Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas mul ja lastel on õigus poolele majale, kui me laste isaga pole abielus aga maja soetasime koos?29.05.2015

Soetasime kooselu jooksul maja ühiselt võetud laenuga, kus mina olen kaaslaenaja aga mitte omanik. Kas mul on õigus nõuda, et maja maha müüa ja saadud summa pooleks teha, et saaksin endale ja lastele selle eest korteri osta? Või selleks peab olema laenu summa maha läinud minu kontolt või see ei mängi mingit rolli? Või kas ta peab tagama lastele elukoha kui me ei ole abielus, vaid on ühised lapsed. Või on see ainult kokkuleppe küsimus, millega ta kindlasti nõus ei ole. Või saan nõuda vaid elatist, kuna ta läks ise minema juba pool aastat tagasi, aga mina lastega elan hetkel veel siin majas.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laste isa on maja ainuomanik, ei ole Teil õigust nõuda lahkuminekul poolt maja väärtusest. Maja müümine ja müügitulu jagamine saab toimuda vaid laste isa nõusolekul.

Laste isal ei ole peale lahkuminekut kohustust tagada lastele elukohta, kuid ta on kohustatud osalema laste ülalpidamiskulude katmises. Kui laste isa seda vabatahtlikult ei tee, on Teil õigus nõuda temalt kohtu kaudu lastele elatist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas isal on õigus maksta vähem elatisraha, kui laps on 2-3 päeval nädalas isaga (päevasel ajal)?29.05.2015

Kui isa maksab igakuiselt lapse emale 200 eurot ja laps on 2-3 päeval nädalas isaga (päevasel ajal), siis kas isal on õigus maksta vähem elatisraha? Lapsega kaasnevad ka kulud (söök, transport). Kas emal on õigus nõuda isalt maksimaalset elatisraha kui isa lapsega tegeleb ja ostab talle asju/ riideid?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Selle küsimuse lahendamiseks tuleks lapse ülalpidamiskulud kokku arvutada ja seejärel hinnata mõlema vanema rahalist panust lapse ülalpidamiskulude katmisel. Mõlemad vanemad peaksid lapse ülalpidamisse panustama enam-vähem võrdselt. Kui lapse isa teeb vahetult lapse ülalpidamiseks märkimisväärselt kulutusi, võib tõesti tekkida olukord, kus 200 euro suurust elatist makstes on lapse isa panus ema omast oluliselt suurem ja põhjendatud on väiksema elatise maksmine.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida teha, kui vigastuse põhjustanud hoone omanik ei hüvita erakliiniku arvet, haigekassa järjekord on aga aastaid?29.05.2015

Tere. Ühiskondlikus hoones rikuti ohutusnõuded, mis põhjustas klientidele kehavigastusi. Haigekassa kulul ravile järjekorras olemine kestab aastaid. Samas, süü omaks võtnud hooneomanik ei soovi hüvitada ravikulu erakliinikus, sest see oleks mõnevõrra kallim, kuigi oluliselt kiirem, võrreldes riikliku kliinikuga. Kellel on õigus ja kuidas saab asja lahendada, kui kompromiss pole saavutatav? Kas kohtu poole pöördumiseks on aega kuni 3a alates õnnetusjuhtumi päevast või alates kahjunõudearve esitamise aastale järgneva 3a jooksul? Juhul, kui kannatajal on õigust valida ravivõimalusi erakliinikus Eestis või välismaal, kas süüdlasel tuleb teha ettemaksu otse kannataja või kliiniku arvele, vastavalt olemasolevale hinnapakkumisele? Millised õigusaktid võivad reguleerida arsti-patsiendi suhet Eesti, Euroopa ja Jaapani erakliinikus? Tänud

Vastus: Gerda-Johanna Pello, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tulenevalt tsiviilseadustiku üldosa seadusest § 153 lg 1 aegub kehavigastusest tekitatud kahju nõue kolme aasta jooksul. Aegumine algab ajast, mil kahjunõude esitamiseks õigustatud isiku kahjust teada sai või kahju tekitanud isikust teada sai.
Ettemaks tuleks teha ikka kannatanu arvele, sest tervishoiuteenuse osutamise leping sõlmitakse kannatanu ja kliiniku vahel. Eestis reguleeritakse tervishoiuteenuse osutamist arsti-patsiendi suhtes eelkõige võlaõigusseadusega, ka tervihoiuteenuste korraldamise seadus.
Kahju hüvitamise põhimõte eeldab, et hüvitama peab mõistlikud kulud. Võlgnik asetatakse olukorda, milles oleks ta olnud, kui kahju tekitamist ei oleks aset leidnud.
Võlaõigusseaduse § 130 kohaselt tuleb kehavigastuse tekitamisel hüvitada kahjustamisest tekkinud kulud. § 140 annab kohtule võimaluse kahju suurust vähendada, kui see on teise poole suhtes ebamõistlikult suur. Praegusel juhul ravile minek erakliinikusse tundub olevat olnud õige. Seega saab öelda, et süüdlane peab hüvitama erakliinikus tehtud ravikulud. Kui summa ei ole ülemäära suur võrreldes tavakliinikuga, siis tuleb hüvitis välja maksta täies ulatuses. Välismaale ravile minek on õigustatud ainult siis, kui Eestis ravi ei saa.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole, kas telefoni teel 625 2000 või e-posti aadressil info@lmp.ee.
 

Küsimus: Kas ma pean laskma ülemusel ennast süüdistada ja tema kirjade katkematus jadas ennast pidevalt õigustama?29.05.2015

Tere, Minu mureks on ülemusepoolne alusetu süüdistamine. Mina eksisin, unustasin pikendada ühe lepingu ja kui see välja tuli, siis andsin sellest teada ka oma ülemusele. Selleks hetkeks olin juba olukorra lahendanud, sest lepingu üks pool oli nõus tulema vastu ja seda jätkama kuupäevast, kui see oleks päriselt pidanud kehtima. Seega klient ei saanud aru, et mingil perioodil tal seda lepingut ei olnud. Kuna ülemus otsib pidevalt vigu minu töös ja mul on töö meilboksis lugematu hulk tema meile, kus ta ebastabiilsete (hüppab ühelt teemalt teisele) kirjadega päevade viisi segab mul tööd teha. Viimaseks süüdistas ta mind siis üleval toodud situatsioonis, et ma kliendile ei helistanud ja ei vabandanud. Kuna klient ei teadnud lepingu puudumisest, siis ma ei saanud selle puudumise eest ka kliendi ees vabandada. Küll aga vabandasin telefonitsi kliendi ees, et lepingu talle hiljem saatsin (lepingu peal olid küll nüüd kliendi jaoks õiged kuupäevad). Ülemus väitis, et ma ei ole kliendile helistanud. Seetõttu helistasin kliendile uuesti ja küsisin, kas kõik on selle lepinguga korras ja ta vastas taas, et kõik on korras (nii vastas ka eelmisel korral). Minu küsimus on see, mida teha
tõestamaks, et olen selle kõne kliendile teinud ja kas ma pean seda üldse oma ülemusele tõestama, kui kliendi poolt on kõik korras? Teiseks, kas ma pean laskma ülemusel ennast süüdistada ja tema kirjade katkematus jadas ennast pidevalt õigustama või on ka minul mingi õigus sellisele käitumisele vastu astuda? Firma, kus ma töötan on hea ja ma olen kõige muuga väga rahul, samuti olen seal töötanud juba 8 aastat, aga nüüd uue ülemusega (kes töötab seal 1. aastat) selline probleem, mis segab mul oma tööd edasi teha. Ette tänades,

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Kui Teil on tööandjaga halvad suhted ning kui ta Teisse halvasti suhtub, siis on Teil võimalik tööleping korraliselt üles öelda TLS § 85 lg 1 alusel. Töötaja võib tähtajatu töölepingu igal ajal üles öelda. Oluline on aga arvestada, et korralisest ülesütlemisest peab töötaja tööandjale TLS § 98 lg 1 järgi ette teatama vähemalt 30 kalendripäeva. Sellisel juhul ei pea Te ka tööandjale ka tõendama, et kliendi poolt on kõik korras.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Mis summa saan elatist nõuda, kui isa töötab ametlikult Soomes?29.05.2015

Tere!
Läksin paar kuud tagasi lapse isast lahku ja leppisime kokku, et maksab lapsele ja mulle toetust, kuna enne septembrit laps lasteaeda ei saa ja mina enne seda kahjuks tööle. Nüüd aga pidevalt summa kahaneb ja vabandused, et omal väljaminekuid. Lapse isa töötab Soomes ja maksab Soome riigile makse. Kui ma teeksin asja ametlikuks, siis kui suur oleks see summa, mis ma saaksin temalt igakuiselt?
Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise summa oleneb lapse vajaduste suurusest – näiteks kui lapse igakuised ülalpidamiskulud on 500 eurot, on lapse isal kohustus lapsele elatist maksta 250 eurot, teine pool kuludest jääb Teie kanda.

Elatis ühele lapsele ei tohi olla väiksem kui pool alampalka ehk 2015. aastal väiksem kui 195 eurot, elatise ülempiiri kindlaks määratud ei ole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas saab veelkord suurendada elatisraha, kui eelmine kohtuvaidlus lõppes kompromisslepinguga?29.05.2015

2013 a jõustus otsus, kus isa maksab oma kahele alaealisele lapsele elatist alla miinimumi, täpsemalt 130 eurot lapse kohta. Nüüd laste ema soovib selle summa siduda miinimumpalgaga. Kuna eelmine kohtuvaidlus lõppes kompromisslepinguga, siis kas on üldse see võimalik?
Lepingus on punkt: Pooled kinnitavad, et nad on teadlikud TsMS §-s 432 sätestatud menetluse lõpetamise tagajärgedest, mille kohaselt menetluse lõpetamisel ei saa hageja uuesti pöörduda kohtusse hagiga sama kostja vastu vaidluses samal alusel sama hagieseme üle.
Kas see tähendab, et elatist pole võimalik suurendada miinimumini? Kui on kahe lapse elatise suurendamine 65 euro võrra, siis riigilõiv läheb ka mõlema lapse eest eraldi?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laste vajadused on kasvanud, mis on igati arusaadav, on võimalik uuesti elatishagiga kohtu poole pöörduda (eeldusel, et laste isa ei ole nõus vabatahtlikult elatist kehtiva miinimumi ulatuses tasuma). Selleks tuleb kohtule esitada elatise suurendamise hagi, millelt riigilõivu tasuda ei tule.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui vanalt on lubatud ilma vanemate nõusolekuta abielluda? 29.05.2015

Tere,
Kui vanalt on lubatud Eestis abielluda ilma vanemate nõusolekuta? Olen kuulnud et Eestis võeti selline seadus vastu, et juba alates kuueteist aastaselt on see lubatud, kui kohtunik või keegi sealt selle heaks kiidab. Ise olen alaealine veel hetkel ning tahtsingi sellepärast teada, et siis ma tean kui kaua mina ja mu kaaslane ootama peame.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

PkS § 1 lõike 3 kohaselt võib kohus alaealise teovõime laiendamise sätete kohaselt laiendada vähemalt 15-aastaseks saanud isiku teovõimet nende toimingute tegemiseks, mis on vajalikud abielu sõlmimiseks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuhu pöörduda, et saada avarii süüdlase käest haiguslehe hüvitist, kui mul ei ole tema andmeid?28.05.2015

tere
Mul juhtus liiklusõnnetus, mille käigus tuleb auto maha kanda. Nimet sõitis peateele ette purjus juht, mille tagajärjel olen sinisel lehel. Kelle poole pöörduda haiguslehele hüvitise saamiseks, kui ei tea teise juhi andmeid. Kuigi menetlus pidi käima, pole ma kindel, et politseist neid andmeid saan.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kui kahju põhjustanud juhi andmed ei ole teada, võite kahjuteatega pöörduda ka selle kindlustusandja poole, kus oli kindlustatud Teie vastutus. Kui on teada kahju põhjustanud sõiduki registreerimisnumber, saate informatsiooni selle sõiduki kindlustusandja kohta nii oma kindlustsuandjalt kui ka Liikluskindlustuse Fondist. Tervisekahjustuse tekitamisest tuleneva kahju hüvitab kahju põhjustanud sõiduki kindlustusandja.
 

Küsimus: Mida teha olukorras, kui kellaga parkimise aeg saab läbi aga ma ei tea, kellega parkimise pikendamiseks kontakti võtta?28.05.2015

Tere,
sain hoiatustrahvi Tartu linnavalitsuselt valesti pargitud sõiduki kohta. Lisaks parkla märgile on parklas lisatahvlid "2h tähistatult" ja "tööpäevadel". Parkisin auto sinna pühapäeval plaaniga minna Tallinnasse ja õhtul tagasi jõuda. Kella armatuurile ei pannud, kuna tegemist oli puhkepäevaga. Kahjuks koolitus venis plaanitust pikemaks ja olin sunnitud ööseks Tallinnasse jääma. Esmaspäeva hommikul palusin tuttaval sealt läbi sõita, et saada infot maksetingimuste või parkimise korraldaja kohta, et tasuda või helistada ja selgitada olukorda. Selliseid tahvleid seal ei olnud, ei ole ka Tartu inimene, et teada, kelle parkla see oli. Ei ole võimalust tasuliseks parkimiseks, samuti puudub info, kelle poole pöörduda probleemide korral. Esmaspäeval tagasi jõudes leidsin trahvikviitungi. Kuidas oleksin pidanud käituma, alustasin parkimist seaduslikult, kuid olude sunnil muutus parkimine ebaseaduslikuks ilma et mul oleks olnud võimalust midagi ette võtta. Ette tänades.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kui sõiduki parkimise õiguspärasuse tagamise võimatus oli vältimatu võib kõne alla tulla süüteokoosseisu puudumine Teie teos. Oma õiguste kaitseks tuleb sellisel juhul hoiatustrahv ettenähtud korras vaidlustada. Vaidlustamise kord on sätestatud väärteomenetluse seadustiku §s 54'5. Kas takistused parkimisnõuete rikkumise kõrvaldamiseks olid ka objektiivselt põhjendatud, hinnatakse väärteomenetluse raames kogutavate tõendite pinnalt. Konkreetseid juhiseid on hetkel keeruline anda, kuivõrd ma ei oma täielikku ülevaadet sündmuskohal kehtestatud tegelikust parkimiskorraldusest.
 

Küsimus: Kas inkasso võib uurida tööandjalt töötaja telefoninumbrit ja muid andmeid?28.05.2015

Kui inkassost helistatakse eraisikule, aga ta hetkel ei vasta telefonile, kas siis inkasso võib helistada tööandjale ja küsida numbrit? Ja kui tööandja vastab, et tal ei ole õigust teiste andmeid avaldada, siis inkasso töötaja saab suhteliselt kurjaks ja üritab siiski kavalusega teada saada telefoni numbrit.

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!
Tööandja võib töötaja isikuandmeid teistele isikutele edastada üksnes sellisel juhul, kui kolmas isik vajab selliseid andmeid oma seadusest tulenevate ülesannete täitmiseks (näiteks Maksu- ja Tolliametile edastatakse sotsiaal- ja tulumaksuga seonduvad töötaja andmed). Inkassoettevõtet saab sisuliselt pidada võlausaldajaks ning talle sellised õigused ei laiene. Inkassoettevõte võib küll tööandjalt andmeid küsida, kuid tööandjal puudub õigus inkassoettevõttele töötaja isikuandmeid avaldada.
Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee