Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis õigused on mul ja eksmehel korterile, mis jäi lahutusega jagamata, kuid mille ostuks pantisime minu vanemate korteri?21.05.2015

Abielus olles ostsime 4-toalise korteri pangalaenuga ja korteri tagatiseks on minu ema-isa korter. Abielus olime üle 20 aasta, lahutus toimus septembris 2013. Kui toimus lahutus, siis me vara ametlikult ei jaganud ja elasime seal korteris siiski edasi sõbralikult. Korteris elavad ka meie täisealised lapsed. Mõlemad oleme tööl Soomes. Kuid nüüd leidis eksmees Soomest omale uue naise ja pere. Mulle ütles, et nüüdsest võin seal korteris käia vaid siis, kui tulen Soomest lastele külla. Kui tema tuleb oma uue naisega, siis mina seal korteris enam viibida ei või ja veel ütles, et ma ei või sinna jäädavalt jääda. Kui hakkan nende pereelu häirima, siis vahetab ukseluku või paneb korteri müüki. Olen huvitatud, mis õigused minul selle korteriga kehtivad?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui tegemist on ühisvaraga, on Teil ja endiselt abikaasal võrdne õigus korterit kasutada, samuti peab korteri müümiseks/väljaüürimiseks olema mõlema abikaasa nõusolek. Sellest lähtuvalt ei ole endisel abikaasal õigus piirata Teile kõnealuse korteri elamispinnana kasutamist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas elatisraha suurendamiseks uuesti kohtusse pöördudes jäävad kohtukulud minu kanda ja mis rahasummaga arvestada?21.05.2015

Isa maksab kahele lapsele elatisraha kokku 190 eurot kuus. Soovin teada, kas uuesti kohtusse pöördudes jäävad kohtukulud minu kanda ja mis rahasummaga pean arvestama?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Reeglina jäävad perekonnaasjades, sh ülalpidamisasjades menetluskulud poolte endi kanda. Kui kohus peaks jätma Teie hagi rahuldamata ja teise poole menetluskulud Teie kanda, oleneb nende kulude suurus sellest, kas teine pool on kasutanud menetluses õigusabiteenust – nende suurust ei ole võimalik ette prognoosida, kuivõrd ei ole teada, millise töötasuga juristi/advokaati teine pool kasutab, kui pikaks menetlus kujuneb jms.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas 1998 aastal abielu ajal korteri juurde maa erastamine muutis korteri ühisvaraks?21.05.2015

Tekkis selline mure, et ei saa aru, kas tegemist ühisvaraga või mitte. Nimelt suri abikaasa ja pärimise käigus tekkis selline teema. Erastasin kunagi 1994. aastal korteri EVP-de eest, abiellusin 1996. 1998 toimus mingi tehing kogu korterelamus kõigi korteritega, ilmselt seoses maa erastamisega. Tehingu suurus oli korteri kohta 1000 krooni. Pärandi jagamisel (pärijateks mina ja abikaasa poeg) on väga oluline, kas tegemist on ühisvaraga või mitte. Notar kindlat seisukohta võtta ei taha, ütles, et ühisvara võib olla ka ainult antud tehingu osas, mis tehti abielus olles. Kõige kurvem lugu on selle juures, et abikaasa teine korter on lahusvara, mis soetati 1995 ja sarnane maatehing (kanne) tehti 2003, kuid ilma rahata, seega lahusvara. Mida peaks edasi tegema?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Riigikohus on leidnud, et kui vallasasjaks olnud korter kuulus abikaasa lahusvara hulka, kuid korteriomandina kanti kinnistusraamatusse abielu kestel, ei muutu korteriomand automaatselt abikaasade ühisvaraks. Korteriomandi muutumine ühisvaraks oleks vastuolus eluruumide erastamise seaduse §-ga 21, mis sätestab, et korteriomandi omanikuks on õigus saada eluruumi vallasasjana omaval isikul. Vallasasjaks olnud korteri kinnistamisel kantakse kinnistusraamatusse korteriomandi omanikuna isik, kes oli vallasasjast korteri omanik.

Võimaliku vaidluse korral, kas vara kuulub ühis- või lahusvara hulka, tuleb pöörduda kohtusse, kes langetab otsuse tuginedes konkreetse juhtumi jaoks olulistele asjaoludele.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mis saab reaalselt edasi, kui saatsin Eesti kohtuotsuse elatisraha kohta Soome kohtule, kes tunnustas selle?21.05.2015

Tere
Tahaksin teada, mis saab edasi? Saatsin Eestis kohtupoolt väljamõistetud elatisraha nõude täitmiseks läbi Justiitsministeeriumi Soome kohtule. Soome kohus tunnustas Eesti kohtuotsust.

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Kui Teil on kõik nõutud dokumendid Justiitsministeeriumi vastavale talitusele esitatud, siis edasi tegeleb elatisenõude täitmisega Soomes Justiitsministeerium. Juhul, kui Justiitsministeeriumil on Teile täiendavaid päringuid, siis need edastatakse Teile ning kui Teil on küsimusi elatisenõude täitmise kohta või soovite saada infot menetluse kohta, tuleb Teil pöörduda Justiitsministeeriumi vastava talituse poole.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kuidas arvestatakse nelja lapse ülalpidamiseks abikaasa 650 eurosest brutopalgast igale lapsele 195 eurot?20.05.2015

Tere!
Minul ja minu seaduslikul abikaasal on kaks alaealist last (8- ja 3-aastane) ning nn eelmisest elust on abikaasal ka kaks last (13- ja 15-aastane). Nüüd on otsustanud eelmine naine hakata taotlema alimente,sest senine kokkuleppeline igakuine summa teda enam ei rahulda. Minu küsimus, et kui 2015. aastal on ühe lapse alimendiks ette nähtud 195 eurot, siis kuidas arvestatakse nelja lapse ülalpidamiseks abikaasa 650 eurosest brutopalgast need summad?
Teid ette tänades!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Reeglina mõistetakse vanemalt kehtivas miinimummääras elatis välja (2015. aastal 195 eurot), kuid teatud juhtudel on võimalik siiski elatise vähendamine alla miinimummäära. Kui elatise maksmiseks kohustatud isiku sissetulek on väike ja tal on palju ülalpeetavaid, võib elatise vähendamine alla miinimummäära olla põhjendatud. Elatise täpse suuruse kindlaksmääramisel võetakse arvesse mõlema vanema sissetulekut, elatise maksmiseks kohustatud isiku enda (esma)vajadusi ja muid tähtsust omavaid asjaolusid.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas korteri müügiks on alati vaja mõlema omaniku nõusolek, ega naine ei saa peale lahutust mingi aja pärast seda üksi maha müüa?20.05.2015

Tere,
Kui oleme abikaasaga otsustanud, et peale lahutust ei tule mingit vara jagamist ja meie ühiselt laenuga soetatud korter jääb tema ja lastele kasutamiseks, aga omanikeks oleme jätkuvalt mina ja naine mõlemad, siis kas naisel tekib mingi aja möödudes eelisõigus selle korteri suhtes? Kas ta saab selle mingi aja möödudes üksi maha müüa või on müügiks vajalik alati mõlema omaniku nõusolek? Kas on tarvis sõlmida ka uus leping või kehtib soetuse hetkel sõlmitud ostu-müügi leping kui me veel abielus olime?
Tänan,

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui peale lahutust jääb ühisvara jagamata, on ühisvaraga tehingute tegemiseks endiselt vajalik mõlema (endise) abikaasa nõusolek, mingit eelisõigust emmale-kummale abikaasale ühisvara käsutamise osas ei teki. Mingit täiendavat lepingut peale abielu lahutamist sõlmida ei tule, ühisvara jääb kuni selle jagamiseni ühisvaraks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas korteriühistu juhatus saab nõuda võlgnikult pangakonto väljavõtet, kuna ta ei maksa, kuid muidu tundub raha olevat?20.05.2015

Meil on majas võlgnik ja tema väidab, et tal pole raha võla maksmiseks. Aga vaadates, kui tihedad on tema poes käimised ja mida ostab, on meil alust arvata, et meile valetatakse. Seoses sellega on meil küsimis, et kas juhatusel on õigust nõuda temalt pangakonto väljavõtet raha liikumisest, et kontrollida, kas tema väited vastavad tõele?
Täname Teid

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, küsimus puudutab eraelu puutumatuse põhimõtet, mis on üks inimõiguse aluspõhimõtetest. Inimese eraelu puutumatuse riive on lubatud üksnes seadusega sätestatud piirides. Ükski seadus ei anna korteriühistule õigust nõuda korteriomanikult pangakonto väljavõtte esitamist või enda sissetulekute-kulutuste selgitamist.

Tervitades,
Andry Krass, MAL
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Milline on otsus kui KÜ asutamiskoosolekul jagunesid hääled 2:2, ning kortereid on 5, korteriomanikke aga 4?20.05.2015

Tere,
KÜ asutamiskoosolekul põhikirja vastuvõtmisel jagunesid hääled 2 ja 2. Missugune peaks olema otsus? Ühistus on 5 korteriomandit ja 4 korteriomanikku, 1-le kuulub 2 omandit. Põhikirjale poolthääle andsid need 2 kellele kuulub 5-st korteriomandist 3 ja üle 50% korterelamu ruutmeetritest.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere,
korteriühistu asutamiseks on Teie kortermaja näitel vaja 3 korteriomaniku poolthäält, kusjuures korteriomaniku puhul, kellele kuulub kaks korterit, läheb arvesse üks hääl. Lisaks peab nendele korteriomanikele kuuluma üle poole korteriomandi kaasomandi esemest. Eelnimetatud regulatsioon on sätestatud korteriühistuseaduse paragrahv 3 lõikes 1.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kui lapse isalt võetakse vanemlik õigus ära, kas ta siis ei pea enam maksma elatisraha?20.05.2015

Tere
Kui lapse isalt võetakse vanemlik õigus ära, kas ta siis ei pea enam maksma elatisraha?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Hooldusõiguse täielik äravõtmine ei mõjuta ülalpidamiskohustust. S.t, et elatist tuleb siiski tasuda.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas on võimalik autot kasutada "kasutajana", ilma registris midagi vormistamata, kuigi omanik on surnud?20.05.2015

Vanaisa suri. Talle kuulus sõiduauto, kus kasutajaks olime minu isa ja mina. Autot kavatasen hakata kasutama mina, vara pärija on minu isa. Kas on mingi kohustus vormistada autoregistris sõiduk minu nimele, kuna see toiming nõuab riigilõivu.
Kas on võimalik autot kasutada ka kasutajana, ilma ARKis midagi vormistamata, kuigi omanik on surnud? Kas see tekitab mingeid probleeme tulevikus? Või muutus isa nüüd automaatselt omanikuks?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Omandi liikumine ja omandiõigus ei sõltu liiklusregistri kannetest. Seega, kui pärimine on toimunud, siis on pärija sõiduki omanikuks sõltumata sellest, milline on omanikukanne liiklusregistris.

Samas tuleb silmas pidada, et liiklusseaduse § 76 lg 1 kohaselt peab mootorsõiduk olema kehtestatud korras registreeritud. Sõiduki registreerimise (sh registriandmete muutmise e. ümberregistreerimise) kord on kehtestatud majandus. ja kommunikatsiooniministri määrusega. Nimetatud korra kohaselt tulebsõiduki registriandmete muutmist liiklusregistris taotleda 5 päeva jooksul arvates andmete muutumisest. Ümberregistreerimata sõiduki juhtimise eest on ette nähtud väärteovastutus liiklusseaduse § 203 järgi.