TV, audio/video, fototehnika

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas sellest on kasu, et teler on 100 hz, kui digiboks on 50 hz?13.08.2013

Telekad on 100 hz, 200 hz jne, aga digiboks on 50 hz. Kuidas see pilti mõjutab. Kas on midagi kasu, et on 100 hz telekas?

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Väga asjalik küsimus ja püüan anda siin lühikese ülevaata, mida tähendavad need Hz-d teleri reklaamis.
Teadupärast edastatakse Euroopas telepilti 50 kaadrit sekundis elik siis telerid on 50 Hz, USA-s ja Jaapanis on aga kasutusel telepilt, kus kaadreid edastatakse sekundis 60 tükki ning telerid on 60 Hz.
Kõikides kaasaegsetes paneeltelerites on pildiparanduse tarkvara, mille ülesanne on joonistada vahele täiendavaid kaadreid, et näiteks spordiülekande puhul ei tekiks veidi hüplevat pilti (jalgpallis ja tennises liigub pall tunduvalt kiiremini ja sellisel juhul oleks palli liikumine teleri ekraanil veidi hüplik.
100 Hz teleri puhul toimib tarkvaraline kaardite lisamine, nii et iga teine kaader on tuletatud eelmisest ja kohe järgnevast kaadrist. Ning selline pilt on kiire liikumise puhul silmaga nähavalt sujuvam. Keskklassi ja tippklassi mudelites on tarkvaraline pildiparendus veelgi parem ning reaalselt toimib neis telerites 200 kaadrit sekundis kaadrite vahetus. Loomulikult on nüüd vaid iga neljas kaader pärit telejaamast ja kolm eelmist saadud tarkvaraliselt.
Eelmisel aastal saabusid müügile juba telerid, mille reklaamides oli ära toodud hertsi number juba 400 Hz, 600 Hz ja 800 Hz. Nende telerite puhul võtsid tootjad kasutusele uue termini CMR elik Clear Motion Rate. Selle puhul ei tegeleta mitte enam infot täis kaardite vahele lisamisega, vaid püütakse tõsta teleri kontrastust musta värvi abil. Kasutatakse LED taustvalgustuse kustutamist ning selle abil kas mustade poolkaadrite või lausa ülerea mustade ridade lisamist. Selline tehnoloogiline lähenemine aitab kaasa parema musta värvi tekkele, lubab LCD teleris (sõltumata tema taustvalgustuse tüübist - ka LED telerid lähevad selle termini alla) ja ühtlasi tõstab kontrastsuse suhet.
Seega soovitus on reaalne 200 Hz paneeliga teler ja sellest suuremad numbrid on puhas reklaam ega mõjuta oluliselt kiire liikumise parendamist teleri ekraanil.
 

Küsimus: Miks uus teler otse USB pulgalt videot ei näita, kas ei ole suuteline MP-4 faile avama?05.08.2013

Mida teha, et näha teleris videokaamera mälukaardilt USB pulgale salvestatud videosid? Teler näitab ainult siis, kui videokaamera on juhtmega teleriga ühendatud. Miks mälupulgalt ei näita, kas uuem teler Sony Bravia pole suuteline MP-4 faile avama.

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Antud küsimuses peitub ka tegelik vastus. Erinevate tootjate telerite võimekus maha mängida erinevates formaatides videosid on 100% seotud tootja poolt määratud seadetega ja neid kasutaja ise muuta ei saa.
Sony, kes peale telerite toodab ise ka digikaameraid, kasutab kaamerates AVCHD video formaati ja sellist formaaati oskavad ka Sony telerid väga hästi maha mängida.
Kui nüüd aga ühendada digikaamera videokaabli abil teleriga, siis tegelikult toimub selle MP4 video taasesitus kaameras ja teleri ekraan on lihtsalt suur abiekraan, kus ülesvõetut näha saab.
Aeg-ajalt on abi olnud mõne telerimudeli püsivara uuendamist. Selleks tuleb minna tootja kodulehele, leida sealt enda teleri mudel ja uurida, kas sellele mudelile on olemas uuemat tootja poolset püsivara.
 

Küsimus: Milles võib olla probleem, kui Samsung galaxy tab ei ole algusest peale näidanud videoid?05.08.2013

Tere!
Mul on samsung galaxy tab 2 10.1. Algusest peale ei ole see näidanud ühtegi videot, ainult ise filmituid. Teistel sõpradel näitab aga ilusti igasuguseid videosid nt youtube'is jne. Milles võib olla probleem?

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Nutitelefonide ja tahvelarvutite maailm on veidi teistsugune kui tavaarvutite maailm. Ning üheks selliseks erinevuseks on näiteks ka Youtube või Vimeo videode esitamine.
Videode vaatamiseks internetikeskkondadest peab kindlasti kasutama vastavaid rakendusi, mis on kättesaadavad Android Play poest.
Youtube rakendus peaks kõikidel Android operatsioonisüsteemi kasutavatel seadmetel juba eelnevalt seadmes olema, Vimeo rakendus tuleb aga eraldi alla laadida.
 

Küsimus: Miks mobiilikõned ja sõnumid kallimad kui muu andmeedastus?21.05.2013

Keskmise telefonikõne andmevahetusmaht (kvaliteet) on 56-114 kB sekundis. See teeb minutilise kõne mahuks 0,4-0,8 MB.
Sõnumi suurus on kõigest umbes 1 kB. Olenemata sellest, kas toiminguks on helistamine, sõnumi saatmine või nn. mobiilse interneti kasutamine, kasutatakse samu maste, samu saatjaid ja niiöelda koormatakse sidevahendeid samalaadselt. Arusaamatuks jääb aga see, miks on need teenused nii ebavõrdselt hinnatud, kui tehnilises mõttes on tegu sama teenusega?
Näide: 500 MB võrgukasutuspakett (mobiilne internet) maksab kuus 5€.
500 MB eest saab aga sõnumeid saata umbes 512 000 tükki, mis teeks keskmise hinnakirja alusel selle 500 MB sõnumitena edastamise hinnaks ca 35600 eurot, mis on 7000 korda kallim.
Kõnedest rääkides, peaks selle näiteks toodud 500 MB, 5€ eest saama rääkida 10-20 tundi, aga kõne hinnakirja alusel tuleks selle andmemahu hinnaks 30-60 eurot.

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Täname kaasamõtlemise eest!

SMS teenus on olemas juba üle 20 aasta, seega ammu enne seda kui keegi hakkas lugema bitte mobiilsidevõrkudes: esimesed bitimahu mõõtmisel baseeruvad teenused tekkisid alles sajandivahetuse järel. Sõnumite mõõtmine baseerub lihtsalt saatmise faktil ja operaator ei kasutagi sõnumi korral suurt muud infot hinnastamiseks.

Teisalt sõltuvad hinnad ka muudest aspektidest, sh teenuse väärtusest kliendi jaoks ning võimalikest alternatiividest. Võib öelda, et teenuse jätkuv kasutus viitab, et kliendi jaoks on saadav väärtus selline, et teenus omab jätkuvalt suurt kasutust ka teiste alternatiivide kõrval.

Võib ju tuua ka näiteks kaks erinevat telefoni, mis teatud osas täidavad sama rolli, aga on eri hinnaga ja mõlemad leiavad ostmist. Kuigi esmapilgul on kõigil ekraan, kõlarid, mikrofon ehk kokku pandud samalaadsetest osistest.
Sama on SMS-ga, kõnega ja internetiga – kuigi osised võivad tunduda esmapilgul samad, omavad nad ka võrgus siiski erinevaid tehnilisi osiseid ja ka pakuvad kliendile erinevaid omadusi.
 

Küsimus: Kas naabrimees saab minu kodus oleva Elioni digiboksi abil endale videolaenutusest filme tellida?18.04.2013

Tere,
Kui digiboksi on sisse häkitud, siis kas sealt on võimalik digitv videolaenutusest filme tellida?

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Elioni videolaenutuse teenuste kasutamiseks on vaja internetti ühendatud ruuterit, sellega ühendatud digiboksi ja viimasega ühendatud telerit. Teenuse tellimine toimub digiboksi puldi abil ning kuvatav info tellitava filmi ja hinna kohta kuvatakse alati teleri ekraanile.
Tellimuse kinnitamiseks tuleb KINDLASTI sisestada digiboksi PIN kood.
Teie poolt viidatud digiboksi sisse häkkimine videolaenutuse kasutamiseks on tehniliselt võimatu.
Ilmselt on antud filmi tellinud keegi pereliikmetest või mõni tuttav, kes külas olles on kätte võtnud puldi ning tellinud ka antud filmi. Et selliseid olukordi tulevikus vältida, soovitame muuta digiboksi seadete alt hetkel kasutusel olev PIN kood!
 

Küsimus: Kas tahvelarvutil on võimalik kasutada Microsofti kontoritarkvara ja ühendada lisaseadmeid?10.04.2013

Tere!
Olen tahtnud endale pikka aega osta tahvelarvutit ning sellega seonduvalt on mul tekkinud mõned küsimused.

1) Mul on olnud vaja koolis teha erinevaid uurimustöid jms MS Wordiga. Kas MS Wordi oleks võimalik alla laadida ja kasutada ka tahvelarvutis, kui tahvelarvutil on olemas klaviatuur?

2) Kas tahvelarvutile on võimalik panna juurde USB netipulk, et saaksin netti kasutada ka seal, kus wifit ei ole?

3) Kas peaksin kindlasti eelistama tahvelarvutit, mida pakutakse koos klaviatuuriga? Kas programmide kasutamisel on ka mingi vahe seoses sellega?
Ette tänades

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Tere

Dokumendi koostamine on vaid üks võimalus, mida tahvelarvutiga teha saab. Aga tahvelarvutid jagunevad operatsioonisüsteemi järgi kolmeks - Google Android, Apple iOS ja Microsoft Windows.
Kui kaks esimest on hinna poolest soodsamad ja suunatud eelkõige kasutajatele, kelle vajadused piirduvad suhtlemisega, veebi sirvimisega, multimeedia kasutamise ning ka näiteks mängimisega, siis Windows 8 tahvelarvuti on täisfunktsionaalne arvuti. Mida saab tegelikult kasutada kaheti - koos klaviatuuriga on tegemist siis sülearvutiga ja vajadusel saab klaviatuuri eemaldada, et kasutada vaid puutetundliku ekraani võimalusi.
Android ja iOS tahvelarvutitel ei ole koheselt kaasas klaviatuuri, kuid neile saab lisada Bluetooth juhtmevabal ühendusel põhinevaid klaviatuure, mis teeb näiteks teksti sisestamise või tabelarvutuste kasutamise mugavamaks.
Veidi ka hindadest:
Android tahvlite hinnad algavad umbes 100 eurost, paremate hinnad ulatuvad aga 500-600 euroni.
iPad hinnad algavad 300 eurost ja ulatuvad 700 euroni.
Windows 8 tahvelarvutite hinnad algavad umbes 700 eurost ja ulatuvad üle 1000 euro.
Kui vajaduseks on mugav ja kerge arvuti, mida vahetevahel töö tegemiseks kasutada, oleks õige valik tahvelarvuti.
Kui aga on vaja masinat, mis mõeldud eelkõige töö tegemiseks, tasub vaadata hoopis 13-tollist sülearvutit, hinnaga 500 kuni 700 eurot.
 

Küsimus: Kas laineline triip teleri ekraanil võib olla teleri rike või saateedastuse viga?22.03.2013

Mul on Philips LCD teler, soetatud umbes 5-6 aastat tagasi, ekraanil on hägusate servadega loogeline triip, mis on viimase aasta jooksul süvenenud ja hakkab juba vaatamisel segama. Millest see võib tingitud olla ja kas seda on võimalik parandada? Olen Starmani kaabliga ühendatud, aasta eest ühendati digitelevisiooniga. Vastuse eest ette tänades.

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Nii vähese infoga ja teleri ekraani otse nägemata on raske kaugelt diagnoosi panna. Aga kõigi eelduste kohaselt on tegemist teleri paneeli ja/või taustvalgustuse veaga. Seda eeldusel, et selline triip on ekraanil kõikide telekanalite vaatamise korral.
Juhul, kui selline anomaalia on nähtav vaid ühe telekanali vaatamisel, võib eeldada, et tegemist on operaatori poolse edastuse probleemiga.
Philips telerite hooldusega tegelevad mitmed firmad:
INFOTECH SERVICE OÜ - 654 3000
SIMSON OÜ - 645 3347
 

Küsimus: Mis on valesti, kui teleri vaatamisel on 3D efektid, kuid uue Blue-ray'ga vaatamisel ei ole?14.03.2013

Tere.
Umbes aasta tagasi sai ostetud 3D led televiisor, LG42LW4500, millel olid kaasas ka passiiv 3D prillid. Hiljuti sai ka ostetud Panasonic Blu-ray 3D Player, DMP-BDT120. Omavahel ühendatud HDMI kaabliga. Pere filmiks valisime "Kariibi mere piraadid 3D", kus peaks efekte olema. Proovisin kõiksugu seadeid muuta, efekte nagu polekski, kuigi ilma prillideta vaadates oleks nagu pilt topelt, mis tähendab et kõik töötab. Kas peaks ostma aktiivprillid, kui originaalis on passiivprillid? Või on mul miskit kahe silma vahele jäänud? Tänud vastamast.

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Kui teleri ekraani vaadates tundub pilt olevat topelt, siis on kindlapeale tegemist 3D filmiga.
LG 42LW4500 on kasutusel passiivprillide tehnoloogia ja kindlasti ei ole kasu aktiivprillidest. Need ei hakka LG teleriga tööle.

Teleri puldil on 3D nupp. Kui prillidega vaadetes tundub, et 3D efekt on puudu, tasub vajutada sellele nupule. See vajutus aktiveerib teleris 3D telepildi näitamise. Samuti tasub üle vaadata 3D esitluse seaded, sest teler võimaldab võimendada 3D vaadet, muutes nii pildi sügavust kui efekte.

Ja lõpetuseks - ega seda filmi ei ole uuesti üles võetud 3D kaameratega, vaid on tarkvaraliselt konverteeritud 2D filmist 3D-ks? Ja sellisel juhul on need 3D efektid suhteliselt õnnetud. Need on umbes samasugused kui vaadata ETV AK saadet 3D režiimis ja prillidega. Kõige paremat 3D efekti annavad ikka multifilmid ja UUED filmid, mis on tõesti juba 3D kaameratega üles võetud.
 

Küsimus: Mis võib viga olla, kui valmistasin digiTV edastamiseks 40m CAT5 kaabli, kuid signaal ei tule läbi?11.03.2013

Tere,
Mul on soov saada ühest majast teise digi tv ja internet. Hetkel kasutan digi tv saatmiseks võrguadapterit, kuid ühendus on kehvapoolne. Mõtlesin, et kaabliga vast on parem ja tegin umbes 40m kaabli. Pistikutes panin värvid suvalises järjekorras: pruun, V-pruun, roheline, V-roheline, sinine, V-sinine, oranž, V-oranž - ning teine ots täpselt sama. Testriga on läbi mõõdetud, iga klemmi pealt on ühendus olemas. Aga 40m kaabel ei tööta. Panin kaabli ruuterisse ja teine ots arvuti taha, siis tuleb internet läbi. Kas tegin midagi valesti või on tehnilised piirangud signaali edastamiseks?

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Tehnilised piirangud CAT5 võrgukaabli osas lubavad kuni 100 meetrist ühendust, seega 40 meetrine kaabel peab kenasti kohale tooma digiTV ühenduse.
Soovitan panna korraks kõrvuti need kaks pistikutega otsikut ja vaadata neid siis korraga, kas ka siis jooksevad värvid kenasti täpselt samas järjekorras. Kui ei, siis tuleb otsik vähemalt ühes otsas uuesti külge ühendada.

Kui aga mõlemas otsas on kaablipaaride värvid täpselt üks-ühele, siis võib olla probleemiks, et otsiku mingi klemm ei anna korralikku ühendust. Parema tulemuse saamiseks tasub kasutada korralikke otsikutange ja mõõtmiseks võrgukaabli testrit.
 

Küsimus: Miks ei näidata internetis TV3-e ja Kanal 2-te nagu ETV-d saab vaadata?15.02.2013

ETV-d saab näha läbi kodulehe, aga miks mitte ei võiks sama teha TV3-e ja Kanal2-ga? On olemas küll programme, millega näeb arvutist eesti kanaleid ja saab ka järelvaadata tv3-est ja kanal2-est, aga miks ei võiks otse näha arvutist?

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Väga hea ja õigustatud küsimus vaataja seisukohalt, kui kõik meie telejaamad oleksid riigi eelarvest rahastatud. Aga siin tulebki esile erinevus riigi rahastatava ja erakapitalile kuuluva telejaama vahel.
Kus kohast saavad erakanalid raha, et toota oma teleprogramme, osta sisse saateid, filme ja teha näiteks spordiülekandeid. Ainuke võimalus on müüa reklaamiaega - see on ka ainus sissetulek, millest sõltub telejaama programm.
Kui hoolega jälgida ETV ja ETV2 ülekandeid ERRi kodulehelt, siis ka seal ei ole võimalik vaadata kõiki saateid, filme ja spordivõistluste otseülekandeid. Kindlasti on nähtavad kõik ERRi omasaated, täpselt, samuti on võimalik vaadata kordusTV alt ka omasaateid nii ERR kui ka Kanal2 kui ka TV3 kodulehelt.
Jällegi on nende sisseostetavate saadete õigused seotud ülekandekanalitega - telejaamad maksavad sisseostetud saadete korral levitamise eest televisoonis, mitte aga internetis. Siit ka siis konkreetne vastus, miks ei ole võimalik näha otsesaateid interneti vahendusel - puuduvad lihtsalt sellised edastusõigused.