Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas kuu aja eest, mil ma olen puhkusel ja lapsed on minuga pean maksma emale ikka elatist?28.05.2015

Tere!
Olen lahutatud ja 2 lapse isa. Kinnitasime kohtulikult kokkuleppe, mille kohaselt maksan lastele elatist ja kohtun lastega regulaarselt. Kokkuleppes on ka kirjas, et isa puhkuse ajal (sellel aastal juunikuu) viibivad lapsed isaga kogu puhkuse aja.
Kas selle aja eest, millal ma puhkan lastega pean ikkagi laste emale maksma kokkulepitud elatist, või ei pea maksma, kuna lapsed viibivad minuga ning hoolitsen selle rahaga kohe otse laste eest?

Tänades

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!
Kuna kohus on Teie ja lapse ema vahelise kokkuleppe kinnitanud, siis tuleb elatist maksta vastavalt kokkuleppele. Kui kokkuleppest ei tulene, et selle aja eest ei pea Te elatist maksma, siis peaksite tasuma lapse emale elatist ka selle aja eest, kui lapsed viibivad Teie juures. Kui on aga kokku lepitud, et lapse isa ei tasu elatist aja eest, mil lapsed viibivad temaga, siis ei pea Te elatist maksma.
Kui Te ei tasu elatist vastavalt kohtu poolt kinnitatud kokkuleppele, võib lapse ema pöörduda kohtutäituri poole ning algatada täitemenetluse tasumata elatise osas. Seda ka olenemata olukorrast, kui laps tegelikult Teie juures viibis, kuna täitur kontrollib elatise maksmist vastavalt kohtu poolt kinnitatud kokkuleppele.
Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
 

Küsimus: Kas saan vaidlustada töövaidluskomisjoni otsust, mille tegemisel on arvesse võetud ainult tööandja dokumente?28.05.2015

Tere! Töövaidluse lahendis on arvestatud vaid tööandja esitatud materjalidega, kus ta tegi endale kasulikke muudatusi. Varasemalt on mulle saadetud paberitel kirjas teised andmed. Näiteks minul olevatel palgalehtedel on kirjas nii töötunnid kui ka päevade arv, tööandja poolt komisjonile esitatud lehtedel päevade arv puudub, muus osas on andmed samad. See aga oleks oluline just tõendamaks tegelikku tööaega päevas, mis on minule antud töölepingus (on olemas kaks erinevat töölepingut, milles töötundide arv erineb, aga allkirjastatud on üheaegselt). Komisjon luges just tööandja pabereid õigeks. Samas esitasime mõlemad töölepingu originaalid, minu töölepingu kohta on otsuses kirjas, et esitasin koopia. Ka puudus viimase kuu palgalehelt minu allkiri ja palk saamata, aga seda ei mõistetud mulle välja. Kas sellist lahendit on põhjust vaidlustada.

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!
Otsuse õiguspärasuse hindamiseks oleks vaja dokumentidega ning eelkõige töövaidluskomisjoni otsusega tutvuda. Kahjuks ei ole võimalik ilma täiendava informatsioonita hinnata, kas sellist lahendit tuleks vaidlustada.
Kui aga töövaidluskomisjon on tõepoolest põhjendamatult tuginenud vaid tööandja esitatud ebaõigetele tõenditele, siis võite pöörduda töövaidluse läbivaatamiseks maakohtusse ühe kuu jooksul, arvates töövaidluskomisjoni otsuse ärakirja saamise päevale järgnevast päevast (ITVS § 24 lg 1). Sellisel juhul on kohtusse pöördumise vormiks hagiavaldus, mitte kaebus töövaidluskomisjoni otsuse peale.
Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
 

Küsimus: Millistest korteriühistu maja varjatud vigadest peavad korteriomanikud korteri müügil ostjat informeerima?27.05.2015

Tere. Suures korrusmajas on mitmed olulised vead küttesüsteemis, konstruktsioonides ja muus, millest paljud korteriomanikud ei ole teadlikud. Nimelt, puuduvad konstruktsioonide ja küttesusteemi ümberehituste projektid, küte on puudulik, üldkasutatavate ruumide planeeringu omavoliline muutmine ei vasta ohutusnõuetele. Suur osa üldkasutatavatest ruumides on edasi müüdud, kuid need seisavad tühjana ja konstruktsioonid lagunevad juba aastaid, sest uus omanik demonteeris nende küttesüsteemi. Millistest varjatud vigadest korteriühistu hoones on teadlikud omanikud kohustatud informeerima ostjat, müües oma korterit, kus hoone varjatud vead esinevad küll, kuid pigem kaudselt või osaliselt? Milline on vastutus hoone vigadest korteri ostjat teavitamata jätmisel? Tänud.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomaniku kohustus teavitada korteri müügiläbirääkimiste protsessis korteri ostjat kõigist asjaoludest, mille vastu viimasel on oluline huvi, tuleneb võlaõigusseaduse § 14 lg-st 2. Mõistlik on eeldada, et küsimuses toodud puudused on käsitletavad sellistena, mille vastu korteri ostjal on oluline huvi.
Juhul,kui korteriomanik eelnimetatud kohustust rikub, siis on korteri ostjal võlaõigusseaduse § 100 lg-st 1 tulenevalt õigus kasutada ühte või mitut alljärgnevatest õiguskaitsevahenditest:
- keelduda oma võlgnetava kohustuse täitmisest;
- nõuda kahju hüvitamist;
- taganeda lepingust või öelda leping üles;
- alandada hinda;
- rahalise kohustuse täitmisega viivitamise korral nõuda viivist.

Tervitades,
Andry Krass, MAL
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas eraldi sissepääsuga korteri trepi peab remontima korteriühistu või korteri omanik?26.05.2015

Tere!
Meie kortermajal on kaks trepikoda ning lisaks üks eraldi sissepääsuga korter. Selle korteri trepp laguneb ja korteriomanik nõuab ühistult selle kordategemist. Kas seda peab tegema ühistu, kui seda treppi kasutab ainult see üks korteriomanik?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteri välistrepp on ehitise osa, ning see kuulub kaasomandi eseme hulka (vt korteriomandiseaduse paragrahv 2 lg 2 - reaalosa ei ole ehitis), mille korrashoiuga seotud kulud kannavad korteriomanikud vastavalt kaasomandi mõttelise osa suurusele (vt korteriomandiseaduse paragrahv 13 lg 1).
Eeltoodud üldreeglist võib kürvale kalduda korteriühistu põhikirjaga (vt korteriomandiseaduse paragrahv 8 lg 1 ja korteriühistuseaduse paragrahv 15 primm lg 1), kuid üksnes juhul, kui see on seal sõnaselgelt sätestatud.

Tervitades,
Andry Krass, MAL
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas pean puhkuse katkestama, kui soovin töölt lahkuda ja nagu ma ei oleks täispuhkust välja teeninud?26.05.2015

Jäin puhkusele 20. mail. Olen aga saanud tööpakkumise ja andsin lahkumisavalduse 21 mail. Viimane tööpäev oleks 20. juuni. Minu viimane puhkusepäev 25 juuni. Tööandja ütleb, et pean oma puhkuse katkestama, kuna olen välja teeninud vaid peaaegu pool puhkust ja ülejäänud aja peaksin käima tööl. Kas see on nii? Kas tööandja saab seda nõuda, olen nõus koheselt tagasi kandma osa puhkuse rahast, aga kuna puhkuse aeg oli planeeritud erinevate asjadega, mis ei sõltu üldse ainult minust (ka üks tasuline kursus), siis ei sooviks puhkust katkestada. Kuidas oleks õige?

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitame järgmist. Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 69 lõikest 5 tulenevalt on tööandjal õigus töötaja puhkus katkestada vaid ettenägematu ja olulise töökorralduse hädavajaduse tõttu. Tegemist on erandlike olukordadega, mida ei ole võimalik muul viisil lahendada. Teie poolt kirjeldatud olukorras tööandjal sellist seaduslikku õigust Teie puhkuse katkestamiseks ei ole. Teie töösuhe lõpeb niisiis puhkuse ajal, tööandjale esitatud töölepingu ülesütlemisavalduses (lahkumisavalduses) näidatud kuupäeval, ehk 20. juunil.

Küll on aga tööandjal seadusest tulenevalt lubatud töötaja töötasust kinni pidada (ilma töötaja nõusolekuta) tasu välja töötamata puhkusepäevade eest töölepingu lõppemisel (TLS § 78 lõige 3).

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kuhu peaksime pöörduma, kui pole jaanuarist saati palka makstud?26.05.2015

Tere.
Kas on kusagil mingit ametkonda, kes kontrollib ka palkade väljamaksmist töötajatele? Probleem selles, et töötan firmas, mis pole palka maksnud alates jaanuari kuust. Mis me peaksime tegema? Töölt lahkumine on kõige lihtsam otsus, kuid töötajad sellises vanuses, et kusagile nagu ei võeta enam ja ligemad töökohad linnas, mis on 54 km kaugusel. Töötame küll miinimum tunnitasuga, kuid tahaksime neidki rahasid kätte saada.

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitame järgmist. Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 28 lõike 2 punktist 2 tulenevalt on tööandja kohustatud maksma töötajale tehtud töö eest töötasu kokkulepitud tingimustel ja ajal (palgapäeval). Töötaja ja tööandja vahelisest töösuhtest tekkinud lahkarvamus töötasu maksmise osas (saamata töötasu) lahendatakse võimaluse korral töölepingu poolte vahelise kokkuleppega. Kui kokkulepet ei saavutata, on töötajal õigus pöörduda saamata töötasu osas vastava nõudeavaldusega kohtusse või töövaidluskomisjoni. Individuaalse töövaidluse lahendamise seaduse § 6 lõikest 3 tulenevalt on töötasu nõude esitamise tähtaeg kolm aastat. Töövaidluskomisjonile esitatava avalduse näidis ja selgitused selle koostamiseks on olemas Tööinspektsiooni veebilehel: http://www.ti.ee .

Juhul, kui tööandja viivitab oluliselt töötasu maksmisega, annab seadus töötajale ka võimaluse tööleping erakorraliselt üles öelda tööandja poolse olulise rikkumise tõttu, mis seisneb olulises viivitamises töötasu maksmisega (TLS § 91 lõige 2 punkt 2). Tööandjale esitatavas ülesütlemisavalduses peaks töötaja välja tooma põhjenduse, mis puhul tööleping üles öeldakse (kui kaua on töötasu viibinud), samuti võiks see avaldus sisaldada viidet TLS § 91 lõige 2 punktile 2. Lisaks oleks mõistlik avalduses ära näidata töölepingu lõppemise kuupäev, ehk Teie viimane tööpäev.

Seadus paneb tööandjale kohustuse maksta töötajale hüvitist tema kolme kuu keskmise töötasu ulatuses, kui töötaja on sunnitud tööandjapoolse kohustuse olulise rikkumise tõttu töölepingu erakorraliselt üles ütlema (TLS § 100 lõige 4). Kui tööandja eelnimetatud hüvitist Teile töölepingu lõppemisel välja ei maksa, on Teil töötajana õigus pöörduda hüvitise sissenõudmiseks nõudeavaldusega töövaidluskomisjoni või kohtusse.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kuidas vormistada korrektselt autoavarii kahju hüvitamine?26.05.2015

Tere,
Olen praegu 17-aastane ja mul on piiratud juhtimisõigusega juhiluba. Olin sõbra juures, kus ta võttis salaja isa auto võtmed, mina istusin rooli ja läksime niisama autoga sõitma, ma olin täiesti kaine. Mõne aja pärast jäime politseile silma ja meile anti märku peatuda. Sellele ma ei reageerinud ja pärast ligi 5 minutit kestnud tagaajamist sõitsin autoga läbi aia naabriaeda. Auto mõlkis. Politsei vormistas väärteomenetluse ja mind on kutsutud politseisse. Olen nõus hüvitama liiklusõnnetuses kannatada saanud sõiduauto maksumuse, mille omanik (sõbra isa) hindas 3000 eurole. Kuidas toimub avarii kahju hüvitamine, kuidas oleks juriidiliselt korrektne seda vormistada? Mis karistus ootab mind ees?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Juhtides sõidukit piiratud juhtimisõigusega, kui juhi kõrval ei viibi vähemalt 2 aastase juhistaažiga isikut, eirates teadlikult politsei antud peatumismärguannet ja põhjustades varalise kahju, paneb juht toime kolmele väärteokoosseisule vastava teo - LS § 242 lg 1, § 234 lg 1 ja § 223 lg 1 kohased väärteod.

Kahe viimasena nimetatud väärteo eest võib karistuseks määrata rahatrahvi kuni 1200 eurot või aresti või juthimisõiguse ära võtmise.

Sõidukikahju hüvitamiseks on mõistlik sõlmida kahju hüvitamise kokkulepe, kus kahju saanud isik kinnitab kirjalikult kahju suuruse ning samuti kinnitab kahjuhüvitise (kahju suurusele vastava rahasumma) kättesaamist. Kui kahju hüvitamine lepitakse kokku osade kaupa, tuleb see kokkuleppes fikseerida, sh fikseerida osade tasumise kord.

Kolmandale isikule põhjustatud kahju hüvitab kahju põhjustanud sõiduki kindlustusandja, nõudes hiljem hüvitatud kahju kahju põhjustanud sõiduki valdajalt tagasi. Kui kahju hüvitatakse otse kahju põhjustaja poolt, puudub kindlustusseltsil põhjus kahju hüvitamiseks.
 

Küsimus: Mille järgi määratakse eraparkla leppetrahvi summa?26.05.2015

Leppetrahviks määrati 30 € eraparklas, kus on M-parkimine. Kviitungil on kirjas, et võib olla kuni 57 €.
Kust võeti see ümmargune 30 €, mis hinnakirja alusel või umbes auto värvi järgi, seda kirjas ei ole, siis saab seda ka vaidlustada, 13 min.parkimist?
Maksin ka umbes pool summat 15 €, kokku leppida leppetrahvi suhtes ei õnnestu, ikka nõutakse 30 € summat selgitamata.
Mis on siis õige trahvi summa eraparklas peale 13 min. parkimist?
tervitusi Tartumaalt

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Leppetrahvi puudutavad sätted sisalduvad üldjuhul parkimistingimustes. Kui parkimistingimused näevad ette määrata leppetrahvi kuni 57 € ulatuses, siis iseenesest ei ole tegemist tingimuste rikkumisega, kui leppetrahv on määratud selle summa piires. Millise aritmeetika järgi leppetrahvi tegelikku summat kalkuleeritakse, tuleb uurida tingimuste kasutajalt e. parkimise korraldajalt.
 

Küsimus: Kes on süüdi, kui peateel liikuvale autole, millel ei põle tuled, sõidab kõrvalteelt ette sõiduk?26.05.2015

Tere. Olukord on selline.
Tahan pöörata ristmikul vasakule (peateele), peateel (minust paremal) sõidab auto ilma valguseta, teda pole üldse näha. Kui tekiks avarii, siis kes oleks süüdi? See, kes ei andnud teed? Andsin märku, et pane tuled põlema. Järgmisel ristmikul tekkis selline probleem teisega, ta sõitis ilma valguseta ja teine teda ei märganud.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kui valgustamata sõiduki mittemärkamine on juhile vältimatu ka juhile vajalikku hoolsust rakendades, ei saa "anna teed" nõude rikkumist juhile õiguslikult ette heita. Kas valgustamata sõiduk oli või pidi juhile olema objektiivselt tajutav või mitte, selgitatakse välja faktiliste asjaolude e. tõendite pinnalt.
 

Küsimus: Kas saan omanikuna auto teisaldamisjärgselt kätte, kui auto teisaldati teise juhi vale parkimise tõttu?26.05.2015

Otsisin pikalt kuid mind huvitavale küsimusele vastust ei leidnud.
Sõidukile on tehtud paar-kolm leppetrahvi (europark) ning need on tasumata. Uue leppetrahvi lisandumisel on lisatud ka märge auto teisaldamisest. Kui nüüd auto teisaldatakse nn. eraparklast kesklinnas, siis millisel alusel saab auto omanik oma auto kätte kohast kuhu see teisaldati? Sõiduk pargiti parklasse mitte auto omaniku poolt. Nö lepingu osapool ei olnud sõiduki omanik.
Kas mina kui sõiduki omanik tohin oma sõiduki tagasi võtta ilma lisakohustusteta, kuna parkimisel ei olnud leping sõlmitud minuga, vaid auto juhiga ning asju peavad nad ajama poolega kellega on sõlmitud leping?
Kas mul on õigus teades, et mina ei pea eraparkla tegelastele ja ka asukohta, kuhu sõiduk teisaldati, tegelastele väljastama infot seoses sõiduki juhiga, kuna selline kohustus laieneb vaid juhul kui seda nõutakse kohtu kaudu või politseiametnik?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Sõiduki kinnipidamine on reguleeritud liiklusseaduse 92. paragrahvis. Kui LS § 92 lg-s 2 nimetatud teisaldamise alus on olemas, siis on sõiduki teisaldamine üldjuhul õiguspärane. LS § 92 lg 9 kohaselt tagastatakse sõiduk koheselt peale teisaldamise ja hoidmise kulude tasumist. Seaduse mõttes ei oma kulude tasumise seisukohalt tähtsust, millise isiku tegevuse tõttu sõisuk teisaldati. Kui teisaldamiskulusid on kandnud sõiduki omanik, kes ei ole ise oma tegevusega teisaldamiseks alust andnud, võib ta tasutud summa osas esitada tagasinõude teisaldamise põhjustanud sõiduki valdaja vastu.

Samas on parklaoperaatorite tegevuspraktika hetkel minule teadaolevalt selline, et teisaldatud sõidukit ei tagastata enne teisaldamiskulude ning ka kõigi võlgnetavate leppetrahvide tasumist. Sellise praktika õiguspärasus on vaieldav. Sõiduki mitteväljastamisel on õigus nõuda sõiduki väljaandmist ka kohtu kaudu, kuid siinkohal tuleb arvestada kohtumenetluse prognoositava kestusega ning otsustada, kas kulude kohene tasumine ei ole mitte kiirem ja odavam viis sõiduki kättesaamiseks. Kahju hüvitamise nõude saab esitada ka peale sõiduki kätte saamist.