näe mingit riski mistahes intressimäära (sh 0%) korral. Kuna tehingu turuväärtuse arvutamiseks on vaja tuvastada paljude samal ajal ja samades tingimustes tehtud tehingute väärtused, siis on see antud juhul täiesti võimatu. Rahandusministri 2 % ei ole turuväärtus, vaid erisoodustuse poliitiline mõõdupuu. Tuleb märkida, et suurosanik ei anna laenu niisama, vaid selleks, et saada osa laenusaaja kasumist. Laenu andmise alternatiiviks on kapitali (täiendava) sissemakse tegemine, mille saab hiljem vajaduse korral probleemideta tagasi võtta.
 

Küsimus: Kas on mingi võimalus maksta osaühingu esimesel tegutsemisaastal dividendi?29.10.2013

Kas on mingi võimalus maksta osaühingu esimesel tegutsemisaastal dividendi? Aastaaruande peaks esitama alles 30.06.2014.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Dividende makstakse osanike otsuse alusel, maksmise eelduseks on kasumi olemasolu. Kuigi äriseadustiku kohaselt saab otsuse vastu võtta ainult majandusaasta aruande alusel (kõlbab ka kinnitamata aruanne), ei saa välistada, et osanikud teevad otsuse muul (näiteks vahearuande) alusel. Kui raha väljavõtmine peaks osaühingule probleeme tekitama, siis tuleb osanikel saadud summad (vajalikul määral) tagastada. Juhul, kui osaühing alustas tegevust 2012. aastal, võib otsuse tarbeks koostada 2012. aasta majandusaasta aruande.
 

Küsimus: Kas osa väljaostmisel teiselt osanikult võib kasutada osaühingu kontol olevat raha?28.10.2013

Tere!
Osaühingul oli kaks omanikku - kummalgi võrdne osa.
Üks osanik suri. Osa läks pärimisega pojale. Poeg müüks osa elusolevale osanikule. Kas tohib kasutada osaühingu arveldusarvel olevat raha osa väljaostmiseks? Kuidas osa kajastuks osaühingu bilansis?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

On kaks võimalust. Esiteks, osanik saab osaühingult laenu ja ostab selle arvel pärija osa. See on lubamatu äriseadustikus sätestatud laenukeelu tõttu. Laenukeelu rikkumine iseenesest sanktsioone kaasa ei too. Teiseks, osaühing ostab ise pärija osa. Oma osa ostmine on lubatav juhul, kui osanikud on vastu võtnud äriseadustikus sätestatud asjakohase otsuse. Oma osa peab osaühing kas maha müüma või annulleerima. Bilansis kajastatakse oma osa eraldi real "Oma osa" omakapitali vähendusena.
 

Küsimus: Kui ettevõte ostab eraisikult korteri ja soovib seda hiljem müüa, kas on vaja lisada käibemaks?16.10.2013

Käibemaksukohustlasest ettevõte ostab eraisikult korteri. Kui ettevõte soovib hiljem korterit müüa, kas on vaja lisada müügihinnale käibemaks?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ei. Kinnisasja võõrandamist käibemaksuga ei maksustata, sõltumata sellest, kellelt see on soetatud. Samuti on maksuvaba kinnisasja üürile, rendile või kasutusvaldusse andmine.
 

Küsimus: Kuidas on seaduslik ja kõige soodsam maksta MTÜ juhatusele tasu?15.10.2013

Oleme sotsiaalse ettevõtluse MTÜna tegutsenud üle aasta. Igakuine sissetulek on olemas (varieerub erinevalt). Kuna tulud on olemas, võiksime liikmetele/juhatusele maksta iga teatud aja tagant "töötasu". Siinkohal tekkiski küsimus, kas seda on võimalik eelarvest nii välja maksta, et riik sellelt makse võtta ei saaks - nt kanda seda maha esinduskulude hüvitisena vms. Kui on, siis kas seda nn "palgapäeva" võib teha nt igakuiselt või kord kvartalis?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

MTÜ, nagu iga teine juriidiline isik, võib raha välja anda:
1. kuludokumendi alusel (kauba/teenuse eest) või
2. ilma kuludokumenti saamata.
Viimasel juhul on maksustamine vältimatu, sõltumata sellest, kas raha saaja on füüsiline või juriidiline isik. Pole oluline, kuidas väljamakset nimetada. MTÜ ei tohi tulu jaotada oma liikmetele. Juhatuse liikme tasu suurus ja maksmise kord määratakse üldkoosoleku otsusega.
 

Küsimus: Kas online pokkeriga tulu teenides peab ka mingeid makse maksma?08.10.2013

Kas online pokkeriga tulu teenides peab ka mingeid makse maksma? Ning kui peab makse maksma, siis kui suure osa ma oma tulust riigile maksma pean? Kas seda peab kajastama ka iga-aastases tuludeklaratsioonis?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tulumaksuga maksustatakse mistahes tuluallikast saadud tulu. Maksumäär on 21% aasta kogutulust, tasumisele (või tagastamisele) kuuluva maksusumma arvutab maksuamet. Hasartmänguvõidult muid makse ei pea maksma. Tulud, millelt maksu pole kinni peetud, kajastatakse residendist füüsilise isiku tuludeklaratsioonis (vorm A) tabelis 7.1.
 

Küsimus: Kes peab maksma maksud kui eraisik palkab eraisiku?07.10.2013

Kes peab maksma maksud kui eraisik palkab eraisiku? Millised maksud tuleb tasuda? Kas töötajale kehtib ravikindlustus?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Iga tööandja, sõltumata staatusest (sh eraisik) hoolitseb oma töötaja maksukohustuste täitmise eest, st ta peab töötajale tehtavast töötasust kinni tulumaksu ja kannab selle üle maksuametile. Tööandja arvestab ja tasub oma arvelt sotsiaalmaksu, tagades nii töötaja pensioni- ja ravikindlustuse. Sotsiaalmaksu deklareerib tööandja koos kinnipeetud tulumaksuga vormil TSD (lisad 1 ja 2). Lisaks sellele arvestab, deklareerib ja tasub tööandja nii töötaja kui ka tööandja töötuskindlustusmakse.
 

Küsimus: Kas üle 3 aasta vanuse arve võib raamatupidamises maha kanda, kui hankija ka ei nõua enam maksmist?04.10.2013

Tere!
Olen läbi lugenud sarnased küsimused ja vastused antud portaaalist, ent vastused on jäänud siiski pisut arusaamatuks.
Olukord on järgnev:
Firma raamatupidamises on üleval ühe hankija (transpordifirma) arve, mille tasumise tähtaeg oli juba 07.01.2010. Hankija pole ise huvi üles näidanud ning arve tasumist peale nimetatud kuupäeva meilt nõudnud.
Kuidas antud olukorras käituda? Kas saab väita, et arve tasumise nõue on aegunud? Juhul kui nõue on aegunud, kas sellest peaks teavitama hankijat? Kas on õigus aegunud nõue raamatupidamisest maha kanda?

Heade soovidega!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tehingust tuleneva nõude aegumistähtaeg on kolm aastat. Aegumistähtaeg algab nõude sissenõutavaks muutumisest. Nõue muutub sissenõutavaks arvel näidatud tasumise tähtpäevale järgnevast päevast. Nõude aegumisest pole vaja kellelegi teatada. Raamatupidamisest kantakse nõue maha pädeva isiku (juhatuse liikme) korralduse alusel. Arvan, et heauskne võlgnik peaks oma kohustuse täitma, vaatamata aegumistähtaja möödumisele ja asjaolule, et võlausaldaja ei ole lisaks arve esitamisele tasumist ekstra nõudnud.