Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas EVP-dega erastatud korteri võib müüa tulumaksuvabalt?25.11.2013

Tere
Kas EVP-dega erastatud korteri (60-korterilises KÜ-ga majas) võib müüa tulumaksuvabalt (ei ole enam 6 aastat elukoht ja eelmise eluaseme müügist on möödas üle 2 aasta) tuginedes TMS:
§ 15. Kasu vara võõrandamisest
(5) Tulumaksuga ei maksustata kinnisasja, elamuühistu osamaksu või hooneühistu liikmesuse võõrandamisest saadud kasu, kui:
3) kinnisasja oluliseks osaks või korteriomandi või -hoonestusõiguse esemeks on eluruum ning nimetatud eluruum ja selle juurde kuuluv maa on läinud maksumaksja omandisse ostueesõigusega erastamise teel ning kinnistu suurus ei ületa 2 hektarit.
Kui vastus on ei siis sooviksin infot, millal saab rakendada alampunkt 3.

Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ei või. §15 lg 5 p 5 on rakendatav juhul, kui kinnisasi omandati maa ostueesõigusega erastamise korras. See oli maareformi oluline element, mille eesmärgiks oli seniste maakasutajate seaduslike huvide kaitse ning eelduste loomine maa efektiivseks kasutamiseks. Ostueesõigus kehtis maale, millel asusid füüsilise isiku hooned. Maa ostueesõigusega erastamist korraldasid hoonete omaniku avalduse alusel maavanemad/kohalikud omavalitsused. Pole oluline, kas maksmiseks kasutati EVP või raha.
 

Küsimus: Kas on võimalik postikulult makstud tulumaks tagantjärgi tagasi nõuda?25.11.2013

Tere.
Pool kaasomandis oleva vara müügist (kaasomaniku ainuotsus) olen saanud postiteenuse kaudu rahakaardiga, millest on minu tuludest maha arvatud postikulud.
Maksuameti nõudel olen tasunud tulumaksu kogu summalt, ka postikulult.
Kas on võimalik postikulult makstud tulumaks (minu kulu, dokumentaalselt tõestatav) tagasi nõuda?
Tänud.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maha saab arvata ainult müügiga otseselt seotud kulud. Need on kulud, mida tegemata ei saa tehingut teha (näit riigilõiv, notaritasu), aga ka kulutused paremate müügitingimuste saavutamiseks (näit sanitaarnõuete täitmiseks või objektile kaubanduslikuma välimuse andmiseks, reklaami- ja maakleritasu). Seega võib postikulu tulust maha arvata, kui postiteenuse kasutamine oli vältimatu või kasulik.
 

Küsimus: Kuidas kajastada parkimistrahvi ja viiviste tasumist ettevõtte poolt?21.11.2013

Tere! Kuidas kajastada parkimistrahvi ja viiviste tasumist ettevõtte poolt? Kas tuleb deklareerida?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Parkimisreeglite rikkumise tagajärjeks võib olla väärteo eest määratud hoiatustrahv (näit keelatud kohas parkimise puhul), viivistasu kohaliku omavalitsuse tasulisel parkimisalal parkimistingimuste rikkumise eest või leppetrahv eraparklas infotahvlil kajastatud parkimistingimuste rikkumise eest. Esimesed kaks nõuet esitatakse auto omanikule, kolmas autojuhile. Seaduse alusel makstud trahvi (hoiatustrahv ja viivistasu) tasumine kajastatakse ettevõtlusega mitteseotud kuluna, millelt tasumisele kuuluv tulumaks deklareeritakse vormi TSD real 11 vastavalt vormi TSD lisa 6 tehtud arvestusele.
 

Küsimus: Kas abielulahutusel saadud kompensatsioon eksabikaasa kinnisvarasse tehtud kulutuste eest tuleb deklareerida?19.11.2013

Kas abielulahutusel saadud kompensatsioon endise abikaasa kinnisvarasse tehtud kulutuste eest tuleb näidata ka oma tuludeklaratsioonis? Kompensatsiooni maksmine toimus endise abikaasa poolt laenu arvelt. Kas selliselt saadud kompensatsiooni eest tuleb maksta ka tulumaksu?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ei, tehtud kulutuste hüvitamine pole kunagi maksustatav.
 

Küsimus: Kas imporditud värvide müümiseks on vaja mingeid erilube ja kust seda uurida?19.11.2013

Tere,
mida ma peaksin teadma, kui sooviksin Hiinast imporditud värvi(spray) Eestis turustada? Milliste maksude/litsentsidega ma peaksin arvestama kemikaalide edasimüügil?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kemikaaliseaduse (vt https://www.riigiteataja.ee/akt/116052013004 ) kohaselt reguleerib kemikaalide käitlemist Euroopa Liidu REACH-määrus, mida peavad järgima nii tootja, importija, ladustaja, edasimüüja, jaemüüja, allkasutaja jt. Vt http://europa.eu/youreurope/business/product/chemicals-reach/index_et.htm ja http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:396:0001:0850:ET:PDF .Turustaja peab end registreerima majandustegevuse registris. Mingeid erilisi makse pole.


VV
 

Küsimus: Kas meie söögikoht peab ka Fonogrammitootjate MTÜ-le maksma hakkama kui autorikaitsele juba maksame?15.11.2013

Tere
Tegeleme toitlustamisega, firma kaubamärgis on sõna "klubi" kuid mingiks ööklubiks me end ei liigita. Lahtioleku aeg 11-02. On täitsa tavaline söögikoht koduste toitudega ja saab ka a la cart'i kui vaja. Korra või kaks nädalas toimub disko ja vahel on selle asemel elav muusika. Istuma mahub umbes 50 inimest, disko ajal vähem, kuid siis enamus ka seisab. Oleme ammu sõlminud lepingu autorikaitsega ning maksame neile stabiilselt selle eest, et muusika mängib päeviti ja disko ajal. Saime hiljuti aga meili Fonogrammitootjate MTÜ-lt, et tuleb nüüd nendega ka sõlmida leping, muidu läheb asi kohtusse. Kohal nad pole käinud, nõudmine on saadetud ainult meili teel. Loogika ütleb, et miks peaks ühe ja sama asja eest topelt maksma, samas on info, et nad võitsid mingi kohtulahingu Tantsuagentuuri vastu (kellel vist autorikaitsega ei olnud lepingut), ilmselt kasutati tantsuks taustamuusikat.
Kas peaksime maksma ja kas selline meili teel tulnud nõue on korrektne?
Nii võib ju varsti veel mingi lauljate või pillimeeste MTÜ välja ilmuda ja hüvitist hakata nõudma.
Tänud ette.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Päris iga MTÜ ei tohi avalikus kohas mängitud muusika eest raha nõuda, see õigus ja kohustus on ainult autoriõiguse ja autoriõigusega kaasnevate õiguste omanike (esitajad, fonogrammitootjad, televisiooni- ja raadioteenuse osutajad) kollektiivse esindamise MTÜ-del, kes otsustavad ka autoritasu, litsentsitasu, esitajatasu või muu tasu suuruse. Fonogrammitootjate Ühing kogub tasu fonogrammide kasutamise eest, sõlmides selleks vastava lepingu. Lähemalt loe autoriõiguse seadusest ja http://www.efy.ee/index.php?page=88 .
 

Küsimus: Kas töölepingu alusel poole kohaga töötamisel läheb tulumaks esimesest sendist?13.11.2013

Tere! Töötan töölepingu alusel poole kohaga. On see õige, et tulumaks läheb esimesest sendist? Kas poole kohaga töötades 144 eurot polegi maksuvaba? Tänan.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Töökoormusel pole maksustamisega mingit pistmist. Maksustatakse mitte ainult palgatulu, vaid summaarne aastatulu. Enne maksu arvestamist tehakse kõik seadusega lubatud mahaarvamised, sh maksuvaba tulu 1728 eurot aastas. Igakuiste väljamaksete tegemisel arvatakse enne kinnipeetava tulumaksu arvestamist maha maksuvaba tulu 144 eurot. Selleks, et tööandja saaks seda teha, tuleb talle esitada vastav (ühekordne) avaldus. Kui on tegemist mitme tööandjaga, siis tohib avalduse esitada ainult ühele neist.
 

Küsimus: Kas võin 1/3 korteri kuludest ettevõtte kuludeks kanda, kui töötan kodus?08.11.2013

Tere,
Minu ettevõte on registreeritud minu elukohta. Olen ise ainuke juhatuse liige ja omanik. Tööd teengi kodus - kasutan selleks ühte tuba. Kas võin oma kodukulud (kommunaalmaksed, internet, telefon) osaliselt firma kuludesse kanda? Nt 1/3 ulatuses (mul on kolmetoaline korter, millest üks tuba on tööruum). Kas seda peab kuidagi tõestama?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui äriühing kasutab oma ettevõtluses selliseid hüvesid, mille eest maksab keegi teine, siis on ka need tema ettevõtlusega seotud kulud. Äriühing peab need kulutused hüvitama. Äriühingul ja ruumi omanikul tuleks kulude jaotamises kirjalikult kokku leppida. Kokkulepe ja maksjale laekuvad kuluarved tuleb anda äriühingu raamatupidamisse, kus need võetakse arvele vastavalt kokkuleppele. Kas äriühing ruumi ja muid hüvesid ka reaalselt kasutab (st kas kulud on jaotatud õiglaselt), on fakti küsimus. Eelkõige on tõendiks äriühingu juhatuse selgitus.
 

Küsimus: Kas selgitaksite, mis see on: kasutatud kauba müük KMS §41 erikorra alusel?07.11.2013

Kas ettevõte võib edasimüügi otstarbel kokku ostetud kasutatud autosid ja kasutatud varuosasid KMS §41 erikorra alusel ilma käibemaksuta müüa?
Paljud meie ettevõttes müügil olevad kasutatud sõidukid on ostetud ja ostetakse ka edaspidi USA-st. Praegu oleme lisanud kõikide müükide puhul 20% käibemaksu v.a. EL teistele käibemaksukohustuslastele müügid 0%. Oleme märganud, et ise kasutatud varuosasid teistest autolammutustest ostes on sageli viidatud KMS § 41 erikorrale ning arvel käibemaksu pole. Palun selgitage lähemalt erikorra kasutamise nüansse ja millal on vajalik maksuametit teavitada erikorra kasutamisest ning kas kolmandatest riikidest imporditud kasutatud autosid ja kasutatud varuosasid saab ka erikorra alusel müüa (infoks, et ettevõttel on oma autolammutus ja müüaksegi enamjaolt just lammutuse käigus saadud varuosasid, kuid vahel tellitakse ka vajalikke detaile USA-st).

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kasutatud kauba edasimüügi maksustamise erikord erineb üldisest korrast selle poolest, et käibemaks arvestatakse mitte edasimüügihinnalt, vaid müügi- ja ostuhinna vahelt. Erikorda võib rakendada juhul, kui kasutatud kaup on soetatud mittemaksukohustuslaselt, liikmesriigi maksukohustuslaselt, kes on rakendanud erikorda või kes ei saanud selle kauba soetamisel sisendkäibemaksu maha arvata. Erikorraliste tehingute arvetel käibemaksu ei näidata. Ühenduseväliselt müüjalt soetatud kasutatud kauba edasimüügil erikorda rakendada ei saa. Erikorda ei pea rakendama kõigi tehingute puhul - kui ostja on registreeritud maksukohustuslane ja on huvitatud sisendkäibemaksu mahaarvamisest või müüakse kaup välisriiki, siis võib konkreetse tehingu maksustada ka üldkorras. Erikorra rakendamine suurendab arvepidamise mahtu.
 

Küsimus: Kas füüsiline isik saab müüb enda valduses olevaid aktsiaid endale kui FIE-le (juriidilisele isikule)?06.11.2013

Kas FIE võib kassapõhise arvestuse puhul näidata E-vormil kuluna ostetud aktsiaid? Kas on võimalik, et füüsiline isik müüb enda valduses olevaid aktsiaid endale kui FIE-le (juriidilisele isikule)? Kuidas toimib sel juhul maksustamine?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Vormis E kajastatakse üksnes ettevõtlusega seonduvad tulud-kulud. Väärtpaberitehinguid käsitletakse vara võõrandamise-soetamisena ja kajastatakse residendist füüsilise isiku tuludeklaratsiooni (vorm A) tabelis 6 (kasu vara võõrandamisest). Füüsiline isik ei saa mingil juhul olla juriidiline isik, olgu ta ettevõtja või mitte. Iseendaga ei saa keegi tehinguid teha.