TV, audio/video, fototehnika

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui kasutan nutitelefonis internetti, kas siis telefon kasutab WiFi ühendust (mis mul on Elioni kodulahendusega) või ühendub läbi mobiilse interneti?29.01.2013

Kui kasutan nutitelefonis WiFi-t ja soovin näiteks ERR-i arhiivisaateid kuulata, kas siis kasutab telefon WiFi ühendust (mis mul Elioni kodulahendusega on kodus) või ühendub ta läbi EMT interneti?
Samas töötab sama teenus ideaalselt ka siis, kui eemaldasin SIM kaardi telefonist. Kui kasutasin sama teenust koos SIM kaardiga, siis tekkis koheselt arvele ka interneti kasutamise tasu, kuigi samal ajal oli WiFi aktiivne. Kuidas teha nii, et EMT-i arvele ei tuleks interneti tasu?

Kas ka siis, kui telefonis on aktiveeritud WiFi teenus (Elioni kodulahendus), kuid ta on niiöelda ooterežiimis, ühtki rakendust ei kasuta, kas ka siis loetakse sellist aega internetis olemiseks ja EMT taas kasseerib?

Kui kasutan mõnda muud avalikku-tasuta WiFi võrgu teenust, kas siis koguneb mu EMT arvele ka mingi maksustatav summa?

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Kahjuks on küsimuses täpsustamata, millise nutitelefoniga on tegemist. Aga üldiselt võib nende kõigi kohta väita, et sõltumata mudelist ja operatsioonisüsteemist, mobiilset andmeside kasutavad nad siis, kui mobiilne andmeside telefoni seadetest on lubatud.

Seadete alt tuleb üles leida juhtmeta ühendused, andmeside ja vaadata, kas mobiilne andmeside on lubatud (kastis linnuke) või keelatud.
Kui niimoodi keelata nutitelefonil mobiilse andmeside kasutamine, siis saab telefonis olevaid rakendusi kasutada vaid WiFi levialades.
Ja operaatori arvel on interneti tasu 0.
Kui kasutate ainult WiFi teenust, siis mobiilside operaatori arvele mingit interneti kasutamise tasu tulla ei saa.

Juhul, kui jääte hätta õigete seadete tegemisel, soovitan külastada lähimat EMT või Elioni esindust, kus töötajad kohapeal kontrollivad seaded üle ja vajadusel teevad õiged seadistused.
 

Küsimus: Kuidas ühendada sülearvuti teleriga, et saaksin seda kasutada monitorina?29.01.2013

Tere.
Sooviksin kasutada TV-d monitorina, kuid kui ühendasin teleri arvutiga (laptop DeskNote, WinXP), teatab "TV NO Signal". Samas teisest Delli sülearvutist töötas kõik hästi.

Teine probleem: heli hakib (jääb nagu kinni korraks, siis jälle, jälle, nagu nõrga DigiTV signaali puhul).
Ühendades välise USB-helikaardi, on kõik korras. Milles võiks olla viga?

Teleriks Smamsung LE26B450C4W, ühenduskaabel selline, millel 3x5 klemmi, kahe kruviga fikseeritav ("ladinakeelset" nime ei tea).

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Alustan lõpust elik siis ühenduskaablina on kasutusel VGA kaabel. Teler annab "TV NO Signal" ette siis, kui on valitud vale sisend või kui arvutist ei ole määratud, et arvuti peab kasutama teist välist ekraani ehk antud juhul telerit.

Tavaliselt on arvuti funktsiooniklahvidel välja toodud välise monitori ühendamise võimalus. Vaadake üle oma arvuti klaviatuuri Fn nupud ja leidke sealt selline ikoon, kus kujutatud kahte ekraani. Vajutus sellele nupule aktiveerib arvuti pildi väljastuse välisele ekraanile. Juhul, kui Fn nupu abil see ei õnnestu, tehke arvuti avakuval hiire parema klahvi klikk ning valige sealt Graphics Properties ja leidke sealt Multiple displays ja lubage arvutil kasutada välist ekraani.

Mis aga puutub teise probleemi, siis siin oleks abiks helikaardi tootja kodulehelt draivide uuendamine. Kuna arvuti kasutab suhteliselt vana operatsioonisüsteemi, siis võib juhtuda, et sellele helikaardile uuendust ei olegi. Seega on lahenduseks just seesama välise helikaardi kasutamine.
 

Küsimus: Kuidas saada maakodus tavaantenniga TV-signaal toimima?04.12.2012

Tere,
Maakodus on TV ja digiboks, kuid tekst ekraanil ütleb, et "nõrk signaal". Varem analoog-TV ajal näitas detsimeeter-antenniga norm. pilti. Kasutan ka antennivõimendit (olen proovinud ka ilma selleta), aga asi ei ole paranenud. Mida võiksin veel lahenduseks proovida? Ette tänades

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Analoog-TV ajastul oli telemaste vähem ning nende väljundvõimsus oli suurem. Minnes üle digitaalsele edastusele, lisas Levira AS paljudesse kohtadesse juurde lokaalseid saatejaamu ning kõige mõistlikum on uurida nende asukohta Levira kodulehelt: http://www.levira.ee/dyna/site/cgi/digilevi
Kui nüüd on selge, milline on lähim saatemast, tuleb olemasolevat antenni veidi pöörata, et leida antennile õige suund. Seda on kõige parem teha kahekesi - üks pöörab hästi tasakesi antenni ja teine püüab samaaegselt teleri ees vaadata signaali tugevuse indikaatorit.
Kui maakoht on ümbritsetud tiheda okaspuu metsaga, võib ka see signaali vastuvõttu segada. Lahenduseks oleks sel juhul antenni kõrgemale paigaldamine.
Loodan, et neist vastustest on abi.
 

Küsimus: Kas Elioni digiTV kasutamiseks võib klient samale liinile paigaldada ka teise ruuteri?03.12.2012

Soovin Elioni digiTV-d vaadata ka teisest autonoomsest telerist. Kas Elioni digiTV kasutamiseks võib klient samale liinile paigaldada ka teise ruuteri?
Kaablite vedamine korruste vahel on oluliselt tülikam kui 2.ruuteri paigaldus.
Wifiga ja lauatelefoniga on asjad korras üle maja. Internetiühendus jääb endiselt WiFi kaudu.
(kasutan Elioni paketti, Thompsoni ruuter: digiTV+internet+lauatelefon)
Mis muutusi toob see kliendilepingule?

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Kahjuks küsija lootus teise vaatajakoha saamiseks täiendava ruuteri abil ei toimi tehnilistel põhjustel. Ühele sisenevale telefoniliinile saab külge ühendada vaid ühe ruuteri.
Kui kaablite vedamine korruste vahel on raskendatud (kaabel on siiski kõige stabiilsem ja odavaim ühenduse võimalus), siis saab meie esindustest või e-poest tellida Comtrendi vooluvõrgu adapterite paari, mis võimaldavad edastada mööda vooluvõrku internetiühendust ja ka meie digiTV-d.
Täpsemalt saab vaadata ja uurida siit: https://pood.elion.ee/productInfo/57/elektrivorguadapteri-komplekt-comtrend-pg-9020/PG9020
 

Küsimus: Kas Elioni digiTV lisavaatajakohta saab rajada kaabliga ca 50 m kaugusele kõrvalhoonesse?08.10.2012

Tere!

Kas telekas hakkab pilti näitama, kui vedada ca 50 m kaabel ja sellega tekitada Elioni digiTV lisavaatajakoht. Või on selleks muid paremaid lahendusi?

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Võrgukaablit CAT5 võib rahumeeli vedada 50m. Teoreetiliselt ei tohiks andmeedastuskiirus langeda ka 100m kaabli puhul.
NB! Teler siin miskit ei mõjuta, Elioni digiTV pilt tuleb ikka digiboksist.
 

Küsimus: Soovin telepildi ja interneti saada 60 meetri kaugusel asuvasse kõrvalhoonesse, milline elektrivõrguadapter (PLC) selle edastamiseks sobib?04.10.2012

Tere!
Käisin Paide Elionis oma probleemile lahendust otsimas, kuid kohapeal jäädi vastusega hätta ning soovitati otse Teie poole pöörduda.
Kirjutasite oma arvamusloos, et Comtrend-i PLC adapteriga ei saa üheaegselt nii digipilti kui internetti. Aga kas Zyxel adapter on selleks võimeline?Vaja on saada Nuti TV ja internet 60 meetri kaugusel asuvasse kõrvalhoonesse. Kui see on võimalik, kas enne digiboksi tohib panna switchi, et tekitada ruuteriga WI-FI?
Ette tänades!

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Tere!
Kahjuks ei saa ühte paari PLC seadmeid kasutades kahte erinevat teenust kasutada. See ruuteri port, mille otsa ühendame digiboksi, edastab ainult digiTV ja teine ruuteri port, mille otsas on arvuti või mingi muu võrguseade, edastab interneti ühendust.
Ainukeseks lahenduseks on kahe paari PLC seadmete kasutusele võtmine. Üks paar viib kaugeimasse majaotsa või kõrvalhoonesse NutiTV pildi ja teine paar interneti ühenduse. Sinna otsa tasub vaadata aga hoopis AP (Access Point), mille abil tekitada sinna sama, põhimajas oleva WiFi võrgu.
 

Küsimus: Kas osta 12-aastasele lapsele tahvelarvuti või sülearvuti?19.09.2012

Tere,
Palun andke nõu, kas osta 12-aastasele lapsele tahvelarvuti või sülearvuti? Mis on nende erinevus? Sooviks, et vajalikud kooliprogrammid oleks kah ikka sees, mida vajadusel kasutada. Millist sülearvutit või tahvelarvutit te ise soovitaksite?
Ette tänades

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Kõik-kõik on uus septembrikuus. Mul ranits uus ja pliiats uus ... Aga uus arvuti?
Põhimõtteliselt on tahvelarvuti puhul tegemist ikka arvutiga, aga veidi väiksemas kestas ja veidi väiksema funktsionaalsusega.
Töö tegemiseks, aga koolis referaatide ja ülevaadete kirjutamine ongi õpilase töö, on sobivam siiski sülearvuti. Püüan siinkohal ka põhjendada, miks see niimoodi on.
Sobiv õppuri sülearvuti ekraani suuruseks on 15,6 tolli. Sellisel arvutil on ka normaalmõõtmetes klaviatuur ning sõltuvalt tootjast, ulatub sellise seadme tööaeg akutoitel nelja-viie tunnini.
Suurem ekraan väsitab vähem silmi, normaalmõõtmetes klaviatuur lubab aga mugavalt sisestada teksti. Lisaks on abiks hiir.
Kindlasti tasub aga enne sülearvuti ostmist uurida, milline MS Office kontoritööde versioon on sinna eelnevalt installeeritud. MS Office Starter on piiratud funktsionaalusega ning kasutada saab vaid Word ja Excel programme. Laialt kasutatav MS Powerpointi aga selles versioonis ei ole. Kodukasutuseks ja õppetööks sobivaim on MS Office Home and Student PKC, mis võimaldab eelnevalt installeeritud tarkvara uuendada täisfunktsionaalsuseni. NB! See versioon ei ole mõeldud ärikasutuseks!

Tahvelarvuti annab aga vabaduse suhelda sõprade-tuttavatega, lugeda uudiseid ning olla maailma asjadega kursis kõikjal, kus on vaba WiFI levi. Kui tahvelarvutis on SIM kaardi võimalus, siis kasutusala laieneb veelgi, kus on olemas mobiilsideoperaatori leviala. Loomulikult on võimalik vaadata filme, kuulata muusikat, lugeda e-posti ja ka mängude võimalus on olemas.
Arvestama peab aga sellega, et üldjuhul tahvelarvutite ekraan ei ole suurem kui 10 tolli, kasutama peab ekraanil asuvat puutetundlikku klaviatuuri, mis mõlemad raskendavad veidi sujuvamat kirjatööd.
Paljud tahvelarvuti tootjad pakuvad lisavarustusena juurde pärisklaviatuuri ning liidest, et seda väikest ekraanipilti suurel ekraanil vaadata, aga kokkuvõttes ületab sellise komplekti hind hea ja korraliku sülearvuti hinna.
Seega töötegemiseks igal juhul sülearvuti ja meelelahutuseks ning suhtlemiseks tahvelarvuti!
 

Küsimus: Kuidas salvestada telesaateid DVD-plaadile?24.08.2012

Küsimus Elioni TV saadete salvestamisest DVD kirjutajale. Elion lubab mõnda TV kanalit salvestada vaid nädalaks. Sellest on ilmselt vähe.
Tahaksin saateid jäädvustada DVD kirjtajale, nagu vanasti salvestasime saateid videomagnetofonile.

Kuhu ühendada kirjutaja? Kas peaks olema analoog või digitaalne DVD kirjutaja? Milline oleks ühenduste skeem?

Tänan ette vastuse eest.

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Elion pakub täna tõepoolest enamvaadatavate telekanalite saadete salvestamise võimalust ning nende järgivaatamist ühe nädala jooksul.
Paljud kliendid on andnud edasisidet, et näiteks puhkuste ajal on see ühe nädalane vaatamisaeg liiga lühike ning sellest tulenevalt teeb Elion lähipäevil muudatused järgivaatamise perioodi pikendamiseks.

29. augustist alates on salvestuste vaatamiseks aega kaks nädalat ning ei mingit mahupiirangut!

Mis aga puutub kirjutava DVD kasutamist lemmiksaadete salvestamiseks, siis põhimõtteliselt on võimalik ühendada selline seade digiboksiga otse SCART kaabli abil. Digitaalse HDMI väljundi abil kahjuks salvestada ei saa, seda keelab DRM (Digital Rights Management), mis sätestab digitaalse meedia edastamise ja mahamängimise õigused.
Digiboksis on vaja soovitud saated märkida Meelespea abil otse telekavast. Siis lülitub digiboks automaatselt õigele telekanalile. Kui mõnele saatele ununes Meelespea peale märkimine, ei ole selle pärast veel vaja koju tagasi sõita. Meelespäid saad lisada ka arvutist http://minutv.ee lehelt või veelgi lihtsam - kasutada MinuTV rakendust, mis on tasuta allalaetav nii Google kui ka Apple rakenduste poest. Lisaks Meelespeale on võimalik nende rakenduste abil panna dgiboksi ka saateid salvestama.
 

Küsimus: Kas TV3-e ja Kanal 2 kadumisel vabalevist pean soetama uue digiboksi?20.06.2012

Tere,
Kui vabalevist kaovad TV3 ja Kanal 2 ning mul on tavaline digiboks, kas pean nende ja ka teiste kanalite vaatamiseks ostma uue - kaardipesaga boksi - või on äkki võimalik olemasolevale mingi vidin juurde muretseda?

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Püüan vastata kõigepealt eeldusele - kui TV3 ja Kanal2 vabalevist kaovad - hetkel neil olevad tegevusload kehtivad aastani 2015. Seega olen optimist ja arvan, et need kanalid vabalevist ei kao.
Kui aga tõesti juhul, et need telejaamad lahkuvad vabalevist, siis on kaks varianti:
1. Olemasolev ilma kaardipesata digiboks tuleb ümber vahetada kaardipesaga digiboksi vastu.
2. Kui kasutusel on uuem paneelteler (LCD, LED, plasma), millel on tagapaneelil olemas Conax kaardipesa koht, siis tuleb teha investeering kaardilugejasse, mille orienteeruv hind on 50 eurot ning liituda ZuumTV operaatoriga.
 

Küsimus: Kas on olemas viis, kuidas sama LAN pistikut saaks kasutada nii digiboks kui teler?24.05.2012

Mul on olemas Samsungi LCD teler, mille saaks ühendada internetti, kuid paraku on teleri lähedal seinas ainult üks LAN pistik, kuhu on ühendatud Elioni digiboks (Motorola VIP1003). Kas on olemas mingi lahendus, kuidas sama LAN pistkut saaks korraga kasutada nii digiboks kui teler?

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Põhimõtteliselt on olemas kaks võimalust:
- esimese puhul tuleb juurde osta tavaline 4-pordiga switch, kus siis ühte porti saab ühendada teleri ja teise digiboksi.
- teine võimalus on ühendada teler olemasoleva LAN pistikuga ning digiboksi jaoks osta juurde Comtrendi seadmete paar, https://pood.elion.ee/productInfo/57/elektrivorguadapteri-komplekt-comtrend-pg-9020/PG9020, mis kasutavad kodust vooluvõrku interneti ühenduse või digiTV edastamiseks ruuterist digiboksini või arvutini ja telerini.
Ja alati jääb kõige odavam, kolmas variant - teleri juurde tuleb vedada täiendav võrgukaabel.