Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis saab eraisiku maksukohustustega peale surma?03.05.2013

Mis juhtub eraisiku maksukohustustega (järelmaksud) peale isiku surma?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Surnud inimesega seotud kohustused kuuluvad kadunukese pärandi hulka. Pärandi vastuvõtmisega lähevad pärandaja kohustused üle pärijale, kes peab need täitma. Pärandvara ebapiisavuse korral peab pärija need kohustused täitma oma vara arvel.
 

Küsimus: Mida teha, kui tööandja ei kanna kohtutäiturile edasi palgast kinni peetud nõuet?02.05.2013

Tere,

Mida teha, kui tööandja ei kanna kohtutäiturile edasi palgast kinni peetud nõuet? Vesteldes tööandjaga, vastab ta, et ei kavatsegi seda teha. Kelle poole pöörduda? Kuidas tõendada, et tööandja on minu palgast need summad kinni pidanud kuid ei ole edasi kandnud? Kas näiteks maksuameti eelnevate perioodide tuludeklaratsioonides nähtavad palganumbrid on abiks? Võlgnevusest ja pangakonto arestist mina ju enne ei pääse, kui kohtutäitur raha kätte ei ole saanud.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui kohtutäitur on kohustanud tööandjat osa töötaja palgast temale üle kandma, siis on see tööandja ja täituri vaheline asi. Kui tööandja on osa palgast selleks otstarbeks kinni pidanud, aga pole väidetavalt oma maksekohustust täitnud, siis kaevake kohtutäiturile. Kuna täitur peab nõude täitmiseks vajaliku raha kokku korjama, siis on tema asi tööandjalt aru pärida ja vajaduse korral tööandja vastu hagi esitada. Kuigi tööandja on kohustatud andma töötajale tema nõudmisel andmeid arvutatud ja makstud töötasu ning tehtud kinnipidamiste kohta, pole töötajal antud juhul vaja kellelegi midagi tõestada. Tuludeklaratsioonidest abi ei ole.
 

Küsimus: Kui kaua võib maksuamet kinni hoida ühe firma arvet?30.04.2013

Kui kaua võib maksuamet kinni hoida ühe firma arvet? Mingit otsest vastust milles probleem on, maksuametilt tulnud ei ole. Juba 7 kuud on arved arestitud.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Nii kaua, kui ta vajalikuks peab. Tegu on maksuvõla sundtäitmiseks ette võetud toiminguga. Kuna maksuhalduri eesmärgiks on maksuvõla kättesaamine, siis võib ta kontot kinni hoida seni, kuni sinna laekuvast rahast saab võlg tasutud. Seetõttu ei saagi ta konto aresti kestuse kohta midagi vastata. Kui maksuhaldur veendub, et kontole raha ei laeku, siis annab ta täitemenetluse üle kohtutäiturile. Maksuhaldur võib pangakonto arestida juhul, kui isik ei ole täitnud deklareeritud või maksuhalduri poolt määratud maksukohustust tähtaegselt. Kui maksuvõlga ei ole, siis on tegemist õigusevastase aktsiooniga, mida on võimalik vaidlustada vaide- või halduskohtumenetluses.
 

Küsimus: Kui isa töötab kahel töökohal, kuidas siis toimub isapuhkuse tasu arvestamine?24.04.2013

Kui isa töötab ametlikult kahel töökohal, kuidas siis toimub isapuhkuse tasu arvestamine ja kas mõlemal kohal peab isa puhkama samaaegselt või on võimalik puhata näiteks ühel kohal 10 päeva ennem lapse sündi ja teisel kohal 10 pärast lapse sündi? Kui isa on asunud just (paar nädalat enne lapse sündi) uuele tööle, mille järgi arvestatakse siis puhkusetasu?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Isapuhkust saab kasutada järjest või osade kaupa olenevalt pere vajadustest kas ühe või mitme tööandja juures. Sotsiaalkindlustusamet hüvitab makstud puhkusetasu riigieelarvest kas ühele või mitmele tööandjale kokku 10 tööpäeva ulatuses. Mitme tööandja juures töötamisel peab töötaja isapuhkuse kasutamise avalduses märkima, et ta ei ole kasutanud ega soovi kasutada isapuhkust teise tööandja juures. Kui töötaja on kasutanud või soovib kasutada isapuhkust teise tööandja juures, tuleb tal avalduses märkida teise tööandja juures kasutatud ja/või kasutatavate isapuhkuse päevade arv. Isapuhkuse tasu arvutatakse isa keskmise töötasu alusel, kuid mitte rohkem, kui on kolmekordne Eesti keskmine brutokuupalk üle-eelmises kvartalis. Kui töötaja ei ole tööandja juures töötanud ühte tervet kalendrikuud, võetakse keskmise töötasu arvutamisel aluseks töötasu alates tööle asumise päevast kuni päevani, mil on vaja arvutada keskmist töötasu. Kui on töötatud nii vähe, et pole veel palgapäevani jõutud, keskmist ei arvutata ja makstakse kokkulepitud töötasu.
 

Küsimus: Kas juhatuse liikme lepingu alusel haiguse ajal ka mingit tasu või hüvitist makstakse?23.04.2013

Sõlmisin juhatuse liikme lepingu kuutasuga 100 €. Lepingus on kirjas, et sama tasu makstakse ka puhkuse ajal. Mis juhtub haiguse ajal, kas leping peatub ja tasu ei maksta?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Käsundus- ega ka tööleping ei peatu kunagi. Kui on tegemist tööõigusliku lepinguga, siis on töötajal õigus töövõimetuse tõttu keelduda töö tegemisest. Pole reguleeritud, kuidas või kas üldse tuleb keeldumist vormistada.
Juhatuse liikme leping on käsundusleping. Tema kohustused tulenevad äriseadustikust, põhikirjast ja juhtorganite otsustest ning ta on tervislikule seisundile vaatamata ametis aasta- ja ööpäevaringselt. Raha saab ta siis ja nii palju, kui juhatatava äriühingu osanikud võimalikuks ja õiglaseks peavad.
 

Küsimus: Kas isik, kes ei ole Eesti resident peab Eestis asuva korteri müügilt maksma tulumaksu?19.04.2013

Tere
Eesti riigi kodakondsel on Eestis korter. Praegu elab ta ka ühes välisriigis, mille kodakondsus tal ka on. Sisse on ta kirjutatud Eestis oma elamispinnal ja elab seal, kui ta Eestis viibib. Ta ei ole Eesti resident. Küsimus siis selline: kui ta müüb oma Eesti korteri, kas ta peab maksma müügilt tulumaksu ja kui jah, siis kus ta peab tulu deklareerima, kas Eestis või välisriigis?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kinnisvaratulu maksustatakse kinnisvara asukohariigis. Seega Eestis asuva kinnisasja võõrandamisest saadud kasu maksustatakse Eestis, kusjuures pole vahet, kas võõrandajaks on resident või mitteresident. Leian, et kõnealust korterit tuleb käsitleda mitteresidendi elukohana, mille müügist saadavat kasu Eestis ei maksustata, kui müüja kasutas korterit elukohana kuni võõrandamiseni. Mittemaksustavaid tulusid ei deklareerita.
 

Küsimus: Kas siin on vastuolu, kui üks osanik tahab teha osakapitali sissemakse kõigi kolme eest?17.04.2013

Ettevõte on asutatud sissemakset tegemata. Plaanis on seda nüüd teha. Millised tegevused on selleks vajalikud? Üks kolmest osanikust tahab teha sissemakse kõigi eest. Kas selliselt tegevus on/ei ole vastuolu seadustega?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tuleb raha kanda äriühingu pangakontole või anda kassasse märkega "kapitali sissemakse". Äriühing võtab saadud raha oma raamatupidamises kapitalina arvele. Äriühingu jaoks pole oluline, kes kapitali sissemakse teeb, seadustega vastuolu pole. Kuidas osanikud asja omavahel klaarivad, pole äriühingu asi.
 

Küsimus: Kas siis tagastatakse intressidelt tulumaksu, kui korter vormistada osaliselt kaaslaenaja nimele?17.04.2013

Tere!
Ema ostis pangalaenuga korteri, kus elab tütar. Põhitaotleja on ema ning maksab samuti ema, kuid tütar on laenu kaastaotleja. Korter on hetkel 100% ema nimel ning maksuametis selgus, et sellisel juhul intressidelt tulumaksu ei tagastata. Kui korter kirjutada täielikult või osaliselt tütre nimele, kas sellisel juhul on võimalik tulumaksu tagasi saada?
Aitäh!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Residendist füüsilisel isikul on õigus tulust maha arvata ainult endale eluasemeks elamu või korteri soetamiseks võetud laenu intressid. Korter saab tütre nimele, kui ema selle talle võõrandab. Nii soetab tütar endale küll eluaseme, kuid intresside maksmise kohustust sellega ei kaasne. Ema saab intresse tulust maha arvata juhul, kui tal on plaan oma korterisse millalgi elama asuda.
 

Küsimus: Kas pankadevaheliste euromaksete mittetoimumine pühade tõttu on TsÜS § 136 lg 8 kontekstis "muu puhkepäev"?05.04.2013

Tere.
Elust enesest on tekkinud huvitav situatsioon. Tasusin käesoleva aasta maamaksu esimese osamakse tähtajal, esimesel aprillil. Kuna mu arveldusarve on niisuguses pangas, kus Maksu- ja Tolliametil arveldusarvet ei ole, siis reaalselt laekus see ülekanne pühade ajal euromaksete mittetoimumise tõttu Maksu- ja Tolliametile eeldatavalt teisel aprillil, mistõttu on mul e-maksuametis hetkel näha neli eurosenti arvestuslikku intressi, kuigi ma täitsin enda maksukohustuse õigeaegselt.

Küsimus ise ka: kas pankadevaheliste euromaksete mittetoimumine pühade tõttu on TsÜS § 136 lg 8 kontekstis "muu puhkepäev"?
Summa on küll naeruväärne, aga põhimõte on ka midagi väärt.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ei ole see muu puhkepäev, lihtsalt hoolimatus. Maksekorralduse täitmise tähtaja sätestavad pangad oma arveldamistingimustes. Eri pangad kasutavad seal küll erinevaid arveldamisaja mõõtühikuid (päev, kalendripäev, arvelduspäev, pangapäev), kuid üldine reegel on, et korraldus raha ülekandmiseks teise Eesti panka täidetakse samal päeval, välja arvatud õhtuti, puhkepäeviti ja riigipühadel tehtud korraldused. Pole vahet, mis põhjusel pank tavalisel tööpäeval oma töö tegemata jätab (sanitaarpäev, küberrünnak, tsiviilkaitse õppus, emapanga korraldus jne), maksekorralduse täitmatajätmise eest kannab ta vastutust.
 

Küsimus: Kas osaühingu likvideerimisel peab osanik jaotatavalt rahalt maksma tulumaksu?04.04.2013

Ainuosanik loobus ettevõttele antud laenust, samas aga lõppbilansis jäi raha arvele. Jaotusplaanis on ainuõigus temal. Kas kantavalt rahalt peab osanik maksma tulumaksu või oleks siiski lõppbilanss mõtekas teha nii, et varajaotusplaanis midagi jaotada ei ole?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui raha on olemas, siis nii ongi - bilansist ei saa miski lihtsalt niisama ära kaduda. Kui laenust loobumine vormistati sissemaksena omakapitali, siis saab osanik selle tagasi võtta maksuvabalt. Kui on vormistatud muul viisil, näiteks kingitusena, siis tuleks tehing ümber vormistada.