Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas inkassol või pankrotihalduril on õigus osaühingu makseraskuste tõttu isikliku vara arestimisele (korter, auto)?20.03.2014

Tere
Olen Eestis registreeritud osaühingu ainuomanik ja tegutsesin Rootsis ehitusega aastaid. Kuna raamatupidamine ei ole kõige tugevam ala, siis sellega tegelesid teised inimesed. Rootsi seaduste järgi tuleb teatud protsent ettevõttel saadud kasumist riigituludesse maksta. Ühel hetkel tuli audit ja asjad läksid teist teed. Proovisin maksuametiga kokkuleppele saada, aga see asutus on riik-riigis ja tulemus on seline, et nüüd olen otsaga Rootsi inkassos. Edasi saadetakse võlanõue Eestisse. Kuna firma lihtsalt seisab ja puuduvad igasugused varad, siis küsimus oleks selline, kas inkassol või pankrotihalduril on antud juhtumi puhul õigus isikliku vara arestimisele (korter, auto)?
Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Äriühingu osanik vastutab üksnes äriühingusse tehtud sissemakse ulatuses. See vastutus on juba kantud, st tehtud sissemakset tagasi ei saa. Rohkemat ei saa keegi nõuda. Inkassofirma saab nõudeid esitada ainult võlgnikule, so osaühingule. Kui küsija on ka selle hukkaläinud osaühingu juhatuse liige, siis võib osaühingule esitatud nõude tema vastu pöörata ainult siis, kui on tuvastatud süüline käitumine äriühingu juhtimises (tahtlus, raske hooletus), mis muutis äriühingu maksejõuetuks. Pankrotihaldur võib vastava kahtluse korral pöörduda kohtusse. Kuna üheks raske hooletuse ilminguks võib olla pankrotiavalduse esitamata jätmine, siis on pankrotihalduril lihtne sellele viidata. Ilma kohtu sanktsioonita ei saa osaniku/juhatuse liikme vara arestida.
 

Küsimus: Mis lepingu peaks vormistama, kui osaühing osutab sõiduautoga eraisikutele teenust?19.03.2014

Tere !
Kas osaühing saab osutada teenust käsunduslepingu alusel eraisikutele sõiduteenuse osutamisel sõiduautoga punktist A-punkti B. Või selleks on vaja muud lepingut?

Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Käsundusleping sobib.
 

Küsimus: Kas MTÜ juriidilisest isikust liikme esindaja, kes on ka nõukogu liige, võib teha raamatupidamise teenust sellele ühingule?19.03.2014

MTÜ liikmeteks on juriidilised isikud. Ühe juriidilise isiku esindaja on valitud ka MTÜ nõukogu liikmeks (nõukogus on 7 liiget). Kas see juriidilisest isikust liige võib teha raamatupidamise teenust sellele ühingule, kus ta on ise liige? Konkreetset rmp tööd teostabki sama isik, kes on valitud ka MTÜ nõukogu liikmeks.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Mittetulundusühingute seadus nõukogu olemasolu ette ei näe. Küll võib MTÜ oma põhikirjaga sätestada teatud toimingute tegemiseks muid organeid lisaks juhatusele. Seega tuleb küsimusele vastamiseks uurida põhikirjast, mida ja kuidas nõukogu teeb. MTÜ raamatupidamist korraldab juhatus. Kui põhikiri ei keela, siis võib nõukogu liige kindlasti raamatupidamisteenust osutada, kuid mõistlik oleks, et juhatus saab selleks nõukogu kooskõlastuse.
 

Küsimus: Kas pärijad peavad tulumaksu maksma, kui isa ei oleks pidanud õigusvastaselt võõrandatud vara tagastamise teel saadud maa müügil maksma?18.03.2014

Isa omandas õigusvastaselt võõrandatud vara tagastamise teel maa. Müügi korral see tulumaksuga maksustamisele ei kuulu. Isa surma korral pärivad lapsed. Kui pärijad müüvad selle maa, siis neid ei saaks maksustada erinevalt olukorrast, kui pärandaja oleks oma eluajal maa võõrandatud, st tulumaksuga ei maksustata. Tulumaksuvabastus on seotud maaga (kui tagastamise ajal ei oleks isa elanud, oleksid õigustatud subjektideks osutunud tema lapsed).
Kui see nii ei ole st pärijad peavad tulumaksu maksma, siis millele see tugineb?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tulumaksu maksma ei pea. Riigikohtu 12.02.2014 otsuses nr 3-3-1-97-13 selgitatakse, et pärandi vastuvõtmisega lähevad pärijale üle kõik pärandaja õigused ja kohustused, välja arvatud need, mis oma olemuselt on lahutamatult seotud pärandaja isikuga või mis seadusest tulenevalt ei saa ühelt isikult teisele üle minna. Õigusvastaselt võõrandatud maa maksuvaba müümise õigus on tavaline varaline õigus, mis ei ole pärandaja isikuga lahutamatult seotud. Võrdse kohtlemise põhimõttest lähtuvalt tuleb pärijat maksustada samamoodi nagu oleks maksustatud pärandajat, kui too oleks oma eluajal tagastatud vara võõrandanud.
 

Küsimus: Milline on korrektne ja soodsaim viis ettevõttele sportlase toetamiseks?14.03.2014

Sooviksin teada, kui palju lisandub makse ettevõttele, kui ta toetab sportlast: ilma lepinguta (st stipendium), lepinguga (siis lisandub tulumaks ja sotsiaalmaks?) ning läbi MTÜ (ehk raha liiguks läbi spordiklubi, kus sportlane registreeritud).
Milline toetuse viis oleks ettevõttele kõige soodsam?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui sportlane pole ettevõtte töötaja ega töötaja lähisugulane ja ta ei pea saadu eest ettevõtte heaks midagi tegema, siis on tegu kingitusega, pole vahet, kuidas seda nimetada. Lisandub tulumaks 21/79 kingituse väärtusest. Kui sportlane peab saadud hüve eest midagi tegema, siis on tegu teenuse osutamisega (näiteks reklaamimine). Kui sportlane ei ole FIE, siis peab ettevõte teenustasust pidama kinni tulumaksu 21% ja tasuma sotsiaalmaksu 33%. Mitterahalist tasu käsitletakse erisoodustusena. Kui spordiklubi on kantud tulumaksusoodustusega organisatsioonide nimekirja, siis võib klubile maksuvabalt annetada kuni 3% väljamakstud palgasummast. Mis üle selle, maksustatakse tulumaksuga. Kui klubi osutab näiteks reklaamiteenust, siis on tegu tavalise äriga. Klubi poolt makstav stipendium on teatud tingimustel maksuvaba.
 

Küsimus: Kas korteriühistu juhatusel on õigus viiviseid nõuda tagasiulatuvalt 3 aasta eest?07.03.2014

Tere.
Kas korteriühistu juhatusel on õigus viiviseid arvutada tagasiulatuvalt 3 aasta eest, kui kommunaalteenust arvel on tingimus: viivis 0,05% päevas (määratud üldkoosoleku otsusega), kuid viivisarvet esitatud pole?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ikka on. Nõude esitamise tähtaeg on kolm aastat.
 

Küsimus: Kuidas peaks poeg (OÜ) arvele võtma isa (FIE) poolt üle antud ettevõtluse?05.03.2014

Isa, Füüsilisest Isikust Ettevõtja, andis ettevõtluse vara üle pojale (Osaühingule). Vara üleandmine toimus 0 maksumusega.
Tekkis küsimus, kas poeg (Osaühing) peab vara võtma arvele samuti O väärtusega, või võib selle hinnata vastavalt vara väärtusele ning võtta selle akti alusel arvele oma raamatupidamises.
Fie-na tegutsev isa lõpetas põllumajandusliku tootmise ja seoses sellega andis tootmisvahendid üle.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Võtke vara arvele õiglases väärtuses. Hindamisakti teeb osaühingu juhatus.
 

Küsimus: Kas valesti kokku arvutatud arve võin jätta maksmata?05.03.2014

Tere!
Kuidas peaksin arvet tasuma kui arvel toodud teenused on valesti kokku arvutatud?
Pilt konkreetsest arvest: http://i.imgur.com/3RCcU2y.jpg

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Teenuse eest tuleb maksta nii palju, kui kokku lepitud ja vastav peab olema ka arve. See arve tuleks jätta maksmata ja juhtida arve väljastaja tähelepanu arvutusveale.
 

Küsimus: Kas maksuamet saab nõuda intresse mitme aasta eest, kui mind ei ole võlgnevusest teavitatud?05.03.2014

Jäin maksu- ja tolliametile tulumaksu võlglaseks ja unustasin seda maksta (loomulikult oma viga) kuid minu küsimus on järgmine, et kuidas maksuamet saab minult küsida nüüd aastaid hiljem meeletuid intresse, kui nad ei ole mind varasemalt sellest teavitanud, et ma olen maksuvõlglane ja et millised sanktsioonid sellega kaasnevad? Mõtlen nende sanktsioonide all intresse. Kuna see maksuvõlg oli andud siis veel mingi aeg kohtutäiturile, et see minu maksuvõla väljanõudmisega tegeleks, kuid samal ajal jooksid ikkagi intressid.
Kas see kõik on seadustega kooskõlas või mitte, see on minu küsimus? Maksuvõlg on koos kohtutäituri kuludega juba nüüdseks makstud.
Kuid intresse ei ole veel makstud, kuna mõtlesin enne asjatundjatega asja arutata.
Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Intressi arvestatakse kuni maksu tasumiseni, sõltumata sellest, kas maksu tasuda ise või kasseerib selle kohtutäitur. Ka intress on maksuvõlg.
 

Küsimus: Kuidas saada teada EVP-de eest soetatud korteri soetusmaksumus, et müügilt makstud tulumaksu tagasi taotleda?05.03.2014

Pärimise alusel saadud korter, mis on erastatud EVP-de eest, müüdi kaasomanike poolt 2012. aastal ja maksid tehingu pealt tulumaksu.
Nüüd lugedes kohtulahendit, ei oleks pidanud korteri müügi pealt tulumaksu maksma, maksuameti poole pöördudes, tuli välja, et peame tõestama, mis vääringus on korter eelnevalt soetatud? Aga kus peaksime sellise info kätte saama, kui kõik selle korteriga seotud inimesed on surnud ja kas tõesti on maksuameti nõudmised õigustatud, kuna sinna korterisse on tehtud investeeringud, mis ei kajasta ostmise hinnas? Kas on võimalik, kuskilt info leida EVP-de eest ostetud korterite kohta ehk, kui palju on antud korter kunagi maksnud?
Kas on vahet, kas inimesele on määratud invaliidsusgrupp, selliste tehingutega nagu tulumaksu maksustamine?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kohus ei öelnud, et päritud korteri müügilt ei pea tulumaksu maksma. Kohus selgitas, et maksustada tuleb nii, nagu oleks maksustatud siis, kui müüjaks oleks olnud pärandaja. See tähendab, et maksustamise aluseks pole mitte müügitulu, vaid müügitulu ja soetamismaksumuse vahe. Korteri soetamismaksumus nähtub notari poolt tõestatud ostu-müügilepingust. Kuna lepingu algeksemplar jääb notarile, võib tema poole pöörduda. Lepingu koopiat säilitab korteri asukohajärgne omavalitsus. Kui leping kadunud ja notar teadmata, siis sealt saab ikka andmeid. Korterisse tehtud investeeringud ega võõrandaja isikuomadused maksustamisse ei puutu.