Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida pean tegema, kui tööandja sunnib sõitma "kuudis", kus ei tohi üldse inimesi vedada?08.10.2014

Tere!
Minu probleem tööandjaga on järgmine:
Sai tööandjaga räägitud järgmistest probleemidest, mille peale ainult naeris. Meil töö juures on üks kaastöötaja pidevalt alkoholijoobes ja töölisi veetakse kaubikuga, kuhu mahub kõrvalistujana kaks inimest, aga tihti pean mina istuma kuudis, kus ei tohiks üldse inimesi olla.
Tööandja isegi sellesse suhtub naljaga ja absoluutselt välja ei tee.
Nüüd viimane kord ütlesin ära, et rohkem kuudis ei istu ja natuke mõju on, aga kauaks.
Mida peaksin ette võtma sellises olukorras?
Sai ka teada antud politseile sellisest inimeste vedamisest.

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere! TLS § 17 sätestab, milline peab olema tööandja korralduse sisu – tööandja korraldus ei tohi olla vastuolus töölepingus ettenähtuga. Töötaja ei pea täitma sellist korraldust, mis ei ole seotud töölepingu, kollektiivlepingu ega seadusega ja millest ei või kokkuleppel kõrvale kalduda. Täitma ei pea ka sellist ülesannet, mis on vastuolus hea usu või mõistlikkuse põhimõttega – selline korraldus on tühine. Lisaks peab tööandja korralduse andmisel arvestama mõistlikult töötaja huve ja õigusi.
Kui tööandja annab ka edaspidiselt vastavaid korraldusi, siis on Teil võimalik vaidluse lahendamiseks pöörduda töövaidluskomisjoni või kohtu poole.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas ka prokuristil lasub vastutus, kui ettevõttel on maksuvõlg?08.10.2014

Tere,
Olen ühes ettevõtes prokurist. Ettevõtel on maksuvõlg ja tahan teada saada, kas on prokuristil antud juhul ka vastutus? Maksuvõlg on just sotsiaalmaksu eest, mis tähendab et samuti minu palgast mahaarvatud sotsiaalmaksu eest (olen ka töötaja selles ettevõtes).

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere! Äriseadustiku § 16 lg 1 järgi on prokuura volitus, mis annab ettevõtja esindajale (prokuristile) õiguse esindada ettevõtjat kõikide majandustegevusega seotud tehingute tegemisel. Maksukorralduse seaduse (MKS) § 8 lg 1 kohaselt on juriidilise või füüsilise isiku seaduslik esindaja kohustatud tagama esindatava maksukorralduse seadusest ja maksuseadusest tulenevate rahaliste ja mitterahaliste kohustuste tähtaegse ning täieliku täitmise. MKS § 40 sätestab, et kui seaduslik esindaja, tegevjuht või vara valitseja rikub tahtlikult või raskest hooletusest nimetatud kohustusi, vastutab ta selle tõttu tekkinud maksuvõla eest solidaarselt maksukohustuslasega.
Seega vastutate prokuristina maksuvõla eest ainult juhul, kui olete tahtlikult (õigusvastast tagajärge soovides) või raske hooletuse (käibes vajaliku hoole olulisel määral järgimata jätmise) tõttu rikkunud kohustust tagada maksukorralduse seadusest ja maksuseadustest tulenevate rahaliste ja mitterahaliste kohustuste tähtaegne ja täielik täitmine.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas peab olema kõigi kolme kaasomaniku nõusolek, kui üks korteriomanik tahab ehitada oma osale juurdeehitise?08.10.2014

Kas peab olema kõigi kolme kaaomanike nõusolek, kui majal, millel on kolm korterit, ehitas üks kaasomanikest omapoolsele küljele juurdeehitised, millega tõusis ka tema maa protsent, kuid üks kaasomanikest keeldus nõusolekut andmast, mida KOV nõuab koos projektiga - sama ka piirdeaia kohta. Üks kaasomanikest lammutas võrkaia ära ja tegi ilma vastava kaasomaniku nõusolekuta uue plankudest aia tänavapoolsele osale. KOV nõuab kõigi kaasomanike nõusolekut ja selle vormistamist kirjaliku nõusolekuna, kui on ette teada, et üks naabritest nõusolekut ei anna. Mida teha?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Jah sellistel puhkudel peab olema kõigi kaasomanike nõusolek. Kui üks keeldub seda andmast, siis on kaks võimalust: jätta asi katki või nõuda seda nõusolekut kohtu kaudu.
 

Küsimus: Kas endine elukaaslane ei peagi rohkem elatist maksma kui 160 eurot ja kõik lapse kulud maksan mina?07.10.2014

Tere, Endine eluskaaslane maksab mulle elatusraha 160 eurot, kas temal on õigus keelduda näiteks lasteaia maksust või mingist muust küsimuses? Lihtsalt, tema maksab mulle niipalju ja arvab, et rohkem nagu ei peakski? Kui palju mul on tegelikult õigus temalt elatist saada ja kas siis tõesti pean mina üksi kõik tasuma, mõtlen lastega seotavaid kulusi?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Ülalpidamiskohustus jaotub vanemate vahel reeglina võrdselt – kui lapse isa maksab Teile elatist 160 eurot, tuleks Teil lapse ülalpidamisse samaväärselt panustada ja 320 euro eest katta kõik lapse ülalpidamisega seotud kulutused. Kui lapse isa maksab Teile elatist, et tule tal täiendavalt lapse ülalpidamiseks kulutusi teha.

Hetkel kehtiv elatisraha miinimum on 177,5 eurot – nimetatud summat on lapsel igal juhul õigus isalt kui lahus elavalt vanemalt nõuda. Kui aga lapse kulutused ühes kalendrikuus on suuremad kui 355 eurot (2x177,5), tuleks lapse isal kanda pool nendest kuludest. Kui lapse isaga elatise suurendamise osas kokkuleppele saada ei õnnestu, tuleb vastava nõudega pöörduda kohtu poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas ühe abikaasa nimel olevad ettevõtte aktsiad, mis on soetatud abielu ajal, on ühisvara?07.10.2014

Kas ühisvara on ka ühe abikaasa nimel olevad ettevõtte aktsiad, mis on soetatud abielu ajal?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Vara, sealhulgas ettevõtte aktsiad, mis on soetatud abielu ajal (välja arvatud tasuta käsutuse, nt kinkelepingu või pärimise teel omandatu), kuulub abikaasade ühisvara hulka.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas käituda, kui üks lahutatud osapool viib ühisomandisse kuulunud korterist omavoliliselt asjad minema?07.10.2014

Teadaolevalt kuuluvad lisaks riiklikes registrites olevatele asjadele (kinnisvara, sõidukid jne) abielu jooksul soetatud ühisvara hulka ka mööbel, kodutehnika jne. Kui üks lahutatud osapool viib ühisomandisse kuulunud korterist omavoliliselt asjad minema, siis kuidas käituda? Kuidas saab teine osapool tõendada olnud asjade olemasolu? Kuidas käib kohtus asjade soetamise perioodi määramine (enne abielu vs. abielu jooksul)?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kõik ühisvarasse kuuluvad esemed (vallasasjad) tasub Teil kirjalikult fikseerida, võimalusel ka näiteks üles pildistada. Selliselt on Teil võimalik asjade olemasolu tõendada. Kohtus on samuti võimalik eelnimetatud nimekirja alusel asjade ühisvara hulka kuulumist tõendada ja teatud asjade puhul on ühisvarasse kuulumist võimalik tõendada ka konkreetsete dokumentide alusel (arved, maksekorraldused, tšekid).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mis karistus võib oodata, kui esmaste lubadega jäin joobes juhtimisega vahele 0,46 mg/l?07.10.2014

Tere
Ma olen esmase juhiloaga juht ja ma jäin politseile vahele joobes juhtimisega. Jaoskonnas mõõdeti mul 0.46mg/l ja tehti sõiduki juhtimiselt kõrvaldamise otsus. Enne seda olin viimati joonud 8 tundi tagasi ja 5 tundi maganud. Varasemaid rikkumisi ei ole olnud juhtimisel. Politseile vastu ma ei hakkand ja jaoskonnas olin ma rahulik. Kui karmilt üldiselt karistatakse esmase juhilubade omanikke? Kui kindel võib olla, et load võetakse ära?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Praegusel ajal politsei poolt viljeletava karistuspraktika kohaselt kaasneb mootorsõiduki alkoholi lubatud piirmäära ületava juhtimise eest määratava karistusega üldjuhul alati juhtimisõiguse ära võtmine. Juhtimisõiguse äravõtmise tähtaja pikkus sõltub karistuse kohaldaja poolt karistatava isiku süü suurusele antavast hinnangust. Üldjuhul ei ole esmase juhiloa omamine asjaoluks, mis peaks tingima raskema või karmima karistusõigusliku hinnangu. Samuti ei suurenda esmase juhiloa omamine isiku süüd.

Kui menetleja otsus tundub liiga karm või ei ole menetleja järginud karistuse määramisel karistuse määramise põhimõtteid või kohtupraktikast tulenevaid juhiseid ning on alust arvata, et määratud karistus on seetõttu ebaõiglane, on kohtuvälise menetleja otsust võimalik vaidlustada maakohtus 15 päeva jooksul, arvates päevast, mil kohtuvälise menetleja otsus oli kohtuvälise menetleja juures menetlusalusele isikule kättesaadavaks tehtud.
 

Küsimus: Kas üüriarvele saab lisada ühel hetkel käibemaksu?07.10.2014

Tere.
Elan üürikorteris juba juuni kuust saadik. Nüüd saatis korteriomanik mulle meili, kus teatas, et järgmisest kuust lisandub üüriarvele käibemaks 9%. Kas see on seaduspärane ja kui tuleb tuludeklaratsiooni tegemise aeg, siis kas mul on õigus mingit tagastust saada?
Tänud vastuse eest

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

9-protsendilist käibemaksumäära võivad ettevõtjad rakendada majutusteenuste (hotellidest telkimisplatsideni) osutamise korral. Eluruumi üürileandmist ei saa käibemaksuga maksustada ka ettevõtja. Tulumaksusse see teema ei puutu.
 

Küsimus: Mida teha, kui isa ei maksa miinimumi ja maksab ainult selle summa, mis kohtuga määratud?06.10.2014

Tere!
Mis sellisel juhul teha kui isa ei ole nõus maksma 177.50€ kuus lapsetoetust vaid siiani (nii nagu kohtu kaudu nõutud) maksab ikka 160 €?
Olen temaga sellest rääkinud aga ta ei tee väljagi, ütleb, et tema ei pea niipalju maksma!
Lugupidamisega,

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isa vabatahtlikult ei ole nõus elatist kehtiva miinimumini suurendama, peaksite pöörduma elatise suurendamise nõudega kohtu poole. Selleks peate kohtule esitama vastava hagiavalduse, riigilõivu hagilt tasuma ei pea.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas teise klassi laps võib nooremat õde lasteaiast koju tuua?06.10.2014

Oleme mehega mõlemad tööl kauem kui lasteaed lahti on ja seetõttu ei jõua me kuidagi õigel ajal nooremat last lasteaiast ära tuua. Meil on kaks tütart - vanem saab jaanuaris 9-aastaseks ja noorem saab novembris 6-aastaseks. Oleme lubanud vanemal tütrel noorem õde lastaeaiast koju tuua ja nad on kenasti hakkama saanud, seda enam, et meil on lasteaiani umbes 200 meetrit. Nad olid suvel kahekesi vahest, nad mängivad õues ja saavad hakkama. Nüüd aga ütles lasteaia direktor, et ta ei luba nii väiksel lapsel üksi nooremat ära viia. Ma lubasin isegi avalduse kirjutada, et ma luban ja vastutan, aga ta ikkagi ei luba. Me ei saa ju töölt ära tulla ja palju tänapäeval neid töökohti ikka on, kes viieni töötavad. Mida saaks veel teha, mida Te oskate soovitada?
Lugupidamisega

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Otseselt seadus antud olukorda ei reguleeri, kuid minu hinnangul tuleks eelkõige lähtuda sellest, kas taoline korraldus on siiani komplikatsioonideta toiminud ja võiks eelduslikult toimida ka edaspidi. Kui jah, ei näe ma isiklikult midagi halba selles, et vanem õde nooremal õel lasteaias järgi käib, seda enam, et lasteaia ja kooli vahemaa on üsnagi väike.

Ilmselgelt on lasteaia direktori eesmärk tagada igal juhul lapse turvalisus, mistõttu on ta ka taolise piirangu seadnud – iseasi, kas see on vajalik. Ilmselt võiksite oma murega pöörduda ka elukohajärgse lastekaitsetöötaja poole ja selgitada välja, milline on tema seisukoht antud teema osas.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand