Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas oktoobris võib veel maksta eelmise aasta kasumi arvelt dividende, kui aastaaruandega seda otsust ei tehtud?07.06.2013

Osaühingu 2011. majandusaasta aruande kasumi jaotamise ettepanekus ei otsustatud dividende maksta. 2012. aasta oktoobris otsustati ja maksti dividende (eelmiste perioodide kasum võimaldab dividende maksta). Kas dividendide maksmine oli lubatav? Kui ei siis mida teha?

Ette tänades!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Oli küll. Ettepaneku teeb juhatus ja see pole osanikele siduv. Nemad võivad dividendide maksmise otsustada igal ajal.
 

Küsimus: Kui suur võib olla viivis korteriühistule maksmata remondifondi tasult?06.06.2013

Tere! Palun infot, kui suur võib olla viivis korteriühistule maksmata remondifondi tasult?
Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Remondifondi maksed kuuluvad korteriühistu majandamiskulude hulka. Majandamiskulude maksmisega viivitamisel võib korteriühistu juhatus nõuda korteriomanikult viivist kuni 0,07 protsenti maksmata jäänud summalt päevas iga viivitatud kalendripäeva eest majandamiskulude maksmise kuule järgneva kuu esimesest kuupäevast arvates.
 

Küsimus: Kas mul on õigust küsida tagant järele tõestust makstud arvete kohta?05.06.2013

Tere!

Paistab, et saite mu küsimusest valesti aru. Vähemalt ammendavat ja arusaadavat vastust ma teilt ei saanud. Katsun nüüd olla selgem. Kas mul on õigust nõuda autoremondi töökojalt tõendeid makstud arvete kohta pool aastat hiljem?
Küsimus siis selles, et olen lasknud parandada enda autot ühel remondi töökojal ja maksnud arved kohe pärast töö tegemist sularahas ja arvet ega tšekki ei ole küsinud. Nüüd sooviksin seoses töökoja vahetusega teada, mida ja mis summa eest on mu autot eelmises remonditud. Ehk, kas nad on kohustatud mulle näitama neid arveid, mida olen neile maksnud ja millal? Sest nende endi sõnul ei saa nad enam vanu arveid kätte.

Parimat soovides,

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Eelmise vastuse kaks esimest lauset jäävad kehtima. Nüüd saan aru, et te ei ole mitte arveid maksnud, vaid olete saanud teenuseid ja maksnud nende eest mingit dokumenti vastu saamata.
Arvete tagantjärgi esitamise kohustust ei ole kellelgi. Soliidsetes töökodades säilitatakse iga teenindatud auto kohta kogu informatsioon arvutis (tellitud ja tehtud tööd, kasutatud osad ja materjalid, esitatud arved). Sealt saab andmed hõlpsasti kätte. Ilmselt antud juhul see nii ei ole ja töökojal pole tehtud tööde kohta andmeid lihtne väljastada. Jutt, et eelmise aasta müügiarveid ei saa kätte, pole tõsiseltvõetav – need on raamatupidaja kaustas ja/või raamatupidamisprogrammi sisestatult arvutis. Sealt saab need kliendi nime järgi välja filtreerida. Aga kuna te kavatsete töökoda vahetada, siis selline huvi tõenäoliselt puudub. Kui on tegu "mustemat" sorti töökojaga, siis korralikke (st detailseid) arveid pole võib olla kunagi vormistatudki ja võimalik, et ka raha saamist pole iga kord kassaraamatusse märgitud. Sel juhul pole ka hea tahte korral kuskilt midagi võtta.
 

Küsimus: Kas mul on õigus tagantjärgi nõuda remonditöökojalt minu viimase poole aasta makstud arvete kohta tšekke?05.06.2013

Tere!
Olen autot remontinud pikalt samas töökojas ja sooviksin nüüd saada nendelt väljavõtet viimase poole aasta makstud arvete kohta (mis tehtud, kui palju on osade ja töö maksumus).
Nende väitel ei saa küsida tõendit makstud arve kohta tagant järele - vastab see tõele? Arved olen enamasti maksnud sularahas.

Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Küsida ikka saab. Aga eks sellise teenuse osutamise tingimustes, sh hinnas tuleb kokkuleppele jõuda. Märgite, et olete maksnud töökojalt saadud arvete alusel. Miks pole nende põhjal võimalik ise soovikohast analüüsi teha?
 

Küsimus: Kas hobi korras valmistatud käsitööesemete müügist saadud tulust peab ka eraisik maksu maksma?23.05.2013

Tervist,
käin ametlikult tööl ning tegelen hobi korras ehete valmistamisega. Mõni kuu tagasi andsin mõned ehted müüki poodi, mis maksab mulle tulu maha müüdud esemete pealt. Tegutsen eraisikuna - pole registreeritud FIEt ega OÜd. Tekkis küsimus, et kas pean aasta lõpus poes müüdud asjade eest saadud tulu eest ka tulumaksu maksma või läheb ka see tulu mingi miinimumi piiresse? Kas on ka võimalus saadud tulu kohe maksustada, et aasta lõpus ühte suurt väljaminekut ei oleks (kui see miinimumi alla ei lähe)? Kas ka eraisikuna on mingit võimalust kulude tasaarveldamiseks või pean selleks tingimata ennast registreerima? Kui jah, siis milline variant oleks kõige mõttekam, kui saadavad tulud on üpriski väiksed (kuskil 30 euro kanti kuus)? Suur tänu vastuse eest!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tegemist on ettevõtlustuluga, mis liidetakse tuludeklaratsioonis muude aasta jooksul saadud tuludega. Tulude summast saab enne tulumaksu arvutamist teha tulumaksuseaduses ettenähtud mahaarvamisi (maksuvaba tulu, eluasemelaenu intressid, koolituskulud jm). Seda tehakse kord aastas, sõltumata sellest, kas inimene on ettevõtjana registreeritud või mitte. Kuna ettevõtlustulust saab vastavaid kulusid maha arvata ainult registreeritud ettevõtja, siis tasuks küsijal end äriregistrisse kanda. Täiendavaid maksukohustusi see kaasa ei too, kui tööandja tasub küsija eest sotsiaalmaksu vähemalt nõutavas alammääras (tänavu 95,7 eurot kuus).
 

Küsimus: Mis dokumendiga tõendada partnerile, et ma hakkan asutatud osaühinguga makse maksma?22.05.2013

Tere!
Selline küsimus, et asutasin osaühingu, millega "lähen tööle Soome firmasse", aga Soome partner soovib saada paberit, mis tõestaks, et ma hakkan makse maksma. Mis paber see olla võiks ja kust seda saada võiks?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Veidi ebaselge, aga saan aru, et värske osaühing kavatseb hakata Soome ettevõtja alltöövõtjaks ja küsija on osaühingu (ainus) töötegija. Kuna küsija "läheb tööle Soome firmasse", siis võidakse teda käsitleda renditöötajana. Renditööle osundavad järgmised asjaolud: töö tegemise koha eest vastutab Soome ettevõtja, tehtud töö eest osaühingule makstav summa arvutatakse töötatud aja alusel, töövahendid annab (peamiselt) Soome ettevõtja, tööd tehakse Soome ettevõtja juhendamisel ja juhtimisel. Kui nii, siis on küsija võrdses olukorras kõigi teiste sama ettevõtja juures töötavate inimestega (palgatingimused, maksustamine, sotsiaalsed tagatised) ja küsija peab võtma kohalikust maksuametist maksukaardi (verokortti) ning andma selle Soome ettevõtjale, kes siis Soome maksustamisreeglite täitmise eest hoolitseb. Arvatavasti Soome ettevõtja seda silmas pidaski. Kui ta käsitleks osaühingut tavalise alltöövõtjana, kes ise oma tegemiste eest vastutab, siis poleks tal asja mingi (Eesti) maksupaberiga ja ega seda polegi kuskilt saada.
 

Küsimus: Kuidas arvestatakse õppepuhkuse tasu, kui töötatud on üksnes 4 kuud?13.05.2013

Kuidas arvestatakse õppepuhkuse tasu, kui olen töötanud 4 kuud, töötasu on kõikidel kuudel sama. Kas 2 kuud, mis nö 6 kuu keskmise arvestusest puudu jäävad, võrdsustatakse 0-ga, või peaks keskmise arvestus tulema 4 kuu põhjal?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui töötaja on töötanud vähem, kui kuus kalendrikuud, võetakse arvutamise aluseks need kalendrikuud, mille eest töötasu on sissenõutavaks muutunud (antud juhul maksimaalselt 4 kalendrikuud). Kui töötasu on olnud muutumatu, siis keskmist ei arvutata ja puhkuse ajal jätkatakse muutumatu töötasu maksmist.
 

Küsimus: Kuidas kajastada negatiivse netovara likvideerimist, kui osanik on nõus loobuma osaühingule antud laenu nõudest? 10.05.2013

Kuidas on kõige otstarbekam raamatupidamises kajastada negatiivse netovara likvideerimist, kui osanik on nõus loobuma osaühingule antud laenu nõudest? Kas on ainuke võimalus debiteerida võlakohustus ja sellega suurendada äritulu. Tegemist on esimest aastat tegutseva firmaga ja käivitatud laenude abil.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Äritulu on äritegevuse tulemusena teenitud sissetulek. Antud juhul ei teeni osaühing midagi, vaid saab osanikult kingituse. Seega ei ole tegemist ärituluga. Kui tekitada äritulu kaudu kunstlikult kasum, siis maksustataks selle summa tulevane väljamaksmine (dividend) tulumaksuga. Omakapitali tehtud sissemakse väljamakset aga ei maksustata nagu ka saadud laenu tagastamist. Seega, kui osanik suurendab omakapitali oma nõude arvel, siis tuleks see kajastada nii, nagu asi tegelikult on: debiteerida võlakohustust ja krediteerida "täiendavat sissemakset omakapitali".
 

Küsimus: Mis aja jooksul pärast lähetuses viibimist peab tööandja maksma lähetustasu?09.05.2013

Tere! Olen kaugsõidu autojuht. Tahaks teada kui kaua võib tööandja lähetustasu maksmisega venitada, kui pole lepingus maksmistähtaega märgitud? Olin 10 päeva välisriigis, tasu saamata. Eestisse saabusin 03.03.2013. Milline on seadusega ettenähtud maksmise aeg?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui tasu maksmise tähtpäeva või tähtaega pole kokku lepitud, siis muutub tasu maksmise kohustus sissenõutavaks hiljemalt 30 päeva möödumisel vastava makseettepaneku (välislähetuse päevaraha ja töölähetuse kulude aruanne) tööandja kätte jõudmisest. Maksmisega viivitamise korral on õigus nõuda viivist 8,75 protsenti aastas.
 

Küsimus: Kas kaugsõiduautojuhil on õigus Eestis lähetustasule?06.05.2013

Tere!
Olen rahvusvaheliste vedude autojuht. Vean kaupa Eestist Saksa, Belgiasse, Hollandisse. Ja toon muud kaupa sealt tagasi Eestisse. Töökohaks lepingus Tartu ja firma asukoht, lähetustasu suurust pole lepingus märgitud. Kas tööandja peab minule lähetustasu maksma ja kui palju (miinimum/maksimum), kui olen sunnitud töö tõttu ööbima autos mujal Eestis? Näiteks reede jõuan Hollandist Tallinnasse, tööpäev läbi, koormat maha ei saa laadida. Pean ööbima esmaspäevani Tallinnas (sõit Hollandist Tartu ja esmaspäeval Tallinnasse teeks 150 kilomeetrit lisaks). Seda aga tööandja ei luba. Bussisõitu Tallinn-Tartu-Tallinn ka ei maksa.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Töötajal on õigus nõuda tööandjalt töölähetusega kaasnevate mõistlike kulude hüvitamist kuludokumentide alusel, sõltumata sellest, kas neid kulutusi tehti Eestis või välismaal. Lisaks sellele peab tööandja maksma välislähetuses oldud aja eest päevaraha vähemalt 22,37 eurot päevas, kui pooled ei ole kokku leppinud suuremas summas. Välislähetuse väljasõidu päeva eest makstakse välislähetuse päevaraha juhu, kui välisriiki suunduv sõiduk väljub hiljemalt k 21 ja saabumise päeva eest makstakse päevaraha, kui sõiduk saabub pärast k 3. Antud näites tuleb välislähetuse päevaraha maksta reede eest. Maksuvabalt võib tööandja maksta välislähetuse päevaraha kuni 32 eurot päeva kohta, seda ületav päevaraha osa maksustatakse tulu- ja sotsiaalmaksuga. Muu Eestis viibitud aja eest võib loomulikult päevaraha maksta, kuid see maksustatakse täies ulatuses. Milliseid kulusid loetakse mõistlikeks ja hüvitatakse, on mõistlik tööandjaga kokku leppida (näiteks ööbimine mõnes Tallinna lähedases kämpingus või teatud tingimustel Eestisse saabumine Heinaste asemel läbi Valga, mis teeb tee Tallinna alla 100 km pikemaks).