Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui müüsin 2 oma korterit ühe aasta jooksul, siis kumma müügi pean deklareerima?18.02.2013

Müüsin eelmise aasta jooksul 2 oma korterit. Ühte olin sisse kirjutatud ja rahvastikuregistrisse kantud, ka kõik kommunaalteenused olid minu nimel - selle müüsin ostuhinnast kallimalt. Seal elas mu tuttav, kes ei maksnud üüri.
Teise korteri müüsin ostuhinnaga, ka olid kommunaalteenused minu nimel ja ise elasin seal.
Kumba korterit pean deklareerima ja kas pean maksma ka tulumaksu ja mille pealt?
Aitäh!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maksuvabastus kehtib sellise eluruumi müügil, mida maksumaksja kasutas kuni võõrandamiseni oma faktilise elukohana. Kui tuttav elas esimeses ja Teie teises korteris, siis on maksuvaba teise korteri müügist saadud kasu ja esimese korteri müügist saadud kasu maksustatakse.
 

Küsimus: Kuidas arvestatakse 10 tööpäeva isapuhkust graafikujärgse töö korral?18.02.2013

Tere,
seadusest loen välja, et isapuhkust antakse 10 tööpäeva. Aga kui töö on graafikujärgne? Mul on nädalas 4 tööpäeva + 1-2 laupäeva kuus vastavalt graafikule. Personalijuhataja ütles, et ta arvestab tööpäevi esmaspäevast reedeni ehk siis 18.02 algab puhkus ja 04.03 pean ma tööle minema. Aga reaalselt on mul selle kahe nädala sees tegelikult 8 päeva, mil peaksin tööl olema (18, 20, 21, 22, 25, 26, 28.02, 01.03 tööpäevad, 19, 23, 24, 27.02, 02, 03.03 vabad päevad). Kuidas see arvestamine ikkagi käib?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Isapuhkust antakse töötaja tööpäeval. Kui töö on korraldatud graafiku alusel, siis on võimalik puhata 10 graafikujärgsel tööpäeval sõltumata nädalapäevast või tööpäeva pikkusest.
 

Küsimus: Kas pean maksuameti nõudel hankima lisatõendeid kui olen esitanud kõik minule kättesaadavad tõendid?18.02.2013

Tere.
Olen esitanud Maksuametile minule kättesaadavad tõendid, et minu välismaal teenitud tulu on maksustatav selles riigis ja ma olen selles riigis maksukohuslane. Maksuamet ei ole kindel, kas aktsepteerida neid tõendeid ja nõuab lisa tõestust.
Olen kuulnud, et on olemas EU direktiiv(id), mis kohustab Maksuametit (juhul kui mina olen andnud kõik minule kättesaadavad tõendid) võtma ühendust selle välisriigi maksuametiga ja selgitama välja minu asjaolud. Lisaks ei tohiks olla Maksuametil õigust minult nõuda, et mina hangiksin lisatõendeid kui olen esitanud kõik MINULE KÄTTESAADAVAD TÕENDID. Antud juhul soovitakse, et tooksin teistsuguse vormiga tõendi välisriigi Maksuametilt, mida aga keelduti väljastamast, kuna pole sellist vormi olemas.
Mida ütlevad direktiivid ja kuidas peaksin käituma? Olen teadlik, et sarnasel puhul on Maksuamet käitunud ülbelt ja esitanud tulumaksu nõude stiilis, et tõesta ise nüüd kui ei taha maksta. Tegelikult peaks ju Maksuamet enne 100% tõestama, et ma olen kohustatud seda tulumaksu maksma.
Tänan.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Teil on kohustus täita tuludeklaratsioon, mingite lisatõendite esitamist pole ette nähtud. Kui maksuametil on Teie tuludeklaratsiooni osas kõhklusi või kahtlusi, siis võib ta Teilt täiendavaid tõendeid küsida. Palgatulu maksustamist tõendab kõige paremini välisriigi maksuhalduri poolt kinnitatud tõend, millele on märgitud tööandjat ja töötajat identifitseerivad andmed, kalendriaastal töötaja poolt saadud palgatulu ning kalendriaastal tasutud ja kinnipeetud maksud.
Eestil on paljude riikidega sõlmitud topeltmaksustamise vältimise lepingud, mille rakendamiseks on rahandusministeeriumid ja maksuhaldurid omakorda koostanud hulga lepinguid, protokolle ja memorandumeid infovahetuse, simultaanrevisjonide jmt kohta. Vastavalt neile kokkuleppeile annavad teiste riikide maksuhaldurid Eesti maksuametile info eestlaste tulude ja nende maksustamise kohta paljudel juhtudel automaatselt, st ilma Eesti maksuhalduri või maksumaksja taotluseta. Seega, kui töötasite lepinguosalises riigis, peaksid kõik Teid puudutavad andmed olema maksuhalduril olemas ja kui midagi on puudu või ebaselge, siis saab ta asja klaarida selle riigi maksuametiga. Ka siis, kui töötasite riigis, millega maksulepingut pole, ei saa Teilt nõuda mingite spetsiaaltõendite esitamist oma tuludeklaratsiooni juurde.
 

Küsimus: Kui elekter toodetakse Lätis, siis miks küsitakse taastuvenergia tasu, millega toetatakse Eesti elektritootjaid?13.02.2013

Tere,
Sõlmisin elektrienergia tarbimiseks lepingu Elektrumiga. Saan aru, et tegemist on Läti firmaga ja elekter toodetakse Lätis. Miks esitab võrguteenuse pakkuja taastuvenergia tasu, kui võrguettevõtja ei tooda elektrit? Saaksin kuidagi aru, kui elektrimüüja esitaks taastuvenergia tasu, kui osa energiast toodetakse taastuvatest energiaallikatest.
Kui elekter toodetakse Lätis, siis kuidas on õigustatud küsida minu käest taastuvenergia tasu, millega toetatakse Eesti elektritootjaid?
Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Elektrum Eesti OÜ, endise nimega Latvenergo Kaubandus OÜ on Eesti ettevõtja. Võrguettevõtja poolt esitatud arvel on tarbitud elektrienergia eest nõutav summa (sh eraldi taastuvenergia toetuste rahastamise kulu) pärit Eleringilt, kes põhivõrguettevõtjana peab koguma raha, mida jagada taastuvenergiatoetusteks Eesti tootjaile. Selle raha kogumine ei sõltu sellest, kas energia müüja on kauba ostnud kahepoolse lepingu alusel Latvenergolt või Põhja-Balti elektriturult. Igal juhul on osa energiast pärit välismaiste ettevõtjate taastuvaist energiaallikaist.
 

Küsimus: Kuidas enne deklareerimist maha arvestada maakleritasu, kui korteril oli neli müüjat-kaasomanikku?11.02.2013

Korteril oli 4 omanikku võrdse mõttelise osaga. Müüsime selle eelmine aasta ja nüüd tuleb ju see deklareerida. See ei olnud meie alaline elukoht. Kõik omanikud on ühest samast perest. Kuidas tulu deklareerida, kas nii, et igaüks deklareerib siis saadud tulust neljandiku? Kuidas on võimalik tulust maha arvestada maakleri tasu ja korteri hindamise tasu? Kas ka see tuleb neljaks jagada igalt omanikult?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Igaüks deklareerib 25% müügitulust ja 25% müügiga seotud kuludest.
 

Küsimus: Kas tööandja peab kinnipidamisi teostama ka isikliku sõiduauto kompensatsioonist või lähtub ainult töötasust?11.02.2013

Tööandja maksab töötajale ka isikliku sõiduauto kompensatsiooni lisaks töötasule. Kas tööandja peab kinnipidamisi teostama ka isiklikust sõiduauto kompensatsioonist või lähtub ainult töötasust? Ise arvan, et isikliku sõiduauto kompensatsioon ei ole töötasu vaid kuluhüvitis, siis see summa töötasu koosseisu ei lähe.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Teil on täiesti õigus.
 

Küsimus: Kas see on topeltmaksustamine, kui 100% rohelise energia paketi kasutaja arvel on ikkagi taastuvenergia tasu?11.02.2013

Ma olen valinud 100% rohelist energiat kasutava elektripaketi.
Kas Eesti Energial on õigus minu käest veel lisaks küsida ka taastuvenergia tasu? Kas tegemist ei ole mitte topeltmaksustamisega?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Taastuvenergia tasu ei ole maks, vaid sundannetus tuulejõust ja muudest taolistest allikatest energiat ammutavatele isikutele. Tasu kuulub võrgutasu hulka ja see maksustatakse käibemaksuga. Taastuvenergia tasu ei sõltu sellest, mis värvi on energia.
 

Küsimus: Kas kasutatud autode müüja peab sõlmima eraisikust ostjaga ka müügilepingu või piisab arvest?11.02.2013

Osaühing tegeleb kasutatud autode remondi ja müügiga? Kas auto müüki eraisikule saab teostada ainult väljastatud arve alusel või peab olema koostatud ka ostu-müügi leping?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kirjalikke lepinguid koostatakse siis, kui seda nõuab seadus (näit tööleping) või see on vajalik tehingu lõpuleviimiseks. Näiteks sõiduki registreerimiseks tuleb esitada sõiduki soetamise dokument, so ostu-müügileping.
 

Küsimus: Kui kaua saab tagasiulatuvalt nõuda kommunaalkulude ümberarvestust, kui ühistu raamatupidaja on eksinud?11.02.2013

Tere
Kui selgub, et korteriühistu raamatupidaja on eksinud kommunaalkulude arvestamisel, siis kui kaua saab tagasiulatuvalt nõuda nende kulude ümberarvestust?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

 

Küsimus: Kas päritud korteri müügi tulust ei saa siis kuludena maha arvata makstud võlga ja matusekulusid?07.02.2013

Seoses venna äkksurmaga pärisin tema korteri ja lisaks tema väikelaenu, mille ta võttis korteri remondiks (mida ta teha ei jõudnud). Et väikelaenu maksta ja venna matusekulud tasuda, müüsin äärmiselt viletsas seisus oleva korteri. Pärimisseaduses seisab, et pärija on kohustatud pärandist tasuma matusekulud ja võlglastele kulud. Maksuamet väidab, et korteri müük on minu tulu ja tulust saan maha arvestada vaid notari tasud. Matusekulud ja pangale väikelaen ei ole sellega seotud. Seda maha arvestada korteri müügi tulust ei saa. Vaid pean maksma kogu summa pealt tulumaksu. Mis siis õige on?
Lugupidamisega ja
vastus ootama jäädes

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Päritud korteri müügihinnast saab maha arvata ainult korteri müügiga seotud kulud ja ülejäänud summalt tuleb maksta tulumaks. Muude kohustuste täitmisega seotud kulusid maha arvata ei saa.